Jinekomasti Ameliyatı

Erkek tipi meme büyümesi sorunu oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Bu tip büyümenin pek çok farklı nedeni olabilir. Jinekomasti olarak da adlandırılan erkek tipi meme büyümesinin tedavisinde öncelikle büyümeye neden olan sorunun bulunması gerekir.

Sonrasında ise Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla memedeki fazla yağ ve/veya meme dokusu çıkarılarak, bölgenin normal görünümüne kavuşması sağlanır. Jinekomasti yani erkek tipi meme büyümesi neden olur?, türleri nelerdir?, nasıl tedavi edilir? gibi merak edilen pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme dokusunun büyümesine jinekomasti adı verilmektedir ve son derece sık rastlanılan bir durumdur. Hormonal değişikliklere, diğer rahatsızlıklara ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak erkeklerde meme büyümesi meydana gelebilmektedir. Erkek tipi göğüs büyümesi tek bir tarafta oluşabileceği gibi her iki tarafta da görülebilmektedir. Jinekomasti hayatın özellikle doğum sonrası, ergenlik ve yaşlılık olmak üzere üç bölümünde sıklıkla meydana gelmektedir.

Doğumdan hemen sonra annenin hamilelik döneminde salgıladığı

Jinekomasti Nedir

estradiol ve progesteron seviyeleri oldukça yüksektir ve bu hormonlar da meme dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Doğumdan bir süre sonra jinekomasti kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ergenlik döneminde ise hormonlarda meydana gelen değişiklikler sebebiyle bir kez daha ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde 14 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %60’ında jinekomasti görülmektedir. Bunların büyük çoğunluğu çift taraflıdır. Ancak bazen asimetrik olarak tek taraflı da olabilmektedir.

Jinekomastinin sık olarak görüldüğü bir diğer dönem de yaşlılık ya da 65 yaş üzeri dönemdir. Bu süreçte neden görüldüğü belli olmasa da vücut yağının artması, daha hareketsiz bir yaşam tarzının yaşlılıkta erkek tipi meme büyümesine neden olduğu düşünülmektedir.

Erkeklerde Meme Anatomisi

Ergenlik dönemine kadar kadın ve erkek meme anatomisi arasında bir fark bulunmamaktadır. Ergenlik döneminde erkeklerde testosteron seviyesinde artış başlar ve kanalların körelmesine neden olur. Sonuç olarak normal yetişkin erkek memesi esasında subkutan yağ, stromal elemanlar, küçük meme ucu ve areola bölgesi ile beraber ucu herhangi bir yere bağlanmayan az gelişmiş duktal sistemden oluşmaktadır.

Erkeklerde, kadınlardakinden farklı olarak Cooper ligamentleri bulunmamaktadır. Mamografi olarak normal erkek memesi homojen bir şekilde radyolusenttir ve arkada pektoralis kası belirgin şekilde görülmektedir. Erkek memesinin ultrason anatomisi esas olarak deri altı yağ ve deriden oluşmaktadır.

Erkeklerde Meme Anatomisi

Erkek Tipi Göğüs Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde hormonal dengeyi bozan birçok faktör erkek tipi göğüs büyümesine neden olabilmektedir ve çoğunlukla bu duruma neden olan kesin sebep bulunamamaktadır. Bununla beraber vücutta ergenlik ya da yaşlanma dönemlerinde meydana gelen değişiklikler de jinekomasti adı verilen durumun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Testosteron hormonunun üretildiği testisleri etkileyen rahatsızlıklar, büyüme ve cinsel gelişimi düzenleyen salgı bezi tiroidi etkileyen problemler, adrenalin bezlerinde, hipofiz bezlerinde ya da akciğerlerde oluşan tümörler, daha fazla östrojen salgılanmasına neden olan obezite, bazı uyuşturucular, böbrek yetmezliği ya da karaciğer rahatsızlıkları da erkek tipi göğüs büyümesine neden olabilmektedir.

