Dudak Dolgusu

Dudakların şekli ve boyutu güzellik algısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dudakların konumu ve konuşma esnasındaki fonksiyonları dudak estetiğine gösterilen ilginin artmasına neden olmuştur. Estetik olarak ideal özelliklere sahip olan dudaklar genç görünmeyi de sağlaması ile giderek daha önemli hale gelmiştir.

Son yıllarda en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olan dudak kaldırma diğer bir deyişle lip lift minimal invasive bir cerrahidir

Dudakları uygun yeni bir pozisyona taşıyarak üst ya da alt dudağın şeklini değiştiren kozmetik cerrahi ile hastaların daha dolgun ve daha genç görünümlü dudaklara sahip olmaları sağlanabilir. Dudak kaldırma estetiğinden sonra gülümserken dişler daha fazla ön plana çıkar.

Yüzün yaşlanması ile birlikte üst dudakta daha uzun ve sarkık bir görünüm oluşabilir. Bu ağız bölgesinin yaşlı görünmesine neden olur. Aynı zamanda ön ve profil görünümlerinde yüzün üst, orta ve alt üçte birlik kısımlarının dengesini değiştirir.

Ayrıca üst dişler de dudaklar yavaşça aralandığında ya da gülümsendiğinde pek görünmez. Bunun yerine alt dişlerin görünmesi yaşlı ya da kızgın bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Bu tür sorunların ortadan kaldırılabilmesi için dudak estetiği oldukça etkili bir yöntemdir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Dudağın Anatomisi

Dudaklar ağız boşluğunun açıklığını çevreleyen esnek, hareketli ve kaslı kıvrımlardır. Orbikularis oris, üst ve alt labiyal damarlar ile sinirleri içerir. Dudaklar dıştan deri, içten de mukoza zarı ile kaplıdır. Yüzeyselden derine; deri, yüzeysel yağ bölgesi, orbikularis ofis kası, derin yağ bölgesi ve mukozadan oluşur.

Dudaklar yiyecekleri kavramak, sıvıları emmek, yiyecekleri oral vestibülden temizlemek, konuşmaya katkıda bulunmak, oskülasyon yapmak ve oral açıklığın boyutunu kontrol etmek görevlerini üstlenirler.

Dudaklar ağzı hava geçirmeyecek şekilde kapatmaya, yiyecekleri ve içecekleri içeride tutmaya yarar. Çiğneme esnasında ise dudaklar yiyeceklerin alt ve üst dişle arasında tutulmasını sağlar. İstemli yutma fazında yiyecekleri uygun bir şekilde ağız boşluğuna iterler. Başta labiyal ve labiodental ünsüz sesler olmak üzere farklı sesler yaratmaya yararlar.

Birçok sinir ucuna sahip olan dudaklar dokunsal duyuların bir parçası olarak tepki verirler. Dokunmaya, soğuğa ve sıcağa karşı çok hassastırlar. Sinir uçlarının çokluğu nedeniyle erojen bir bölgedirler. Aynı zamanda yüz ifadesinin ayrılmaz bir parçası olma özelliğini taşırlar.

Dudağın Anatomisi

Dudak Sorunları

İdeal güzellik anlayışı zamana ve toplumsal değerlere göre değişse de dudakların güzellik simgesi olarak kabul edilmesi gerçeği hemen hemen hiç değişmemiştir. Gençliğin, güzelliğin, çekiciliğin, seksiliğin ve tabii ki dişiliğin sembollerinden biri olan dudakların yüzün geri kalanı ile uyumlu ve orantılı olmasına çok önem verilmiştir.

Bu nedenle belirli dudak sorunları ile karşı karşıya kalan kadınlar ve erkekler daha güzel bir görünüm elde edebilmek için dudak estetiğine sıklıkla başvurmaktadır.

 • Yaş almayla birlikte dudakların incelmesi,
 • Üst dudakta sarkma oluşması,
 • Ağız köşelerinde oluşan aşağı yönelmeler sonucunda yüzde yorgun ve mutsuz bir ifade oluşması,
 • Alt ve üst dudak arasında asimetri olması,
 • Marrionette çizgileri ve sigara içmeye bağlı dikey çizgilerin oluşması,
 • Dudaklarda hacim kaybı meydana gelmesi durumunda dudak estetiği yapılabilir.

Bununla birlikte yalnızca dudakların şişirilmesine yönelik uygulamalardan kaçınılması ve yapılan dudak estetiğinin yüzün diğer unsurları ile uyumlu olmasına özen gösterilmesi önemlidir.

Dudak Sorunlari

Dudaklar Neden Sarkar?

İnsanlar yaşlandıkça yalnızca dudaklar dolgunluğunu kaybetmekle kalmaz. Aynı zamanda üst dudak içe doğru kıvrılabilir ve dudaklar daha az dolgun görünebilir. Birçok kişi bu tür yaşlanma etkilerinin tersine çevrilmesi için dudak kaldırma yöntemini tercih eder. Daha genç yaştaki kişiler de dudakları ile ilgili düzeltmek istedikleri durumlar karşısında bu yönteme başvurabilirler.

Yaş alma, güneş ışınlarının zararlı etkileri ve genetik etkenler dudaklar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Özellikle cilt tipleri güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha duyarlı olan kişiler üst dudaklarında sarkmalar olduğunu fark edebilirler.

Bu tür durumlarla mücadele etmede dudak kaldırma operasyonu dudak dolgularına göre daha etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Dudak kaldırma estetiği, erken yaşlanma belirtileri ile kolayca baş edilmesini sağlayan bir prosedür olma özelliği taşır.

Kimler Dudak Estetiği Yaptırmak İçin Uygun Adaydır?

Dudak ile burun arasındaki boşluğu azaltmak isteyen ileri yaştaki kişiler dudak kaldırma estetiği için uygun adaylar arasında yer alırlar. Yaş alma ile birlikte bu boşluk tipik olarak artar ve dudaklar daha ince bir görünüm alır.

Dolgu enjeksiyonlarından istedikleri görünümü elde edemeyen ya da dolgu maddelerinin dudaklarını doğal olmayan bir şekilde kaldıracağını düşünen daha genç yaştaki kişiler de kalıcı bir seçenek olarak dudak kaldırma estetiğini tercih edebilirler.

Dudak kaldırma estetiği temel olarak yalnızca yıllar içerisinde dudakları parlaklığını ve pozisyonunu kaybeden ileri yaştaki hastalara yönelik bir prosedür değildir. Yüz ifadelerini güçlendirmek, üst dişlerini belirgin hale getirmek, dudakları ile ilgili sorunları düzeltmek isteyen geniş bir yaş aralığındaki pek çok insan dudak kaldırma estetiği yaptırmaktadır.

 • Üst dudak çizgisini ve bu çizginin gülümsemeleri üzerindeki etkilerini değiştirmek isteyenler,
 • Dişileştirme ya da erkekleştirme prosedürlerinin bir parçası olarak yüz gençleştirme ihtiyacı hissedenler,
 • Burnun alt kısmıyla üst dudağın vermillion çizgisine kadar olan alan 1.5 cm olarak kabul edilen ideal uzunluktan fazla olanlar,
 • Rujunun dudak çizgisinin ötesine ve çizgilere kolayca taştığını fark edenler,
 • Ağız köşelerindeki gerginliğin yol açtığı hoşnutsuz ifadeden rahatsız olanlar,
 • Üst ve alt dudakları arasında boyut ve şekil olarak daha dengeli bir görünüm olmasını isteyenler,
 • Üst dudaklarında Cupid’s Bow görünümünün belirginleşmesini ve daha dolgun dudaklara sahip olmayı isteyenler,
 • Geçici dermal dolgularla dudak dolgunlaştırmayı tercih etmeyenler,
 • Normal kabul edilenden daha uzun üst dudak bölgesine sahip olan bu sayede fazla deri alınması ihtiyacı bulunanlar dudak kaldırma, dudak kalınlaştırma ve dudak asimetrisi giderme gibi farklı estetik operasyonları yaptırabilirler.

Akıllı Dolgu Nedir?

Yaş alma ve diğer faktörlere bağlı olarak yüzün anatomik yapılarının tüm katmanlarında hacim kaybıyla karşı karşıya kalınması doğaldır. Hyaluronik asit ya da farklı dolgu maddeleri kullanılarak yaşlanma belirtilerinin çoklu yumuşak doku katmanlarında ve supraperiosteal seviyede hacim restorasyonu yoluyla düzeltilmesi mümkündür.

Hyaluronik asit olmayan biyo emilebilir polikaprolakton (PCL) bazlı dolgu maddeleri akıllı dolgu olarak da bilinmekte olup sulu karboksimetil selüloz(CMC) jel taşıyıcı içerisinde süspansiyon haline getirilmiş PCL mikro kürelerinden oluşan yeni bir kolajen uyarıcısıdır. Yeni kolajen üretimini teşvik ederek uzun vadeli hacme katkıda bulunur.

Genellikle elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgeye, burun kenarına, şakak bölgesine, dudak kenarlarına, çene ve kontur alanına uygulanan PCL dolgu kalıcı ve güçlü lifting etkisine sahiptir. Uzun süreli kalıcılık konusunda avantajlı olan PCL kontrollü biyolojik emilebilirlik özelliği sayesinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Kişisel özelliklere göre değişiklik göstermekle birlikte PCL dolgusu 1-4 yıl arasında kalıcılığa sahip bulunmaktadır.

Akıllı Dolgu Nedir

Yaşlanan Dudaklar Gençleştirilebilir mi?

Dudaklardaki yaşlanma belirtileri hacim kaybı, çizgi ve kırışıklık şeklinde kendini gösterir. Yapılan dolgu enjeksiyonları ile yaşlanan dudakların gençleştirilmesi mümkündür. Dolgu işlemlerinin kalıcılığı kullanılan dolgu malzemelerinin türüne de bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dudak dolgusu yaptırmak isteyenler uygulama öncesi planlama sürecinde cerrahlardan detaylı bilgi alacaklardır.

Dudak Estetiği İle Çözülebilen Sorunlar Nelerdir?

Dudak estetiği ile genetik nedenlerle dudaklardaki incelik ve yaş almaya bağlı doku kaybına bağlı olarak dudaklarda meydana gelen incelme sorunları çözümlenebilir. Dudaklarının görünümü normal olmakla birlikte daha dolgun ve daha kalın dudaklara sahip olmak isteyen kişilerin beklentileri de dudak estetiği ile karşılanabilir.

Ayrıca yaralanma ya da kanser sonucunda dudaklarında doku kaybı olan kişilere dudağın yeniden onarımı için cerrahi uygulamalar yapılabilmektedir. Ancak bu tür uygulamalar estetik kaygının yanı sıra fonksiyonel açıdan da büyük öneme sahip bulunmaktadır.

Üst ve Alt Dudağa Aynı Anda İşlem Yapılabilir mi?

Kişi özelinde yapılan değerlendirmelere, ihtiyaçlara ve beklentilere göre uygun görüldüğü takdirde üst ve alt dudağa aynı anda işlem yapılabilir.

Dudak Kenarı Sorunları Nasıl Düzeltilir?

Yüzde yaşlanmış bir görünüme neden olan faktörlerin başında ağız çevresindeki kırışıklıkların ve dudak köşelerindeki sarkıklıkların ağızda aşağıya dönük bir görünüme neden olması gelir. Ağız köşesinde  meydana gelen aşağı doğru dönmenin ve buna eşlik eden yaşlı görünümün giderilmesi için enjeksiyon ya da corner lip lift diğer bir deyişle köşe dudak kaldırma estetiği tercih edilebilir.

Köşe dudak kaldırma tekniğinde ağzın her iki köşesine iki küçük kesi

yapılır ve az miktarda deri çıkarılır. Dikişlerin atılmasıyla tamamlanan operasyonda dudakların hafifçe yukarı doğru kıvrılması sağlanır. Böylece daha genç bir görünüm elde edilmiş olur. Ağız köşelerinden çene hattına doğru inen açısal çizgilerin görünümünü iyileştirir. Köşe dudak kaldırma yöntemi genellikle ağız köşelerinde aşırı boyutta sarkmalar meydana gelmemiş genç hastalara önerilir. İlerleyen yaştaki hastalar için kişi özelinde değerlendirme yapılmalıdır.

Dudak Kenarı Sorunları Nasıl Düzeltilir

Dudak Estetiği Yöntemleri ve Çeşitleri

Dudak estetiği cerrahi ve cerrahi olmayan farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Dolgu maddesi kullanılarak yapılan medikal estetik prosedürler kapsamında otojen dolgu maddeleri ya da diğer dolgu maddeleri enjekte edilebilir.

Yağ, dermis ve fasya greftleri dudak kalınlaştırma amacına yönelik olarak kullanılan otojen maddelerdir. Hyaluronik asit ve akıllı dolgu da sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Ayrıca dudak askı yöntemi de hasta özelinde tercih edilebilir.

Dudak kaldırma estetiği en sık uygulanan dudak estetiği ameliyatlarından biridir. Bunun dışında genellikle yarık dudak gibi doğumsal şekil bozukluklarının giderilmesine yönelik olarak da dudak estetiği uygulamalarına başvurulabilir.

Sarkık dudaklar için enjeksiyon ya da köşe dudak kaldırma yöntemi tercih edilebilir. Dudakların belirginleştirilebilmesi için üst dudağı ve alt dudağı yeniden şekillendirmeye yönelik tekniklerle cerrahi müdahale uygulanabilir. Dudak çizgisinin ameliyatsız olarak tanımlanması için vermillion sınırı boyunca dudak dolgusu yapılabilir.

Daha simetrik görünümlü dudaklara sahip olmak isteyen kişilere hyaluronik asit bazlı dudak dolguları enjeksiyonu söz konusu olabilir. Otolog ve yağ transferi enjeksiyonları da dudaklara dolgunluk kazandırmayı hedefleyen diğer alternatiflerdir. Kalıcı yeniden şekillendirme için dudak implantları kullanılabilir.

Dudak Estetiği Ameliyatsız mı Yoksa Ameliyatlı Teknikle mi Yapılır?

Dudak estetiği hastanın ihtiyaçlarına, beklentilerine ve cerrahın değerlendirmesine göre ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerin kullanılması ile yapılabilir. Son karar hasta değerlendirmesi sırasında cerrahlar tarafından verilecek ve hastaların değerlendirmesine sunulacaktır.

Dudak Estetiği Öncesi Hazırlık

Ameliyattan 6 saat önce yeme ve içme bırakılmalıdır. Anesteziye etki etmemesi için operasyondan 48 saat önce alkol kullanımı kesilmelidir. Operasyondan önce ve sonra dörder haftalık sürelerle sigara kullanılmamalıdır. Sigara kan akışını azaltabilir ve cildin iyileşmesini yavaşlatabilir. Ameliyattan 14 gün önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Dudak Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dudak estetik ameliyatında temel olarak burun ile üst dudak arasındaki boşluğun kısaltılması hedeflenir. Bununla birlikte uygulanan tekniklere göre ameliyatın yapılış şekli değişiklik gösterebilir.

Lokal anestezi altında yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanan dudak estetik ameliyatında görünen pembe dokunun miktarı ve üst orta dişlerin görünürlüğü artırılır. Böylece daha dolgun ve çekici bir görünüm elde edilmesi sağlanır.

İyileşme Süreci Nasıl?

Dudak kaldırma estetiği ameliyatının ardından ağızda şişme ve gerginleşme oluşabilir. Bu durum kişide rahatsızlık hissi uyandırabilir. Ancak bu şişlikler birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Operasyonun ardından virüslerin ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların önlenmesi için antiviral ilaçlar ve antibiyotik kullanımı doktor tarafından tavsiye edilebilir. Kendiliğinden erimeyen dikişler kullanıldığında bunların 5-7 gün içerisinde alınması gerekir. Yara izinin iyileşmesini teşvik etmek ve görünümü iyileştirmek için uygulama bölgesine merhem uygulanması da doktor tarafından önerilir.

Şişlik ve iltihaplanma reaksiyonları yaraların iyileşmesinin doğal bir parçası olarak kabul edilir. Bu yüzden dudak kaldırma estetiği ameliyatı burun ve burun deliklerinin görünümünü etkileyebilir, operasyonun ardından daha büyük görünmelerine neden olabilir.

Üst dudak bölgesinde birkaç gün buz uygulanarak şişlik kontrol altına alınabilir. İyileşmenin sağlıklı olması açısından doktorun reçete ettiği ilaçlar aksaksız bir şekilde kullanılmalıdır. Dudak kaldırma ameliyatının nihai sonuçlarının görülebilmesi için en az altı hafta beklenmelidir.

Dudak Estetiği Kalıcı mıdır?

Dudak estetiği ameliyatı kalıcı sonuçlar alınan bir cerrahi müdahaledir. Ancak dolgu enjeksiyonu ile yapılan medikal estetik prosedürlerin sonuçları kişiden kişiye değişen süreler boyunca kalıcılığını korur.

Şekillendirme ve Kaldırma Aynı Ameliyatla Yapılıyor mu?

Dudak şekillendirme ve kaldırma işlemleri aynı ameliyatla yapılabilir.

Dolgu Kullanılıyor mu?

Dudak estetiği kapsamında dolgu uygulanabilmekte olup cerrahi olmayan prosedürler kapsamında değerlendirilir. Ancak dudak dolgusu yapılırken uygulama bölgelerinin ve uygulama yapılacak dolgu miktarının kişi özelinde belirlenmesi uygulamanın başarısı açısından son derece önemlidir. Uygulama mutlaka kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye yapılmalı ve ezber uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Dolgu Malzemesi Olarak Kullanılan Dolgu Çeşitleri

Enjeksiyon dudak üzerinde herhangi bir kesi yapılmasını ya da cilt çıkarılmasını gerektirmeyen bir medikal estetik prosedürdür. Enjeksiyon orbikularis oris kasına enjekte edilir.

Sfinkterik bir kas olan orbikularis oris kasıldığında dudakları sıkar ve dudakların çıkıntı yapmasını sağlar. Enjeksiyon ile orbikularis oris kasının küçük bir kısmı zayıflatılınca sıkışma azalır ve dudak kaldırma etkisi sağlanır. Ancak enjekte edilecek olan doz çok iyi ayarlanmalıdır.

Ulaşılmak istenilen hacim miktarına göre dudaklara hyaluronik asit enjekte edilerek non-invasive bir yöntem olarak hyaluronik asit dolgusu uygulanabilir. Hyaluronik asit insan derisinin temel elemanlarından biri olup yaş alma ile birlikte azalmaktadır.

Kişiden alınan yağ hücrelerinin özel işlemden geçirilmesi sonucu elde edilen yağ dokusu da dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu ile dudak dolgunlaştırma son dönemde giderek daha çok tercih edilmektedir. Bunun temel nedeni alerjik reaksiyon riskinin yok denecek kadar az olması ve hatta olmamasıdır.

Alt ve Üst Dudak Asimetrisi Düzelir mi?

Asimetrik dudaklar bir ya da iki dudağın az gelişmişliğinden kaynaklanabilir. Bunun sonucunda düzensiz, orantısız ve çekici olmayan bir görünümle karşı karşıya kalınabilir. Simetrinin korunması, oranların ve estetik güzelliğin en üst düzeye çıkarılabilmesi için kapsamlı bir prosedür uygulanmalıdır. Herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde asimetrik dudaklar hacimsiz kalmaya devam ederler.

Asimetrik dudaklar genellikle genetik yatkınlık, travma ya da metabolik nedenlerden kaynaklanır. Uygulanması gereken doğru prosedür hastanın muayenesi ile belirlenir. Bu aşamada hangi dudağın tedavi ihtiyacı olduğu, asimetrinin buyuru ve dudaklarda simetrinin nasıl sağlanacağı belirlenir.

Yapılan incelemelerden sonra asimetrik dudaklara hacim kazandırmak için yüksek dereceli yumuşak doku dermal dolgu maddeleri kullanılır. Topikal bir anestezi ile enjeksiyon bölgesi uyuşturulur. Dudakların yakınında ya da içinde önceden belirlenmiş olan yerlere enjeksiyon yapılır. Bu yöntem kalıcı olmadığından belirli bir süre sonra enjeksiyonun tekrarlanmasına ihtiyaç duyulur.

Dudakların boyutunun ayarlanması, bir tarafın şekli farklıysa diğer tarafa uyacak bir görünüm elde edilmesi için dudak dolgusu kullanılabilir. Bu yöntem dudakları daha dolgun göstermektense yüz simetrisinin oluşturulmasına katkı sağlar.

Dudak Kırışıklıklarının Düzeltilmesi

Dudak kırışıklıkları ileri yaşlardaki kişilerin dudaklarında oluşan küçük dikey çizgilerdir. Dudakların kendisinde ve üst dudak derisinde oluşabilirler. Dudaklarda genellikle ağzın bir tarafından diğerine uzanan bir dizi ince dikey çizgi olarak görünürler.

Bu da olduklarından daha koyu ve derin bir görünüm sergilemelerine neden olur. Dudak üstündeki çizgiler dudaktan buruna doğru uzanır. Bu kırışıklıklar tipik olarak dudaklardakinden daha derin ve belirgindirler.

Yaş alma ile birlikte kolajen üretimi azalır, cilt daha ince ve daha az esnek bir hal alır. Genelde gençlik döneminde kabarık olan dudaklar yaş alma ile birlikte gözle görülür derecede hacim kaybeder. Yaşlanan cilt daha az yağ üretir. Bu kronik kuruluğa yol açabilir.

Dudak çizgilerinin bir diğer nedeni güneş ışınlarına maruz kalınmasıdır. Dudak derisi çok hassastır ve çoğu zaman korumasızdır. Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalınması erken yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilir ve fotoyaşlanma olarak adlandırılır.

Üst dudakların üst kısmındaki kırışıklıklar ise genellikle sigaradan kaynaklanır. Sigara içmek vücutta erken yaşlanmaya neden olan serbest radikaller üretir. Tekrarlayan hareket de dudak kırışıklıklarına katkıda bulunur.

İnce çizgilerin ve kırışıklıkların doldurulması, daha dolgun görünümlü dudaklar elde edilmesi için dolgu maddelerinin enjeksiyonu iyi bir alternatiftir. Bir diğer yöntem kimyasal peelingdir. Cildin üst tabakasını soyan bu işlemden sonra genç görünen katman ortaya çıkabilir. İnce kırışıklıklar, hafif yaralar ve lekeli cilt görünümü bu sayede iyileştirilebilir. Kimyasal peeling özellikle üst dudak için oldukça uygun olarak kabul edilir.

Lazerle cilt yenileme, daha genç görünen bir cilde yer açmak amacıyla cildin üst tabakasını çıkarmak için kullanılan bir başka tekniktir. Lazer uygulamalarının ek olarak cildi sıkılaştırma özelliği de vardır.

Dermabrazyon hafif bir kimyasal soymaya benzer sonuçlar alınmasını sağlar. Standart dermabrazyon tıbbi bir işlem olup genellikle sedasyon altında uygulanır. Bu yöntemde cildin üst katmanını çıkarmak için dönen bir fırça kullanılır. Mikrodermabrazyon ise cildin üst katmanını bir kristal ya da elmas uç akımı ile parlatan ve elde tutulan bir cihazı içeren daha nazik bir prosedürdür.

Mikroiğne dudak çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek daha yeni prosedürlerden biridir. Cildi tekrar tekrar delen küçük iğneli bir rulo içerir. Etkili bir cilt sıkılaştırma tekniği olmasının yanı sıra ince çizgilerin görünümünü iyileştirmeye ve daha genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olan kolajen üretimini uyarır.

Dudak çevresindeki çizgiler genellikle kasların tekrarlayan hareketlerinden kaynaklanır ve enjeksiyon ile kasların gevşemesini sağlar. Uygun miktarlarda yapılan enjeksiyon ile kasların hareketi engellenerek ya da azaltılarak dudak çizgilerinin belirginliği önemli ölçüde azaltılabilir.

Dudak Estetiği ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Liposuction Sonrasi Kilo Alinirsa Ne Olur

Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur?

Yorum yapılmamış
Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur? Liposuction, vücudun diyet ve egzersizle değişimi zor olan bölgelerindeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan bir yağ aldırma yöntemidir. Liposuction yağlardan kurtulmanızı sağlar fakat liposuction…
meme implanti ne zaman yumuşar

Meme İmplantı Ne Zaman Yumuşar?

Yorum yapılmamış
Meme büyütme ameliyatı sonrası elde edilen sonuçlar heyecan vericidir. Ancak yeni göğüslerinizin ilk duruşu veya izlenimi sizde endişe yaratabilir çünkü çok dik ve sert bir yapıda olacaklardır. Peki, meme implantı…
Liposuction Kaç Beden İnceltir

Liposuction Kaç Beden İnceltir

Yorum yapılmamış
Vücudumuzdaki inatçı yağlar herkesin baş belasıdır. Ancak herkes inatçı yağlara aynı şekilde tepki vermez. Bazı insanlar kabullenerek yaşar; diğerleri ise onlardan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli adımları atar. Liposuction işlemi…
burun egriligi

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Yorum yapılmamış
Burun kemiği eğriliği, aynı zamanda septum deviasyonu olarak da bilinen bir durumdur. Septum, burun boşluklarını ayıran, çoğunlukla kıkırdaktan oluşan ince bir tabakadır. Septumun ön kısmı kıkırdaktan oluşurken arka kısmı kemiktendir.…
Erkek Burun Estetigi Fiyatlari 2022

Erkek Burun Estetiği Fiyatları 2022

Yorum yapılmamış
Erkek burun estetiği 2022 fiyatları, tıpkı 2021 ve öncesinde olduğu gibi estetik operasyonlar hakkında en çok soruların sorulardan bir tanesidir. Burun küçültme ameliyatı veya rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği…
Kepce Kulak Ameliyati Fiyati 2022

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı 2022

Yorum yapılmamış
Kepçe kulak ameliyatı fiyatı 2022 yılında en çok sorulan plastik cerrahi sorularından birisidir. Kepçe kulak anomalisinden muzdarip hastalar kepçe kulak ameliyatı ile hayal ettikleri kulaklara kavuşabilirler. Kepçe kulak ameliyatı otoplasti…
gogus diklestirme

Göğüs Dikleştirme Fiyatları 2022

Yorum yapılmamış
2022 yılı Göğüs dikleştirme fiyatları tıpkı diğer yıllarda olduğu gibi plastik cerrahi konusunda yine en çok merak edilen konulardan birisi. Göğüs dikleştirme veya diğer adıyla meme dikleştirme, en çok tercih…
tup mide ameliyati

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı 2022

Yorum yapılmamış
Tüp mide ameliyatı fiyatı 2022 yılında da Este Center’a en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Tüp mide ameliyatı veya halk arasında bilinen ismiyle mide küçültme ameliyatı, 2022 yılında da…
Menü
Translate »