Hemen Fiyat Al

Sakal ekimi nedir?

Sakal ekimi son zamanlarda sakalı seyrek çıkan veya çeşitli sebeplerden dolayı anormal çıkan insanların çok sık başvurdukları ve olumlu neticeler elde ettikleri bir tıbbi müdahaledir. Özellikle ülkemizde saç ekimi konusunda kat edilen onca yoldan ve elde edilen başarılardan sonra sakal ekiminin de önü açılmış önündeki tabular yıkılmıştır.

Sakal ekimine nasıl başlanır?

Sakal ekimi işlemine başlamadan önce planlama yapmak ve ne kadar sakal ekileceği, bu sakalların hangi açılarda ekileceği gibi konuları belirlemek gerekmektedir. Bu konularda hekim kararını verdikten sonra kalemle yüzün sakal ekimi uygulanacağı bölümleri işaretlenir ve ardından bilgiler bilgisayara aktarılır. Bilgisayar ortamında ilerleyen teklonojinin ve geliştirilen programların sayesinde, sakal ektirecek kişi ekim sonrasında yüzünün alacağı yeni hali ve ekim yapılacak bölümleri net bir şekilde simülasyonda görebilir.

Sakal ekimi yapıldıktan ne kadar süre sonra yüz normal görünümüne kavuşur?

Sakal ekimi yapıldıktan hemen sonra batırılan iğnelerin etkisiyle nokta kadar kırmızı kan lekeleri oluşacaktır. İlk banyoda temizlenecek olan bu lekelerden sonra ilk aşamada oluşan kötü görüntü giderilmiş olacaktır. Ancak ekilen sakalların daha iyi beslenmesi ve köklerinin canlılığını yitirmemesi için derideki kanlanmada artış olacaktır ve minik kırmızılıklar oluşacaktır. Bu deri altında oluşan kırmızı lekeler ise bir veya iki hafta içinde ortadan kalkar. İkinci haftadan sonra da şok dökülme olacaktır. Ekilen sakalların hızlı bir şekilde dökülmesi olarak tanımlanan şok dökülmeden sonra, 4 – 8 ay içersinde dökülen bütün sakallar yeniden çıkacak ve artık kalıcı bir şekilde bölgede sakallanma olacaktır.

Sakal ekimi teknikleri

Erkeklerin istenilen ölçüde sakala kavuşması adına çeşitli teknikler, sakal ekim estetiği noktasında tercih edilmektedir. Bu teknikler arasında öne çıkan ikisi, FUT ve FUE’dir. İki sakal ekim tekniği arasında ciddi farklar bulunmaktadır. FUT yöntemi ile sakal ekim operasyonları günümüzde fazla tercih edilmemekle birlikte, getirmiş olduğu dezavantajlar söz konusudur. Kıl kökü nakli ameliyatı olarak bilinen FUT’ta sakal her yerde aynı açıyla çıkmaktadır, operasyon sonrası iz kalabilmektedir ve özellikle ensede ciddi ağrılar ortaya çıkarabilmektedir. FUE yönteminde ise, insanın fizyolojik yapısına uygun olarak sakal, her yerde çıkması gereken açı ile çıkmaktadır, sakallar tek tek çıkar ve deri kesilmediği için de operasyon sonrası herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir.

Sakal ekimi sonrası

Sakal ekim operasyonlarının sonunda, vücutta herhangi bir iz kalmamaktadır. Günümüzde sakal ekimi konusunda uygulanan modern teknikler ile, son derece hızlı bir şekilde etkin sonuçlar, birkaç hafta gibi kısa sürede alınabilmektedir. Sakal ekimi operasyonu sonrasında, sakal ekimi yapılan bölgede kısa süreli bir kırmızı görünümlü noktalar oluşabilir. Bunun sebebi, sakal ekimi sonrası vücudun o bölgeyi beslemek adına, o bölgelerde kan toplanmasıdır. Sakal diplerinde oluşacak kanlanma, kısa süreli bir kırmızı görünüm ortaya çıkarsa da, bu geçici bir şeydir. İkinci hafta sona erdiğinde, sakal estetiğinde ‘şok dökülme’ olarak bilinen dökülme gerçekleşir. Bunun ardından ise, yeni çıkacak olan sakallar kalıcı ve ömürlüktür. Şok dökülme esnasında hastaların herhangi bir endişe duymasına hiç gerek yoktur.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Sakal Ekimi Sonrası Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 

Ne kadar sakal ekilmeli?

Sakal ekimi, insanların yüz bölgesinde eksikliğini hissettiği bölgelerde uygulanabilir. Sakal ekiminin yoğunluğu ve tam olarak uygulanacağı bölge, her ne kadar insanların gerek duyduğu, olmasını istediği bölgeler olmalıysa da, bu konuda en sağlıklı çözüm doktora da danışmaktır. Genellikle, köselik ya da seyrek sakal problemi yaşayan kişiler sakal ekimi operasyonlarına girmektedir, ancak yalnızca bu grup değil, sakalının yoğun olmasına rağmen belirli bölgelerde seyreklik hisseden kişiler de bölgesel sakal ekimine girmektedir. Bu kişilerin operasyonlarında da, bölgesel bazda seyrek sakal ekimi işlemi gerçekleşmektedir. Sakal ekiminin miktarı kadar, sakalın ekim açısı da çok önemlidir. Doğal bir görünüm adına, sakal ekimi işleminde her anlamda bir bütünlük söz konusu olmalıdır.

Türkiye’de ilk sakal ekimi

Sakal ekimi konusunda, dünyada genel bir talep söz konusudur, Türkiye de sakal ekimi konusunda birçok kişinin istekli olduğu, dökülen ve bölgesel seyreklikler gösteren sakallardan kurtulmak istediği bir bölgedir. Ülkemizde ilk sakal ekimi operasyonları, 2006′lı yıllar ile birlikte ağırlık göstermiştir. O döneme kadar, derinin kesilmesi ve benzeri ağrılı, problemli bir metot olan FUT tekniği ile sakal ekimi söz konusuydu ve bu bakımdan sakal ekimi popüler değildi, ancak zamanla birlikte FUE’nin öne çıkmasıyla birlikte, insanlar sakal ekimi operasyonuna daha çok ısınmıştır ve bu modern tekniği uygulayan kliniklerin sayısının artması ile birlikte, sakal ekimi operasyonlarına yeşil ışık yakan hasta sayısı da hızla artmıştır. Bilindiği üzere, FUE tekniği hem ağrısız bir tekniktir, hem de ekilen sakalların farklı açılara sahip olduğu, son derece etkin sonuçlar alınan bir tekniktir. Türkiye’de bu alanda çalışmalar hızla sürmektedir.

Yanık izine sakal ekimi

Sakal ekiminin en çok uygulandığı alanlardan birisi de, insanların çeşitli bölgelerde yara, yanık gibi izleri kapatmak adına tercih ettikleri ekim modelidir. Sakal ekimi konusunda, yanık izlerinin olduğu bölgelerin üzerine ekim yapmak birçok insanın başvurduğu bir yöntemdir. İlk olarak kliniklerde, yanık izinin oluştuğu bölgeler incelenmekte ve ardından, nasıl bir teknik ve ne derece bir yoğunluk ile sakalın ekilebileceği hesaplanmaktadır, ardından ise yanık izinin olduğu bölgede ilerleyen dönemde herhangi bir deri problemi yaşanmaması adına son araştırmaların yapılması ile birlikte, uygulamaya geçilebilmektedir. Eğer yıllardır kurtulmaya çalıştığınız, görünmesini istemediğiniz yanık izleriniz mevcutsa, sakal ekimi yöntemi bunu kapatmak için seçeneklerden biridir.

Yara izine sakal ekimi

Yanık izi gibi, yara izi için de sakal ekimi teknikleri uygulanmaktadır. Sakalın mevcut yoğunluğu ve tipi ne olursa olsun, yüzün bir bölgesinde ortaya çıkan yara izi ile dramatik görüntüler ortaya çıkabilmektedir. İnsanın yüzüne uygun miktarda, bölgesel olarak sakal kökleri ekilmesi ile birlikte yara izi olan bölgeler doğal görünümüne kavuşabilmektedir. Bundan dolayı, sakal çıkmayan ya da seyrek bir şekilde sakal çıkan bölgelerde açık bir şekilde görülebilen yara izlerini kapatmak, istenilen bir görünüme kavuşmak adına uygun miktarda kök ekimi ile, ağrısız ve sızısız bir ekim işlemi gerçekleşebilir. Birçok insan, hem yara izlerinden, hem yanık izlerinden sakal ekimi ile kurtulmuştur, internette ve çevrenizde bunun birçok örneğini görebilmek mümkündür.

Sakal ekimi fiyatları

Sakal ekimi konusunda ülkemizde birçok klinik hizmet vermektedir. Operatör doktorların, bu alanda sürdürdüğü çalışmalar ile artık sakalı seyrek çıkan, köselik problemi olan ya da yüzünde belirli bir bölgeyi sakal ile kapatmak isteyen kişiler sıklıkla kliniklere uğramakta, ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sakal ekimi konusunda en çok merak edilen konulardan birisi de fiyatlarıdır, ülkemizde genel olarak sakal ekimi alanında hemen her kliniğin fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Operasyonun fiyatlandırılmasındaki parametreler, herkes için farklı bir fiyat çıkabileceğini ifade eder, zira bir seansta ekilecek saç kökü miktarı, saçın yoğunluğu gibi konulardan ötürü sabit bir fiyat söz konusu değildir. Ekilecek sakal miktarına, sakalların yoğunluğuna bağlı olarak sakal ekimi operasyon ücretleri  seans sayısı ve seanslara katılacak uzman personel miktarına göre değişebilmektedir.

Sakal ekimi nerelerde yapılır?

Sakal ekimi, estetik cerrahların bulunduğu kliniklerde uygulanmaktadır. Estetik alanındaki tüm işlerde olduğu gibi, sakal ekimi konusunda yalnızca profesyonel cerrahlar ile görüşmeli, alanında deneyimi olmayan, bu alanda verdiği hizmetler insanı şüpheye düşüren ve güvenilir olmayan kişiler ile sakal ekimi konusunda kesinlikle görüşmemelisiniz; zira farklı tekniklerin kullanıldığı sakal ekimi operasyonlarında, yalnızca işin her boyutunu bilen, tıbbi arka planına hakim kişiler bu konuda istediğiniz etkin sonucu yaratabilir. Sakal ekimi klinikleri, İstanbul ve Ankara ağırlıkta olmak üzere birçok büyük şehirde bulunmaktadır. Gerek adreslerine randevu alıp giderek, gerek de internet üzerinden ulaşarak konu ile ilgili uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Sakal ekiminin tehlikeleri var mıdır?

Sakal ekimi konusunda merak edilen sorulardan birisi de, operasyonun oluşturduğu bir riskin olup olmamasıdır. Günümüzde sakal ekimi ağırlıklı olarak FUE tekniği ile uygulanıyor, FUE tekniği ise her bakımdan son derece etkin sonuçlar veren ve işleyişi bakımından hem hasta için, hem de sakal ekimi için en optimal yaklaşımı ortaya koymaktadır. Deri kesilmesi, herhangi bir ağrı yaratması bu teknik ile söz konusu olmadığından, sakal ekimi konusunda herhangi bir tehlike kesinlikle söz konusu değildir. Bu sebepten dolayı, özellikle son 5-6 yıl içerisinde hem ülkemizde hem de dünyada sakal ekimi konusunda hem talep, hem de operasyon yoğunluğu ciddi anlamda artmıştır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir