Hemen Fiyat Al

Saçların sağlıklı görünmesi, dökülmemesi, parlak olması ve kırılmaması için saç bakımı yapılması gerekir. Saç dökülmesi, her ne kadar erkeklerde daha büyük sorun olsa da kadınlar da bundan etkilenmektedir. Aslında sağlıklı görünen, canlı ve gür olan saçlara sahip olmak zor değildir. Saçlar zayıflayabilir, kırılabilir ve dökülebilirler. Bazı çalışmalara göre gün içinde yüz tel dökülen saçın olması normal kabul edilmiştir. Yüz telin üzeri için mutlaka bir çözüm yolu bulunmalıdır. Bu oranın üzerindeki saç dökülmelerinde saçlı alanda seyrelme ya da açıklık meydana gelirse, bu kişilerin saç dökülmesi sorunu olduğu söylenebilir. Bunu daha iyi belirleyebilmek için saç çekme testi yapılabilir. Bu testte yirmi otuz tane saç tutularak çekilir. Bu sırada ele gelen saçların sayısı beş tanenin üzerinde olursa dökülmenin yoğun olduğu söylenebilir. Bu durumda mutlaka gereken önlemlerin alınması, saç dökülmesinin sebeplerinin belirlenmesi ve tedavi uygulanması gerekir.

Saç Dökülmesi Ne Zaman Önemsenmelidir?

Günlük olarak normal kabul edilmiş yüz saç telinden fazla saçın dökülmesi halinde, kadın ve erkekler mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda saç dökülmesinin nedenleri belirlenecek ve buna uygun çözüm yolları bulunacaktır. Saç dökülmesi tıbbi sorunlardan kaynaklandığı gibi, çevresel etkilerden dolayı da oluşabilir. Tiroit bezinin düzensiz çalışması, kansızlık sorunları, saç derisindeki sorunlar, demir eksikliği ve hormon düzensizliği gibi saç dökülmesinin nedenleri olarak sayılabilecek durumlar tıbbi sorunlar arasında yer alır. Bunun dışında yetersiz saç bakımı ve dengesiz beslenme gibi etmenler de saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Kişilere gereken kan tahlilleri ve hormon testleri uygulanmalıdır. Bu tetkikler sonucunda olumsuzluk belirlenmezse kişinin yaşam tarzı sorgulanmalıdır.

sac-dokulmesi-ne-zaman-onemsenmelidir

Saç Dökülmesine Neden Olan Dış Etkenler

Kişide herhangi bir tıbbi sorun tespit edilemediyse saç dökülmesinin nedenleri dış etkenlerden kaynaklandığı sonucuna ulaşılabilir. Buna neden olan etkenlerin bulunması için öncelikle kişinin sigara alışkanlığı ve beslenme düzeninin sorgulanması gerekir. Beslenmede yapılan hatalar özellikle vitamin ve mineral açısından zayıf bir beslenme düzeni saçların dökülmesinde etkili olur. Bunların yetersiz alınması halinde metabolizmaya yetecek kadar bir alım yapıldığından saçlar bunlardan faydalanamayacaktır. Vücuda alınan vitamin emilimini azaltan sigara fazla kullanıldığında dökülmeyi tetikleyebilir. Bu yüzden böyle bir sorun yaşayan kişilerin öncelikle beslenmelerinde besin değeri açısından yüksek gıdaları tüketmeli ve sigara alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Dökülme sorunu yaşayanlar saçlarına uyguladıkları bakımın yeterli olup olmadığı konusunda, alışkanlıklarını sorgulamalıdır, çünkü saç dökülmesinin nedenleri arasında saç bakımına özen göstermemek de yer alır.

Saçların soğuk havadan, kirli havadan, rüzgârdan, tozdan ve güneşten olumsuz etkilenmesi yüzünden, saç bakımının yetersiz yapılması halinde dökülme etkisi ortaya çıkabilir. Bu yeterli yapılmadığında saçlar nemini kaybeder ve eskisi gibi sağlıklı görünmediklerinden dökülme sorunu yaşanır. İşte yetersiz hijyen ve bakım da saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak ortaya çıkar.
Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de saç derisinin yapısıdır. Saç derisi iyi bir bakımla sağlıklı tutulmalıdır. Saç derisi temiz olmalı ve cildin yağdan arındırılması için gereken bakımın yapılması gerekir. Saç derisinde oluşabilecek bakterilere engel olunmalıdır. Özellikle doğal yağlarla saç derisine düzenli masaj uygulanarak saç dökülmesinin nedenlerinden biri kontrol altına alınabilir.

Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir?

 • Cilt altı yağ bezlerinde olan bozukluklar nedeniyle alın ve tepe bölgesinden başlayan dökülmeler zaman içinde bu alanların tamamen açılmasına neden olabilir. Bu etken özellikle erkeklerde etkili olur. Cilt altında olan yağ bezlerinin yağ salgılaması sebum denilen madde nedeniyle olmaktadır. Bu yağlanma fazla olduğunda, saçlar yağlanacak ve saç dökülmesi etkisi oluşacaktır.
 • Saç dökülmesinin nedenleri hastalıklarla veya vitamin ve mineral gibi maddelerin vücutta eksik ya da fazla bulunmasıyla ilgili olabilir.
 • Vücutta olan demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunu, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, tifo, zatürre, kan kanseri, şeker hastalığı gibi hastalıklar, tiroit hormonundaki düzensizlikler kadın erkek ayrımı yapmadan herkeste dökülme etkisi gösterebilir.
 • Hamilelik, emzirme dönemi ve doğum gibi durumlar da kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Bunlar bu dönemlerdeki hormonal dengesizliklerden ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur. Kadınlar genetik olarak saç dökülmesine yatkın olmasalar da bu etkenler yüzünden sorun yaşayabilirler etkilenebilirler. Doğum kontrol haplarının kullanımı da hormonal dengesizliğe neden olacağından saç dökülmesi sebebi olabilir.
 • Genetik faktörler özellikle erkekleri etkileyen saç dökülmesi nedenleri arasında yer alır. Ancak kadınlarda bundan etkilenmektedir.
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni de dökülmeye sebep olabilir. İhtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeterince alamayan saçlar, zayıflayarak kırılır ve dökülebilir.
 • Stres saç neden dökülür sorusunun yanıtı olabilir. Bu sürecin uzun sürmesi de dökülmenin etkisini daha fazla arttırır.
 • Saç bakımı için kullanılan şampuan, saç kremi gibi ürünlerin saçlara uygun olmaması da saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılabilir.
 • Saç bakımında gereken özenin gösterilmemesi de saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Yıpranan, nem dengesi bozulmuş olan saçların periyodik aralıklarla doğal bakım ürünleriyle dengesinin sağlanmasına çalışılmalıdır.

Cinsiyete Göre Saç Dökülmesinin Nedenleri

Normalde erkeklerde saç dökülmesine genetik olarak daha fazla yatkındır. Kadınlar açısından ise alışık olunmayan bir sorun olarak görülür. Kadınların bu sorunla karşılaşmaları halinde erkeklere göre daha fazla etkilendikleri de bilinen bir gerçektir. Erkeklerin aksine kadınlarda saç dökülmesi olduğunda ön tarafta olan saçlar korunmakta, fakat arka tarafta olan saçlar dökülmektedir. Erkeklerde saçların dökülmesi ise ön taraftan başlamakta ve genellikle arka tarafta olan saçlar korunmaktadır. Fakat bazı kişilerde yine genetik etkenlerin sebep olduğu tüm kafa derisindeki saçların döküldüğü görülebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin erkeklerde kadınlara oranla yüksek olması, dökülmeye yol açan 5 alfa redüktaz adlı enzimin kadınların vücut yapısında daha az olmasından kaynaklanır. Kadınlarda bu enzimin yerine aromataz enzimi fazladır. Saç dökülmesi sorunundan daha çok erkekler etkilendiğinden piyasada satılan ürünlerin erkeklere yönelik olmasından ötürü, kadınlar bu konuda şanssız sayılabilir. Çünkü aromataz enzimi yüzünden, bu ürünler kadınlarda etkili olamaz. Ancak saç ekimi yöntemleri oldukça ilerlediği için kadın ve erkek bu sorunu yaşayan herkese çözüm olacaktır. Zaten dökülmüş olan saçların yeniden kazandırılması için en etkili ve kesin çözüm saç ekimi yaptırmaktır.

kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Genetik faktörleri olması kadınlarda saç dökülmesini etkileyebilir. Bu etkenler yüzünden saçlar incelir ve dökülme eğilimi gösterir. Bu durum ilerleyen aşamalarda kelliğe kadar gidebilecek sorunların yaşanmasını sağlayabilir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık çekilmesi, hormonal dengesizlikler, stresli bir yaşam, tiroit hormonu sorunları, doğum sonrasında yaşananlar, hamilelik, emzirme dönemi, menopoz süreci ve doğum kontrol hapı kullanımı kadınlarda saç dökülmesinin arttığı dönemlerdir.

Kadınlar saçlarıyla uğraşmayı oldukça severler. Özellikle saçlara sık uygulanan boya işlemleri, perma, röfle ve fön gibi etkenler kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır.

Beslenme konusundaki hatalar erkeklerde olduğu gibi saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle yiyeceklerde düşük kalorili ve yağlı olanların tercih edilmesi, besin değeri düşük olan gıdaların alınması etkendir. Düzenli olarak kullandıkları bazı ilaçlar, özellikle hormon ilaçları da dökülmeye neden olabilir. Kadınların rağbet ettiği estetik yüz germe operasyonları, saçlarını gergin toplamaları veya konnektif doku rahatsızlığı da kalıcı saç dökülmesi etkisi ortaya çıkabilir.

Kadınlarda ve Erkeklerde Saç Dökülmesine Neden Olacak İlaçlar Nelerdir?

 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları,
 • Kan yağları olan kolesterol ve lipid düşürücü ilaçlar,
 • Kan inceltici olarak kullanılan ilaçlar,
 • Gut ve tiroit hastalıklarında kullanılan ilaçlar,
 • Diüretik ilaçlar, beta blokerler ve antihipersantif ilaçlar,
 • Çok fazla oranda A vitamini ilacı kullanımı,
 • Diyet sırasında kullanılan ilaçlar,
 • Duygu durumu etkileyecek olan ilaçlar,
 • Oral kontraseptif ilaçların kullanımı, saç dökülmesinin nedenlerini oluşturan başlıca unsurlardan birkaçıdır.

sac-dokulmesi-nasil-onlenir

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlaç Tedavisi:

Bu yöntem saç dökülmesinin başlangıç evrelerinde faydalı olabilir. Saçların incelip ve zayıfladığı, dökülmenin hafif ve orta düzeyde olduğu durumlar için uygundur. Ancak tam anlamıyla dökülme gerçekleşmiş olursa kökler ölmüş demektir ve ilaç tedavisi etkili olamayacaktır. FDA onaylı ilaçlar kullanılır.

Saç Mezoterapisi:

Saç dökülmesinin olduğu bölgeye vitamin, antioksidan, mineral ve düzenleyici maddeler enjekte edilir. İşlem mikro iğneler ile yapılır ve sonrasında deriye masaj yapılır. Belirli periyotlar halinde kür olarak uygulanması etki eder. Acısız ve ağrısız bir işlemdir.

Saç Ekimi:

Saç köklerinin tamamen öldüğü durumda saç kökü ekimi yapılır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi için tercih edilebilir bir yöntemdir.

Doğal Yağlar:

Kişilerin belirli aralıklarla saçları için doğal bakım maskesi uygulaması tavsiye edilir. Saçların nemini kaybedip kırılmamaları için ceviz yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı ve susam yağı gibi doğal yağlardan faydalanmak gerekir. Bu ürünlerle saçlara ve saç diplerine masaj uygulanarak, hem yağ dengesi kurulmalı, hem de kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ayrıca menekşe yağı özellikle saç dökülmesinde etkili olan doğal bir yağdır. Saçların potas sabunuyla yıkanması da, sizler için bir çare olacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 1. Merhaba, 28 yaşındayım. Her banyo yaptığımda saçlarımın döküldüğünü ve biriktiğini görüyorum. Sizce saçlarım dökülüyor mu?

  1. Merhaba Tarık Bey,
   Günlük 50 ile 100 arasında saç dökülmesi normaldir. Elinizi saçınıza atın ve tarak gibi saçınızdan geçirin. Elinizde 5’ten fazla saç teli kalıyorsa sorun yaşıyor olabilirsiniz. Merkezimizde size yardımcı olmayı isteriz. İyi günler…

 2. merhaba saçlarımda ciddi dökülme var. Tam olarak nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum. Saç ekimi için bilgi alabilir miyim lütfen.

 3. Meraba,
  Saçlarımın ön bölgesinde dökülme var, dökülen saçlarımın geri çıkmasını nasıl sağlarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizimle iletişime geçin
Ara