Hemen Fiyat Al

Yüzümüzde yaşlanmaya ve kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkmalar, gevşemeler ve kırışıklıklar oluşabilir. Bunların dışında sigara içmek ve diğer dış faktörler de estetik görüntümüzün bozulmasına sebep olabilir. Yüzümüzde oluşan bu deformasyonları gizlemek ve her zaman daha genç görünmek isteriz. Bu yüzden bugün milyonlarca insan estetik cerrahinin nimetlerinden faydalanıyor. Özellikle yüz estetiği alanına talep oldukça yüksek.

Estetik cerrahinin yüzle ilgilenen çalışmaları sonucunda cildin parlaklığı ve kalitesi geri gelebilir, ciltteki derin kırışıklıklar giderilir, deri tahribatı düzeltilir, mümkünse yok edilir. Yüz hatları yapılabildiği kadar yeniden ters üçgen kalıba döndürülür. Kozmetik ürünlerin kullanımı da aynı amaçları taşır ve yüzü yeniden şekillendirir ama cerrahi uygulamalar çok daha kısa sürede, kesin sonuç vermektedir.

Yüz estetiği çeşitleri nelerdir?

Yüzdeki bozulmaların azaltılması ve daha genç görünümlü bir cilt elde edilmesi amacıyla gerçekleştirilen estetik ameliyatlarının genel ismi olan yüz estetiği uygulamaları ile kişiler, yeni ve daha estetik bir görünüme kavuşurlar. Bu uygulamalar, çene ve elmacık kemiği, gıdı, klasik yüz germe, badem göz, kulak, dudak, alın gerdirme, kaş aldırma ve  yüz gerdirme olarak incelenebilir.

Çene ve elmacık kemiği estetiği

Çene estetiği

Çene estetiği çene bölgesinin yüzle olan orantısını düzeltmek amacıyla uygulanır. Bunun için bir grup işlem yapılmaktadır. Çene kemiklerinde ciddi oranda deformasyonla birlikte ısırma sorunları olması halinde, ortognatik cerrahi adı verilen komplike ve uzun sürecek bir tedavi uygulanabilir.

Çenede hafif eksiklik olmasında çene ucu protezi sayesinde büyütme, hafif derecede olan fazlalıklarda kemik törpüleme uygulamasıyla yüzde profil estetiği düzeltilir. Çene ucunda olan küçüklük kişilerde sıkça rastlanan bir sorundur.

Hafif derecedeki sorunlarda çene ucuna implant uygulamasıyla, ileri derecede olan sorunlarda ise çene kemiğinin kesilip ilerletilmesi şeklinde düzeltme sağlanır. Çene ucunda gerçekleşen düzelme sayesinde hem boyun altında bulunan yumuşak dokuyla derinin gergin durması sağlanır, hem de yüzdeki profil düzeltilir.

Çene ucu estetiği

Çene ucu estetiği hastalara genel anestezi ya da lokal sedasyon altında uygulanır. Kişinin çene altından ya da ağız içinden açılan kesiden protez yerleştirilir. Eğer küçültme yapılacaksa, kemik törpüleme işlemi yapılır. Yapılan uygulama yaklaşık olarak bir saat sürer. Açılmış olan kesiler ince estetik dikişlerle kapatılır. Elmacık kemiği ameliyatı sonrasında hastalar aynı günde ya da ertesi gün taburcu edilir.

Elmacık kemiği estetiği

Yüze genç bir görünüm veren iki tane elmacık kemiği ve çene ucu arasındaki üçgendir.Yaşın ilerlemesiyle birlikte elmacık kemiği ve çene arasındaki bölgenin gevşemesiyle birlikte, yüzün çehresi dikdörtgen bir yapıya döner. Yüzdeki bu ifadenin bozulması, kişinin yaşlı bir yüze geçtiğinin belirtisidir. Bizim toplumumuzda kişilerin elmacık kemikleri genellikle zayıf bir yapıya sahiptir.

Çene ve elmacık kemiği estetiği

Bu yapı şekli kişilere kuvvetli ve yaşlanması daha geç olan bir yüz yapısı vermektedir. Güzellik kriterleri incelendiğinde, elmacık kemiklerinin belirgin olması gerektiği görülür.

Bu nedenle elmacık kemiklerinin büyütülmesi gerekir. Bu işlemde elmacık kemiklerinin büyütülmesi iki farklı amaçla yapılabilir. Bunlardan biri elmacık kemiklerinden yapıdan dolayı belirgin olmaması, diğeri ise yaşın etkisiyle yüz dokularındaki değişimdir. Kişinin durumuna göre elmacık kemiği ameliyatı kapsamında farklı büyütme teknikleri kullanılarak, kemikler büyütülebilir.

Gıdı Estetiği

İnsanlarda yüz bölgesinde olan şekil bozukluklarında, yaşlanma etkisiyle oluşan etkilerde genellikle makyaj hilelerinden faydalanılarak gizleme yapılabilir. Ancak gıdı bölgesinde olan sarkmalarda, kırışıklıklarda böyle bir şansınız bulunmamaktadır. Bu sadece gıdı estetiği sayesinde giderilebilir. Bu etkiyle kendinizi olduğunuzdan daha genç hissedecek ve genç görüneceksiniz. Çene altından boyuna kadar olan bölgeyi kapsayan gıdıda olan aşırı yağlanma, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Gıdıda olan deformasyonun oranına göre farklı estetik yöntemlerle, herkes mükemmel bir gıdı estetiğine sahip olabilir.

Plastik cerrahi alanında gıdı operasyonu en başarılı olan estetik uygulamalardan biridir. Bunların sonuçları uzun yıllar devam eder. Burada hastaların davranışları ve alışkanlıkları etkilidir. Operasyon sonrasında hastanın kilo almaması, sıkça diyet yapmaması gıdıya yapılan işlemin kalıcılığını arttırır.

Klasik Yüz Germe Estetiği

Klasik yüz germe ameliyatı; yüz, yanak-altı, çene konturu ve boyundaki sarkmış fazla derisinin tekrar örtülerek fazlalığın azaltılması anlamına gelir. Klasik yüz germe estetiğinde yaş sınırı yoktur. İstisnai durumlar mevcut olmadığı sürece kadınlarda 17, erkeklerde 18 alt yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Üst sınır ise hastanın sağlık koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Klasik yüz germe operasyonu genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ağrı hissedilmeyen bu ameliyat, 2 ile 4 saat arasında tamamlanmaktadır. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, gerekli görüldüğü takdirde kulak arkası ve saçlı favori bölümüne dek oluşturulan kesiden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Yüzde, yaşlı bir görünüme sebep olan sarkmış deri gerilir, bollaşan fazla deri alınır, yağ miktarındaki fazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu çıkarılır. Operasyon kesisi, ameliyat izi bırakmamak adına spesifik yöntemlerle dikilir. Operasyon bölgesinde sıvı birikimine karşı, doktor dren uygulayabilir. Hasta aynı gün hastaneden çıkabilir ancak arzu edilirse bir gün istirahat edilebilir.

Badem göz estetiği

Yüz bölgesinde yaşlanma etkileri ve bozulmalar ilk önce göz çevresinde meydana gelir. Orta yaş olarak kabul edilen dönemde ve bazı kalıtsal etkenlerin etkisiyle genç yaşlarda oluşan üst ve alt göz kapağı sorunlarında kişiler olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüme sahip olurlar. Kişinin bakışlarındaki canlılık söner, gençliğin verdiği dinamizm ortadan kalkar.

Üst göz kapağında meydana gelen sarkmalar, gevşemeler, kat oluşumları, alt göz kapağında olan torbalanma ve şişkinlikler, ciltte sarkma ve derin çizgilerin yok edilmesi için uygulanan cerrahi işlemler göz kapağı ameliyatı olarak tanımlanır. Bu uygulamalar risk taşımayan, sonuçları oldukça etkileyici ve rahatça uygulanabilen bir gençleştirme operasyonu olarak kabul edilir. Bu yüzden göz kapağı ameliyatı uygulanan hastalar bunu gizlemek için uğraşmaz. Bu sorunlarından kurulmuş olan kişiler, uzun yıllar daha genç bir görünüme sahip olarak, hem psikolojik açıdan rahat olur hem de daha genç bir görünüme sahip olur.

Kulak estetiği

Kulakta olan kepçe kulak, büyüklük ya da kulak kıvrımlarındaki sorunlar 5-6 yaşlarından itibaren estetik ameliyatla düzeltilebilir. Uygulanan ameliyat her iki kulağa ayrı ayrı yapılır. Kulakların baş bölgesiyle açının 30-35 dereceye gelmesi sağlanır. Kulakların arkasından açılan küçük bir kesiyle kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdaklar törpülenerek, istenen büyüklüğe getirilir. İşlem tamamlandığında, açılan kesi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılarak, kulak baş bölgesine özel dikişlerle sabitlenir. Kulakların üzerine baskılı sargı yapılarak, operasyon tamamlanır. Hastalarda başka sağlık sorunu olmadığında, aynı gün hastaneden taburcu edilebilirler.

Dudak estetiği

Dudak estetiği uygulamasında amaç, dudaklarda doğallığın korunmasıyla kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dolgunlaştırılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar kişilerin durumuna, tercihlerine ve dudakların mevcut haline göre uygulanır. Dudak estetiğinin yapılması kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını da sağlar.

Cerrahi olmayan yöntemler

Cerrahi olmayan yöntem olarak dolgu uygulamaları kullanılmaktadır. Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde genellikle hyalüronik asit bulunmaktadır. Dudaklarda bu yöntemin tercih edilmesi cerrahi müdahaleye gerek olmadığı içindir. Bu yüzden en sık uygulanan yöntem olduğu söylenebilir. Dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağ dokusu da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler

Bu yöntemle dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilmektedir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleriyle yapılan işleme göre daha kalıcı ve doğal görünümde olur. Bu yöntem lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda dudak küçültme işlemi de yapılır. Bu işlemde iri olan dudaklarda, ağız mukozası içinden yapılan bir kesiyle eliptik bir parça çıkarılmakta ve dudaklarda küçülme sağlanmaktadır.

Alın ve kaş kaldırma estetiği

Belirgin bir yüz ifadesine sahip olabilmek için alın ve kaşların büyük önemi vardır. Bunlar tek başına kişiyi mutlu, şüpheli, meraklı, kızgın, endişeli bir duruma sokabilir. Bunun sessiz iletişim olarak tanımlanması bu yüzdendir. Yüzde bulunan diğer bölümler bunu sağlayamaz. Bunun gibi kişinin yaşlanmasıyla kaşların düşmesi ve alında derin kırışıklıkların oluşması kişinin yorgun ya da kızgın görünmesine neden olabilir. Bu tür sorunların alın germe ve kaş kaldırma estetiği ile ortadan kaldırılarak, yüzün daha genç olması sağlanır.

Yüz gerdirme estetiği

Yaşlanma ve kilo alıp vermeye bağlı olarak yüzümüzde kırışıklıklar, sarkmalar ve bazı deformasyonlar görülebilir. Gevşeyen yüz kasları üzerindeki doku kaymaları, gıdı bölgesindeki deri toplanmaları ya da boyun ve ensedeki katlı görünüm gibi fiziksel değişimler ya da bir diğer ifadeyle yaşlılık belirtileri, kişiyi zamanla psikolojik olarak da olumsuz etkilemeye başlar. Yıllar içinde kayan yumuşak dokuları eski yerlerine geri koymak, gevşeyen yüz kaslarını germek, sarkan fazla deriyi almak amaçlarıyla gerçekleştirilen yüz gerdirme ameliyatları ise yüzün daha genç ve gergin bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar.

Hastaya uygulanacak işlemin türüne göre, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda yüz; alın bölgesi, orta yüz bölgesi ve boyun – çene altı bölgesi olmak üzere 3 ayrı bölgede ele alınır. Bölgelerin ihtiyaçlarının belirlenmesinin ardından; sarkmalara neden olan gevşemiş kasları gerginleştirme, sarkmış dokuları dikişlerle yukarı doğru asma, yağ dokusunu şekillendirme gibi işlemler uygulanmaktadır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars