Annelik Estetiği/Doğum Sonrası Estetik

Çocuk sahibi olduktan sonra vücudunu gençleştirmek isteyen anneler için annelik estetiği ya da doğum sonrası estetik uygulamaları oldukça etkilidir. Hamilelik ve doğum süreci ile birlikte vücudun birçok bölgesinde değişiklikler meydana gelir.

Göğüslerde hacim kaybı ve sarkma görülebilir. Karın kaslarının gerilmesine bağlı olarak karın bölgesi derisi sarkabilir. Kalça, uyluk ve karın bölgesinde fazla kilo birikebilir. Annelik estetiği aynı seansta birlikte gerçekleştirilen plastik cerrahi prosedürlerinin bir kombinasyonu olarak çoklu çözüm sunması açısından oldukça etkilidir.

Karın germe, meme dikleştirme ve liposuction aslında kadınlar için en yaygın olarak kullanılan prosedürlerdir. Bu prosedürler doğum ve emzirme sürecinin kadın vücudu üzerinde yarattığı değişiklikleri topluca ele alır.

Annelik estetiğinin en büyük avantajı sonuçların hepsinin aynı anda elde edilmesi, birden fazla prosedür için iyileşme sürecinin birleştirilmesi ve kadının istediği vücut imajına tek bir seferde ulaşabilmesidir. Annelik estetiği kapsamında yapılacak olan uygulamalar her hasta özelinde bireysel ihtiyaçlara göre planlanır.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Doğum Sonrası Estetik Sorunlar

Hamilelik sürecinde annenin vücudunda başlayan değişiklikler doğum sonrası emzirme döneminde daha dikkat çekici bir hal alır. Doğum sonrası görülen estetik sorunlar arasında;

 • Memelerde hacim kaybı,
 • Memelerde sarkma,
 • Karın bölgesinde çatlak ve sarkma,
 • Genital bölgede kozmetik ve fonksiyonel sorunlar,
 • Yüz bölgesinde lekelenme oluşması sayılabilir.
Doğum Sonrası Estetik Sorunlar

Bununla birlikte doğum sonrası yaşanan estetik sorunların artmasında çoğul gebelikler, yeterli egzersiz yapılmaması, yanlış bir beslenme programı uygulanması, birden fazla kez doğum yapılmış olması, annenin diyabet ve böbrek hastalığı gibi sağlık sorunlarının olması etkilidir.

Annelik Estetiği (Torsoplasti) Nedir?

Torsoplasti ya da annelik estetiği karından uyluklara kadar olan bölgenin yeniden şekillendirilmesi için birkaç farklı prosedürün eş zamanlı uygulandığı bir cerrahi şeklinde tanımlanabilir. Karın germe, uyluk germe, popo kaldırma, liposuction ya da bu prosedürlerin herhangi bir kombinasyonunu içerebilir. Torsoplasti sayesinde mevcut doku düzeltilip çıkarılabilir. Böylece kişinin vücuduna mümkün olan en iyi görünümün verilmesi hedeflenir.

Torsoplasti son zamanlarda önemli ölçüde kilo kaybı yaşayan kişilerde oldukça etkili bir prosedürdür. Kilo kaybı sonrasında, önceden fazla yağ birikintilerini barındırmak için gerilmiş olan cilt gevşek bir görünüm alır. Kaybolmayan yağ cepleri düzensiz şişkinlikler yaratır. Torsoplasti prosedürü sayesinde tüm bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Torsoplasti süreci hastanın konsültasyonu ile başlar. Cerrah hastanın tıbbi geçmişini öğrenir ve tam fiziki muayenesi dahil olacak şekilde bir değerlendirme yapar. Ameliyat sonucunda elde edilmek istenilen sonuç değerlendirilir. Tüm bu bilgiler ışığında cerrah hasta için en uygun vücut şekline ulaşılmayı sağlayacak prosedürlerin hangileri olduğunu tespit eder.

Bazı hastalar için yalnızca karın germe ve uyluk germe operasyonu yeterli olurken bazı hastalar için popo kaldırma ve liposuction da gerekli olabilir. Her hastanın vücut yapısı ve beklentileri farklı olduğundan ameliyatlarla doğru oranların ve dengenin sağlanabilmesi için hasta özelinde planlama yapılmalıdır.

Annelik Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Annelik estetiği çocuk doğurduktan sonra kadının vücudunun şeklinin ve görünümünün eski haline getirilmesini hedefler. Annelik estetiği kişiselleştirilmiş bir cerrahidir. Annelik estetiği;

 • Doğumdan sonraki iyileşme sürecini tamamlamış ve doğumunun üzerinden en az 6 ay geçmiş,
 • Bebeğini emzirme sürecini tamamlamış ve üzerinden en az 3 ay geçmiş,
Annelik Estetiği Kimler İçin Uygundur
 • Operasyona engel bir rahatsızlığı bulunmayan,
 • Tercihen sigara kullanmayan eğer sigara kullanıyorsa da operasyondan en az 3 hafta önce bu alışkanlığına ara veren,
 • Estetik operasyonlarla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olan,
 • Doğum sonrası fiziksel değişiminden rahatsızlık duyan ve daha iyi bir vücut formuna sahip olmak isteyen,
 • İdeal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan kişilere uygulanabilir.

Annelik estetiği yapılması için emzirme sürecinin bitimi üzerinden en az 3 ay geçmiş olması istenir. Bunun nedeni bu süre içerisinde vücudun özellikle de göğüs büyüklüğünün ve hormon seviyelerinin doğal haline dönecek olmasıdır. Yine fazla kilosu olan kadınların ameliyat planlanırken ideal kilosundan maksimum 25 kilo fazlasına inene kadar beklemesi gerekir.

Annelik Estetiği İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Her kadının vücut yapısı, hamilelik sürecinin vücuduna etkileri ve beklentileri birbirinden farklıdır. Bu nedenle her kadın, annelik estetiği prosedürü kapsamında yapılan tüm işlemlere ihtiyaç duymaz. Meme büyütme ve meme dikleştirme,  karın germe, labioplasti, vajinoplasti, liposuction, kalça kaldırma işlemleri annelik estetiği prosedürü kapsamında planlanabilen işlemlerdir.

Doğum Sonrası Meme Estetiği

Doğum sonrası meme estetiği en çok tercih edilen prosedürlerden biridir. Hamilelik esnasında annenin vücudu tarafından üretilen büyük miktarda östrojen nedeniyle meme dokusu büyür. Bu süreç annelerin memelerini emzirmeye hazırlar ve bebeklerini emzirmelerine izin verir.

Emzirme sürecinin sona ermesi ile birlikte memenin içerisindeki dokular küçülür, memeyi çevreleyen deri memenin boş veya sönük görünmesine dolayısıyla sarkma eğilimi göstermesine neden olur.

meme diklestirme

Kadınların vücudu emzirmeden sonra genellikle memeye yağ biriktirir, böylece bazı memeler hamilelik öncesi boyutlarına geri dönebilir.

Ancak bu aylar alabilen bir süreçtir. bununla birlikte emzirme sürecini tamamlayan birçok kadının memesi hacim kaybeder ve göğüsleri hamilelik öncesi boyutlarından daha küçük bir hale gelir. Bu tür sorunlar yaşayan anneler meme büyütme ve meme dikleştirme estetiklerini tercih edebilirler.

Meme Büyütme

Meme büyütme meme boyutunu artırmak ve şeklini iyileştirmek için gerçekleştirilen bir kozmetik cerrahi prosedürüdür. Bu sayede daha simetrik, hastanın vücudu ile orantılı ve estetik açıdan hoş bir meme profili oluşturulması hedeflenir. Meme büyütme aynı zamanda gözle görülür meme asimetrisini düzeltmenin de en etkili yöntemlerinden biridir.

Yapılacak olan kesi meme implantı tipine, istenilen büyütme derecesine, hastanın anatomisine, hasta ile cerrahın tercihine göre değişir. Meme altı kıvrımı kesisi, peri-areolar kesi, trans-aksiller kesi ve transumbilikal kesi yapılabilir. Meme altı kıvrımı kesisi, memenin altındaki kıvrımda yapılan küçük bir kesi olduğundan kolayca gizlenebilir. Aynı zamanda daha büyük silikon implantlar yerleştirilecek olduğu durumlarda cerraha daha geniş bir erişim noktası sağlar.

