Hemen Fiyat Al

Burun estetiği ameliyatı günümüzde birçok insanın estetik kaygılar ve solunum yolları rahatsızlıkları sebebi ile başvurduğu bir yöntemdir. Kişinin burnunda doğuştan ya da sonradan oluşan eğrilik, burun kemeri ve düşüklüğün giderilip, hem sağlık açısından kişide var olan sıkıntıların giderilmesi hem de estetik olarak simetrik bir görünüşe sahip olunması sağlanır.

Burun estetiği estetik sebeplerle yapılmasının dışında, solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan kişiler için de başvurulan bir yöntemdir. Burun eti büyümesi ile birlikte ortaya çıkan nefes alma zorluğu, burun kıkırdağı sebebi ile oluşan solunum problemleri ve burun kemiğindeki eğrilik sebebiyle oluşan derin nefes alma sorunu kişilerin burun estetiği yaptırmalarının diğer nedenleridir. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişiler burun estetiği ameliyatı sonucunda çok daha sağlıklı hayat standartlarına sahip olur.

Doğru yapılmış olan bir burun estetiği ameliyatı sonucunda kişinin nefes alışında hiçbir problem olmamalı, burun simetrik ve yüzü ile uyumlu olmalı ve doğal durmalıdır. Estetik amaçlarla yapılan burun estetiğinde en önemli nokta yeni yapılan burnun olabildiğince doğal durmasıdır. Bu nedenle plastik cerrahın seçimi ve ameliyatın yapılacağı hastane son derece önemlidir. Her burun kişiye özeldir ve yeni yapılacak olan burunun kişinin yüz ifadesinin değişmesine sebep olacağından kişinin yüz şekline özel olarak çizilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Estetik burun ameliyatları 18 yaşını geçmiş, gelişim ve büyüme çağını tamamlamış kadın erkek herkese yapılabilmektedir.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişilerin, operasyondan tam olarak ne beklediklerine karar vermeleri ve beklentileri konusunda gerçekçi olmaları gerekmektedir. Tek ve mükemmel bir burun yoktur. Yapılacak estetik operasyonlarda burun şekli kişinin yüz hatlarına ve isteğine göre belirlenir ve en doğal sonucun alınması sağlanır. Bu noktada kişiye özel planlama çok önemlidir.

Burun ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Burun ameliyatından önce hasta doktoruyla görüşmeli ve ameliyatta kendisini nasıl bir sürecin beklediği konusunda bilgi almalıdır. Hasta kendini ve nasıl bir burun istediğini doktoruna detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Estetik cerrah kişinin isteklerinin makul olup olmadığını kişinin istediği burnun kişinin yüzüne yakışıp yakışmayacağını değerlendirir ve hastanın kendisine yakışacak yüz hatları ile uyum sağlayacak burun yapısını bilgisayar ortamında veya fotoğraf olarak kişiye gösterir. Burada amaç kişinin operasyon sonrasında kendi burnunun nasıl olacağı noktasında kişiye fikir vermektir. Herhangi bir psikolojik sıkıntı söz konusu olmaması için mühimdir. Çünkü doktorla sağlanan iyi iletişim ve güven sayesinde hastalar ameliyat öncesi endişelerinin üstesinden gelebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Burun ameliyatına başlandığında herhangi bir komplikasyon gelişmez ise aşağı yukarı iki saat içerisinde operasyon tamamlanır. Operasyon öncesi hasta herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için her cerrahi işlem öncesi olduğu gibi bir takım tetkiklerden geçirilir.
Cerrahi amaçla yapılan burun estetiği ameliyatlarında, burun içerisinde yer alan fazla kıkırdak çıkarılarak estetik görünüm elde edilmesi amaçlanır. Kişinin burun yapısına ve elde edilmek istenen sonuca bağlı olarak operasyon yöntemi değişebilir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık Rinoplasti

Açık burun estetiğinde burun orta direği üzerinden, burun deliklerinin arasındaki deriye kesi açılır. Burun derisi yukarı kaldırılır. Bu sayede doktorunuz kemikli ve kıkırdaklı bölgeyi kolayca görebilir. Operasyon öncesi analiz ile tespit edilen fazlalıklar alınır. Burun derisi tekrardan kapatılır ve insan vücuduna uyumlu ipler yardımı ile dikilir. Daha sonra yara, kanama, yapışma gibi ihtimallere karşın tampon ve burun şeklinin oturması için atel takılır. 1 hafta içerisinde bu atel ve tamponlar çıkarılır. Operasyon sonrasında dikiş atılsa bile herhangi bir iz kalmayacaktır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı burun estetiğinde, işlemler burun içerisinde yapılır. İşlem sırasında burun kanallarından sokulan özel cihazlar ile burun içinde kesiler açılır ve fazlalıklar alınır. Burnun dış kısmında herhangi bir kesi açılmadığı için iz oluşmaz. Operasyon sonrasında kanama, yara ve yapışıklıkların önlenmesi için silikonlu tamponlar yerleştirilir ve burun yapısını sabitlemek için küçük bir atel takılır. Ortalama bir hafta içerisinde hem atel hem de tamponlar doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyatsız burun estetiğinde çeşitli yüz estetiği uygulamalarında kullanılan dolgu malzemesi burun bölgesinde kullanılır. Bu uygulama herhangi cerrahi bir işlem gerektirmediği için ameliyatsız burun estetiği olarak adlandırılır.
Burun dolgusu işlemi ameliyatsız gerçekleştirilir. Bu nedenle herhangi bir anestezi uygulaması gerektirmez. Burun dolgusu işlemi plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. İşlem ortalama 15 dakika sürer. Burun dolgusu yaptırdıktan sonra herhangi bir istirahate gerek yoktur. Günlük hayata hemen dönüş yapabilirsiniz. Burun dolgusu işleminde elde edilen sonuçlar geçicidir.

Burun estetiği çeşitleri nelerdir?

 • Burun kemiği aldırma
 • Burun eti aldırma
 • Kırık burun estetiği
 • Burun eğriliği ameliyatı
 • Burun ucu kaldırma
 • Burun küçültme estetiği

1) Burun kemiği aldırma estetiği

Burun kemiği aldırma ameliyatı kişinin doktorla kararlaştırmasına göre lokal veya genel anestezi şeklinde uygulanabilir. Kapalı olarak gerçekleştirilen operasyonda burun içinden girilir, burundaki kıkırdaktan fazla olan kemik alınır. Kemiğin alındığı boşluğa tampon yerleştirilir ve bir kalıp ile sabitlenerek burun desteklenir. Operasyon süresi alınacak kemiğin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Ameliyat ortalama 1-2 saat içerisinde tamamlanır. Tamponların çıkarılması ortalama 48 saati bulur.

2) Burun eti aldırma estetiği

Burun içinde fazladan bulunan burun etleri, burun tıkanıklığına bağlı olarak şişer. Bu da hastanın zor nefes almasına neden olur. Eskiden burunun etlerinin kesilerek çıkartılması ile gerçekleştirilen bu operasyon alınan havanın hissedilememesine, dolayısıyla nefes alma zorluklarının devam etmesine sebep olmakta idi. Günümüzde ise lazer ile gerçekleştirilen bu operasyon sonucu kişi herhangi bir problem yaşamamaktadır. İşlem alınacak burun etinin büyüklüğüne göre bir veya daha fazla seansta rahatlıkla tamamlanmaktadır.

3) Kırık burun estetiği

Kırık burun estetiği operasyonlarında, buruna bir an önce müdahale edilmesi gerekebilir.
Kırık burun dışarıya doğru çıkık olması nedeniyle kolayca darbe alabilir. Bu nedenle kırık burun estetiğinin bir an önce yapılması gerekir.

Herhangi bir komplikasyonun oluşma ihtimaline karşın burun kırıldıktan sonra ilk 3 saat içerisinde operasyon yapılmalıdır. Acil müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ise kırık burun ameliyatının plastik cerrahınız tarafından en geç 1 hafta içerisinde yapılması gerekir.

Kırık burun estetiği operasyonunda burnun nasıl düzeltileceği hastanın yaşı, burun yapısı, kırığın durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişir.

4) Burun eğriliği ameliyatı

Burun kemiği eğriliği problemi, 18 yaşından sonra düzeltilebilmektedir. Kişinin özel durumu söz konusu olunca, 18 yaş altında da düzeltme işlemi uygulanabilmektedir. 18 yaşından sonra düzeltme işleminin yapılmasının sebebi, burun kemiği gelişiminin 18 yaşına kadar devam etmesidir. Bu gelişim süreci tamamlanması tıbbi açıdan beklenmektedir, ardından burun estetiği yapılmaktadır.
Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler ile burun kemiği eğriliği düzeltilmektedir. Burun eğriliğinin düzeltilmesinin ardından kişi daha rahat nefes almaya başlamaktadır. Ayrıca burun kemik eğriliği belirtileri olarak bilinen ağız kuruluğu, uykuda horlama, gün içerisinde uyuklama, horlama, sürekli devam eden burun tıkanıklığı gibi şikayetlerde işlemin ardından ortadan kalkmaktadır.

5) Burun ucu kaldırma estetiği

Burun ucu kaldırma ameliyatı, burun ucu düşüklüğü olan kişilere yapılır. Bu ameliyatla birlikte burun kemeri ve burun ucu arasındaki şekil bozuklukları ve dengesizlikleri ortadan kaldırılabilir. Burun kaldırma ameliyatı yaptıran kişilerin çoğu sonuçtan memnun kalmaktadır. Burundaki nefes alma sorunlarının da giderildiği bu operasyon genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan sonra burunda şişlik ve ağrı oluşması normaldir. Ama bu durum 15 gün içinde azalarak kaybolur. Kremler ve buz kompresleri ile daha kısa sürede iyileşme gözlenir.

6) Burun küçültme estetiği

Estetik bir görünüm için burun ve yüzün orantısı oldukça önemlidir. Yüz hatlarına göre fazla büyük buruna sahip kişiler psikolojik olarak kendini kötü hissetmekte ve bu durum sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Estetik cerrahi sayesinde burun büyüklüğü bir sorun olmaktan çıkmıştır. Günümüzde burun büyüklüğünden şikayetçi olan insanlara kısa zamanda burun küçültme ameliyatları yapılabilmektedir.
Burun küçültme operasyonu, pek çok farklı kombine işlem ile birlikte uygulanabilmektedir. Zaten buruna yapılan çoğu cerrahi müdahalede, burun bir miktar küçültülmektedir. Ancak burun estetiği alanında kullanılan tekniklerin her geçen gün gelişiyor olması hastalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Burun estetiği ameliyatının riskleri var mıdır?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında herhangi bir risk ile karşılaşmak olası bir durumdur. Alanında uzmanlaşmış en tecrübeli estetik cerrahların yaptıkları operasyonlarda bile çeşitli riskler oluşabilmektedir. Bu alanda istatiksel bir rakam vereceksek her on hastadan birinde risk oluşabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşınca kişinin psikolojisinin bozulmasına hiç gerek yoktur. İkinci bir operasyon sonrası kişi memnun olacaktır. Çünkü genellikle ikinci operasyon sonrasında başarıya ulaşılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır.
 • Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır.
 • Alınması gereken ilaç var ise ve şart ise bu doktorunuzun iznine bağlı olmalıdır.
 • Uyurken başı sadece dik tutarak uyumalıdır
 • Yumuşak bir diş fırçası kullanmak gerekir
 • Burunu korumalı herhangi bir yere değmemesine özen göstermelidir
 • Takılan alçı aleti sadece hekim çıkarmalı bunun haricinde kişi dokunmamalıdır
 • Burun ameliyatının ardından, doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır.
 • Burun ameliyatının ardından güneşten iki ay süreyle korunulmalıdır.
 • Üst dudak ve burun çevresinde geçici uyuşukluk hissedilebilmektedir. Bu durum gayet doğal bir durumdur.
 • Burun ameliyatı sonrası psikoloji bozulup depresyon gibi bir hal alabilirsiniz bu durum burnunuzdaki tıkanıklıktan kaynaklanabilir. İyileşme sürecinin uzun olması normal hayatınızın etkilenmesinden kaynaklanabilir. Burun estetiğinin ardından yaşanan bu gibi durumlar altı ile on iki ay içerisinde tamamen geçecektir.

Burun Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • 1) Burun estetiği ameliyatı ağrılı bir işlem midir?
 • Burun estetiği ameliyatı klasik tampon uygulaması yapılmadığı takdirde ağrısız bi66r ameliyattır.
 • 2) Ameliyat sonrası koku alma kaybı olur mu?
 • Ameliyat sonrası erken dönemde koku alma sorunu yaşanabilmektedir. Ancak bu durum tamamen geçicidir.
 • 3) Ameliyat sonrası burnumda dikiş izi kalır mı?
 • Ameliyat sonrasında günlük yaşamda kişilerin dışarıdan görebilecekleri belirgin bir iz kalmaz.
 • 4) Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?
 • Burun estetiği ameliyatları genelde 1-2 saat sürer.
 • 5) Ameliyat sonrası normal hayata ne zaman dönülür?
 • Ameliyattan yaklaşık 5 saat sonra genellikle temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 2-3 gün içerisinde de günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.
 • 6) Burnum ameliyattan sonra istediğim gibi olmadı, tekrar ameliyat olabilir miyim?
 • Her zaman estetik ameliyatlar istenilen sonucu vermeyebilir. Böyle durumlarda ikinci ameliyat yoluna gidilebilir. Ancak doktorunuzun da önerisiyle 6 ay ile 1 senelik bir zaman zarfında beklemeniz gerekir.
 • 7) Burun estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?
 • Her insanın sahip olduğu ve istediği burun birbirinden farklıdır. Bu yüzden yapılacak olan burun estetiği ameliyatları için standart bir fiyat vermek doğru olmaz. İsteğinizi belirtip doktorunuzdan bu konuda fiyat alabilirsiniz.

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars