Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı ameliyatı veya göz kapağı estetiği olarak da bilinen blefaroplasti, üst göz kapaklarının veya alt göz kapaklarının ya da seçilmiş hastalarda hem alt hem de üst göz kapaklarının görünümünün iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.

Göz kapağı estetiği ameliyatlarının amacı göz çevresinin daha genç görünmesini ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkma neticesinde görüş kısıtlanıyorsa kişinin görüşünün iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu açıdan yaklaşıldığında blefaroplastinin hem estetik hem de fonksiyonel amaçlarla uygulanan bir operasyon olduğu ifade edilebilir.

Blefaroplasti operasyonu sonrası hastaların görüşünü engelleyen ve göz kapaklarının şeklini bozan cilt sarkmaları giderilebilir, göz kapaklarındaki fazla yağ birikintileri alınabilir, göz altı bölgesinde bulunan torbalar çıkarılabilir ve alt göz kapağı çevresinde bollaşan cilt sıkılaştırılabilir.

Tek başına ya da diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilen blefaroplasti öncesi operasyona uygunluk kriterlerinin sorgulanması gerekir. Blefaroplasti hem genel hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Anestezi türü seçimi hasta özelinde genel sağlık durumu ve gerçekleştirilecek işlemlerin kapsamı doğrultusunda belirlenir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

İdeal göz şekli yuvarlak mı yoksa çekik mi?

Güzellik algısı kültürlere ve toplumlara göre değişiklik gösterebilir. İdeal göz şekli de toplumlar ve kültürler arasında değişebilmektedir. Farklı kültürlerde yuvarlak ya da çekik gözlerin güzellikte payı olduğu düşünülebilir.

Bu noktada önemli olan kişinin göz yapısı ile genel yüz hatlarının arasındaki uyumdur. Tüm bu gerçeklerden bağımsız olarak son yıllarda Batı toplumlarında çekik ve daha derin bakan gözlerin popülaritesinin arttığı ifade edilebilir.

Özellikle badem göz adı verilen yapıda daha iri ve çekik gözler giderek daha çok tercih edilmektedir. Bu kapsamda kişiler ameliyatlı ya da ameliyatsız badem göz estetiği prosedürlerine başvurabilirler. Göz kapağı estetiği ile göz şeklinin değiştirildiği operasyonların karıştırılmaması gerekir.

Göz kapağı estetiği ile göz kapaklardaki yaşlılık belirtilerinin giderilmesi hedeflenirken göz şekline müdahale edilmez. Badem göz estetiği estetik anlamda iyileşmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

İdeal göz şekli yuvarlak mı yoksa çekik mi

Göz kapağı sorunları nelerdir?

Göz kapakları fonksiyonel anlamda oldukça önemli yapılardır. Gözün kornea tabakasını korurlar ve gözyaşlarının dağılmasını sağlayarak gözü ideal nem dengesinde olmasını sağlarlar. Göz kapaklarındaki yapısal sorunlar nedeniyle korneanın açıkta kalması, epitel sorunlara veya enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Göz kapağı sorunları türlerine ve ilerleme seyirlerine göre göz tahrişi, ağrı veya görme kaybı ile karakterize bir dizi soruna yol açabilir.

Göz kapakları anatomik olarak kompleks bir yapıya sahiptir. Temel olarak iki bölümden oluşur. Ön deri ve kas tabakası yumuşak tabakadır. Arka kısım serttir ve transkonjunktival tabaka olarak adlandırılır. Göz kapaklarının derisi vücudun en ince cilt katmanıdır ve neredeyse şeffaf bir yapıya sahiptir. Normal şartlarda cilt altı yağı yoktur, üst ve alt kapağında çizgili bir deri altı kası bulunur.

Göz kapağı sorunları geniş bir yelpazede görülebilir. Kendi kendine düzelen iyi huylu tümörlerin de kötü huylu tümörlerin de bölgede oluşması mümkündür. Enflamasyon, enfeksiyon, ektropiyon, entropiyon ve blefaroptoz gibi yapısal sorunlar da göz kapaklarını etkileyebilir.

Çoğu göz kapağı rahatsızlığı görmeyi engelleyici ya da yaşamı tehdit edici değildir. Ancak bazı sorunlar gözlerde yanma, tahriş, ağrı ve yabancı cisim hissi yaratabilir. En yaygın görülen göz kapağı sorunlarından biri blefarit adı verilen göz kapağı iltihabıdır.