Peri-areolar kesi areolanın dış kenarı etrafında yapılır. Böylece ortaya çıkan iz pigmentasyondaki bu doğal geçiş içerisinde yer alır. Aynı zamanda hafif ve orta derecede göğüs dikleştirme de yapılıyorsa genelde bu yöntem uygulanır.

Meme Büyütme

Trans-aksiller koltuk altına yapılan küçük bir insizyonu içerir. Bu kesinin içerisinden meme implantı yerleştirilir. Koltuk altında küçük bir iz kalması söz konusu olabilir. Transumbilikal teknikte göbek deliğinin hemen üzerinde bir kesi yapılır. Meme implantı bu kesiden yerleştirilerek daha sonra göğüse çıkarılır. Göğsün kendisinde iz bırakmayan bir yöntemdir. Meme büyütme intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında gerçekleştirilebilen bir prosedür olup hasta özelinde en uygun seçenek doktor tarafından belirlenir. Hastaya anestezi uygulandıktan sonra uygulanacak olan tekniğe göre kesi yapılır.

Göğüs dokusu göğüs kaslarından ve bağ dokusundan ayrıldıktan sonra göğüs duvarının en dış kasının yani pektoral kasın arkasında ya da önünde cep oluşturulur. İmplant bu cebe yerleştirilir ve meme ucunun arkasında ortalanır. Silikon implantlar silikon jel ile doldurulmuş olarak yerleştirilirler. Salin implantlar ise boş olarak yerleştirilir. Ve yerleştirildikten sonra serum fizyolojik ile doldurulurlar. İmplantlar yerleştirildikten sonra kesi kapatılır.

Meme Dikleştirme

Hamilelik döneminde ve sonrasında yaşanan cilt gerilmesine bağlı olarak göğüslerde sarkma ve hacim kaybı görülmesi olasıdır. Göğüs sarkması sorununun giderilmesi için en etkili yöntem ise meme dikleştirme operasyonudur. Bu prosedür elastikiyetini yitirmiş fazla deri alınırken çevresindeki dokuyu da sıkılaştıran bir işlemdir.

Meme dikleştirme estetiği kapsamında sarkan göğüs dokusu yeniden düzenlenebilir, sıkılığı artırılabilir, meme uçları kaldırılarak daha sıkı ve genç görünen göğüslere kavuşulması sağlanabilir. Sarkıklığın yanı sıra hacim kaybından da endişe duyan kadınlar için meme büyütme ve meme dikleştirme yapılması tercih edilebilir.

Uygulanacak olan teknik göğsün şekline ve boyutuna, meme başının şekline ve boyutuna, meme sarkmasının derecesine, cilt kalitesine, elastikiyetine ve ekstra cilt miktarına göre belirlenir.

 • Areola çevresinde,
 • Areola çevresinde ve areoladan göğüs kıvrımına dikey olarak aşağı,
 • Areola çevresinde, göğüs kıvrımından dikey olarak aşağı ve göğüs kıvrımı boyunca yatay olarak kesi yapılabilir.

Hastaya anestezi uygulandıktan sonra altta yatan meme dokusu kaldırılır. Meme konturunu ve sıkılığını iyileştirmek için yeniden şekillendirilir. Meme ucu ve areola doğal bir yüksekliğe yeniden konumlandırılır.

Gerekli görüldüğü takdirde genişlemiş areolalar, derinin çevresinden eksize edilerek küçültülür. Elastikiyet kaybının telafi edilebilmesi için fazla miktardaki göğüs derisi alınır. Göğüsler yeniden şekillendirilip fazla deri çıkarıldıktan sonra kesiler kapatılırken de kalan deri sıkılaştırılır.

Doğum Sonrası Karın Germe

Dokuz ay boyunca bir bebek taşımak hayattaki en harika deneyimlerden biri olsa da kadın bedeninde estetik kaygılar yaratabilecek değişimlere yol açar. Doğru beslenme ve egzersiz ile geçirilen yeterli bir süreden sonra dahi alt karın bölgesinde oluşan sarkık deri doğal sıkılığına geri döndürülemeyebilir. Bu tür deri fazlalığı için en etkili yöntem karın germe estetiğidir.

