Hemen Fiyat Al

Erkekler için seyrelen saçlar ne kadar önemliyse seyrek sakal sorunu da o kadar önemlidir. Sakallarının görünümleri için önemli olduğunu düşünmelerinin yanı sıra erkek olduklarının bir kanıtıdır sakal. Bu nedenle erkekler ergenliğe girdiklerinde ilk takıldıkları nokta sakallarının çıkıp çıkmadığıdır.

Normal şartlarda bir erkeğin 17 yaşına kadar sakalsız olması olağan bir durumdur. Fakat 17 – 20 yaşları arasında sakal çıkmayan bir erkek köse olma sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda önce tıbbi inceleme yapılarak hormon durumu tetkik edilmeli ve sakal gürleştirme için gereken tedavi uygulanmalıdır.

Sorununuz bu kadar ciddi değilse, sakal gürleştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Aklınızdan geçen soruyu duyar gibiyim: “Seyrek sakal nasıl gürleşir?”

Tıraş Olarak Sakal Gürleştirme

Sakalım seyrek çıkıyor ne yapmalıyım sorusuna ilk cevap bu olacak. Geçmişten bugüne kadar gelen en eski yöntemlerden biridir; tıraş olarak sakal gürleştirme. Fakat bu noktada ters tıraşın daha etkili olduğu yanlışı vardır. Ters tıraş olarak sakal gürleştirmez, cildinizi sadece tahriş edersiniz. Enfeksiyona yakalanmanıza bile neden olabilecek ters tıraş yöntemi, sakallarınızı kaybetmenize varan sonuçlar doğurabilir.

Bu yöntemin doğru uygulanışı; kişinin her sabah jilet ya da ustura ile doğru tıraş yöntemini uygulayarak tıraş olmasıdır. Zamanla uygulanması sonrasında sonucunu görebileceğiniz bu yöntem tüy şeklinde olan sakallarınızı sertleştirir ve çoğaltır.

Uyku ve Vitaminler

Sakal kalınlaşması için ne yapmalıyım diye soruyorsanız uyku ve vitamin yeterliliğinize dikkat etmelisiniz. Vücudun genel işlem merkezinin işlemesi için alması gereken vitaminler vardır. Bu vitaminler her bölgeye yarar sağladığı gibi seyrek sakal sorunu çözümüne de yardımcı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesi ve cildin beslenmesi bu anlamda önemli bir noktadır. Bunu sağlayacak vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekir.

E vitamini cildi besleyen ve hücreleri yenileyen özelliği ile seyrek sakal sorununda size fayda sağlayacaktır. Çinko ise kıl köklerini besleyerek sakallarınızın gürleşmesini sağlar. Bu faydaları vitaminlerin ilaçlarla değil doğal yollardan alınması daha faydalı olacaktır. E vitamini için zeytinyağı ve kuruyemişler, çinko için ise kabak çekirdeğini gereken miktarlarda düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca Güneş ışınlarından alacağınız D vitamini de önemli bir yere sahiptir.

Sakal gürleştirme için düzenli bir uykunun da önemi büyüktür. 23.00 ile 04.00 saatleri arasında uykuda olmanız durumunda, vücudunuz hücre yenilemesi yapacaktır. Hücrelerinizin yenilenmesi sakallarınızın gürleşmesini de doğrudan etkileyecektir.

Seyrek sakal nasıl gürleşir?

Seyrek Sakal İçin Doğal Bakım Yöntemleri

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri sakal gürleştiren çözümler arasında en etkili yöntemlerdendir. Uygulayabileceğiniz birkaç bakım şöyle uygulanır:

Buz ve Sarımsak Yöntemi: Sakal gürleştirme yöntemlerinden biri de buz ve sarımsak ile yapılan uygulamalardır. Buzu sakalınızın çıkmasını istediğiniz bölgeye sürüyorsunuz. Soğuyan bölgeye ikiye kestiğiniz sarımsakları cildinizi tahriş edene sürtüyorsunuz. Yüzünüz kızarana kadar işleme devam etmeniz gerekiyor. İşlem acı verici olsa da uygulayanlardan alınan sonuçlara göre olumlu yanıt veren yöntemlerden biridir.

Bademyağı: Sakal gürleştirmede en etkili maddelerden biri de badem yağıdır. Tüyleri besleyen özelliği ile bilinen badem yağını, sorun olan bölgeye sürüp, masaj yaparak iyice yediriyorsunuz. Sonrasında bir saat süreyle bölgede bekleterek cildinizin yağı iyice emmesini sağlamalısınız. Doğal bakım yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiyi sakal çıkarma yöntemleri yazımızda buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Bu bakımdan olumlu sonuç almak için düzenli uygulamalı ve doğal bademyağı kullanmalısınız. Doğal badem yağına eczanelerden alarak ulaşabilirsiniz.
Fakat sakal gürleştirme konusunda en kesin sonucun da; uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmiş sakal ekimi olduğu da bilinen bir gerçektir.

Sıkça Sorulan Sorular

1) Sakal günde ne kadar uzar?

Sakal uzama süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, sağlıklı bir bireyin sakalları günde 3-4 mm kadar uzamaktadır.

2) Normal bir bireyde sakallar ne zaman çıkmaya başlar?

Sağlıklı bir bireyde 17. yaştan itibaren sakal çıkması gerekir.

3) Köse olduğumu ne zaman anlarım?

20 yaşına kadar sakalı çıkmamış birey köse sayılabilir.

4) Sakal gürleştirmek için her gün jilet kullanmak cildime zarar verir mi?

Sakallarınızı tersten tıraş etmediğiniz sürece cildinize zarar gelmez. Ancak yine de jilet kullandıktan sonra cildinize nemlendirici krem uygulayabilirsiniz.

5) Sakal gürleştirmek için en etkili yol nedir?

Yukarıda verilen doğal yollarla sakal gürleştirme yöntemleri istediğiniz sakallara kavuşmanızı sağlayabilir ancak belli bir süreç gerekir. Eğer hemen ve kesin bir sonuç istiyorsanız sakal ekimi sizin için doğru bir tercihtir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

  1. 32 yaşındayım sakallarım seyrek halde çıkıyor, gürleştirmek için bütün doğal yöntemleri denedim ama kesin ve sağlıklı olan yöntem nedir bulamadım sizin uyguladıgınız yöntemlerle ilgili beni bilgilendirebilir misiniz? 05375892237 numarasından bana ulaşabilirsiniz.

  2. 600 ml bebek şampuanına bir kutu doğum kontrol hapını un haline gelecek şekilde ezip koy ardından iyice çarkala tozlar tüm şampuana dağılsın iki saat dinlendir şampuanı ardından tekrardan iyice çarkala eline bir tutan dök onu yüzüne iyice yedir masaj yaparak ama dikkat et sakal çıkmasını istediğin yerlere sür onu diğer yerlerede sürersen hanzo olursun söyliğim yüzünde bir veya bir bucuk saat beklet ardından yüzünü sadece su ile ılık su tercihen durula bunu haftada 3 kez uygula 4 haftada müthiş sonuç alacaksın ayrıca haftada iki kezde düz tıraş ol ters tıraş sakalı geç getirir bu uygulamayı yap bana dua edersin ben denedim çevremdeki deneyen herkes sonuç aldı şampuanın markası farketmez bebek şampuanı olması yeterli bide E vitaminli doğal bir krem al bunu her gece yatmadan yüzüne iyice yedirerek sür öyle yat eğer sonuç almazsan şerefsizim

  3. Eray kardeş ben onu arastirip yaptim ama sakalda hafiften tuylenmeler oldu biraz devam ettim sonra hafiften dökülme yapti gibi oldu sarimsak falanda denedim birwz fayda etti ama oda hikaye hapın adı microgynon du

  4. Valla benim sakalda seyrekti spor yaptigim donemde testesteron igneleri yapiyordum vucut gelistirme icin o arada sakal siklasti biyiklar siklasti gerci vucudumun cogu yerinde killar cogaldi bi deneyin isterseniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir