Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu ya da yağ transferi temelde kişinin vücudundaki yağın bir bölgeden bir başka bölgeye aktarıldığı bir cerrahi işlemdir. Amaç yağın enjekte edildiği alanın büyütülmesi, kaybettiği hacmin geri kazandırılması ya da şeklen iyileştirilmesidir.

Teknik, yağ alma ile yağın çıkarılmasını, çıkarılan yağın işlenmesini ve daha sonra saflaştırılmış olan yağın iyileştirilmesi planlanan bölgeye yeniden enjekte edilmesini içerir.

Yağ enjeksiyonu yüz, göğüs, el, kalça ve bacakların kozmetik görünümünün iyileştirilmesinde güvenli bir yöntem olarak tercih edilir. Bunun yanı sıra yara izlerinin iyileştirilmesinde de kullanılabilir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Otolog yağ nakli olarak adlandırılan yağ enjeksiyonu kişinin vücudunda fazla yağın olduğu bölgelerden alınan ve işlemden geçirilen yağların hacim eksikliği olan bölgelere enjekte edilmesidir. Vücut yağı mükemmel bir yumuşak doku dolgu malzemesi olma özelliğini taşır.

Aynı zamanda vücudun herhangi bir yerinde çökük alanların doldurulması için de kullanılabilir. Kişinin kendi yağ dokusunun kullanıldığı bu yöntem herhangi bir yan etkiye ve alerjiye neden olmaz.

Yağ Enjeksiyonu Nedir

Yağ enjeksiyonu;

 • Yüzdeki ve vücuttaki çöküntü bölgelerinin doldurulmasında,
 • Radyoterapiye maruz kalan cilt bölgelerinin kalitesinin artırılmasında,
 • Daha az görünür izler için atrofik skar dolgusunda,
 • Göğüs rekonstrüksiyon revizyon cerrahisinde yani göğüs büyütmede ve göğüslerin yeniden yapılandırılmasında,
 • Yüzde ve vücutta belirli bölgelere daha fazla hacim kazandırılmasında kullanılabilen bir yöntemdir.

Yağ Enjeksiyonu İçin Yağ Nerelerden Alınır?

Yağ enjeksiyonu yönteminde kullanılacak olan yağ genellikle karın, kalça, bel, uyluk bölgelerinden alınır. Bunlar dışında cerrahın uygun gördüğü vücudun başka bölgelerinde de yağ alınması söz konusu olabilir. Hastaların ihtiyacı ve beklentileri yağ alınacak bölgenin farklılaştırılması ve işlem yapılacak bölge doğrultusunda kullanılan liposuction tekniğini etkileyebilir.

Yağ Enjeksiyonu Nedir

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Donör bölgeye ve tedavi bölgesine lokal anestezi enjekte edilir. Yağın toplanmasının kolaylaştırılması için damar içi sıvıların donör bölgeye enjeksiyonu gerçekleştirilir. Yağ hücreleri liposuction yöntemi ile alınır.

Daha sonra yağ, döküntü, fazla sıvı ve ölü hücreleri canlı adipoz yağ hücrelerinden ayırmak için boşaltma ve santrifüjleme ile işlenir.

Diğer bir alternatif yağın steril bir salin solüsyonu ile yıkanmasıdır. Atılan yağlar muhtemelen greftte yaşamayacak yağ hücreleri olup bu sayede iyi hücreler için sorun yaratma olasılıkları engellenir. İşlenmiş yağ hacim kazandırılmak istenilen bölgenin deri altı dokusu boyunca küçük damlacıklar halinde yeniden enjekte edilir.

Böylece yağ greftinin hayatta kalabilmesi için her yağ damlasına mümkün olan en iyi kan tedarikinin sağlanması amaçlanır. Tedaviden sonraki süreçte vücut enjekte edilen yağın bir kısmını emeceği için ihtiyaç duyulandan fazla yağ enjeksiyonu yapılır.

Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılır?

Yağ enjeksiyonu vücutta hacim eksikliği olan bölgelerin büyütülmesi ya da doldurulması amacına yönelik olarak başvurulan bir prosedürdür. Genellikle el, yüz, göğüs, kalça ve liposuction ya da skarlaşmayı takip eden derideki çöküntülerde uygulanır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüz yağ enjeksiyonu lipofilling olarak da bilinir. Yüzün belirli bölgelerine hacim verilmesi ya da kaybedilen hacmin geri kazandırılması için kişinin kalçasından, karnından, uyluklarından ya da uygun görülen gıdı gibi bir başka bölgesinden alınan vücut yağının kullanıldığı minimal invasive bir plastik cerrahi prosedürüdür.

Yüze yağ enjeksiyonu;

 • Çökmüş yanakların eski haline getirilmesinde,
 • İnce dudakların dolgunlaştırılmasında,
 • Ciltteki çukurlukların iyileştirilmesinde,
 • Derin nazolabial kıvrımların ve Marionette çizgilerinin giderilmesinde kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu vücudun bir bölgesinden yağ çıkarılmasını, yağ hücrelerinin santrifüj ya da filtre ile işlenmesini, ardından uygulama bölgesine enjekte edilmesini içeren çok adımlı bir tedavidir. Uygulama bölgesinin dolgunlaştırılmasını, kaldırılmasını ve pürüzsüzleştirilmesini sağlar.

Filtrelenen ve büyük ölçüde rafine edilen yağ hücreleri ince, kırışmış cildi ve göz altındaki koyu halkaları iyileştirme ve canlandırma potansiyeline sahiptir. Yağ kök hücreler için vücudun en iyi kaynaklarından biridir.

Bu nedenle otolog yağ transferi, büyüme faktörleri ve yağın transfer edildiği alanın ötesinde kolajen üretimini teşvik edici özelliği nedeniyle yaşlanma karşıtı tedavi yöntemlerinden biri olarak genel bir yüz gençleştirme ve genç bir görünü elde etme avantajı sağlar.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Adımları

Yüze yağ enjeksiyonu prosedürü üç aşamadan oluşur. Uygulama süresi alınacak olan yağ miktarına ve uygulama bölgesine büyüklüğüne göre değişebilir. Yağın alınacağı bölge belirlenir ve lokal anestezi uygulanır. Donör bölgede küçük bir kesi yapılır. Bir vakuma bağlanan ince bir kanülle yağ toplanır. Yağ hücreleri bir santrifüjde döndürülür ve filtre edilir.

Saflaştırılmış olan yağ enjeksiyon için daha küçük kanüllere ya da şırıngalara aktarılır. Yüz lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra hacim kazandırılmak istenilen bölgeye minik bir kanül yerleştirilir.

Doldurulacak olan alana kanül birçok kez girip çıkar ve her geçişte istenilen etki yaratılana kadar yağ dokusu biriktirilir. İstenilen hacim elde edilince işlem sona erdirilir.

Kişinin kendi vücut yağının kullanılması alerjik reaksiyon riskini azaltır. Yağda bulunan kök hücreler, içeriden dışarıya sürekli bir yüz gençleştirme etkisi sağlayabilir.

Ayrıca enjekte edilen yağ, yüzdeki hacim kaybının tersine çevrilmesini sağlayan en uzun etki süresine sahip yöntemdir.

Uygulamanın ardından görülen şişlik, kızarıklık ve morarma genelde bir hafta içerisinde düzelir. Az miktarda ağrı hissedilebilir. Bu durumda ağrı kesici kullanımı çözüm olabilir. Şişliğin azaltılması için doktorun belirttiği süre boyunca baş yüksekte tutulmaya özen gösterilmelidir.

Alına Yağ Enjeksiyonu

Alın yağ enjeksiyonu, kırışıklıkların en aza indirilmesi ve yüze hacim kazandırılması için hastanın kendi vücut yağı aşılayarak uygulanan ve yaşlanmayı geciktirici etki yaratan bir prosedürdür.

Uygulamanın başarılı olabilmesinde kullanılabilir yağ hücrelerinin daha yüksek bir yaşama kabiliyetine sahip olmaları için yağın manuel olarak ve dikkatli bir şekilde toplanması çok önemlidir.

Enjeksiyondan önce en yüksek kalitede ve saflıkta olmalarının sağlanması için vücut yağları ve kan gibi kirletici maddelerin yağdan uzaklaştırılmaları için yağın işlenmesi çok önemlidir.

Elde edilen rafine yağın küçük bir kısmı alnın farklı katmanlarına enjekte edilir. Alına yağ enjeksiyonunun zorluğu alnın deriden, ince bir kas  ve kemik tabakasından oluşmasıdır. Yanaklarda ve çenede olduğu gibi yağın enjekte edilebileceği çok fazla yumuşak doku bulunmaz.

Alın bölgesine yağ enjeksiyonunda da vücudu herhangi bir bölgesinden alınan yağlar kullanılabilir. Ancak genel olarak yağ kalitesi uyluk ve karın bölgesinde daha iyidir. Birçok hasta kollarındaki gevşekliğin de giderilmesini istedikleri için kollarındaki yağın alınmasını istemekle birlikte kollar yüksek kaliteli bir yağ kaynağı değildir.

Bununla birlikte yağ vücudun hangi bölgesinden alınırsa alınsın uygulanan filtrasyon işlemi daha iyi sonuçlar elde edilmesinde önemli bir role sahiptir.

Alına yağ enjeksiyonu bazı durumlarda yanaklar, burun köprüsü ve çene gibi yüzün diğer bölgeleriyle birlikte uygulanır. Alınlarında yara izi olan ve bölge yapısı pürüzsüz olmayan kişilerin sorunlarının giderilmesi için de yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu alın bölgesinde derin yara izleri olan hastaların alın görünümünün iyileştirilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Alına yağ transferi yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanan bir prosedürdür.

Alına yağ enjeksiyonu bölgeye hacim verir ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak tedavi şekillendirmeye yönelik olup kırışıklıklar için değildir.

Yağ enjeksiyonu kırışıklıkların daha az derin görünmesini sağlamakla birlikte kırışıklık oluşumuna neden olan frontal kasın işlevini azaltmaz ya da kası geçici olarak devre dışı bırakmaz. Bu nedenle kırışıklıkla mücadele edilmek isteniliyorsa botoks sayesinde etkili bir sonuç alınması söz konusu olabilir.

İyileşme süresi genellikle oldukça hızlıdır. Enjeksiyonun ardından bir miktar şişme görülebilir. Şişlik ilk hafta daha yoğundur. Şişlik geçince uygulamanın nihai sonuçları gözlemlenebilir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme İçin Yağ Enjeksiyonu

Uygulama bölgesine daha fazla hacim kazandırılması için kullanılan malzeme hastanın kendi vücudundan üretilmekte olduğu için yağ enjeksiyonu doğal bir yöntem olarak kabul edilir.

Bu aynı zamanda yanak implantları ya da dermal dolgu malzemelerinin aksine yağ transferinin vücut tarafından yabancı bir madde olarak reddedilemeyeceği anlamına da gelir.

Enjekte edilen bazı materyaller vücut tarafından emilecek olsa da transfer edilen yağın etkileri tipik olarak hyaluronik asit bazlı enjekte edilebilir maddelere göre daha uzun sürer.

Hastanın kendi yağının transfer edilebilmesi için öncelikle liposuction işlemi yapılır. Liposuction genellikle enjeksiyondan önce metodik olarak temizlenecek ve saflaştırılacak olan yağın mide ya da uyluk bölgesinden alınması ile gerçekleştirilir.

Liposuction işleminin tamamlanmasının ardından elmacık kemiği bölgesi yağ grefti için hazırlanır. Uygulanacak olan miktar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Enjekte edilen yağların bir kısmının vücut tarafından emilmesi olası olduğu için enjeksiyon ihtiyaç duyulandan bir miktar fazla yapılabilir. Elmacık kemiği belirginleştirme için yağ enjeksiyonu işleminin ardından uygulama bölgesinin hacmi artırılır ve yüz konturu sağlanır. Böylece daha genç ve canlı bir görünüm elde edilmiş olur.

Elmacık kemiğine yağ enjeksiyonu genellikle;

 • Elmacık kemiği bölgesinde doğuştan gelen ya da travma kaynaklı şekil bozuklukları nedeniyle doku kaybı olan,
 • Kalıtımsal özelliklere ya da yaş almaya bağlı olarak yanak dokusunun kaybı sonucunda çukur ya da sarkık bir görünüme sahip olan kişilere uygulanır.

Uygulamadan sonra oluşan morarma ve şişlik 10 gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Şişmenin azaltılması için soğuk kompresler kullanılabilir.

Hastalar uygulamanın ardından 48 saat sonra işlerine dönebilir ve yaklaşık bir hafta içerisinde tüm aktivitelerine devam edebilirler. İyileşme süresi liposuction prosedürünün kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme İçin Yağ Enjeksiyonu

Burun Bölgesine Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu kozmetik ya da rekonstrüktif amaçlarla uygulanabilen bir işlemdir. Bu kapsamda burundaki düzensizliklerin giderilmesi ve doldurulması için tercih edilebilir. Burna yağ enjeksiyonu;

 • Cilt kanseri tedavisinden kaynaklanan yara izlerini ve cilt kusurlarını yumuşatmak,
 • Daha önce yapılan burun prosedürlerinin geride bıraktığı anomalileri düzeltmek,
 • Yaş almaya bağlı olarak dolgunluğunu kaybeden burnun üst kısmını doldurmak,
 • Daha güçlü ya da daha belirgin bir burun elde edilmesini sağlamak,
 • Görünür düzensizlikleri gidermek,
 • Hacmini yitirmiş burun kenarlarını düzeltmek için yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu burun ile ilgili pek çok sorunun giderilmesini sağlayan bir yöntemdir. Yüz prosedürleri için kullanılan yağ miktarı genelde oldukça az olduğundan çok fazla donör bölge ihtiyacı bulunmaz.

Donör bölgeden gerekli miktarda yağ alındıktan sonra elde edilen yağ işlemden geçirilir ve enjeksiyon için ideal bir hale getirilir. Ardından yağ küçük miktarlarda uygulama bölgesine enjekte edilir. İşlem süresi alınan ve enjekte edilen yağ miktarına göre değişiklik gösterir. İşlem genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

İyileşme süresi ne kadar miktarda yağ transfer edildiğine bağlı olarak değişir. Genellikle daha küçük prosedürlerin iyileşme süresi daha kısa olur. Donör bölgesinde de uygulama bölgesinde de morarma ve şişlik görülmesi normaldir. Uygulama bölgesindeki iyileşme normal şartlar altında 2-3 hafta sürer.

Burun Bölgesine Yağ Enjeksiyonu

Göz Altına Yağ Enjeksiyonu

Yaşlanma süreci ve genetik faktörler, cilt bakımı ile giderilemeyen göz altı sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Göz altı torbalarından, çökmelerinden ve göz altındaki koyu halkalardan kurtulmak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri göz altına yağ enjeksiyonudur.

Diğer dolgu işlemlerine göre daha yararlı bir yöntem olması nedeniyle giderek daha sık tercih edilmektedir.

Göz altına yağ enjeksiyonu vücudun belirli bölgelerinden alınan yağın göz altı çukurlarının ya da diğer sorunlu bölgelerin doldurulması için yağ hücrelerinin kullanılmasını içerir. Karın ya da vücudun herhangi bir bölgesinden alınan yağ hücreleri işlemden geçirildikten sonra sorunlu bölgeye enjekte edilir.

Göz altı bölgesindeki çukurluk ortadan kaldırılır. Yağ hücreleri, göz kapağının ince cildi ile altında bulunan kılcal damarlar arasında bir koruma tabakası oluşturur işlem yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanır.

Göz altına yağ enjeksiyonu, dermal dolgu maddelerinin olası risklerinden kaçınmak isteyen kişiler için mükemmel bir seçimdir. Yağ transferi yapılan bölgede gençleşmiş bir görünüm elde edilir. Cildin durumu iyileşir, göz altındaki çukur kısımlara hacim kazandırılmış olur. Ayrıca yağ transferinin herhangi bir alerjik riski de bulunmaz.

Minimal invasive bir işlem olan göz altına yağ enjeksiyonunun ardından iyileşme bir hafta içerisinde gerçekleşir. Bu işlem bir cerrahi prosedür olduğundan morarma, şişme ve ağrı gibi yan etkilerle karşılaşılması olasıdır.

İşlemden sonra güneş ışığına doğrudan maruz kalmaktan kaçınılmalı ve güneşe çıkılırken mutlaka yüksek koruma faktörlü ürünler kullanılmalıdır.

Göz Altına Yağ Enjeksiyonu

Kalça Şekillendirme Ve Büyütme İçin Yağ Enjeksiyonu

Kalçanın şekli ve oranı, orantılı ve çekici bir vücut için önemli faktörlerdir. Brezilya kalça estetiği olarak adlandırılan işlemde daha dolgun ve daha yuvarlak bir kalça konturu elde edilebilmesi için yağ enjeksiyonundan yararlanılır.

Kalça Şekillendirme Ve Büyütme İçin Yağ Enjeksiyonu

Kalçaya yağ enjeksiyonu, implant kullanımına gerek kalmaksızın kalçaların boyutunun ve şeklinin artmasını sağlayan özel bir yağ transfer prosedürüdür. Liposuction ile kalça, bel, karın ya da uyluk bölgelerinden fazla yağ alınır. İşlemden geçirilen yağ kalçalara enjekte edilir. Bu yöntem kişinin hem sorunlu bölgelerinden yağ kaybetmesini hem de daha büyük ve şekilli kalçalara sahip olmasını sağlar.

Kişilerin kalça şekli ve oranı büyük ölçüde genetik etkenlere bağlıdır. İskelet yapısı ve vücudun yağ depolaması alt vücut görünümünü etkiler. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz sağlıklı bir vücut ağırlığı elde edilmesinde ve kasların sıkılaştırılmasında oldukça etkilidir. Ancak birçok kişinin memnuniyetsizlik duymasına neden olan düz kalçaların daha dolgun ve şekilli hale gelmesini sağlamaz. Minimum düzeyde ve ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek ağrı görülebilir. Kalçaya yağ enjeksiyonundan sonra yaklaşık 2 hafta süreyle doğrudan kalçaların üzerine oturulmasına ya da uzanılmasına izin verilmez.

Bu süre zarfında yüz üstü ya da yan yatarak uyunmalıdır. Normal oturma aktivitesine genelde 8 hafta sonra izin verilir. Bu zamana kadar kalçalar üzerinde bir baskı oluşmasının önlenebilmesi için oturma yastıklarından yararlanılması önerilir. Liposuction ile alınan yağ hücrelerinden hayatta kalanların uzun yıllar boyunca kalıcı olduğu bilinir. Bununla birlikte kilodaki dalgalanmalar elde edilen sonuçları etkileyebileceğinden kilonun sabit tutulması önemlidir. Nihai sonuçlar operasyondan 6 ay kadar sonra, şişlikler tamamen geçip iyileşme sağlandıktan sonra gözlemlenebilir.

Bacak Düzeltme İçin Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu baldırların ve uylukların dış hatlarının iyileştirilmesinde ve bacaklardaki diğer yumuşak doku sorunlarının giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Vücudun uygun bölgelerinden alınan yağ istenilen etkinin yaratılması için bacaklara enjekte edilir. Böylece ameliyat, yaralanma ya da enjeksiyonların neden olduğu yumuşak doku sorunları düzeltilir, iyileştirilir ve şekillendirilir.

Yağ enjeksiyonu temelde vücuttaki yağın farklı noktalar arasında hareket etmesini sağlar. Vücudun reddedeceği ya da alerjik reaksiyon vereceği bir durum söz konusu değildir çünkü vücudun kendi üretimi olan yağ kullanılarak işlem gerçekleştirilir.

Bacak düzeltme için yağ enjeksiyonu;

 • Bacaklarının şeklinden ya da görünümünden memnun olmayan,
 • Travma ya da doğumsal hastalık nedeniyle sorun yaşayan kadınlara ve erkeklere uygulanabilir.

Uygulamadan önce donör bölge ve uygulama yapılacak olan bölge belirlenir. Gerekli durumlarda birden fazla donör bölgeden yağ alınması söz konusu olabilir. Yağ toplandıktan sonra istenmeyen bileşenlerden kurtarılması için  santrifüj aracılığıyla rafine edilir.

Yoğunlaştırılarak enjeksiyon için ideal bir hale getirilir. Yağ enjeksiyonu esnasında şekillendirme yöntemi kullanılır ve en iyi görünüm elde edilmeye çalışılır.

İşlemin uzunluğu yağ alınacak olan donör bölgesinin sayısına, büyüklüğüne, yerine ve uygulama yapılacak bölgenin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle genel anestezi altında yapılan bir işlem olmakla birlikte küçük vakalarda sedasyonla lokal anestezi tercih edilebilir.

İyileşme süreci de tedavi edilen alanların sayısına ve büyüklüğüne bağlıdır. Hem yağın alındığı hem de enjekte edildiği bölgelerde bir miktar şişlik görülmesi doğaldır. Tüm şişliklerin 3-6 ay içerisinde çözülmesi beklenir. Yağ alınan bölgede bu süre genellikle daha kısa olur.

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yönteminde esas olarak vücudun diğer bölgelerinden liposuction yöntemi ile alınan yağ göğüslere enjekte edilir. Meme büyüklüğünde nispeten küçük bir artış isteyen ve doğal sonuçları tercih eden kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Yağ transferi ile meme büyütme, vücudun kendi yağı kullanılarak göğüsleri yeniden şekillendiren bir cerrahi işlemdir. Bu prosedürde sentetik dolgu maddeleri ya da nesneler yerine kişinin kendi vücut yağı kullanılarak memede büyüme elde edildiği için meme implantlarına göre daha doğal bir alternatif olarak değerlendirilir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Aynı zamanda meme büyütme işlemi için liposuction ile alınan yağ karın, bel, basen gibi vücudun donör bölgelerinde de incelme avantajı sağlar. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme;

 • Genetik olarak küçük göğüslere ya da asimetrik göğüslere sahip olan,
 • Hamilelik ya da emzirme nedeniyle memelerinin hacmi azalan,
 • Kilo kaybına bağlı olarak meme boyutunda ya da hacminde azalma olan,
 • Yaş alma nedeniyle meme boyutu, şekli ya da hacminde oluşan değişikliklerden memnun olmayan kişilere uygulanabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi yapılacak olan kişilerin vücutlarında yeterli yağ bulunup bulunmadığı ve transfer edilen yağın hayatta kalıp yerleşebileceği yeterli meme dokusu olup olmadığı çok önemlidir. Yeterli miktarda meme dokusu ve donör bölgelerden alınabilecek yeterli miktarda yağı olan aynı zamanda çok ciddi ölçüde bir büyüme istemeyen kadınlar için ideal bir yöntemdir.

Prosedür esnasında öncelikle uygun bölgeden liposuction yöntemi ile yağ alınır. Çıkarılan yağ işlemden geçirildikten sonra göğsün içerisine enjekte edilir. Uygulamadan sonra genellikle hastalar orta düzeyde aktivitelerine devam edebilirler ve rahatlıkla duş alabilirler. Normal iyileşme süresi çoğunlukla bir haftadan azdır. Birkaç gün meme bölgesinde şişlik ve morarma yaşanabilir. Liposuction yapılan bölgelerdeki ağrılar için doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Çeneyi Şekillendirmek İçin Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu yönteminden çene şekillendirme uygulamalarında da yararlanılabilir. Çenede daha simetrik bir görünüm elde edilmesi için vücudun diğer bölgelerinden alınan yağların enjeksiyonu etkili bir yöntemdir.

Küçük çenelere sahip olan kişilerde yağ enjeksiyonu ile istenilen değişim sağlanabilir. Sivri bir çene yapısı olan kişilerde ise çenenin yan tarafına yağ dokusu eklenir ve yuvarlak bir çene görünümü elde edilebilir.

Dudağa Yağ Enjeksiyonu / Yağ Enjeksiyonu ile Dudak Kalınlaştırma

Yağ enjeksiyonu ile dudak büyütme işlemi hastanın kendi yağ dokusunun kullanılması ile dudaklara şekil ve hacim kazandırılması amaçlanır. Hastanın kalça, uyluk, mide ya da vücudunun uygun görülen bir bölgesinden liposuction yöntemi ile yağ alınır.

Çok az yağ dokusuna ihtiyaç duyulduğundan donör bölgede gözle görülür bir fark oluşmaz. Ardından işlemden geçirilmiş olan yağ ince bir iğne ile dudaklara enjekte edilir.

Lokal anestezi altında yapılan uygulama hastada çok az rahatsızlığa neden olur. Minimal invasive bir işlem olan dudağa yağ enjeksiyonundan sonra iyileşme birkaç gün sürer. Morarma ve şişlik yaklaşık bir haftada kendiliğinden iyileşir.

Doğal olarak ince dudaklara sahip olan ya da yaşa bağlı olarak dudak hacminde azalma görülen hastalar için tercih edilebilen bir yöntemdir.

Yağ Enjeksiyonu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X