Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme)

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen Tüp Mide Ameliyatında (Sleeve Gastrektomi) midenin büyük eğriliği (uzun ve dış tarafı) olarak adlandırılan bölge çıkarılır ve mide tüp şekline getirilir.

En Son Teknoloji

Uzman Doktor Kadrosu

Uzman Ekip

20 Yıllık Sektörel Tecrübe

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme) Nedir?

Tüp mide ameliyatı midenin ince ve uzun bir tüp şekline kavuşmasını sağlayan operasyondur. Tüp mide ameliyatı esnasında midenin yaklaşık %80’i çıkartılır. Bu durum midenin gıda alımının kısıtlanmasına neden olur. Kişinin iştahı da azalır, böylece kilo verme sağlanır. Ancak tüp mide ameliyatının bir zayıflama yöntemi olmadığına dikkat çekmekte fayda vardır. Bu yöntem obezite tedavisi için kullanılır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatının gerçekleştirilmesi için birkaç aşama söz konusudur. Mide küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır dolayısıyla operasyon esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Kapalı ameliyat yöntemi ile operasyon yapılarak midenin yaklaşık %80’i çıkarılır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme) Fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatı son yılların yaygın olarak tercih edilen ameliyatlarından biri olan mide küçültme ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan soruların arasında gelir. Ancak tüp mide ameliyatı fiyatları konusunda sabit bir bilgi vermek mümkün olmadığı gibi doğru da değildir.

Hastanın durumu, operasyon esnasında uygulanacak teknikler ve dikkat edilecek etkenler gibi birçok farklı faktör fiyatların değişkenlik göstermesine neden olur. Tüp mide ameliyatı tamamen kişiye özel ve büyük bir titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir operasyon olduğu için tüp mide fiyatları da değişkenlik gösterir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

Mide küçültme operasyonu sonrasında ameliyatı gerçekleştiren ekip tarafından mutlaka kaçak olup olmadığına dair gerekli kontroller yapılmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası meydana gelebilecek kaçak durumu ortaya çıktığı takdirde hemen uzmana görünmek gerekir.

Mide küçültme operasyonu sonrası kaçak olduğuna dair belirtilerden biri karın bölgesinde acı seviyesinin üstünde meydana gelen ağrıdır. Karın bölgesinde geçmeyen, ısrarlı bir ağrı oluşması, bir kaçak olduğuna işaret edebilir. Diğer taraftan ani ateşlenmeler de kaçak olduğunu gösteren sinyaller olabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden ilgili uzmana görünmek gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreç

Tüp mide ameliyatı olanlar sık sık ameliyat öncesi ve sonrasında kendilerini neyin beklediğini merak eder. Mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken faktörler göz ardı edilmemelidir. Doktor tarafından verilen talimatlar ameliyat öncesinde hasta tarafından mutlaka uygulanmalıdır.

Hastanın ameliyattan belli bir süre önce sigarayı ve alkolü bırakması gerekir. Yediklerine dikkat etmeli, kendisine verilen bir diyet programı varsa buna uymalıdır. Ameliyat öncesi olabildiğince kilo vermesi faydalı olur. Mide tüp ameliyatı öncesinde rutin ameliyat tetkikleri yapılır ve fonksiyonları değerlendirilerek hastanın operasyon için uygun olup olmadığına karar verilir.

Ameliyat sonrasındaki süreçte de hastanın, doktordan aldığı yönlendirmeler doğrultusunda bir rutin oluşturması sağlığına kavuşma sürecini olumlu etkileyecektir. Doğru şekilde beslenmeye, sigaradan ve alkolden uzak durmaya devam etmelidir. Düzenli bir hayat ve beslenme rutini oturtması, daha uzun süreli ve tatmin edici sonuçlar yaratmakta faydalı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide sonrası beslenme döneminde mutlaka alanında uzman bir diyetisyenden destek almak gerekir. Diyet listesi ise mutlaka kişiye özel olarak planlanması gereken bir listedir.

Operasyon sonrası bir süre sıvı beslenilir. İlk süreçlerde herhangi bir katı gıda tüketilmesi önerilmez çünkü mide katı gıdaları kaldıracak potansiyele sahip değildir. Ancak doktor tarafından belirtilecek sürenin sonunda püre haline getirilmiş gıdalar ile beslenmek normal karşılanır. Bu dönem tüp mide püre dönemi olarak da adlandırılır.

Endoskopik mide küçültme ameliyatı sonrası mutlaka tüketilen yiyeceklerin kalori ve yağ oranlarının hesaplanması gerekir aksi halde tekrar kilo alımı meydana gelebilir. Tüp mide ameliyatı gerçekleştiren hastaların kesinlikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığına geçmeleri gerekir. Bu ameliyat zayıflamak için değil, obezite tedavisi için başvurulan bir yöntemdir. Bu nedenle ameliyat sonrasında beslenme düzenine dikkat etmek gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Nasıl Olur?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme miktarı hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Bazılarında daha hızlı ve daha yüksek kilo kaybı yaşanırken, bazılarında bu miktar daha düşüktür. Beslenme düzeninde yapılan alışkanlıklar ve midenin çok büyük bir bölümünün alınması gibi çeşitli etkenler hastanın tükettiği yiyecek miktarının önceki zamanlara göre çok daha az olmasını sağlar. Bunun yanı sıra iştah kesilmesi meydana getiren bir ameliyat olması sebebiyle de öğünlerde yenen miktar ve yeme hızı azalır.

Mide küçültme ameliyatı olanlar uzmanlarının talimatlarına uyarak ve sağlıklı bir yaşam şeklini benimseyerek ameliyatın etkilerini kalıcı hale getirebilirler. Hastaların talep ettikleri kiloya düşebilmeleri için mutlaka dikkat etmeleri gereken etkenler olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

İleri derece obez olanlar için bir tedavi yöntemi olan tüp mide revizyon ameliyatı belirli bir kilo sınırı üstünde olan hastalara gerçekleştirilebilecek bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı şartları arasında obezite tanısı veya vücut kitle endeksinin belirli bir düzeyin üzerinde olması gibi faktörler mevcuttur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Ne Zaman İyileşir?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme midenin iyileşme sürecini daha hızlı ve sağlıklı geçirebilmek adına çok önemlidir. Doktor ve diyetisyen tarafından sizlere verilen listeye uygun şekilde beslenip, uzman tarafından sizlere önerilen etkenleri göz önünde bulundurarak dikkat ettiğiniz takdirde 15 gün içerisinde midede bulunan iç dikişler iyileşecektir. Ancak tamamen iyileşme süreci bir süre daha devam edecektir.

Kaç Yaşından İtibaren Tüp Mide Ameliyatı Olunabilir?

Tüp mide öncesi sonrası çok etkili sonuçlar doğuran ve hastalarda gözle görülür bir değişiklik yaratan operasyonlar arasında yer alması sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla araştırılan bir konu haline gelmiştir. Obezite hastalığı ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından tercih edilebilecek olan tüp mide ameliyatı, 18 ile 65 yaş arasında bulunan hastalar için uygulanabilecek bir operasyondur. Ancak ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için hastanın sağlık durumunun mutlaka operasyon için elverişli olması gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo vermenin durması olarak da bilinen plato dönemi enerji dengesinde olduğunuzu gösteren süreçtir. Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama evresinde hastaların bu dönemi yaşaması mümkündür. Bu dönemi ortadan kaldırmak için metabolizmayı tekrar hızlandırmak gerekir. Bu noktada neler yapılabileceğine ilişkin yine uzman eşliğinde karar verilebilir.

Ibrahim_Coffeenew-webversion

Her Şeye Özen Gösteriyoruz

Bizim Sertifikalarımız

2020 YILININ MERKEZİ EN İYİ PLASTİK CERRAHİ MERKEZİ

Sıkça Sorulan Sorular

Bizim Kadromuz
İbrahim Çevik Medikal Direktör
İbrahim Çevik
Medikal Direktör
Op. Dr. Orhan Tuğrul
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
ali
Opr. Dr Ali Şimşek
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Ertan Teksöz
Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı
Dr Asli Altay
Opr. Dr Asli Altay
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Hastanemiz
Menü
Translate »