Göz kapağı sorunları nelerdir

Göz kapakların içe dönmesi (Entropiyon)

Göz kapaklarının içe dönmesi sonucu kirpiklerin veya cildin göz yüzeyi ile temas etmesi durumu entropion olarak adlandırılır. Entropiyon tahrişe ve rahatsızlığa neden olabilir. Göz kapağında entropion olduğunda gözler hızlı bir şekilde kırpıldığında göz kapakları dönebilir. Genellikle yaşlı kişilerde ve üst göz kapağından ziyade alt göz kapağında meydana gelir.

Entropion nedeniyle yaşanan rahatsızlıkların kontrol altına alınmasında yapay gözyaşlarının kullanılması gerekebilir. Fakat bu geçici bir önlemdir. Entropiyon tedavisi kapsamında cerrahi yöntemlere başvurulur. Tedavi edilmediği takdirde entropiyon korneaya zarar verebilir, göz enfeksiyonlarına neden olabilir ve hatta zaman içerisinde görüşü tehdit eder hale gelebilir.

En sık görülen entropiyon belirtileri arasında göz kızarıklığı, gözde batma, göz tahrişi, gözlerde sulanma, göz kapağında kabuklanma, ışığa ve rüzgara duyarlılık şeklinde sıralanabilir. Ağrı, ışığa duyarlılık, görüşte azalma ve gözde kızarıklık gibi belirtiler yaşandığında kornea yaralanması söz konusu olabileceği için zaman kaybetmeden tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi önerilir.

Göz kapakların dışa dönmesi (Ektropiyon)

Göz kapağı kaslarında zayıflık, yaşlanmaya bağlı olarak dokuda meydana gelen gevşeme, cilt kanseri, travma, göz kapağında büyüme, doğumsal anomali gibi farklı nedenlerle görülebilen ektropiyon, alt göz kapağının dışa doğru dönmesi veya sarkması ile karakterize bir göz kapağı sorunu olarak tanımlanabilir. Göz kuruluğu, tahriş ve kornea hasarına neden olabilen bu sağlık sorununun tedavisi aksatıldığında görüşe zarar verebildiği bilinmektedir. Ektropiyon tedavisi hasta özelinde planlanmakla birlikte kesin tedavi için operasyon gereklidir.

Kirpiklerin içe dönmesi, batması (Trikiyazis)

En yaygın görülen göz kapağı anormalliği olarak sınıflandırılan trikiyaz, kirpiklerin içe doğru dönmesi ve göz küresine batması ile karakterize bir problemdir. Trikiyaz varlığında kirpikler göz kapağı boyunca ya da göz kapağının küçük bir kısmında dönebilir.

Geçirilen bir göz enfeksiyonu sonrasında ya da göze alınan travmaları takiben kirpiklerin içe dönmesi söz konusu olabilir. Kimi zaman yaşlandıkça cildin elastikiyetini kaybetmesi de trikiaz nedeni olabilir. Çocuklarda da görülebilen bu sağlık sorunu çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Trikiaz tedavisi hasta özelinde farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti)

Göz kapağında oluşan kistler şalazyon olarak adlandırılır. Şalazyonlar küçük, kırmızı, hassas ve şişmiş bir alan olarak ortaya çıkar, birkaç gün içerisinde yavaş ve ağrısız bir şekilde büyümeye başlar. Sıklıkla göz kapağındaki bir yağ bezinin enfeksiyonu olan arpacık oluşumu ile karıştırılabilirler. Arpacık, göz kapağının kenarında ya da iç kısmında şiş, ağrılı bir yumru oluşturur.

Şalazyon oluşumu birçok farklı nedenle gündeme gelebilir. Göz kapaklarının kronikleşen iltihabı, viral enfeksiyonlar, sebore, tüberküloz ve nadiren cilt kanseri şalazyon oluşumuna yol açabilir. Şalazyon yetişkinlik döneminde daha yaygın olarak görülür, tedavisi hasta özelinde belirlenir, kistin sıkılmaması gerekir.

Göz kapağında yağ plağı (Ksantelazma)

Ksantelazma genellikle göz kapağının iç kanthus yakınında oluşan yağ plağıdır. Yumuşak, orta sertlikte ya da sert yapıya olabilir. Sıklıkla simetrik olarak ortaya çıkar. İlerleyici ve kalıcı özellik gösterebilir. Kolesterolün vücudun çeşitli bölgelerinde birikmesi anlamına gelen Ksantomun en yaygın alt tipidir. Genellikle kendi kendine geçmez, aynı boyutta kalabilir ya da büyüyebilir.