Hamilelikten sonra en sık karşılaşılan sorun, rektus abdominis kaslarının merkezindeki linea alba, doku ya da fasyanın aşırı gerilmesiyle karın kaslarının birbirinden ayrıldığı diyastaz rektusudur. Hamilelik sırasında

Doğum Sonrası Karın Germe

rahim genişledikçe karın kasları gerilir. Hamilelik hormonları dokuyu incelterek daha esnek ve yumuşak bir hale gelmelerini sağlar.

Kadınların bu bölgede küçük bir miktar genişleme yaşaması normal olmakla birlikte 2 cm’den fazla ayrılma sorun olarak değerlendirilir. Diyastaz rektusun çözümü özellikle karın kaslarını sıkılaştırmak, fazla deriyi çıkartmak ve alt karın bölgesini yeniden şekillendirmek için tasarlanmış standart bir karın germe estetiği ameliyatıdır. Doğumdan yaklaşık altı hafta sonra uterus normal boyutlarına döner. Altı aydan bir yıla kadar olan süre içerisinde ise kadın vücudu, ne kadar sıkılaşmaya ihtiyacı oluğunun belirlenmesine yardımcı olacak şekilde orijinal ağırlığına geri döner.

Bu süreçte anne dengeli bir beslenme alışkanlığı geliştirip rutin bir egzersiz planı uygulayabilir. İdeal vücut ağırlığına yakın olan kişilerde vücut şekillendirme prosedüründen maksimum sonuçlar elde edilmesi mümkündür.  Ayrıca karın germe ameliyatı emzirme sürecini bitirmesinin üzerinden en az altı ay geçen kişilere uygulanmalıdır. Böylece ameliyat sonrası alınan ağrı kesicilerin süt yoluyla bebeğe geçmesi engellenir. Ayrıca dokuların yumuşamasına neden olan gebelik hormonları artık vücutta bulunmadığından ameliyattan sonra dokuların daha iyi kaynamasını ve daha verimli bir iyileşme süreci geçirilmesi mümkün olur.

Tam karın germe ameliyatı karın kaslarını sıkılaştırır, fazla deriyi giderir ve tüm karnı şekillendirir. Kasık kemiği ile göbek deliği arasında bir yatay kesi yapılır. Cilt geri çekilir, fazla yağ alınır, gerekli görüldüğü takdirde karın kaslarının üzerindeki fasya onarılır. Daha sonra cerrah cildi aşağı çeker, yeni bir göbek deliği yeri oluşturur ve fazla deriyi çıkarır. Yara izi iç çamaşırı ya da mayo ile gizlenebilir. Sezaryen ile doğum yapmış olan kişilerde aynı yerde kesi yapılması tercih edilebilir. Karın germe estetiği operasyonu tamamlandıktan sonra kan ya da sıvının boşaltılmasına yardımcı olmak için drenaj tüpleri koyulmasının yanı sıra şişmenin azaltılması ve karın desteğinin sağlanması için kompresyon ya da elastik sargı tercih edilebilir.

Doğum Sonrası Genital Estetik

Pek çok kadın hamilelik ve doğum sürecinden kaynaklanan hasarın ve sarkmaların giderilmesi için çeşitli vajinal kozmetik prosedürlere başvurmayı tercih ederler. Normal doğumdan sonra vajina eski haline dönmeyebilir. Bu cinsel ilişki esnasında vajina duvarlarının uyarılmasını azaltır. Bununla birlikte sezaryen doğum yapılması da bu durumun kesinlikle yaşanılmayacağı anlamına gelmez.

Çünkü hamilelik esnasında salgılanan hormonlar kasların formunu değiştirir. Hamilelik ilerledikçe rahmin vajinaya baskısı artar. Bağlar ve kaslar farklı şiddette vajinal ve uterin prolapsusuna yani sarkmalara neden olur. Vajina estetiği kapsamında yapılan prosedürler kadınların birçok farklı sorunu çözmelerini ve daha iyi bir cinsel hayata sahip olmalarını sağlayan uygulamalardır.

Labioplasti

En sık uygulanan estetik genital plastik cerrahi olup labia minoranın yani vajinadaki küçük dudakların uzunluğunun azaltıldığı operasyondur. Dudaklardaki gerilmeden ve sarkmadan kaynaklanan semptomların giderilmesinde tercih edilir. Küçül dudakların küçültülmesi, büyük dudakların altına sarkmaması, dudaklar arasındaki asimetrinin giderilmesi ya da her iki dudağın uzunluklarının azaltılması için labioplasti yapılabilir.

Lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilen labioplastinin en yaygın türü fazla dokunun çıkarıldığı ve doğrudan dikildiği trim prosedürüdür. Diğer bir popüler prosedür olan kama prosedüründe dilim şekilli bir doku parçası çıkarılır ve doğal bir sınır görüntüsünün korunmasına özen gösterilir. Aynı anda klitoristeki ekstra kıvrımlar da azaltılabilir.

Labioplasti

Vajinoplasti

Vajinayı sıkılaştırmak için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Radyofrekans dalgaları ya da lazer ile dokuların ısıtıldığı non-invasive bir yöntemi de vardır. İleri boyutta gevşeme bulunan hastalar non-invasive yöntemlerden bir sonuç alamazlar. Bu nedenle cerrahi prosedür kaçınılmaz hale gelir.

Doğumdan sonra dokuların gerilmesi ve kasların ayrılmasına bağlı oluşan vajinal gevşeklik vajinoplasti ile giderilebilir. Aynı zamanda cinsel işlev bozukluğuna da katkıda bulunulabilir.

Vajinoplasti

Vajinoplasti ameliyatı ile ayrılmış olan kaslar bir araya getirilir, vajinanın arka tarafında bulunan ekstra mukoza derisi çıkarılır.  Vajinoplasti genellikle genel anestezi altında yapılmakla birlikte lokal anestezi altında da yapılabilen bir ameliyattır.

Uygulama öncesinde ne kadar sıkılaştırma yapılacağı ve vajina içerisinden çıkarılacak olan fazla deri belirlenir. Deri altına kuvvetli dikişlerle dokular sıkılaştırılır. Daha sonra mukoza deri dikilerek kapatılır. Dışarı doğru çıkıntı yapan bir cilt varsa bu da azaltılır ve daha estetik bir sonuç elde edilir.

Doğum Sonrası Liposuction

Liposuction fazla yağ birikintilerinin giderilmesi, vücut hatlarının ve uyumlarının iyileştirilmesi için vücudun belirli bölgelerinin inceltilmesini ve yeniden şekillendirilmesini sağlar. Liposuction hasta lokal ya da genel anestezi altındayken uygulanabilir. Küçük kesilerden yerleştirilen kanüllerle yağlar yerinden çıkarılır ve vakum ya da şırınga ile vücuttan emilir. İnatçı yağ birikimlerinin alındığı bu yöntem aynı zamanda yağ enjeksiyonu ile kombine bir şekilde uygulanabilir.

Doğum Sonrası Liposuction

Sezaryen İzi Düzeltme

Sezaryen doğum yapan bazı kadınlarda dikiş izi belli belirsiz olurken bazı kadınlarda kabarık ve koyu renkli bir görünüm alabilir. Bazı durumlarda ise dikiş hattında çukurlaşma gibi görünümlerle karşı karşıya kalınabilir.

Bu tür sorunların giderilebilmesi için skar revizyonu işlemlerine başvurulabilir. Lokal anestezi altında yapılan skar revizyonu yani yara izi düzeltme işlemi ile çukurlaşmış deri izi ve üzerinde hafif bir şekilde sarkan deri çıkartılıp düzeltilebilir.

Sezaryen izi düzeltme;

 • Sezaryen izinin çukurlaştığı ve üzerindeki karın derisinin bu iz üzerinden sarktığı,
 • Sezaryen izinin dar kıyafetlerden ve mayolardan belli olduğu ve dar kıyafetlerin çukurlaşmış olan sezaryen izi içerisine girdiği,
 • Sezaryen izinin kırmızı, kabarık ya da ağrılı olduğu,
 • Sezaryen dikiş alanında keloid bulunduğu durumlarda yapılabilir.

Sezaryen izi genital bölgenin üzerinde yatay olarak uzanan bir iz olup eğer çukurlaşma söz konusuyla sezaryen izi çukur alanla birlikte çıkarılır. Ardından yeniden dikilir. Eğer karın bölgesinde izin üzerinde bulunan cildin çukurun üzerine doğru düşmesi söz konusuysa bu durumda sarkma oluşan cilt de çıkarılır. Göbek deliğinin altında kalan karın bölgesinde gevşeklik oluştuysa eş zamanlı olarak mini karın germe operasyonu yapılması tercih edilebilir.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Kadınların hamilelik öncesi vücut şekillerini geri kazanmasına yardımcı olan bir dizi kozmetik prosedürü kapsayan annelik estetiği kişi özelinde planlanır. Hamilelik göğüslerde sarkmaya ve hacim kaybına, mide çevresinde fazla kiloya, formda bölgelerin şekil değiştirmesine neden olabilir.

Annelik Estetiği Kapsamında Meme Estetikleri

Özellikle 30’lu ve 40’lı yaşlarında olan kadınların çoğu doğumdan sonra meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni göğüslerin sütle dolması ve doğal olarak genişlemesidir. Bebeğin sütten kesilmesinin ardından kadınların göğüsleri hamilelik öncesi boyutlarına büzülür ve geride fazla deri bırakarak sarkar.

Göğüs büyütme doğumdan sonra gerekli bir operasyon değildir. Ancak doğumdan önce de göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınlar aynı anda bu işlemi yaptırmayı da tercih edebilirler. Doğal olarak büyük göğüslere sahip olan kadınlar genellikle doğumun ardından meme dikleştirme işleminden yararlanırlar.

Ancak meme büyütme işlemine ihtiyaç duymayabilir ya da istemeyebilirler. Göğüs ölçülerinden memnun olan kadınlar çocuk sahibi olduktan sonra memelerinin dik bir pozisyona geri döndürülmesini isteyebilirler.

Annelik Estetiği Kapsamında Karın Germe

Hamilelik boyunca annenin karnı büyüdükçe karnı kaplayan deri de gerilir. Bebeğin doğumundan sonra cilt her zaman hamilelik öncesi formunu geri kazanmaz ve düz bir hale gelmez. Gerilmiş olan kaslar da düzenli egzersizle bile yeniden gergin hallerine geri dönemeyebilirler. Bu nedenle pek çok kadın annelik estetiği kapsamında karın germe prosedürüne yer verilmesine ihtiyaç duyar.

Karın germe operasyonunda bikini hattı boyunca kesi yapılır. Karın kasları ve cildi aşağı çekilir. Böylece hem cildin hem bölgedeki kaslar sıkıştırılarak karın germe yapılır. Üst karnın da gerilme ihtiyacı varsa göbek deliği yakınına ikinci bir kesi yapılır. Fazla deri alınıp kaslar onarılır. Genelde doğum sonrasında sık rastlanan bir sorun olan idrar kaçırma da bu prosedür kapsamında ele alınabilir.

Annelik Estetiği Kapsamında Liposuction

Vücut doğuma hazırlanırken karın, uyluk ve kalça bölgelerinde daha fazla yağ birikimi olur. Ve bu yağların yalnızca diyet ve egzersizle giderilmesi oldukça zordur. Hem karın germe hem liposuction ihtiyacı olan hastalarda önce liposuction uygulanır. Böylece kişideki yağ fazlalığının giderilmesi söz konusu olur. Bununla birlikte bunun kilo vermek üzere tasarlanmış bir prosedür olmadığı göz ardı edilmemelidir.

Annelik Estetiği Kapsamında Genital Estetik

Doğum sürecinde genellikle kadınların genital bölgesindeki labia minoralarda yani küçük dudaklarda gerilme olur. Buna bağlı olarak küçük dudakların büyük dudakların ötesine uzanması yani sarkması söz konusu olabilir.

Büyük dudaklar yani labia majora, daha hassas olan labia minorayı yani küçük dudakların korunmasını sağlar. Ancak küçük dudakların büyük dudakların ötesine sarkması ve gerilmesi egzersiz ve cinsel ilişki esnasında ağrı yapabilir. Küçük dudaklarda tahriş oluşabilir. Tüm bunlara ek olarak adet döneminde hijyen sorunları meydana gelebilir ve vajinal enfeksiyon riski artış gösterebilir.

Labioplasti labio minoradan fazla derinin alınmasını içeren bir cerrahi prosedürdür. Cilt çıkarıldıktan sonra dikiş atılır. Böylece operasyondan sonraki iyileşme süreci tamamlanınca egzersiz ve cinsel ilişkinin ağrılı ya da rahatsız edici olması engellenir. Hem işlevsel hem kozmetik faydaları olan bir prosedürdür.

Göğüslerde aldığı gibi doğum sürecinden geçen kadınların kalçalarında da sarkma olabilir. Özellikle hamilelik esnasında kalçalarında önemli miktarda kilo alan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur.

Karın, uyluk ya da kalçadan alınan yağ vücutla daha uyumlu bir hale getirilmesi, kıyafetlerin daha iyi oturduğu daha dik ve iyi görünen bir popo elde edilmesi için kalçalara enjekte edilebilir. Liposuction ile birlikte uygulanan bu prosedür yağ fazlalığı olan bölgelerin düzeltilmesini de sağladığından oldukça avantajlıdır.

Mommy Makeover Riskleri

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi annelik estetiği kapsamında uygulanan prosedürlerin de bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında; kanama, enfeksiyon, kesilerin zayıf iyileşmesi, hematom, seroma, meme başı his kaybı, emzirme yetersizliği, kapsüller kontraktür, yağ nekrozu, derin ven trombozu, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar, asimetri, kalıcı ağrı, kontur deformitesi, yağ embolizasyonu ve anestezi riskleri sayılabilir.

Annelik Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

gulus estetigi fiyatlari

Gülüş Estetiği Fiyatları 2023

Yorum yapılmamış
Gülüş estetiği fiyatları 2023 yılında da tıpkı 2022 yılında olduğu gibi diş estetiği yaptırmayı düşünen binlerce hasta tarafından merak edilen bir konudur. Diş estetikleri arasında en popüler operasyonlardan birisi olan…
Genital Bolge Kararmasi Nasil Gecer

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Genital bölge kararması nasıl geçer sorusu kadın hastalarımız tarafından doktorlarımıza sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan genital bölge kararması veya vajina kararması olarak bilinen problem vajina…
Vaser Liposuction Yaptiranlarin Yorumlari 2022

Vaser Liposuction Yaptıranların Yorumları 2023

Este Center’da vaser liposuction yaptıranlar veya yağ aldırma yaptıranlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Vaser liposuction sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulabilir ve daha estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Este Center’da vaser liposuction yaptıranların…
gogsune silikon yaptiranlarin yorumlari 2022

Göğsüne Silikon Yaptıranların Yorumları 2023

Este Center’da silikon ameliyatı olanlar veya meme büyütme ameliyatı olanlar ve memnuniyetlerini videolarımızda izleyebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı sayesinde çok daha estetik görünümlü göğüslere sahip olabilirsiniz. Hastalarımızın silikon ameliyatı sonrası yaptığı…
Liposuction Sonrasi Kilo Alinirsa Ne Olur

Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur?

Liposuction Sonrası Kilo Alınırsa Ne Olur? Liposuction, vücudun diyet ve egzersizle değişimi zor olan bölgelerindeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan bir yağ aldırma yöntemidir. Liposuction yağlardan kurtulmanızı sağlar fakat liposuction…
meme implanti ne zaman yumuşar

Meme İmplantı Ne Zaman Yumuşar?

Meme büyütme ameliyatı sonrası elde edilen sonuçlar heyecan vericidir. Ancak yeni göğüslerinizin ilk duruşu veya izlenimi sizde endişe yaratabilir çünkü çok dik ve sert bir yapıda olacaklardır. Peki, meme implantı…
burun egriligi

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burun kemiği eğriliği, aynı zamanda septum deviasyonu olarak da bilinen bir durumdur. Septum, burun boşluklarını ayıran, çoğunlukla kıkırdaktan oluşan ince bir tabakadır. Septumun ön kısmı kıkırdaktan oluşurken arka kısmı kemiktendir.…
Menü
Translate »