Erkek tipi göğüs büyümesi bir hastalığın sonucu oluşabildiği gibi bazı ilaçların kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, anabolik steroidler, HIV ilaçları, anksiyete ilaçları, çeşitli kalp rahatsızlığı ilaçları, aç karnına kullanılan bazı ilaçlar, ülser ilaçları, bazı antibiyotikler ve trisiklik antidepresanlar erkek tipi göğüs büyümesine neden olabilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Jinekomastinin Fizyolojik Nedenleri

Erkeklerde meme büyümesinin fizyolojik nedenleri temelinde erkek vücudunda meydana gelen değişimlerdir. Bu değişimlerin bir sonucu olarak jinekomasti görülebilmektedir. Erkeklerde son derece yaygın olarak görülen jinekomastinin fizyolojik nedeni tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

Hormon seviyelerinde meydana gelen düzensizlik beraberinde meme dokusunun büyümesini de getirmektedir. Buna özellikle testosteron ve

Jinekomastinin Fizyolojik Nedenleri

östrojen hormonlarının seviyelerinde meydana gelen farklılıklar neden olmaktadır. Doğumdan hemen sonra görülmesinin en büyük nedeni annenin hamilelik süresince salgıladığı hormonların yeni doğan bebeklerde meme dokusu gelişimini tetiklemesidir.

Ergenlikte ise vücut hormonlarında yeniden değişiklikler meydana gelmektedir ve bu nedenle erkeklerde jinekomastinin en yoğun görüldüğü dönemlerden bir tanesi de ergenlik dönemidir. Bu süreç her ne kadar yeni doğan bebeklere göre daha uzun olsa da çoğunlukla herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan ortadan kalkmaktadır.

Jinekomastinin yoğun görüldüğü yaşlılıkta ise bunun tam nedenleri bilinmemekle beraber yine hormonal aktiviteden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Yaşlılıkta toplam vücut yağındaki artışa bağlı olarak ikincil artan periferik aromataz aktivite, LH konsantrasyonlarının artması ve yaşlanma ile beraber serum testosteron konsantrasyonunun düşmesi meme dokusu büyümesinin fizyolojik nedenleri arasında yer almaktadır.

Benzer bir şekilde obez bireylerin üriner östrojen seviyelerinin arttığı bilinmektedir ve yağ dokusunda aromataz eskpresyonu meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak obezite jinekomastisi gibi yaşlılık jinekomastisinin de kısmen artan aromataz aktiviteden kaynaklandığı düşünülmektedir. Aromataz testosteronu, östrojene dönüştüren bir enzimdir ve bu noktada meydana gelen testosteron düşmesi ile östrojenin artmasına neden olmaktadır.

Jinekomastinin Fizyolojik Olmayan Nedenleri

Jinekomastinin fizyolojik olduğu kadar fizyolojik olmayan nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi de patolojik nedenlerdir. Testis tümörleri östrojen ve androjen hormonlarının aşırı üretimi, normal olan Leydig hücrelerini uyarma görevine sahip gonadotropinlerin ektopik salgılanması ile kanda östrojen seviyelerinin artmasına neden olabilmektedir. Leydig hücreli tümörler, sertoli hücreli tümörler, granüloza hücreli tümörler ve adrenal tümörler östrojen salgılayan tümörlere örnek oluşturmaktadır.

Leydig hücreli tümörler: Tüm testis tümörlerinin yaklaşık %1 ile %3’ü Leydig hücreli tümörlerdir. Genellikle 20 ile 60 yaş arasında meydana gelir ancak %25’i ergenlik dönümünde de görülebilmektedir. Genellikle iyi huyludur ancak kötü huylu Leydig hücreli tümörler akciğer, karaciğer ya da lenflerde metastaz yapabilmektedir.

Sertoli hücreli tümörler: Testis tümörlerinin %1’inden azı sertoli hücreli tümörlerdir. Her yaşta görülse de her üç hastadan birinde 13 yaşından önce oluşmaktadır. 6 aylıktan küçük erkek bebeklerde de görülebilmektedir. Her ne kadar geneli iyi huylu olsa da kötü huylu görülme oranı %10 seviyelerindedir. Aşırı östrojen üretimine neden olduğu için her üç Sertoli hücreli tümör hastası olan kişiden birinde jinekomasti meydana gelmektedir.

Granüloza hücreli tümörler: Granüloza hücreli tümörler en nadir görülen testis tümörleridir ve aşırı miktarda östrojen üretimine neden olmaktadır. Bu nedenle kendisi nadir görülse de hastalarda jinekomastiye oldukça sık yol açabilmektedir.

Adrenal tümörler: Adrenal tümörler aşırı miktarda dehidroepiandrosteron, dehidroepiandrosteron-sülfat ve sonrasında periferik olarak estradiol aromatize edilebilen androstenedion salgılayabilir. Bu tümörler tipik olarak büyük, agresif ve kötü huyludur.

Tümörler ile beraber fizyolojik olmayan nedenler arasında ilaç, alkol ve uyuşturucu kullanımı da yer almaktadır. Bazı ilaçlar yan etki olarak jinekomastiye yol açabilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullanımından kaçınmak, alkol alımını sınırlamak jinekomasti riskini de düşürmektedir.

Jinekomasti Tanısı Nasıl Koyulur?

Jinekomasti tanısı için fiziksel muayene şarttır. Ayrıca hastanın geçmişteki hastalık öyküsü ile beraber kullandığı ilaç bilgisi de alınmaktadır. Diğer rahatsızlıkları veya hastalıkları elemek için kan testi, karaciğer fonksiyon testi ve hormon çalışmaları ile beraber idrar testi tercih edilmektedir. Bazı durumlarda ise meme dokusundan bir örnek alınması da gerekebilmektedir. Bu yönteme kanser şüphesi olduğunda başvurulmaktadır.

Jinekomasti Türleri Nelerdir?

Jinekomasti kendi içerisinde içeriğine göre florin tip, fibröz tip ve ara tip olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu türler genellikle meme dokusunda büyümenin ne kadar süredir mevcut olduğuna göre ayrışmaktadır. Florid tip genellikle jinekomastinin henüz başlangıç aşamasıdır. Yaklaşık olarak ilk dört ayda meydana gelen değişimleri göstermektedir. Bu tipte duktal doku ve vaskülarite artış göstermektedir.

Meme dokusu ve yağ dokusu değişiklik oranlardadır. Ara tip ise bir yıllık süreçtir ve bu süreç fibröz tipten florid tipe geçiş süreci olarak kabul edilmektedir. Florid tip ise memede gergin bağ dokusu olarak kabul edilen stromal fibrösiz bulunmaktadır. Duktal doku ise az sayıdadır. Genellikle meme dokusunda gelişimin başlamasından bir yıldan uzun süre olduğunda görülmektedir.

Jinekomasti Evreleri

Jinekomasti’nin kendi içerisinde evreleri bulunmaktadır. Bu evreleri bilmek aynı zamanda atılacak adımları karar verme konusunda yardımcı olmaktadır. Toplamda 4 farklı jinekomasti evresi bulunmaktadır ve bu evreler çeşitli konularda birbirlerinden farklılık göstermektedir.

  1. Evre: İlk evrede meme ucu çevresi ya da areola çevresinde yer alan dokuda hafif büyüme meydana gelmektedir. Hafif şişlik nedeniyle bu bölgedeki dokularda renk farklılaşması görülebilmektedir. Genel olarak kıyafet giyerken fark edilememektedir ve kalıcı olmadığı durumlarda herhangi bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır.
  2. Evre: Bu evre aynı zamanda orta seviye jinekomasti olarak da bilinmektedir. Bu evrede meme göğüs genişliğinde büyümektedir. İkinci evre jinekomasti olan kişiler dış görünüşten rahatsız olduğu için genellikle geniş ve bol kıyafetler giymeyi tercih etmektedir. Bazı durumlarda bu evrede cerrahi müdahale önerilebilmektedir. Ancak kilo kaybı ya da ilaç kullanımı gibi tedavi yöntemleri de tercih edilebilmektedir.
  3. Evre: Üçüncü evre jinekomastide meme büyümesi daha dikkat çekici olmaktadır. Göğüs genişliği ile beraber cilt dokusu miktarı da artmaktadır. Üçüncü evre büyümede Bol kıyafetlerde dış görünüşün saklanmasına yardımcı olmamaktadır. Durum daha görünür hale geldiğinde hastalar kendi vücutları hakkında güvensizlik hissine kapılabilmektedir.
  4. Evre: En ileri evre olan dördüncü evrede meme dokusunun büyümesi ile cilt dokusu da oldukça fazladır. Göğüs bölgesinin görünüşü daha çok kadınların göğüs bölgesini andırmaktadır. Bu seviyedeki jinekomastide cerrahi müdahale genellikle kaçınılmaz olmaktadır. Ancak yine de ilk olarak ameliyatsız yöntemler göz önünde bulundurulmakta ve değerlendirilmektedir.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme büyümesi glandüler proliferasyon nedenli olduğunda bu duruma jinekomasti adı verilmektedir. Meme büyümesinin yağ depolanması nedeniyle olmasına da yalancı jinekomasti ya da psedu jinekomasti denmektedir. Yalancı jinekomastinin ilk tedavi yöntemi kilo kaybıdır. Vücuttan fazla yağ atıldıktan sonra göğüs bölgesinde de küçülmeler meydana gelmektedir.

Beslenmede yapılacak değişiklikler ve egzersiz programları sayesinde daha düz ve fit bir göğüs bölgesine sahip olmak mümkündür. Bazı kişilerde ideal kiloya ulaşılsa bile yalancı jinekomasti ortadan kalkmamaktadır. Bu noktada tedavi yöntemi bölgede yer alan yağlı doku miktarına ve cildin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buradaki yağların çıkarılması için sadece liposuction yapılabilmektedir.

Liposuction tercih edilen durumlarda vaser liposuction tekniğinin kullanılması da iyileşme sürecinin daha konforlu olmasına olanak sağlar. Ancak aşırı yağ ile sarkmış cilt dokusunun bulunduğu durumlarda cilt dokusu da alınarak gergin bir görünüm elde edilmektedir.

Yalancı Jinekomasti Nedir

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalı?

Özellikle ergenlik döneminde gelen erkek tipi meme büyümesi bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan görünüş eski haline dönmektedir. Ancak bazı hastalar görünüşleri nedeniyle doktora başvurmaya ihtiyaç duyabilmektedir.

Jinekomasti ortaya çıkar çıkmaz doktora danışılmasında bir sakınca görünmemektedir. Bu süreçte genellikte tedavi yerine takip tercih edilmektedir. Çünkü jinekomasti çoğu durumda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Doktorlar bir tedavi yerine daha çok jinekomastinin altında yatan nedene odaklanmaktadır. Ancak bölgesel şişlik, ağrı, hassaslık ya da bir veya her iki tarafta meme ucundan akıntı gelmesi durumunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Erkek Tipi Meme Büyüklüğü (Jinekomasti) Nasıl Teşhis Edilir? Hangi Testler Yapılır?

Erkek tipi meme büyüklüğünün teşhis edilebilmesi için ilk olarak hastanın sağlık öyküsü alınmaktadır. Ayrıca ailede de benzer bir durum olup olmadığı öğrenilmektedir. Jinekomasti teşhisinde meme dokusu ile beraber abdomenler ve genital bölge de muayene edilebilmektedir. Başarılı bir sonuç elde etmek için bazı durumlarda kan testi ve mamografi yapılmaktadır. Bu mevcut testlere ek olarak teşhis sırasında bilgisayarlı tomografi (BT), MR taraması gibi ileri düzey görüntüleme teknolojilerinden yararlanılmaktadır.

Yağ dokusunun artması, erkeklerde nadir de görülse meme kanseri, meme dokusunda enfeksiyon da jinekomasti ile benzer sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak fiziksel muayene ve görüntüleme teknikleri sayesinde ayırıcı teşhis yapılabilmektedir.

Jinekomasti Riskini Arttıran Etmenler

Bazı erkeklerde gündelik yaşam ve alışkanlıklar nedeniyle jinekomasti görülebilmektedir. Bunların başında ise obezite gelmektedir. Obezite sonucunda östrojen hormonu daha fazla salgılanmaktadır ve bu da dolaylı olarak erkek tipi göğüs büyümesine yol açmaktadır.

Bununla beraber fiziki ve atletik performansı yükseltmeye yönelik anabolik steroid ya da androjen kullanımı da jinekomasti riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Buna bir diğer sebep de aşırı alkol ya da illegal uyuşturucuların kullanılmasıdır. Alkol tüketimini belirli bir miktarla sınırlamak jinekomasti riskinin de düşmesini sağlamaktadır.

Korse ile Tedavi Mümkün mü?

Özellikle görünüşünden memnun olmayan kişiler bu görüntüyü korse ile saklamayı tercih etmektedir. Ancak korse kullanımının herhangi bir tedavi edici etkisi bulunmamaktadır. Genellikle doktorlar korselerin ameliyattan sonra giyilmesini tavsiye etmektedir.

Korse sayesinde göğüs bölgesinin korunması iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlamaktadır. Bununla beraber vücudun üst bölümüne de destek sağlanmış olmaktadır. Jinekomasti korsesi destek ile birlikte koruma görevi de görmektedir ve operasyon alanını göğüs bölgesine gelebilecek darbelerden korumakta ve iyileşme süresinin daha kısa olmasını sağlamaktadır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak jinekomastinin en büyük belirtisi tek bir ya da her iki tarafta meme büyümesidir. Glandüler doku tek tarafta olduğu gibi her iki tarafta da büyüme eğilimi gösterebilmektedir. Her iki tarafta büyüme eşit miktarda olmayabilmektedir. Jinekomastinin bir diğer belirtisi ise memenin ya da meme ucunun ağrılı olması veya aşırı hassaslaşmasıdır.

Özellikle dokunulduğunda ya da kıyafet giyilirken bile rahatsızlık

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir

hissedilmektedir. Meme ucunun etrafında yer alan koyu renkli bölge olan areolanın büyümesi de erkek tipi meme büyümesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlardan biri meydana geldiğinde hastaların bir doktor randevusu alması tavsiye edilmektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti testosteron hormonunun, östrojen hormonuna göre daha az miktarda bulunmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Testosteron hormonunun azalması ya da östrojen hormonun artması ile beraber oluşan bu durum genellikle bir nedene bağlıdır. Testosteron ve östrojen hormonları kadınlarda ve erkeklerde cinsiyet karakteristiklerini belirleyen hormonlardır.

Testosteron erkeklerde kas kütlesi ya da vücut kılı gibi erkek vücuduna özgü metabolik süreçleri kontrol etmektedir. Östrojen ise göğüslerin gelişimi gibi kadınlara özgü gelişimleri sağlamaktadır. Her ne kadar birçok insan östrojenin sadece kadınlarda bulunduğunu düşünse de aslında erkeklerde de az miktarda östrojen bulunmaktadır. Bu miktarlarda meydana gelen değişim ile beraber jinekomasti de tetiklenmiş olmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok durumda erkek tipi meme büyümesi herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır ve zaman içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak hipogonadizm, siroz ya da kötü beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda bu duruma neden olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekmektedir. İlaç kullanımı sonucunda ortaya çıkan durumlarda ise ilaç kullanımına son verme ya da muadil ilaçları kullanma jinekomastinin ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

Ergenlerde hormon değişimi dışında bir neden bulunmadığında tedavi yerine süreç takibi yapılmaktadır. Yaklaşık her üç ya da altı aylık dönemlerde yeniden değerlendirme yapılarak büyüme izlenmektedir. Jinekomasti genellikle iki ya da üç yıl içerisinde kendiliğinden ortadan kalmaktadır. Ancak kendiliğinden düzelmediği, acı ya da ağrıya sebep olduğu ya da kişiyi duygusal olarak rahatsız ettiği durumlarda jinekomasti operasyonu ile giderilebilmektedir. Cerrahi müdahaleye aynı zamanda dördüncü evre jinekomasti gibi hem büyümenin hem de sarkık cilt dokusunun fazla olduğu durumlarda başvurulmaktadır.

Jinekomasti Atleti Çözüm Olur mu?

Jinekomasti şikâyeti olanların çözüm olarak başvurduğu çarelerden bir tanesi de jinekomasti atletidir. Üst vücudu toparlayarak ve sıkıştırarak daha düz bir görünüm sağlayan bu atletler sıkça tercih edilmektedir. Ancak jinekomasti atleti kalıcı bir çözüm sağlamamaktadır ya da herhangi bir tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır.

Erkek tipi meme büyümesinde fazla büyüyen doku daha sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır ya da cerrahi müdahale ile vücut dışına alınmaktadır. Operasyon yapıldıktan sonra doktor tavsiyesi ile jinekomasti atleti kullanılabilmektedir. Atletin vücudu sıkıştırması nedeniyle iyileşme süreci daha kısa ve rahat olurken aynı zamanda ekstra bir katman hassas operasyon bölgesinin de korunmasına yardımcı olmaktadır.

Erkek Tipi Meme Büyümesi Tedavi Yöntemleri

Erkek tipi meme büyümesi çoğunlukla, zaman içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle herhangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Ancak bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıktığında altında yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Ergenlerde ise ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin dışında bir nedeni genellikle bulunmamaktadır.

Bu gibi durumlarda jinekomasti doktor tarafından üç aylık ya da altı aylık periyotlarla takip edilmektedir. Çoğu zaman da iki yıldan kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Ancak memede ağrı, aşırı hassaslık gibi fiziksel rahatsızlıklar ya da utanma hissi gibi duygusal problemlerin görülmesi durumunda ameliyat seçeneği düşünülmektedir. Bu ameliyatlar liposuction ya da mastektomi işlemidir. Liposuction ile memedeki fazla yağ dokusu vücut dışına alınmaktadır. Bu işlemde meme dokusuna dokunulmamaktadır. Mastektomi operasyonunda ise meme dokusu alınmaktadır.

En İyi Tedavi Yöntemi Hangisi?

Jinekomasti tedavisinde en iyi tedavi yöntemi kişiye göre planlanan yöntemdir. Çünkü bu işlemler birbirinin alternatifi değildir. Meme büyümesi meme bölgesinin aşırı yağlanması sonucunda ortaya çıktığında liposuction uygulanmaktadır. Ancak meme dokusunun aşırı büyümesi nedeniyle jinekomasti meydana geldiğinde mastektomi işlemi ile aşırı büyüyen meme dokusu vücut dışına alınmaktadır. Bu nedenle operasyonlardan biri diğerine göre daha iyidir demek mümkün değildir. Ancak liposuction tercih edilebiliyorsa kullanılan cihazların ve tekniğin etkisinden bahsetmek mümkündür.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti

Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi hem etkili bir yöntem olması hem de iyileşme sürecinde konfor sağlaması ile sıkça tercih edilmektedir. Bu teknikte bölgeden alınacak yağ dokuları ultrasonic ses dalgaları ile parçalanır. Yağ dokusunun parçalanması sayesinde bölgedeki yağın alınması kolaylaşır. Parçalanan yağ dokuları çıkarılırken yumuşak doku deformasyonu da azalmış olur. Ultrasonik ses dalgaları yağ dokularına yönlendirildiği için diğer dokular en az hasar görür ve bu da operasyon sonrası ödem ve morluk gibi oluşumların çok daha az olmasına yardımcı olur.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X