Ksantelazma tedavisi büyük çoğunlukla kozmetik amaçlarla gerçekleştirilir. Tedavi kapsamında cerrahiye, lazer tedavisine, kimyasal peeling uygulamasına veya kriyoterapiye başvurulması gerekebilir. Göz kapağında yağ plağı olan hastaların tedavi süreçlerine kişi özelinde karar verilir.

Göz kapağı düşüklüğü nedir? Belirtileri neler?

Pitoz veya pitosis olarak adlandırılan patolojik göz kapağı düşüklüğü tıbbi sorunlar, yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalınması gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Göz kapağı düşüklüğü tek taraflı ya da iki taraflı meydana gelebilir.

Durumun ve kapaklardaki düşüklüğün ciddiyetine bağlı olarak görüşün engellenmesi söz konusu olabilir. Göz kapağı düşüklüğü geçici ya da kalıcı olarak ortaya çıkabilir. Hem doğuştan hem de ilerleyen yaşla birlikte kişilerde pitoz görülebilir.

Göz kapağı düşüklüğü belirtileri arasında en sık görülen üst göz kapaklarının birin de ya da ikisinde sarkma meydana gelmesidir. Sarkmanın boyutu farklılık gösterebilir, bazı kişilerde dikkatle bakıldığında fark edilemeyecek ölçüde olabilirken bazılarında görüşü engelleyecek denli belirgin bir hal alabilir.

Pitozun ilerleme durumuna bağlı olarak kişilerin yüz ifadelerinde yorgun ve donuk bir izlenim oluşabilir, görüşünü arttırmak için kişi kafasını eğip çenesini yukarı kaldırarak görüş açısını artırmaya çalışabilir, gözlerde kuruluk ve yaşarma gibi şikayetler oluşabilir.

Göz kapağı düşüklüğü (pitoz veya pitosis) nasıl giderilir?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Tedavi planlamasında hastaların göz kapağı düşüklüğü neticesinde görüşlerinin engellenip engellenmediği, göz kapaklarının hareketlerinde kısıtlanma olup olmadığı, kişinin yüz ifadesindeki değişimden nasıl etkilendiği, hastanın yaşı, göz kapağı kaslarının fonksiyonel olup olmadığı gibi bir dizi unsur dikkate alınır.

Detaylı kontrollerin de ardından göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında üst göz kapağı estetiği, gözlük kullanımı, göz kapağı kaslarının sıkılaştırıldığı pitoz cerrahisi gibi farklı yöntemlere başvurulabilir.

Frontal askı tekniği nedir?

Göz kapaklarının açılıp kapanması ve uygun pozisyonda durması bölgedeki kasların görevidir. Göz kapağı kası fazla zayıf olduğunda diğer bir deyişle göz kapaklarındaki düşüklüğün giderilebilmesi için kasların güçlendirilmesi gerektiğinde frontal askı tekniğine başvurulması gerekebilir. Tek göz kapağı için yaklaşık 15 dakikada tamamlanan operasyon sonrası gözlerin 1 gün bandajlı kalması gerekir.

Göz kapak düşüklüğü hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Göz kapaklarında düşüklük oluşmasına neden olabilen birçok unsurdan bahsedilebilir. Özellikle tek göz kapağında meydana gelen düşüklük sinir yaralanmasına veya arpacık oluşumuna işaret edebilir. Kimi zaman kas ve tendon gerilmesine bağlı olarak LASIK ve katarakt cerrahileri de göz kapak düşüklüğüne neden olabilir.

Bazı durumlarda göz kapağının düşmesi beyin tümörü, felç, sinir hastalıkları veya kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile de ilişkilendirilebilmektedir. Gözlerin sinirlerini ve kaslarını etkileyebilen Miyastenia Gravis gibi nörolojik bozukluklar da pitosis nedenleri arasında gösterilebilir.

Blefaroplasti göz kapağı düşüklüğünü düzeltir mi?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Yöntem belirlenirken göz kapağı düşüklüğünün nedenleri doğrultusunda hareket edilir. Kişinin göz kapağındaki düşüklük nedeni göz kapağının açılıp kapanmasından sorumlu Levatör kasında meydana gelen fonksiyon bozuklukları olduğunda bu kasın onarılması gerekir.

Tek başına göz kapaklarındaki cilt sarkmalarının giderilip göz çevresini gençleştirmek için başvurulan göz kapağı estetiği bu durumda etkili değildir. Kişinin üst göz kapağındaki düşüklüğün nedeni cilt sarkması olduğu durumunda ise blefaroplasti ile sorun giderilebilir.

Hangi durumlarda göz kapağı estetiği önerilir?

Göz kapağı estetiği ameliyatı ile hem kozmetik hem de fonksiyonel iyileşmelerin elde edilmesi mümkündür. Alt ve/veya üst göz kapağı estetiği;

  • Üst göz kapaklarında görüşü engelleyen cilt sarkıklarının olduğu,
  • Göz altlarında torbaların oluştuğu,
  • Göz kapaklarının cilt altında yağ birikimlerinin bulunduğu,
  • Göz kapaklarındaki cilt sarkmaları nedeniyle göz çevresi yaşlı görünen,
  • Göz kapaklarındaki yapısal deformasyonlar nedeniyle estetik kaygılar duyan kişilere gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından önerilebilir.

Göz kapağı yaşlanma belirtileri nelerdir?

Göz kapağı cildi, vücudun en ince yapıya sahip olan cilt kısmıdır. Yaşlanma ile birlikte cilt genelinde elastikiyet kaybı yaşanır. Elastikiyet kaybı ile yerçekimi kuvveti birleştiğinde alt ve üst göz kapaklarında cilt gevşemeleri ve sarkmaları oluşur. Alt göz kapağındaki fazla cilt kırışıklıklara ve bölgesel şişliklere neden olur. Bu durum kişide uykusuz, yorgun ve bitkin bir ifadeye yol açar.

Üst göz kapağındaki cilt fazlalığı ise sarkar ve sarkma miktarına göre görüşü engelleyebilir. Göz küresinin çevresinde tamponlanan ve sarkan yağ tabakası torbalaşmalara yol açabilir. Tüm bu değişimler göz kapağı yaşlanma belirtileri arasında yer alır.

Yol açtıkları kozmetik ve fonksiyonel değişimler kişinin göz şeklini değiştirebilir, bakışlarına yorgun bir hava katabilir ve göz kapaklarının şeklen bozulması estetik kaygı duyulmasına yol açabilir.

Göz kapağı yaşlanması erteleme yolları

Yaşın ilerlemesi ile birlikte göz kapağı yaşlanmasının gerçekleşmesi doğal bir süreçtir. Ancak herkesin aynı şekilde yaşlanmadığı da bilinmektedir. Göz kapağı yaşlanması engellenemese de bazı kurallara dikkat edildiği takdirde yaşlanma sürecinin ötelenmesi mümkündür.

Bu kapsamda yaşa uygun nemlendiricilerin kullanılması, UV ışınlarına karşı cildin korunması, sağlıklı beslenilmesi, sigara kullanılmaması gibi yaşam tarzı kurallarına uyum sağlanması önemlidir. Tüm bu yaşam tarzı ile ilgili faktörlerin haricinde ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarına zamanında başvurarak yaşlanma karşıtı önlemlerin alınabileceği söylenebilir.

Kimyasal peeling, dermal dolgular, mikrodermabrazyon, enjeksiyon, lazer gibi medikal uygulamalar ile göz çevresinde ve göz kapaklarında oluşmaya başlayan yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi mümkün olabilir. Hasta özelinde ihtiyaçların değerlendirilmesi ile uzmanlar gerekli önerileri sunacaklardır.

Göz kapağı yaşlanması erteleme yolları

Göz kapak yaşlanması için en ideal tedavi yöntemi

Göz kapağı yaşlanması için en ideal tedavi yöntemi hasta özelinde ve yaşanan şikayetlerin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Belirgin derecede sarkma olmaması halinde ameliyatsız uygulamalar ile başarılı sonuçlar alınabilirken kişinin ifadesini değiştirecek düzeyde yoğun sarkmalar ve kırışıklıklar için göz kapağı estetikleri gündeme gelmelidir.

Göz kapağı estetiği alt göz kapağı estetiği ve üst göz kapağı estetiği olmak üzere iki ayrı bölümde incelenebilir. Hastaların ihtiyaçlarına göre bu iki alt tür ayrı ayrı ya da eş zamanlı uygulanabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı blefaroplastisi olarak da adlandırılan alt göz kapağı estetiği, alt göz kapağı bölgesinde fazla yağ, kırışıklık, torbalaşma ve cilt katlantılarının alınarak bölgenin kozmetik açıdan iyileştirildiği ameliyatlardır. Genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Operasyon sonrası alt göz kapağı bölgesindeki kırışık, buruşuk ve kabarık görüntüden kurtulmak ve böylelikle daha genç bir görünüme kavuşmak mümkün olur. Alt göz kapağı ameliyatında farklı cerrahi yaklaşımların uygulanması söz konusu olabilir. Yaklaşım belirlenirken kişinin anatomisi ve alt göz kapağı bölgesindeki şikayetlerin derecesi dikkate alınır.

Kesi yerleri değişiklik gösterebilir ancak genel itibariyle dikkat çekmeyecek ve izlerin görünmesinin mümkün olmadığı kirpik dipleri tercih edilir. Kesi atıldıktan sonra bölgedeki fazla deri ve yağ çıkarılır. Gerekli durumlarda bağ dokuları da onarılır.

Göz kapağı estetiği öncesi

Göz kapağı estetiği öncesi süreçte hastaların beklentilerinin öğrenilmesi, şikayetlerinin dinlenilmesi ve operasyon için sağlık durumunun tetkik edilmesi gerekir. Ameliyat öncesi cerrahlar tarafından sunulan talimatların dikkatli bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Yara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek sigara kullanımı söz konusuysa bırakılması, kan sulandırıcı ilaç veya takviyelerin kullanılmaması gerekir. Hastaların bu süreçte göz muayenelerinin yapılması, olası riskler ve komplikasyonlar hakkında da bilgilendirilmeleri önerilmektedir.

Göz kapağı estetiği sonrası süreç

Göz kapağı ameliyatı sonrası erken süreçte hastalar uyuşma, göz çevresinde şişlik, morluk, gözlerde kuruluk hissi, ışığa karşı hassasiyet ve hafif düzeyde ağrı gibi şikayetler yaşayabilirler. Şikayetlerin minimize edilmesi için cerrahların önerileri ile soğuk kompres yapılması gerekebilir. Hissedilen ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Genital Bolge Kararmasi Nasil Gecer

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Yorum yapılmamış
Genital bölge kararması nasıl geçer sorusu kadın hastalarımız tarafından doktorlarımıza sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan genital bölge kararması veya vajina kararması olarak bilinen problem vajina…
Vaser Liposuction Yaptiranlarin Yorumlari 2022

Vaser Liposuction Yaptıranların Yorumları 2022

Yorum yapılmamış
Este Center’da vaser liposuction yaptıranlar veya yağ aldırma yaptıranlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Vaser liposuction sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulabilir ve daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Este Center’da vaser liposuction yaptıranların…
gogsune silikon yaptiranlarin yorumlari 2022

Göğsüne Silikon Yaptıranların Yorumları 2022

Yorum yapılmamış
Este Center’da silikon ameliyatı olanlar veya meme büyütme ameliyatı olanlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı sayesinde çok daha estetik görünümlü göğüslere sahip olabilirsiniz. Hastalarımızın silikon ameliyatı sonrası yaptığı…
Liposuction Sonrasi Kilo Alinirsa Ne Olur

Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur?

Yorum yapılmamış
Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur? Liposuction, vücudun diyet ve egzersizle değişimi zor olan bölgelerindeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan bir yağ aldırma yöntemidir. Liposuction yağlardan kurtulmanızı sağlar fakat liposuction…
meme implanti ne zaman yumuşar

Meme İmplantı Ne Zaman Yumuşar?

Yorum yapılmamış
Meme büyütme ameliyatı sonrası elde edilen sonuçlar heyecan vericidir. Ancak yeni göğüslerinizin ilk duruşu veya izlenimi sizde endişe yaratabilir çünkü çok dik ve sert bir yapıda olacaklardır. Peki, meme implantı…
Liposuction Kaç Beden İnceltir

Liposuction Kaç Beden İnceltir

Yorum yapılmamış
Vücudumuzdaki inatçı yağlar herkesin baş belasıdır. Ancak herkes inatçı yağlara aynı şekilde tepki vermez. Bazı insanlar kabullenerek yaşar; diğerleri ise onlardan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli adımları atar. Liposuction işlemi…
Menü
Translate »