Hemen Fiyat Al

Günümüzde saç dökülmeleri büyük oranda genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır.  Özellikle erkeklerde ortaya çıkan bu tip saç dökülmesinin en kesin çözümü saç ekimidir. Çünkü bu tip saç dökülmesi dönemsel ya da geçici değildir, önlenemez. Zamanla dökülen saçlarda seyreklik ve açıklıklar son olarak da kellik oluşur.  Saç dökülmesinin tamamlanmasıyla birlikte saç ekimi yaptırmak erkek tipi saç dökülmesi için net çözüm olacaktır.

Bunun dışında başka türlü sebeplerden ortaya çıkan saç dökülmeleri de mevcuttur. Özellikle stres ve yaşam kalitesine bağlı olarak tetiklenen saç dökülmeleri de önemli boyuttadır. Bu tip saç dökülmelerinin önüne geçilebilir. Hatta erkek tipi saç dökülmeleri bile yavaşlatılabiliyorken bu tip saç dökülmelerinin önüne geçilmesi ve yeniden gürleştirilmesi oldukça olasıdır.

Saç dökülmesi için medikal ve cerrahi müdahalelerin yanında evinizde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel kürler de vardır. Doğal beslenme ile desteklenirse bu tip kürlerin etkinliği artar. Bitkisel kürleri uygularken sabırlı olmalı ve sonuçları görmek için belli bir süre beklemelisiniz.

Sarımsak

Sarımsağın vücudumuza birçok konuda faydalı olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmekte. Sarımsağın saç parlaklığından gürlüğüne uzanan çizgide birçok faydası var.  Sarımsak kürünü ise nasıl hazırlayacağınıza gelince; birkaç diş sarımsağı ezin. Ezilmiş sarımsağa Hindistan cevizi yağı dökün. Karışımı iyice harmanlayın ve sonrasında birkaç saniye kaynatın. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra kafa derinize uygulayın. Bu karışımı masaj yaparak uygulamanız faydalı olacaktır. Yarım saat sonra yıkayın. Bu tedaviyi haftada iki kez yapın.

Yumurta

Yumurtadaki kükürt ve protein açısından zengindir. Aynı zamanda gerekli mineralleri ve sağlıklı yağları da barındırır. Bu açıdan yumurta, tüm saç sorunları için mükemmel bir çaredir. Saç tellerini besleyerek saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Ayriyeten yumurta akı kendi başına saç enzimlerini besleyerek saç derisini temizlemeye yardımcı olur.

Yumurtanın nasıl uygulanacağına gelirsek; bir yumurta iyice çırpılarak saç diplerine masaj yapılarak uygulanır ve yirmi dakika bu şekilde beklenir. Bu sürede saçların bone ile örtülmesi faydanızadır. Ardından saçlarınızı soğuk ve şampuan ile yıkayın.

Bir diğer yöntemde ise yarım fincan yoğurt ile iki yumurtayı karıştırın. İçerisine iki yemek kaşığı badem yağı ilave edin ve kremsi bir kıvama gelene kadar çırpın. Hazırlanan karışımı yine masaj yaparak saçlara uygulayın. Saçlarınızı yarım saat boyunca örtün ve ardından şampuan ile durulayın.
Ya da bir yumurtayı kırın ve sarısını ayırın. Yumurtanın beyazına bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bir süre çırpın ve saç derinize masaj şeklinde uygulayın. Yirmi dakika kadar bekletin ve ardından şampuanla yıkayın. Bu yöntemleri haftada bir ya da iki kez yapmak faydalı olacaktır.

Aloe Vera

Aloe Vera’daki enzimler saç büyümesinde çok etkili bir rol alabilir. Aynı zamanda saç sağlığını sağlar. Aloe veranın alkalileştirici özelliği, saçlı derinin pH düzeyini dengeler ve kuruluğu veya herhangi bir enfeksiyonu önler. Saçları nemlendirici yönüyle iyi bir doğal bakım ürünüdür.
Doğrudan kafa derisine taze aloe vera jeli uygulayın. Birkaç saat boyunca bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. İşlemi haftada üç ila dört kez tekrarlayın. Bir diğer yöntemle; sodyum klorür(tuz) ve aloe vera jelini karıştırın. Saç dökülmesini önlemek için saç derinize uygularsanız faydalı etkisini göreceksiniz.
Alternatif yöntem olarak, dört yemek kaşığı aloe vera jeline iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve iki yemek kaşığı sade yoğurt ile karıştırarak bir kür elde edin. Bu kürü saçlarınıza sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın.


Bal

Balın saça en büyük faydası saç diplerine etki ederek saçların yıpranmasını önlemesidir. İki çorba kaşığı zeytinyağı ve balı, bir çorba kaşığı toz tarçın ekleyerek karıştırın. Pürüzsüz doku elde edene kadar iyice karıştırın. Elde ettiğiniz kürü saçlarınıza uygulayın ve yarım saat boyunca bekletin.
Alternatif olarak yarım fincan organik ham balı bir miktar su ile karıştırın. Karışımı nemli saça uygulayarak yarım saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın.
Bir diğer yöntem ise şudur; iki yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı zeytinyağı, yoğurt ve bir çorba hindistancevizi yağını karışım haline getirin. Hazırladığınız kürü iyice karıştırarak ısıtın. Ardından saçlarınıza sürün ve bone takın. Yirmi dakika beklendikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu yöntemleri haftada bir ya da iki kez uygulayarak saçlarınızı güçlendirebilir ve dökülmesini önleyebilirsiniz.

Kına

Bu bitkinin bahse değer özelliği şudur, saçları herhangi bir hasardan koruyan koruyucu bir katmanla kaplar. Ve kınayı piyasada bulmak oldukça kolaydır. Saç uzunluğunuza göre kullanın ve pürüzsüz bir macun yapmak için su ekleyin. Daha sonra 3 saat süresince bekletin. Kıvamına gelince içine bir yumurta kırın ve zeytinyağı ekleyin. Ayrıca bir limon sıkın. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza dağıtın. Bu karışımı saçınızda 45 dakika boyunca muhafaza edin ve su ile durulayın. Saç derinizi derinlemesine temizlemek için şampuan kullanın.

Patates Suyu

Patatesleri suda kaynatın ve süzün. Elde ettiğiniz patates suyunu soğutun. Saçlarınızı yıkadıktan sonra patates suyuyla durulayın. Saçlarınız beslenecek ve uzayacaktır.

Papatya

Bir avuç papatya çiçeği alıp çeyrek litre boyutunda suda kaynatın. Kaynayınca altını kapatın ve 20 dakika boyunca bekletin. Sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu süzün ve soğumasını bekleyin. Bu arada saçlarınızı şampuanlayarak yıkayın ve sonra hazırladığınız papatya suyunu kafa deriniz ve saçınıza uygulayın. Saçlarınızı su ile durulamadan kurutabilirsiniz ya da hafifçe durulayabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir