Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti); kulaklıkların şeklinin, konumunun ve boyutunun değiştirilmesine yönelik olarak uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Kulaklarının kafasından dışarı doğru çıkmasından yani kepçe kulak sahibi olmaktan rahatsız olan kişilere kulak estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Buna ek olarak kulakta ya da kulaklarda doğum kusuruna ya da sonradan gelişen bir yaralanmaya bağlı olarak şekil bozukluğu olduğu durumlarda da otoplasti tercih edilebilir.

Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan ve gelişimini tamamladıktan sonra (genellikle 5 yaş) her yaşta yapılabilir. Bazı durumlarda ameliyatın 3 yaş gibi erken bir zamanda yapılması da söz konusu olabilir.

Çocuğun kepçe kulaklarla ya da diğer bazı şekil sorunlarıyla doğması durumunda, splintlemeye doğumdan hemen sonra başlanarak bu sorunların başarılı bir şekilde çözümlenmesi mümkün olabilir.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Kulak Nedir?

Dış kulak, iç kulak ve orta kulaktan oluşan kulak, işitme organı olmasının yanı sıra memelilerde denge mekanizması olma görevini de üstlenir. Başın her iki kısmında birer tane olmak üzere toplamda iki kulak bulunur. Kepçe kulak gibi kulakların görünümünde estetik kaygı yaratabilen şekil bozuklukları kulakların tekinde ya da her ikisinde birden görülebilir.

Kulak Nedir?

Kulak Anatomisi

Kulak dış, orta ve iç kısımlardan oluşur. Dış kulağa kulak kepçesi denilir. Deri ile kaplı çıkıntılı kıkırdaktan oluşur, kıkırdakların şekli kişi doğrultusunda değişir. Başın iki yanında bulunan kulak kepçesi, ses dalgalarını yakalar ve ses dalgalarını dış kulak yoluna yönlendirir. Kulak zarının ve kulağın orta kısmındaki çekiç, örs, üzengi kemiklerinin titreşmesine neden olur. Böylece sesin mekanik iletimi sağlanır.

Orta kulaktaki son kemikçik oval pencereyi titreştirir. Titreşimler yakındaki kokleaya (salyangoz) iletilir. Koklea içerisinde bulunan sıvı harekete geçip sinir uçlarının uyarılmasını sağlar. Spiral şeklindeki koklea, iç kulağın bir parçasıdır ve kokleadaki sinir uçları uyarılınca, ses beyne giden sinir uyarılarına dönüştürülür.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Neden Olur?

Kepçe kulak kişinin duyma yetisini olumsuz yönde etkileyecek sorunlara neden olmaz. Tamamen estetik bir sorun olmakla birlikte kepçe kulak anomalisi kişinin benlik saygısı ve öz güveni üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Buna bağlı olarak yaşam kalitesinin düşmesi söz konusu olabilir.

Özellikle küçük yaşlardaki çocukların arkadaşları arasında alay konusu olması, okul performansının kötüleşmesine ve asosyalliğe yol açabilir. Akran zorbalığı olarak tanımlanan bu durum çocukların kendilerini gerçekleştirmelerine engel olabilirken yetişkinlik dönemine dek artan şiddette psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kepçe Kulak Ne Zaman Anlaşılır?

Kepçe kulak bebeklerde ve çocuklarda doğum anından itibaren gözle fark edilebilecek bir sorundur. Bununla birlikte kepçe kulak anomalisi olan bebeklerin %30’u normal görünüme sahip olan kulaklarla doğar. Ve bu sorun 3 aylık olana kadar ortaya çıkar. Kepçe kulak sorunu bariz bir şekilde belli olan çocukların tedavisinin okula başlamadan önce gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kepçe Kulak

Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak anomalisi, bebek üç aylık olmadan önce teşhis edilirse, kulak kalıplama ya da bantlama yöntemi kullanılabilir. Yeterince erken uygulandığı takdirde bebeğin kulaklarındaki sorunun ameliyatsız olarak yeniden şekillendirme yoluyla düzeltilmesi mümkündür. Bu tedavi genellikle 6 ile 8 hafta kadar sürer.

