Obezite Cerrahisi ve Ameliyatı

Obezite, insan varlığının hem tıbbi hem de fiziksel yönleri üzerinde olumsuz etkisi olan tıbbi bir durumdur. Tedavi gerektiren ciddi bir tıbbi sorundur ve bunu yapmanın tek yolu kalori kısıtlamaları yoluyla kilo vermektir.

En Son Teknoloji

Uzman Doktor Kadrosu

20 Yıllık Sektörel Tecrübe

20 Yıllık Sektörel Tecrübe

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

Estecenter’da Bu Ayın Fırsatlarını Kaçırmayın!

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak için Uzmanlarımızla Bugün İletişime Geçin

telephonewom
Ibrahim_Coffeenew-webversion

Her Şeye Özen Gösteriyoruz

Obezite Cerrahisi Seçenekleri

Mide Balonu

Mide balonu silikondan üretilmiş hava veya sıvı ile şişirilen bir balondur. Bu yöntem endoskopik yöntemle mide boşluğuna bırakılıp kitle etkisi yaratarak tokluk hissi verip zayıflatmayı amaçlıyor.

Tüp Mide

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen Tüp Mide Ameliyatında (Sleeve Gastrektomi) midenin büyük eğriliği (uzun ve dış tarafı) olarak adlandırılan bölge çıkarılır ve mide tüp şekline getirilir.

Mide Bandı

Mide bandı, ya da halk arasında bilinen adıyla mide kelepçesi metodunda, yemek borusu ile mide bileşkesinin yaklaşık 20 mm altından, midenin çevresine silikondan üretilmiş bir band yerleştirilmektedir.

Bizim Sertifikalarımız

YILIN EN İYİ PLASTİK CERRAHİ 2020

Dönemin en sık karşılaşılan hastalıklarının başında obezite gelir. Obezite cerrahisi tedavisi ise bir yöntemdir. Obezite cerrahisi genellikle obezite tanısı konmuş kişilere verilen 1 yıllık ilaç ve diyet desteğinden sonuç alınamayan kişilere uygulanır. Yani bu hastalıkla mücadele eden her kişiye bu yöntemin uygulanması söz konusu değildir. Bu noktada 1 yıllık ilaç ve diyet ile sonuç alamamış hastaların hemen her biri ameliyat olamaz. Ancak ameliyat riski olmayan ve ameliyat sonrasında da risk taşımayan hastalar bu ameliyatı olabilir. Bu yönüyle ameliyatı olmak oldukça zorlu olabilir. Obezite ameliyatı yalnızca tek çeşit değildir. Birden fazla yöntemi içerisinde barındırır. Bunlar arasında en sık tercih edilen tüp mide, mide balonu, mide bandı gibi yöntemler olur.

obesity
obesity

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi yani obezite ameliyatı herkes için en uygun çözüm olmaz. Ameliyatlar genel anestezi ile kapalı bir şekilde gerçekleşir. Ancak her bünye anesteziyi kaldıramayabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı en doğru olan elbette ilk olarak bir obezite merkezi bulmak olacaktır. Bulunan alanda olan doktorların da alanında iyi bir ekip olup olmaması da son derece önemlidir. Tüm bu aşamalardan sonra merkezden randevu alarak hekimler ile görüşülmeli gerekli tahliler yapılmalı ve hangi ameliyat yönteminin seçileceği kararı verilmelidir. Çünkü her bünyeye tüp mide, mide balonu gibi uygulamalar yapmak hem çok zararlı hem de sonucun alınamayacağı haller oluşturabilir.

Obezite Tedavisi ve Ameliyatı Çeşitleri

Obezite tedavisi başlangıçta diyet ya da ilaç gibi yöntemlerin kullanılması ile başlar. Bu ilaç ve yöntemlerin kullanımına kişilerin bedensel durumları ve tahlilleri sonucunda karar verilir. 1 yıllık diyet ve ilaç kullanma süreci sonrasında sonuç alınamayan hastalar için obezite cerrahisi yöntemlerine başvurulur. Tüp mide, mide balonu, mide bandı gibi pek çok obezite cerrahisi yöntemi bulunur. Bu yöntemlerin her biri tamamen kişilerin sağlık durumları, kilo miktarları ve ihtiyaçları doğrultusunda seçilir ve uygulanır. Uygulama öncesinde mutlaka doktorunuz ile düzenli olan rahatsızlıklarını ve düzenli kullandığınız ilaçlarınızı paylaşınız. Bu tip bilgiler çoğu kişi için anlamsız gelse de bu gibi ameliyatlar için hayati önem taşır.

Tüp Mide

Tüp mide yöntemi en sık kullanılan yöntemdir. Bu türde kişilerin midelerinin %80-90 gibi büyük bir kısmı çıkarılır ve mide bir tüp şekline dönüştürülür. Ancak bu yöntem ile beslenme düzeninin de düzenlenmesi gerekir. Tüp mide ameliyatı kapalı bir ameliyattır. Genellikle hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterse de 1-2 saatlik kısa bir operasyon ile halledilebilir. Hastaneye yatış süreci de yine hastaya göre değişkenlik gösterse de en genel olarak 2-3 gün olur. Ameliyat sonrasında beslenme hayati önem taşır. Ameliyatın ilk 2 haftası içerisinde genellikle hastaların sıvıyla beslenmesi beklenir. Bu 2 haftadan sonraki 2 hafta da yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilir. Vitamin takviyeleri ile de beslenme desteklenir.

Mide Balonu

Tüp mide ameliyatından sonra en sık tercih edilen yöntemlerin başında mide balonu gelir. Mide balonu, endoskopi ile benzerlik taşır, çünkü mide balonu yine endoskopi ile mideye bırakılır. Bu balon içerisi ya hava ya da sıvı ile doldurulan bir balondur. Anestezi ile yerleştirildiği için genellikle hastalar bu süreci hızlı ve sorunsuz şekilde geçirir. İşlem 15-20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Mide balonunda esas midenin daha hızlı doyuma ulaşmasıdır. Bu sayede kilo alımı yavaşlar ve kilo verme hızlanır. Ancak mide balonu midede ancak 6 ile 12 ay arasında kalır. Yine endoskopi ile mide balonu 4-5 dakika içerisinde çıkartılır.

Mide Bandı

Mide bandı yöntemi genel olarak mide kelepçesi yöntemi olarak da bilinir. Mide ile yemek borusu arasına yerleştirilen mide bandı ile yemek yemenin düzene girmesi, kişilerin kilo vermesi amaçlanır. Bandın iç yüzeyi balona benzerdir. Başlangıçta bu balon inik bir şekilde yerleştirilir ve zaman ile yavaş yavaş şişmesi sağlanır. Bu şişme sayesinde mide içerisinde yeni bir odacık oluşur. Mide bandı sayesinde yemek yeme kontrol altına alınır ve tokluk hissi oluşturulur.

Yağ Aldırma

Yağ aldırma yine en sevilen ve en çok tercih edilen yöntemler başında gelir. Hızlı ve kolay bir işlem olması ile öne çıkar. Genellikle mideye herhangi bir müdahale olmaz deri altından yağ alımı gerçekleşir. Hatta pek çok kişi deri altından aldırdığı yağlar ile yüz ve vücudunun çeşitli bölgelerine dolgu işlemi gerçekleştirir. Bu anlamı ile hem kilo vermek hem de vücudu şekillendirmek için oldukça hızlı ve etkili bir yöntemdir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları

Obezite cerrahisi fiyatları en sık araştırılan başlıklar arasında yer alır. Özellikle obezite ile mücadele eden kişiler için hayati önem taşıyan bu operasyonların fiyatlarının merak edilmesi oldukça doğaldır. Ancak bu fiyatların internet üzerinden alınması güvenilir olmaz. En güvenilir olanın doktor muayenesinden geçtikten sonra verilecek olan fiyatlandırma olur. Bunun en temel nedeni uygulanacak yöntemden, kullanılacak olan malzemelere kadar pek çok etmenin fiyatlandırma içerisinde rol oynamasından kaynaklanıyor.

Obezite Çeşitleri

Obezite her ne kadar hemen herkeste aynı gibi gözükse de aslında obezite çeşitleri ile oldukça farklı türlere ev sahipliği yapar. İlk olarak, obezite gündelik hayatta alınması gereken kalori miktarının aşılması ve bu aşılama sonucunda vücutta yağ birikiminin oluşmasıdır. Zaman içinde verilmeyen bu fazla kilolar ve yağların birikimi sonucunda obezite oluşur. Obezite belirtileri takibi önemlidir. Belirtilere uygun olarak tedavi aşaması da hızlanır. En temel obezite belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Aşırı terleme
  • Uyku sorunları
  • Çabuk yorulma
  • İştah sıkıntıları

gibi pek çok belirtisi bulunur. Bu nokta da obezitenin nedenleri iyi belirlenmeli ve buna uygun tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir.

Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kişileri tedavi yöntemlerine iten en büyük etken ameliyat sonrası ve öncesi görüntülerdir. Bu görüntüler çoğunlukla kişilerin kendi obezite dereceleri ile benzer kişileri karşılaştırmaları ve bunların sonuçlarını görmeleri ile motive olmalarını sağlar. Ancak her bedenin her operasyonda aynı sonucu vermesi beklenmemelidir. Her beden ve her metabolizma kendine özeldir. İşlemlere karşı verdiği tepkilerde biriciktir. Bu nedenle ilk olarak doktor ile görüşülmeli ve hemen sonrasında karar verilmelidir.

Obezite Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Obezite ameliyatı hemen her fazla kilosu olan kişi için en uygun olan seçenek değildir. Bu nedenle herkesin bu ameliyatları olmasını beklemek son derece hatalı bir durumdur. Obezite yaş ve kilo sınırı denilen bir sınır vardır. Bu sınır genellikle kişilerin yaşlarının ve kiloları sonucunda elde edilen vücut kitle endeksi ile doğru orantılı ilerler. Genellikle çoğu hekim vücut kitle endeksine uygun olarak operasyon çeşidini seçer. Obezite ameliyatı olmak için 18 ile 65 yaş arasında olmak gerekir. Operasyon vücut kitle endeksi 40 olanlar için uygun olurken vücut kitle endeksi 35 olup aynı zamanda yanında çeşitli hastalıklardan muzdarip olanlar içinde obezite ameliyatı uygun bir seçenektir.

Obezite Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Obezite ameliyatı süresi tamamen operasyna göre değişiklik gösteriri. Kimi operasyon 15- 20 dakika içerisinde biterken kimi operasyonlar saatlerce sürebilir. Bu nedenle net bir süre vermek hatalı olur. İstanbul obezite cerrahisi alanında uzman olan hastanelerden bilgi alabilir veya detaylı bilgi için ziyaret edilebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Obezite cerrahisi sonrası beslenme sürecin iikinci en önemli ayağı. Bunun haricinde en hayati alan ise elbette işlem için obezite cerrahisi doktorları arasında en iyisini seçmek. Çünkü hemen her kişi her doktor ile çalışmak istemez. Doktor seçiminden sonraki en önemli kısım ise elbette beslenmedir. Ancak bu nokta da yine uygulanan yöntem önemlidir. Hemen her uygulamanın kendine has bir beslenme stili vardır. Her operasyon sonrası beslenme benzer özellikler taşımaz. Kimi operasyon sonrası normal rutine dönerken kimi uygulamalar sonrasında sıvı beslenme haricinde beslenme yapılması yasaktır. Bu nedenle en doğru bilgi yine hekim tarafından verilir.

Hasta Yorumları

saç ekimi yaptırıken çok araştırdım. En sonunda Estecenter'a güvendim ve saç ekimi yaptırdım. Bence sonuç başarılı. Ekim yaptırılalı 5 ay oldu. Tavsiye ederim. GÜNCELLEME: ARADAN 3 SENE GEÇTİ. HİÇ BİR DÖKÜLME YOK.
Selçuk Poyraz
Selçuk Poyraz
05:59 14 Sep 21
Merhaba ben jinokomasti için araştırdım hastanenizi. En başta Abtullah bey, tüm süreçte baştan sona her konu da her zaman destek ve yardımcı oldu, ilgili ve alakası çok yüksek işini severek yaptığı ve müşteri memnuniyetine özen gösterdiği çok net ortada .Girişte beni karşılayan Melike ve Nihan Hanım benimle operasyona kadar ilgilenen serap hanım kattaki hemşireler naz gizem ve Beyza Hanım gece benimle ilgilenen Halil İbrahim bey bana cilt bakımı yapan gülüzar hanım temizlikteki ablalar beni uyandıran anestezi rüya hanım ve ismini bilmediğim herkese çok ama çok teşekkür ederim yorumları okuduğumda ilgi Bu kadar olurum dedim ama onayladım harika bir ekipsiniz
Erhan SAFFAR
Erhan SAFFAR
11:37 10 Sep 21
Merhaba internetten arastirarak estecenter ile tanıştım danışmanım turgay beyin beni yönlendirimesi ile 3 gun once estecenter a geldim beni karsilayan serap hanim ve bankodaki işlemleri yapan melike ve nihan hanim ilgisi zaten hastanenin kalitesini ortaya koyuyor cizimlerimi ve gorusmemi ebuzer bey yaptı. Ayşegül dilan ve seda hanim ekim ekibimden cok memnun kaldim.cok teşekkürler estecenter ekibi
Hüseyin Karakoc
Hüseyin Karakoc
09:59 09 Sep 21
Saç ekimi için geldim benimle çok iyi ilgineldi baştan sona kadar çok memnun kaldım teşekkürler ESTE CENTER.
DENİZ ÇEVEN
DENİZ ÇEVEN
08:00 09 Sep 21
ben sami fidan öncelikle ester center calisanlarinin sicak samimi karsilamalari ve yapilan islemlerde islerini yarim birakmayip güzel sonuc alinmasinda cok cabalar sarfediyolar tesekkürler ester center
Sami Fidan
Sami Fidan
08:31 08 Sep 21
Referans ile geldim gercekten ilk dakikadan itibaren ilgililer ve profesyonel yardım aldım cok memnunum teşekkürler estecenter 😊
Emir Kirli
Emir Kirli
12:41 07 Sep 21
Merhabalar 3 gün önce gogus kuçültme ve karın gerdirme ameliyatı yaptırdık ablama. İnternetten araştırıp bu merkezi seçtik iyikide oyle yapmışız ilk goruşmeden itibaren oldukça ilgili bir işletme. Kendi evinizde hissettiren çalışanlar hemşireler fazlasıyla ilgililer. İlk girişte bizi karşılayan Serap Hanım ve danışanımız Aleyna hanıma Dokturumuz Orhan hocaya çok ama çok teşekkürederiz yorumlarda okumuştum ama bu kadar beklemiyordum ama geeçekten fazlasıyla türlü desteği sağlayıp bize her konuda yardımcı oldular.
seval mutlu
seval mutlu
12:48 06 Sep 21
her şey çok güzeldi güzel ilgilendiler ve doktorumuz da gayet iyiydi herkes tecrübeli burada ve herkese çok çok teşekkür
Ayten Atalay
Ayten Atalay
12:26 06 Sep 21
Dr. ESAD, LIPO+BBL. Der Arzt hat mich über die OP sehr ausführlich aufgeklärt. Jedoch hatte ich starke Schmerzen. Die OP ist nicht zu verharmlosen. Die Angestellten sind alle sehr freundlich und hilfsbereit, trotzdem würde ich nach der OP jemanden dabei haben.
Gülten Özay
Gülten Özay
10:28 06 Sep 21
Estercentere cok teşekkür ederim , benim 4 gelişim ve her geldiğimde cok memnun kaldım. Bütün ekip danışmandan doktoruna güler yüzlüler. Operasyonlarımdan cok memnunum , herkese tavsiye ederim. Yeniden cok teşekkür ederim.
Dogan Kudu
Dogan Kudu
07:58 06 Sep 21
Bizim Kadromuz
İbrahim Çevik Medikal Direktör
İbrahim Çevik
Medikal Direktör
yeni dktor
Dr. İrfan Aydın
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah
Ertan Teksöz
Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı
Dr Asli Altay
Opr. Dr Asli Altay
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Hastanemiz
Menü
Translate »