Popo Estetiği

Popo ya da kalça kadın figürünün en çarpıcı unsurlarından biridir. Giyilen herhangi bir giysiyi tamamen dolduran yuvarlak, dolgun ve dik kalçalar tüm kadınların en çok arzu ettiği vücut özellikleridir. Popo estetiği, kalça estetiği ya da gluteoplasti daha dolgun, daha canlı ve daha dik kalçalar oluşturulmasını sağlayan bir cerrahi prosedürdür.

Popo estetiği ameliyatları temelde popo büyütme ve şekillendirme, popo dikleştirme ve popo küçültme olarak üç kategoriye ayrılır. Kullanılan yöntem hastanın ihtiyacına ve prosedürün içeriğine göre belirlenir. Popo estetiğinde yağ enjeksiyonu, implant ve popo dikleştirme gibi farklı teknikler kullanılabilir

Yine hastanın ihtiyaçları doğrultusunda popo estetiğinin diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine edilmesi mümkündür. Kombine vücut estetiği sonrasında hastalar tek bir anestezi ile vücutlarında daha kapsamlı bir iyileşmeyi deneyimleyebilirler.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Popo Nedir? Anatomisi

Popo çoğu memelinin dış anatomik yapısında pelvik bölgenin arka tarafında iki yuvarlak yapı şeklinde bulunur. İnsanlarda popo diğer bir deyişle kalça perine ile bel arasındadır. Gluteus maksimus ve gluteus medius kaslarının üzerine yerleştirilmiş bir dış deri tabakası ile alttaki yağ tabakasından oluşur.

Gluteus maksimus bölgenin en büyük kası olma özelliğine sahiptir ve kalça ekleminde ekstansiyon yaparak uzuv bükülmüş haldeyken düz hale getirmede rol oynar. Otururken kalkılması ve merdiven çıkılması gibi güç gerektiren hallerde kullanılan bir kas olmakla birlikte ayakta

Popo Nedir

dururken hiç kullanılması gerekmez. Düz yolda yürüme sırasında da kullanımına çok az ihtiyaç duyulur.

Kalçanın üst kısmı iliac crestte yani ilium kemiğinin uzun, eğri seyir göstermekte olan üst kenarında sona erer ve alt kısım yatay gluteal kıvrım ile sonlanır. Gluteus maksimus kasının kütleleri anüsün bulunduğu bir interglutal yarık ya da çatal ile ikiye ayrılır.

İdeal ve Güzel Popo Nasıl Olmalı?

Güzellik kültürlere ve içinde bulunulan dönemlere göre değişebilen bir kavramdır. Bu nedenle farklı toplumlar için ideal ve güzel popo tanımı farklı olabilir. Popo şekli kişiden kişiye değişiklik gösterse de genellikle arkaya doğru çıkıntılı, yuvarlak, yanlara doğru taşmayan, fazla kaslı olmayan, alt ve üst mesafesi kısa olan popo şekli genelde ideal olarak kabul edilir.

İdeal ve Güzel Popo Nasıl Olmalı

Popo Estetiği Kimler İçin Gereklidir?

Popo estetiği ameliyatları oldukça kişiselleştirilmiş prosedürler olup kişi bunu yalnızca kendisi istediği için tercih edilmelidir. Bir başkasının arzularını yerine getirmek ya da idealize edilen herhangi bir imaja uymak için popo estetiği yaptırılmamalıdır. Nitekim diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi popo estetiği yaptırmak isteyenlerin de gerçekçi beklentilere sahip olmaları şartı aranır.

 • Poposunun çok küçük olduğunu düşünen,
 • Poposunun yuvarlaklığından ya da genel şeklinden memnun olmayan,
 • Genetik nedenlere bağlı olarak düz görünümlü bir popoya sahip olan,
 • Aşırı kilo dalgalanmaları ya da yaş alma nedeniyle düz ya da sarkık bir popo görünümü bulunan,
 • Poposu asimetrik olan,
 • Gluteal bölgede belirgin bir yumuşak doku gevşekliği bulunan kişiler popo estetiği yaptırabilirler.

Bununla birlikte popo estetiği ameliyatı yapılacak olan kişilerin fiziksel olarak sağlıklı olması, iyileşmeyi geciktirebilecek ya da ameliyat riskini artırabilecek tıbbi durumlarının bulunmaması çok önemlidir.

Ameliyat olacak kişilerin sigara içmemesi tercih edilir. Kişinin ameliyatın ardından doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi kabul etmesi operasyon etkisinin uzun süre devam edebilmesi açısından önemlidir.

Düz ve Zayıf Popo İçin Ne Yapılması Gerekir?

Düz ve zayıf bir popo, hareketsiz işler ya da uzun süre oturulmasını gerektiren aktiviteler dahil olmak üzere bir dizi yaşam tarzı faktöründen kaynaklanabilir. Yaş almayla birlikte kalçadaki azalan yağ miktarı da poponun düzleşip şeklini kaybetmesine ve bölgesel sarkma oluşmasına neden olabilir.

Birçok kişi hem görünüşünü iyileştirmek hem de forma girip daha sağlıklı ve genç görünmek için popolarını şekillendirmeyi isteyebilir. Gluteal kasların güçlü olması daha iyi bir duruş geliştirilmesine, hareket kabiliyetinin artmasına ve yaralanmalardan kaçınmaya neden olabilir. Hatta kişinin atletik performansını da artırabilir.

Düz ve zayıf popoların daha şekilli ve dolgun bir hale getirilebilmesi için popo estetiğine başvurulabilir. Düz ve zayıf popolarda genellikle silikon protezler ile popo şekillendirmesi yöntemi tercih edilir. Yine de uygulanacak teknik kişi özelinde farklılaştırılabilir, kişiye özel yaklaşımla en iyi sonuçların alınması mümkün olacaktır.

Düz ve Zayıf Popo İçin Ne Yapılması Gereki

Kalça Estetiği Kararı Nasıl Verilir?

Kalça estetiği aşırı büyük  ya da vücut proporsiyonuna uymayan düz kalçalara sahip olunması ve buna bağlı fiziksel rahatsızlıklar yaşanması durumunda kişinin kendi iradesi ile başvurduğu bir kozmetik cerrahi prosedürüdür.

Kişi doktor tarafından muayene edilir. Operasyona uygun olup olmadığı ve operasyon ile ilgili beklentilerinin gerçekliği tespit edilir. Ardından hangi yöntemin uygulanması gerektiği hasta özelinde kararlaştırılır ve prosedür uygulanır.

Popo (Kalça) Estetiği Adına Yapılan Uygulama Türleri

Popo (Kalça) estetiği popo büyütme, popo küçültme ve popo dikleştirme gibi farklı amaçlara yönelik olarak gerçekleştirilir. Popo büyütme ameliyatı kalça implantı, yağ enjeksiyonu ya da her iki tekniğin bir arada uygulanması ile gerçekleştirilebilir.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan popo büyütme işlemi Brezilya Kalça Estetiği (BBL) olarak da bilinir. Popo dikleştirme ameliyatı popo büyütme ameliyatı ile kombine edilebilir.

Popo (Kalça) Estetiği Adına Yapılan Uygulama Türleri

Popo Küçültme

Popo küçültme kalçanın boyutunun küçültülerek şeklinin iyileştirilmesi için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Aynı zamanda kalçanın şekillendirilmesini sağlar. Aşırı büyük kalçalara sahip olmak kişinin görünümünden memnun olmamasına ve öz güven eksikliğine neden olabilir. Bu da yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur.

Popo küçültme estetiği sayesinde kişinin popo büyüklüğü vücudu ile uyumlu bir hale getirilebilir.

Birçok kişi popo küçültme estetiğini yalnızca estetik bir gereklilik olduğunu düşünse de aşırı büyük kalçalar bacak ağrısı, sırt ağrısı, kalça komplikasyonları ve hareket etmede zorluk gibi bazı fiziksel problemlerle ilişkilendirilebilmektedir.

Bu tür sorunlar yaşayan kişiler için avantaj sağlayan popo küçültme fazla yağın ortadan kaldırılmasını ve ideal büyüklükte kalçalara sahip olunmasını sağlayan bir cerrahi prosedürdür.

Popo Küçültme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Popo küçültme estetiği yapılacak olan kişinin sağlık durumunun istikrarlı olması ve operasyon sonucu ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip bulunması çok önemlidir. Kişinin cilt durumu, yaşı, poposunun boyutu ve yapısı ameliyata uygunluk aşamasında değerlendirilmesi gereken en önemli noktalar olarak kabul edilir.

Popo küçültme estetiği ameliyatı herhangi bir fiziksel rahatsızlığı gidermenin yanı sıra popo boyutunun küçültülmesi ve kalçalara vücut yapısı ile uyumlu şeklin verilmesi için 18 yaşından büyük ve operasyon için  gerekli şartları taşıyan kişilere yapılabilir.

Popo Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Popo küçültme estetiği lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat popoda yapılan insizyon ile başlar. Ardından fazla yağların alınması için liposuction yapılır. Liposuction popo içerisine insizyon yoluyla bir kanül yerleştirilmesini içerir.

Kanül, bir liposuction pompasına ya da özel bir şırıngaya bağlı içi boş bir tüptür. Kanül hedef alana yerleştirilmeden önce bölgeye solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyon uygulama esnasında kanamanın azalmasını sağlar ve hastanın konforunu artırır.

Kanül hedef bölgeye yerleştirildikten sonra yağ hücrelerinin dokulardan serbest bırakılması için ileri geri hareket ettirilir. Yerinden çıkarılan yağ hücreleri emme pompası ya da şırınga ile emilir.

Aynı işlem her iki kalçada istenilen küçülme ve şekillendirme elde edilene kadar sürdürülür. Lazer ya da ultrason destekli liposuction uygulandığında yağ hücrelerinin çevre dokulardan manuel olarak çıkarılmasına gerek kalmaz.

Söz konusu teknolojiler sayesinde yağın dışarı çekilmesine gerek kalmaksızın kalçanın içerisinde eritilmesi mümkün olur.

Özellikle cilt kalitesinin iyi olmadığı durumlarda tek başına liposuction uygulanması popo küçültmesini sağlasa da yağların alınması sonucunda kalçalar sarkık ve gevşek bir hal alabilir. Bu durumda sarkmaların ve gevşemelerin giderilmesi için genel anestezi altında fazla derilerin alındığı bir cerrahi prosedür gerçekleştirilir.

Popo Büyütme, Dolgunlaştırma

Popo büyütme kalçanın konturunu, boyutunu, şeklini ve altta yatan dokunun formunu iyileştiren bir cerrahi prosedürdür. Popo büyütme ve dolgunlaştırma işlemleri yağ transferi ve kalça implantları ile yapılabilir.

Yağ transferi, kalçaya doğal görünümlü hacim kazandırmak için hastanın kendi yağı kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Popo implantları ise hacimde çarpıcı bir artış sağlanması için kalça bölgesine yerleştirilen sentetik malzemelerdir.

Popo Büyütme

Yağ transferi yöntemi ile yapılan popo büyütme kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir. Bunun nedeni enjekte edilen yağın bir kan kaynağı oluşturması ve kalçaya transfer edildikten sonra yaşamaya devam etmesidir. Bununla birlikte transfer edilen yağların tamamı hayatta kalmaz.

Operasyondan sonraki ilk altı ay boyunca yağ hücrelerinin bir kısmı ölür ve vücuttan atılır. Bu nedenle elde edilen sonuçlar bu süre sonuna kadar tamamen kalıcı olarak kabul edilmemelidir. Bununla birlikte mümkün olan en doğal görünümün elde edilebilmesi için bazı kişilerde yağ transferi ile silikon implantlarla birleştirilebilmektedir.

Popo implantları bölgede hacim oluşturmak için bölgeye cerrahi olarak yerleştirilen sentetik malzemelerdir. Popo yanakları arasından bir kesi yapılır ve silikon protezler cerrahi olarak kalçaya yerleştirilir. Bazen maksimum sonuç elde edilmesi için bu prosedür yağ grefti ile birleştirilebilir. İmplantlar tipik olarak hacim ekleme özelliğine sahiptir. Brezilya kalça estetik yaptırmak için vücutlarında yeterli yağ birikimi bulunmayan daha az yağlı kişiler için implantların kullanılması tercih edilir.

Popo Dikleştirme ve Germe

Yaş alma ile birlikte cilt gevşer ve değişir. Ek olarak güneş ışınlarının zararlı etkisi, kilodaki dalgalanmalar ve genetik etkenler cilt elastikiyetinin zayıflamasına neden olabilir. Buna bağlı olarak kalçalarda ve vücudun diğer bölümlerinde sarkmalar oluşabilir.

Popo dikleştirme ya da popo kaldırma, kalçaların görünümünün iyileştirilmesi için sıklıkla uygulanan kozmetik bir cerrahi işlemdir. Popo dikleştirme estetiği ameliyatı; karın, kasık, uyluk şekillendirme işlemlerinin bir parçası olarak yapılabilir. Popo dikleştirme tek başına kalçaya hacim kazandırmaz.

Bazı durumlarda popo kaldırma işlemi, kalçaların şeklinin ya da boyutunun implantlarla ya da yağ greftleriyle değiştirilmesine yönelik bir popo büyütme prosedürü ile birleştirilebilir.

Popo kaldırma işlemi esnasında alt sırt boyunca bir kesi yapılır. Kesi altındaki fazla deri yukarı çekilerek kalçalar kaldırılır. Daha sonra kalçadaki fazla yağ ve deri alınır. Kalan cilt, daha formda bir görünüm oluşturmak için yeniden şekillendirilir. Popo dikleştirme estetiği ameliyatı;

 • Önemli ölçüde kilo veren ve kilosu en az 6-12 ay sabit kalan,
 • Fazla kilolu olmasına rağmen fiziksel aktivite ve diyet ile yeterince kilo veremeyen,
 • Normal kiloda olmasına rağmen alt bedeninin görünümünde çarpıcı bir iyileşme elde etmek isteyen,
 • Normal kiloda olan ancak yaş almaya bağlı elastikiyet kaybı nedeniyle liposuction sonrası cildinde gevşemeler ve sarkmalar oluşan kişilere uygulanabilir.

Brazilian Buttock Lift (BBL-Brezilya Kalça Estetiği)

Brezilya kalça estetiği kalçalarda daha fazla dolgunluk yaratmak için yağ transferini içeren popüler bir kozmetik prosedürdür.

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılmakla birlikte daha az hacimde yağ transferinin yapılacak olması durumunda lokal anestezi tercih edilebilir. Kişinin karın, uyluk gibi vücut bölgelerinden liposuction ile yağ alınır.

Çıkarılan yağ hücreleri işlemden geçirildikten sonra işlenmiş yağ kalçanın belirli bölgelerine enjekte edilir. Böylece daha yuvarlak ve dolgun bir görünüme erişilmiş olur. Liposuction ve yağ transferi için yapılan kesiler kapatılır. Kanama riskinin en aza indirilebilmesi için uygulama bölgesine kompresyon giysisi giydirilir.

Brezilya kalça estetiği silikon kalça implantlarının kullanıldığı diğer popo estetiği ameliyatı türlerine göre daha doğal görünümlü sonuçlara ve daha yuvarlak hatlara kavuşulmasını sağlar. Yaş alma ile birlikte ortaya çıkan sarkma ve şekilsizlik gibi sorunların çözümünde de kullanılabilir.

Brezilya tipi popo kaldırma;

 • Yaş alma ya da kilo dalgalanmaları nedeniyle kalçaları doğal şeklini kaybeden,
 • Yağ transferi için vücudunun diğer alanlarında yeterli miktarda yağ transferi bulunan,
 • Genel sağlık durumu iyi olan,
 • Yakın zamanda bir enfeksiyon ya da komplikasyon geçirmemiş olan kişilere uygulanabilir.
Brazilian Buttock Lift BBL-Brezilya Kalça Estetiği

Dikişle Popo Kaldırma

Gerekli durumlarda fazla derinin çıkarılması ile yapılan dikişle popo kaldırma yöntemi dolgu uygulaması ile birlikte gerçekleştirilir. Hızlı ve aşırı kilo dalgalanmalarda, yaş almaya bağlı olarak sarkma oluşması durumunda tercih edilebilir.

Kalça Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanın sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar ile ilgili doktoruna detaylı bir şekilde bilgi vermesi gerekir. Tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için kan testi yapılır, hastanın cilt yapısı, cildin elastikiyeti ve vücudunun alt kısmı incelenir. Tıbbi kayıtlar için kalçalarının fotoğrafları çekilir. Operasyon ve sonrası süreç ile ilgili hastalar kapsamlı olarak bilgilendirilir.

Sigara içmek ciltteki kan akışını azaltarak iyileşme sürecinin yavaşlamasına neden olabilir. Ayrıca komplikasyon riskini de önemli ölçüde artırır. Sigara içen kişilerin operasyondan önce ve sonra sigara kullanmaması önerilir.

Kanamayı artırması olası aspirin, anti enflamatuar ilaçlar ile bitkisel takviyeler kullanılmamalıdır. Kalça estetiği yapılmadan önce en az 6-12 ay boyunca hasta sabit bir kiloda olmalıdır. İşlemden sonra önemli ölçüde kilo kaybedilmesi operasyonun sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Popo Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ Enjeksiyonu İle Popo Estetiği Ameliyatı: Brezilya popo kaldırma olarak da bilinen bu yöntem iki aşamadan oluşur. İlk aşamada karın ve bel bölgesi fit ve konforlu bir görünüme erişilmesi için inceltilir. Bununla birlikte basen, uyluk ya da vücudun diğer bölgelerinden yağ alınması da söz konusu olabilir. Bu aşamada kalçaya enjekte edilecek olan yağ dokuları liposuction yöntemi ile toplanır.

Alınan yağ işlemden geçirildikten sonra daha yuvarlak ve daha dolgun

Popo Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

bir görünüme kavuşulması için kalçanın belirli bölgelerine enjekte edilir. Liposuction hem vücudun yağ fazlası olan bölgelerinde incelmeye yardımcı olur hem de yağ transferi için kaynak sağlar. Bu yöntemde işlenen yağ deri altı ve kas dokuları arasına enjekte edilir. Yağ depolarının kasların içerisine enjekte edilmesi önerilmez. Çünkü gluteal kan damarlarının hasar görmesine ve yağın kan dolaşımına girmesine neden olan yağ embolisine sebep olabilir.

Enjekte edilen yağın %40-%50 kadarı vücut tarafından emileceği için gereğinden fazla miktarda yağ aşılanır. Yaklaşık 6 ay sonra vücutta kalan yağ ömür boyu kalıcı olur. Vücuda enjekte edilen yağ hücreleri, vücuttaki diğer yağ hücreleri ile aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle ameliyat sonrasında kilo alınması durumunda yağ hacmi artar ve kalçalar büyür. Kilo verilmesi durumunda ise yağ hacmi azalır ve popo küçülür.

Popo İmplantı İle Popo Estetiği Ameliyatı: Hastanın yeterli yağ deposu olmadığı durumlarda popo implantı uygulanabilir. Popo implantı kullanımı bazen yağ enjeksiyonu yönteminde de söz konusu olabilir. Popo implantları eliptik ve yuvarlak olmak üzere iki çeşittir. Eliptik popo implantları uzun bacakları ve uylukları olan hastalarda kullanılırken yuvarlak popo implantları genellikle orta boylu hastalar için tercih edilir. Doğal kalça kıvrımı içerisine gizlenmiş bir kesiden yumuşak, şekilli bir silikon implant yerleştirilebileceği gibi alternatif bir kesi yeri de kullanılabilir.

İmplant gluteal kasın altında ve pelvik cebinin üzerinde bir cebe yerleştirildikten sonra kesiler dikişlerle kapatılır. Drenler yerleştirilir ve ameliyattan sonra hastaya kompresyon giysisi giydirilir. Dikiş İle Popo Estetiği Ameliyatı: Alt sırt boyunca yapılan kesinin ardından kesi altındaki fazla deri yukarı çekilerek kalçalar kaldırılır. Fazla derinin ve yağın çıkarılmasıyla operasyon tamamlanır. Kalçadaki fazla derinin ve yağın alınması daha şekilli bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir.

Ancak bu yöntem kalçaya istenilen hacmin kazandırılması için tek başına yeterli değildir. Bu nedenle yağ enjeksiyonu ya da popo implantı yöntemi ile desteklenebilir. Bu yöntemin sonuçları genellikle uzun süreli olmakla birlikte sonuçların kalıcılığının korunması için kilo kontrolünün sağlanması önemli bir gereklilik haline gelir.

Popo Estetiği İçin Ameliyatsız Yöntemler Var mı?

Sulpta popo kaldırma ve kalçaların şeklini iyileştirmeye yönelik olarak uygulanabilen medikal bir estetik prosedürdür. Bu yöntemde cildin daha derin katmanlarında kolajken üretiminin uyarılması için Sulpta adı verilen bir termal dolgu enjeksiyonuna başvurulur.

Kilo kaybı, yaş alma ve hamilelik gibi etkenlere bağlı olarak popo doğal görünümünü ve dolgunluğunu yitirebilir. Bu durumda Sulpta denilen bir tür termal dolgu maddesi kullanılarak tedavi yöntemi tercih edilebilir.

Sulpta, hyaluronik asit bileşenlerinin yapacağı şekilde hacim eklemek yerine dermal katmanlara polilaktik asit enjekte edilmesi prensibine dayanır. Bu madde sayesinde vücut doğal kolajen üretim mekanizmasını başlatır.

Kolajen cilde yapısını ve şeklini veren bir protein olduğundan Sculptra enjeksiyonları, poponun altındaki alanın doğal görünümlü ve vücut tipine uyan kıvrımlı bir şekil almasını sağlar. Kolajen üretimi birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Bu nedenle istenilen hacim ve şekle erişilebilmesi için birkaç enjeksiyona ihtiyaç duyulabilir.

Kalça Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kalça estetiği sonrası iyileşme süreci uygulanan yönteme, prosedürün içeriğine ve kişisel özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Bununla birlikte sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kalça estetiği ameliyatlarından sonra da doktorun talimatlarına eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

Hastaya uygulanan prosedür kapsamında cerrahın kanülü ya da

Kalça Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

implantları yerleştirmek için açtığı kesiler varsa genelde sıvıların yaradan uzaklaştırılması için drenaj tüpleri yerleştirilir. Bu durumda sıvıların birkaç gün boyunca boşaltılması gerekebilir. Büyük hacimli liposuction sonrası morarma oldukça sık görülebilir. Kalça bölgesinin sıkıştırılması için doktorun belirttiği süre boyunca özel, dar giysiler giyilmelidir.

Anestezinin etkisini yitirmesi ile birlikte belirli bir ölçüde ağrı hissedilmesi normaldir. Ameliyattan sonra biraz şişlik de görülebilir. Şişliğin azaltılması ya da herhangi bir sıvı birikiminin drenajının kolaylaştırılması için bazı cerrahlar tarafından lenfatik masaj tedavisi önerilebilir. Kalça bölgesinde iyileşme biraz daha uzun ve ağrılı gerçekleşebilir. Bunun nedeni vücudun bu bölgesinin yürüme, koşma hatta ayakta durma gibi fiziksel aktiviteler için kullanılıyor olmasıdır. Ameliyatın ardından doktorun belirttiği süre boyunca kompresyon giysisi giyilmelidir. İyileşme sürecinde kalça bölgesinde bir miktar morarma ve şişlik oluşabilir. Hatta karın ve uyluk bölgesine yayılabilir. Birkaç hafta içerisinde bu durum kendiliğinden düzelir. Oluşan ağrı ise çoğunlukla basit ağrı kesicilerle giderilebilecek düzeydedir.

İlk birkaç gün hareket etmede zorluk görülebildiği gibi erken dönemde oturma kalkma esnasında güçlük çekilmesi doğal olarak kabul edilir. En az 8 hafta kalça doğrudan baskıya maruz kalmamalıdır. Bu nedenle yastıksız oturulmasına izin verilmez. Kalça büyütme işleminin nihai sonuçları başlangıçta ödem nedeniyle belirsiz olabilir. 3-6 ay arasında şişliğin azalması ile birlikte gerçek sonuçlar gözlemlenebilir. Popo estetiğinden sonraki ilk bir ay ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Bu tür aktivitelere başlama zamanı ile ilgili olarak mutlaka doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Popo Estetiğinde En İyi Yöntem Hangisi

Popo estetiğinde hastanın ihtiyacına ve yapılacak olan işlemin niteliğine farklı yöntemler kullanılır. Ancak herhangi bir yöntem hakkında popo estetiğinde en iyi yöntem demek mümkün değildir.

Popo estetiğinde en iyi yöntem diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi hasta için en uygun olan yöntemdir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirildikten sonra estetik cerrah tarafından bir değerlendirme yapılır ve hasta için en iyi sonuçları sağlayacak olan yöntem tercih edilir.

Popo Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X