Üç aylıktan büyük bebeklerdeki kepçe kulak sorunu Otoplasti olarak da bilinen cerrahi yöntemin uygulanması ile düzeltilebilir. Operasyon için en uygun zaman hekimler tarafından belirlenecektir. Genellikle kulak gelişiminin tamamlandığı 5 yaşındaki çocuklara kepçe kulak ameliyatı uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Şiddetli derecede konjenital deformite ya da doğum kusuru bulunan, anestezi ve cerrahi altında aşırı risk durumunu söz konusu olmadığı çocuklarda kepçe kulak sorununun giderilebilmesi için Otoplasti yöntemine başvurulur. Çocuk 4 yaşına geldiğinde, kulak kepçesinin yetişkin boyutunun %85’ine geldiği durumlarda otoplasti bir seçenek olarak düşünülebilir.

Kepçe kulak ameliyatının genellikle 5-15 yaş arasında uygulanması tercih edilir. Çocuklar beş yaşından küçük olduğunda kıkırdak çok gevşek olabildiği için dikişlerin tutmaması söz konusu olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Yaş

Kepçe kulak ameliyatının uygulanabilmesi için kulak gelişmenin tamamlanış olması gerekir. Genellikle bu gelişim 5-6 yaş civarında tamamlanır. Bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Bu sayede okula başlamadan önce çocuğun sorunu giderilmiş ve öz güven problemi yaşamasının önüne geçilmiş olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Kepçe kulak sorunu iki farklı yöntemle giderilebilir. Geleneksel otoplastide, kıkırdak açığa çıkarılmak için kulağın arkasına küçük bir kesi yapılır. Kulak, çözülebilir sütürler kullanılarak başa tutturulmadan önce fazla deri ve kıkırdak çıkarılır.

Kulakları korumak ve yerinde tutmak için başın çevresine bir bandaj sarılır. Bandajın ameliyattan sonra 10 gün kadar takılması gerekir. Yaklaşık iki saat süren geleneksel otoplasti genel anestezi altında yapılır.

Medikal teknolojilerde yaşanan gelişmeler sonucunda ameliyatsız kepçe kulak estetiği de alternatif olarak sunulmaktadır. Cerrahi olmayan bu yöntemde herhangi bir insizyon gerekmez. Daha simetrik ve estetik bir görünüm elde edilebilmesi için stratejik dikişler kullanılır. Özel iplerin kullanıldığı dikişler kısa bir iyileşme döneminin ardından elle hissedilemez ya da gözle görülemez.

Kepçe Kulak Ameliyatı Türleri Nelerdir

Kepçe Kulak Ameliyatında Hangi Teknik Tercih Edilmeli?

Otoplastide kulak arkasında, gözle görülmeyen hafif bir iz kalabilir. Ameliyatsız otoplasti tekniğinde kesi olmadığı için iz kalmaz. Ayrıca uygulamanın ardından hasta memnun kalmadığı takdirde uygulamanın geri döndürülmesi imkanı vardır.

Hangi yöntemin uygulanması ile daha iyi bir sonuç elde edilebileceği yapılan tıbbi değerlendirmeye ve hastanın beklentilerine göre belirlenmelidir. Herkes için en iyi sonucu verebilecek teknik değişebildiği için operasyon öncesi planlama sürecinin mümkün olduğunda detaylı yapılması önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otoplasti öncesi hastanın tıbbi geçmişi dikkatli bir şekilde alınır. Eğer düzenli kullandığı ilaçlar, kronik hastalıklar ya da geçirilmiş ameliyatlar varsa hasta doktorunu bilgilendirmelidir. Yapılan fiziksel muayenenin ardından kulakların fotoğrafları çekilir, hastanın beklentileri öğrenilir.

Otoplasti için uygun bir aday olduğuna karar verildiği takdirde hastadan, operasyondan önce kanamayı artırabilecek aspirin, antienflamatuvar ilaçlar ve bitkisel takviyelerin kullanımını bırakması istenir.

Sigara içmek kan akışını ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Hasta sigara içiyorsa ameliyattan önce ve iyileşme sürecinde sigara kullanımını bırakması tavsiye edilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastanın kulakları koruma ve destek amaçlı olarak bandajla kapatılır. Buna bağlı olarak biraz rahatsızlık ve kaşıntı hissedilebilir. Ameliyattan sonraki ilk gün kulakların içinde ve çevresinde lokalize ağrı ve şişlik görülebilir. Bu durumunda doktorun önerdiği şekilde, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk hafta istirahat edilmesi önerilmekle birlikte kan alışının sürdürülebilmesi için hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. Yatarken başın yukarıda kalacağı bir pozisyon tercih edilmelidir. Kulaklara baskı uygulanmamalı, yan yatılmamalı mümkünse gevşek yakalı ya da düğmeli üst giyim parçaları tercih edilmelidir.

Otoplastiden birkaç gün sonra bandajlar çıkarıldığında kulakların şiş ve kırmızı olması normaldir. 2-6 hafta süreyle geceleri kulakları örten gevşek bir kafa bandı takılması önerilir. Bu sayede yatakta dönerken kulakların öne doğru kıvrılması da engellenir. Kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldıysa dikiş alınmasına ihtiyaç yoktur. Aksi takdirde doktorun belirttiği sürede dikişlerin alınması gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulağımda İz Kalacak mı?

Otoplasti kulak kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi ve fazla kıkırdak çıkarılarak kulağın kafatasına yaklaştırılması için yapılan bir ameliyattır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için yapılan kesi tipik olarak kulağın, kafa derisinin arkası ile birleştiği yerde, kulağın arkasındaki kıvrıma gizlenir. Kulağın arkasında bulunduğu ve neredeyse hiç fark edilmeyecek özellikte olduğu için bu yara izinin görülmesi çok zordur.

Kepçe Kulak Tedavisinde Amaçlanan Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı; kulak kepçesinin ya da dış kulağın yeniden şekillendirilmesi için uygulanan cerrahidir. Kulakların görünümünün iyileştirilmesi amacıyla uygulanır. Kulaklarının kepçe olması ve kulaklarında bulunan deformasyonlar nedeniyle estetik kaygılar yaşayan kişiler kepçe kulak tedavisi ile öz güvenlerinde artış sağlayabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Esnasında Ağrım Olacak mı?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon altında uygulanır. Bu nedenle hastanın ameliyat esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Operasyon süreci oldukça konforludur.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatsız Yapılabilir mi?

Kepçe kulak sorununun ameliyatsız olarak düzeltilmesi bebeklerin ilk 3 aylık döneminde mümkün olabilmektedir. İlerleyen zamanla birlikte kulak kıkırdağı sertleşmeye başlar ve cerrahi müdahale en iyi tedavi seçeneği haline gelir. Otoplasti dışında ameliyatsız kepçe kulağı estetiğinde iple gerdirme yöntemi uygulanmakla birlikte bu yöntem kalıcı değildir.

Diğer bir deyişle bebeklikteki belirli süre dışında kepçe kulak sorununun kalıcı olarak düzeltilebilmesi için tek yol cerrahi müdahaledir. Yine de günümüzde kepçe kulak tedavisi ameliyatsız olarak yapılabilmekte ve tekrar eden uygulamalarla hastalar ideal görüntülerine kavuşabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Sonuçları Kalıcı mı?

Kepçe kulak ameliyatının ardından koruyucu bandajlar çıkarıldıktan sonra hastanın kulaklarında fark ettiği değişim kalıcıdır. Kepçe kulak ameliyatı ile kulakların birinde ya da her ikisinde gözlenebilen kepçe kulak sorunu giderilebilir, kulaklar arasındaki asimetri çözülebilir ve kulakların şekli yüzdeki diğer organlarla uyumlu hale getirilebilir.

Ameliyat Sonrası Duyma Fonksiyonlarımda Değişiklik Olacak mı?

Otoplasti kişinin duyma yeteneğini değiştiren bir operasyon değildir. Operasyon sırasında duyma fonksiyonlarından sorumlu kulak yapılarına herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ameliyat sırasında estetik kaygı yaratan kulak kepçesine işlem gerçekleştirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kepçe kulak ameliyatları; uygulanacak teknik, uygulamanın tek kulağa mı iki kulağa mı yapılacağı, anestezi türü, hastanın kulak yapısındaki deformite ölçüsü başta olmak üzere hastanenin ücret politikası, cerrahın deneyimi, kepçe kulak ameliyatı esnasında farklı bir operasyon planlamasının olup olmadığı gibi birçok farklı etken değerlendirilerek belirlenir.

Kepçe Kulak Ameliyatını Hangi Branş Doktoru Yapar? Doktorumu Nasıl Seçmeliyim?

Kepçe kulak ameliyatı KBB uzmanı ya da plastik cerrah tarafından yapılabilir. Karar verme aşamasında göz önünde bulundurulması gereken nokta ameliyatı yapacak olan doktorun branşı değil ameliyatı başarılı bir şekilde yerine getirmesini sağlayacak yetkinliğinin ve deneyiminin bulunması olmalıdır.

Bebeklerde Bu Rahatsızlık Olur mu?

Kepçe kulak bebeklik döneminden itibaren görülen bir sorundur. Genellikle doğumla birlikte görülen kepçe kulak sorunu, bazı durumlarda bebekler normal görünüme sahip kulaklarla doğarlar. Ve üç aylık olana kadar kepçe kulak sorunu ortaya çıkar.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Seçilmiş hastalara lokal anestezi altında uygulanan bu prosedürde kulak derisinde kesi yapılmaz. Kulak, bir iğne aracılığıyla kulak derisinin altına yerleştirilmiş çentikli iple geriye doğru hareket ettirilir. Ve çentikli ip sayesinde sabitlenir. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyatın ertesi günü hasta günlük hayatına dönebilir. Uygulamanın ardından şişlik ve morarma oluşması beklenmez.

Hastaların banyo yapabilmesi için üç gün beklenmesi tavsiye edilir. Bu yöntem kıkırdak yapısındaki deformitenin çok ileri olduğu vakalarda uygulanamaz. Uygulamadan sonra hasta belirtilen süre boyunca kulaklarını darbeden korumalıdır. Bununla birlikte iple kepçe kulak ameliyatının sonuçları geçicidir ve bu yöntemle kalıcı sonuç elde edilmesi mümkün değildir.

Kepçe Kulak Olan Çocuğa Karşı Anne ve Babanın Görevleri

Kepçe kulak işitme fonksiyonu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayan tamamen estetik bir sorundur. Kepçe kulak anomalisi kişinin yaşam kalitesinin düşmesine, benlik saygısının azalmasına, asosyalliğe ve okulda düşük performansa neden olabilir.

Okulda kendisiyle dalga geçilmesi çocukta kısa vadeli mutsuzluğun yanı sıra öz imaj ve öz değer algısı üzerinde uzun vadeli potansiyel bir etkiye de neden olur. Ve bu durum ruh halinin hasar görmesine yol açabilir.

Bu aşamada ebeveynlerin görevi; kepçe kulak sorunu çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratacak seviyeye gelmeden tedavisini gerçekleştirmek olmalıdır. Yapılacak olan otoplasti öncesinde de çocuk açık ve net şekilde bilgilendirilmeli, süreç aile ve doktor iş birliği ile tamamlanmalıdır.

Kepçe Kulak ve Akran Zorbalığı Çocukları Etkiler mi?

Kepçe kulak çocuğun işitmesini engellemese de görünüş farklılığı çocuğun akran zorbalığına maruz kalmasına neden olabilir. Bu durum ise okuldaki performans düşüklüğünden, öz güven eksikliğine ve daha ciddi psikolojik problemlere kadar birçok olumsuz etki yaratabilir.

Ameliyat Sonrası Asimetri Oluşur mu?

Kepçe kulak ameliyatının tek bir kulağa uygulandığı durumlarda kulaklar arasında asimetri gelişebilir. Ya da her iki kulağa uygulanan asimetriden sonra iyileşme sürecinde oluşan farklılıklara göre kulaklar arasında asimetri meydana gelebilir.

Diğer Yüz Estetikleri İle Birlikte Yapılabilir mi?

Kepçe kulak estetiği gereklilik olduğu ve cerrah tarafından uygun görüldüğü takdirde diğer yüz estetiği ameliyatları ile birlikte uygulanabilir. Bu noktada önemli olan hastaların estetik görünümle ilgili beklentileri ve sahip oldukları estetik sorunlardır. Kepçe kulak ameliyatı burun estetiği, dudak estetiği, çene estetiği, elmacık kemiği estetiği gibi çeşitli ameliyatlar ile kombine edilebilir.

Kepçe Kulak Bandı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kepçe kulak bandı, otoplasti sonrasında kullanılan medikal bir üründür. Özel bir yapıda üretilen kepçe kulak bandı, kulakların başa yakın bir şekilde durmasını sağlar. Şişliklerin ve morlukların en aza indirilip, ağrıların ve enfeksiyon riskinin azaltılması gibi faydaları vardır. Üstelik kulakların sabitlenmesi ve korunması için de kullanılması önemlidir.

BENZER MAKALELER

Genital Bolge Kararmasi Nasil Gecer

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Yorum yapılmamış
Genital bölge kararması nasıl geçer sorusu kadın hastalarımız tarafından doktorlarımıza sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan genital bölge kararması veya vajina kararması olarak bilinen problem vajina…
Vaser Liposuction Yaptiranlarin Yorumlari 2022

Vaser Liposuction Yaptıranların Yorumları 2022

Yorum yapılmamış
Este Center’da vaser liposuction yaptıranlar veya yağ aldırma yaptıranlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Vaser liposuction sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulabilir ve daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Este Center’da vaser liposuction yaptıranların…
gogsune silikon yaptiranlarin yorumlari 2022

Göğsüne Silikon Yaptıranların Yorumları 2022

Yorum yapılmamış
Este Center’da silikon ameliyatı olanlar veya meme büyütme ameliyatı olanlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı sayesinde çok daha estetik görünümlü göğüslere sahip olabilirsiniz. Hastalarımızın silikon ameliyatı sonrası yaptığı…
Liposuction Sonrasi Kilo Alinirsa Ne Olur

Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur?

Yorum yapılmamış
Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur? Liposuction, vücudun diyet ve egzersizle değişimi zor olan bölgelerindeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan bir yağ aldırma yöntemidir. Liposuction yağlardan kurtulmanızı sağlar fakat liposuction…
meme implanti ne zaman yumuşar

Meme İmplantı Ne Zaman Yumuşar?

Yorum yapılmamış
Meme büyütme ameliyatı sonrası elde edilen sonuçlar heyecan vericidir. Ancak yeni göğüslerinizin ilk duruşu veya izlenimi sizde endişe yaratabilir çünkü çok dik ve sert bir yapıda olacaklardır. Peki, meme implantı…
Liposuction Kaç Beden İnceltir

Liposuction Kaç Beden İnceltir

Yorum yapılmamış
Vücudumuzdaki inatçı yağlar herkesin baş belasıdır. Ancak herkes inatçı yağlara aynı şekilde tepki vermez. Bazı insanlar kabullenerek yaşar; diğerleri ise onlardan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli adımları atar. Liposuction işlemi…

Kepçe Kulak Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Menü
Translate »