Hemen Fiyat Al

Yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, sigara kullanımı, sık kilo alıp verilmesi, stres, hava kirliliği ve güneş ışınları zaman içerisinde cilt yapısında kalıcı deformasyonlara neden olur. Cilt yaşlanmaya, sarkmaya ve yüz bölgesinin konturları belirginliğini kaybetmeye başlar.

Hastanın cilt yapısına, yaşına ve şikayetlerinin kapsamına göre ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları ile yüz konturunun belirginleştirilmesi, hacim kaybeden bölgelerin dolgunlaştırılması ve yaşlanma belirtilerinin giderilmesi mümkün olabilse de her zaman yüz estetiği kapsamında yapılan medikal uygulamalar istenilen sonucu vermeyebilir.

Yaşlanmaya bağlı olarak yüzün görünümünde ve şeklinde meydana gelen değişimlerin giderilmesi için yüz estetiği operasyonları tek çözüm olarak ön plana çıkabilir.

Yanaklardaki sarkık görüntünün ve alt çene bölgesindeki sarkmaların toparlanması, burun kenarı ve ağız arasındaki belirginleşen çizginin ve boyunda biriken yağların giderilmesi, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, çenedeki yapısal deformasyonların düzeltilmesi, alt ve üst kapaklarındaki cilt fazlalıklarının alınması, alın çizgilerinin yok edilip kaşların kaldırılması gibi işlemleri kapsayan yüz estetiği operasyonlarının kişi özelinde planlanması gerekir.

Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanan yüz estetiği ameliyatları ile daha genç görünen ve belirgin hatlara sahip bir yüze kavuşulması mümkün olabilir.

Yüz estetiği yüzün ve/veya yüzdeki diğer organların konturunu belirsizleştiren sarkmaların giderilmesini hedefleyen, kişinin yüzünde yaşla birlikte meydana gelen deformasyonların ortadan kaldırılmasını ve yüzdeki organların yapısının ve/veya konumunun iyileştirilmesini sağlayan estetik ameliyatları kapsayan bir dizi operasyondan oluşur.[1] Bu yazımızda yüz estetiği ameliyatları ve ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yaşlanma nedir? Yüz neden yaşlanır?

Yaşlanma biyolojik, fizyolojik, çevresel, davranışsal ve sosyal süreçlerdeki değişikliklerle yakından ilişkilidir. Saçların beyazlaması gibi yaşa bağlı meydana gelişen değişikliklerin iyi huylu olduğu söylenebilse de biyolojik açıdan ele alındığında yaşlanmanın bir dizi kronik hastalık için en önemli risk faktörü olduğu ifade edilebilir.[2]

Biyolojik düzeyde yaşlanma hücresel hasarların artması ve hücrelerin kendisini yenileyememesinden kaynaklanan bir süreçtir. Yaşlanma fiziksel olduğu kadar zihinsel kapasitede de kademeli bir düşüşe neden olur. Yaşlılık çeşitli hastalıkların oluşma riskini artırsa da bireyler özelinde yaş almanın neden olduğu değişimler ne tutarlıdır ne de doğrusaldır. Çünkü herkes farklı yaşlanır.[3]

Yaşlanma hücresel bazda başlar ancak etkileri zaman içerisinde görünür hale gelir. Zarif bir şekilde yaşlanmak güzel bir dönüşüm olarak addedilse de yaşlanma belirtileri çoğunlukla yavaşlatılmak istenen deformasyonlar olarak kabul edilir. Yüz bölgesi, yaşlanma belirtilerinin ilk ve en belirgin şekilde ortaya çıktığı vücut kısımlarının başında gelir.

Yüzde yaşlanma meydana gelince kıkırdak büyümesine bağlı olarak kulaklar büyür, destekleyici kıkırdakların zayıflamasına bağlı olarak burun ucu düşer, gençlik zamanlarında şakaklara, yanaklara, göz ve ağız çevresine hacim kazandıran yağ dokular hacmini kaybeder; kümelenip yerçekiminin etkisiyle aşağı iner.

Pürüzsüz ve sıkı yapıya sahip olan cilt elastin ve kolajen üretiminin azalıp sona ermesiyle birlikte sarkmaya başlar. Yüzün alt kısımlarında ve boyun bölgesinde yağ birikimleri görülür. Elbette bu süreçlere kırışıklıklar da eşlik eder. Alında ve kaşlar arasında derin mimik izleri oluşur. Yüzdeki yağların azalması sonucu ciltteki kırışıklıklar derinleşir.[4]

Yüzde meydana gelen yaşlanmanın birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerden ilki kolajen üretiminin azalmasıdır. Kemiklerde, eklemlerde, tendonlarda ve ciltte bulunan kolajen proteini, cildin en kalın katmanı olan dermis tabakasını destekler. Yaş alındıkça vücut doğal olarak kolajen kaybına uğrar. Buna ek olarak cildin sıkı ve gergin olmasında etkili olan elastin üretiminde de azalma meydana gelir.[5]

Yüzde meydana gelen yaşlanma belirtileri hem kadınların hem de erkeklerin öz güvenini azaltan, yaşlanma gerçekleri ile yüzleşmelerine neden olabilen bir travma haline gelebilir. Benzer sorunlar yaşayanlar, ameliyatsız yüz estetiği ile sonuç alamayacakları yapılan analizler sonucunda belirlenen kişiler için yüz estetiği ameliyatı gündeme gelebilir.

Yaşlanmayı durdurmak ya da tersine çevirmek mümkün mü?

Yaşlanmayı tamamen durdurmak ya da kalıcı olarak tersine çevirmek şu an için mümkün değildir. Ancak yaşlanma etkilerinin yavaşlatılması söz konusu olabiliyor. Sağlıklı beslenme, egzersiz, takviye kullanımı gibi faktörler bireylerin yaşlanma süreçlerini yavaşlatarak daha uzun süre daha sağlıklı bir hayat sürmelerini mümkün kılabiliyor.

Aynı önlemlerin cilt için alınması da mümkün; üstelik ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ile belirli ölçüdeki yaşlılık belirtilerinin giderilmesi de söz konusu olabiliyor. Dolgu, botoks, PRP, mezoterapi, yağ enjeksiyonu[6] gibi uygulamalar doğru zamanda, seçilmiş hastalara gerçekleştirildiğinde zaman içerisinde meydana gelen mimik izlerinin de, kırışıklıkların da, ciltteki hacim kayıplarının da giderilmesi mümkün hale gelebiliyor. Fakat bu uygulamaların yetersiz olduğu kişiler için yüz estetiği ameliyatları en doğru tercih olarak ön plana çıkıyor.

Yüze yapılan ameliyatlı estetik operasyonlar

Yüz bölgesi yaşlanma belirtilerinin ilk ve en belirgin olarak ortaya çıktığı vücut bölümlerinin başında gelmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yüzde meydana gelen deformasyonların giderilmesi de yaştan bağımsız olarak kişinin yüz harmonisini bozan özelliklere sahip organların şekillendirilmesi de yüz estetiği operasyonları ile mümkündür.

Yüz estetiği Plastik Cerrahi bölümünün alt dallarından biri olarak rahatsızlık duyulan ve kişide estetik kaygı yaratan yüz bölgelerinin, kişiye en çok yakışacak ve doğal bir görünüm sağlayacak şekilde değiştirilmesini hedefler. Yüz estetiği ameliyatları yüzdeki tek bir kısma da yüzün geneline de uygulanabilir. Yüze yapılan estetik operasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

Elmacık Kemiği Estetiği

Orta yüz bölgesinde kemik dokusunun ya da yumuşak dokunun azalmasına bağlı olarak meydana gelen hacimsel kayıp kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir ifadeye sahip olmasına neden olabilir.[7] Güçlü ve belirgin elmacık kemikleri estetik, genç ve düzgün görünen bir yüzün en temel unsurlarından biridir; orta yüz bölgesinin vurgulanmasına yardımcı olur, genç görünüme kavuşulmasını sağlar ve estetik açıdan da önemli bir artı olarak kabul edilir.

Elmacık kemiklerindeki kemik dokusunun zaman içerisinde kaybedilmesi yüzde çökük bir görüntüye neden olabileceği için estetik kaygı duyulan bir unsur haline gelebilir. Elmacık kemiği estetiği, ameliyatlı yüz estetiği sınıfında yer alan bir operasyondur. Operasyon kapsamında ideal bir yüz profili oluşturmak, elmacık kemiklerini belirginleştirmek hedeflenir. Elmacık kemiği ameliyatı, elmacık kemiği implantları kullanılarak kişinin yüzüyle uyumlu belirgin elmacık kemiklerine sahip olmasını sağlar.[8]Elmacık kemiği estetiği ameliyatsız yüz estetiği yöntemleri olan dolgu ve yağ enjeksiyonu gibi farklı medikal uygulamalarla da yapılabilir. Elmacık kemiği estetiği ameliyatından farklı olarak bu uygulamalar geçicidir ve yaşlanma belirtilerinin bariz olmadığı seçilmiş hastalarda en iyi sonuçları verir. Operasyon tek başına ya da diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir.

Gıdı Estetiği

Çene bölgesinin altında, çene bölgesinden boyun bölgesine doğru meydana gelen sarkma ve yağlanma sonucu oluşan gıdı, kişinin olduğundan daha yaşlı ve kilolu görünmesine neden olan bir deformasyon olarak tanımlanabilir. Genetik faktörler, kilo alıp verme ve yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyetinin azalması gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan gıdının alınması ve alt çene bölgesinin yeniden yapılandırılması adına gıdı estetiği uygulamalarına başvurulabilir.

Gıdı estetiği ameliyatı farklı tekniklerle yapılabileceği için planlama sürecinde hastaların ihtiyaçlarının ve cilt yapılarının değerlendirilmesi gerekir. Cilt elastikiyetinin korunduğu hastalarda liposuction ile gıdı bölgesindeki yağlar alındığında cilt kendini toparlayabilir.

Ancak bölgede yağ birikiminin çok olması, kişinin cilt elastikiyetinin toparlanma için yeterli olmaması gibi durumlarda liposuction ve çene altından küçük bir kesi yapılıp kasların sıkılaştırıldığı Submentoplasti veya boyun kaslarının ve gıdı bölgesinin yeniden yapılandırılarak fazla derinin çıkarıldığı boyun germe ameliyatları gündeme alınabilir.[9]

Çene Estetiği

Çene, yüzün orta hattında bulunur ve konumu itibarıyla şekli yüz ifadesini doğrudan etkileyebilir. Yüz orantısını iyileştirmek ve kişinin öz güvenini artırmak için gerçekleştirilen çene estetiği ameliyatı ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Mentoplasti olarak da adlandırılan çene estetiği kapsamında farklı tekniklere başvurulabilir; kullanılacak teknik hastanın beklentilerinin, ihtiyaçlarının ve yüz analizi sonuçlarının değerlendirilmesi yoluyla belirlenir. Çok büyük, çok küçük, geride ya da ileride konumlanan bir çene kişinin diğer yüz hatlarının uyumunu bozabilir.

Örneğin kişi gereğinden küçük bir çeneye sahipse burnu olduğundan daha büyük görünebilir. Çene estetiği kapsamında çene implantları kullanılabilir, çene kemikleri törpülenebilir. Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları arasında yer alan dolgu veya yağ enjeksiyonu ile de çene şeklinin iyileştirilebilmesi mümkündür.[10]

Badem Göz Estetiği

Gözlerin hafif bir şekilde yukarıya çekilerek daha iri görünmesi amacıyla gerçekleştirilen badem göz estetiği, kantoplasti olarak da adlandırılır. Lokal anestezi altında yapılabilen cerrahi öncesinde göz şekli değerlendirilir ve hastaların beklentileri detaylı olarak öğrenilir.

Gözün köşe kısmının yeniden şekillendirildiği ve bu esnada gözün dış köşesindeki sarkıklığın alınıp bölgenin yapılandırıldığı badem göz ameliyatı, blefaroplasti ile karıştırılmamalıdır. Alt ve üst göz kapağı estetiği ameliyatları göz çevresini gençleştirmek için cilt fazlalıklarının alındığı operasyonlar olsa da gözün şeklini değiştirmez.

Badem göz estetiği ile göz açıklığı büyütülüp, lateral kanthus olarak adlandırılan gözün dış köşesi kaldırılır ve göz çevresi gençleştirilirken aynı zamanda daha derin bakışlara kavuşulması sağlanır. Seçilmiş hastalarda ip askı yöntemi ile ameliyatsız badem göz estetiği yapılabilmektedir.

Yüz Germe Estetiği

Yaşlanma ile birlikte ciltte meydana gelen hacim kayıpları ve sarkmalar yüz konturunu bozabilir ve yüzdeki organların aşağı doğru inmesine neden olarak kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir.

Ritidektomi olarak da adlandırılan yüz germe estetiği ameliyatı ile yüz derisinde gevşeme oluşturan sarkıklar, yüz bölgesindeki hacim kaybına bağlı olarak düşen dokular, yanaklarda, çenede ve boyun bölgesinde meydana gelen sarkmalar  giderilebilir.

Yüz germe estetiği restoratif bir özellik taşır, kişinin temel görünümünü diğer bir deyişle yüz hatlarını değiştirmez ve yaşlanma sürecini durdurmaz. Minimal invaziv gençleştirme tedavileri ile yüz germe estetiği sonuçları aynı değildir.[11]

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir, kesiler saç çizgisi, kulak önü ve kulak arkası gibi görünmeyecek alanlardan yapılır; cilt kaslardan ve yağlardan ayrılarak nazikçe gergin bir görünüm elde etmek amacıyla yukarı ve arka yön doğrultusunda kaldırılır, fazla cilt kesilir. Bu esnada yüzdeki dokular da sıkılaştırılır.[12]

Üst Yüz Germe Ameliyatı

Alın ve kaşların dahil olduğu üst yüz bölgesinde gerçekleştirilen yüz germe ameliyatıdır. Bu operasyon dahilinde derinleşmiş alın çizgilerinin ortadan kaldırılması, düşmüş kaşların yeniden konumlandırılması ve böylece sarkan üst göz kapaklarının da kaldırılarak zamanın izlerinin silinmesi amaçlanır.

Orta Yüz Germe Ameliyatı

Yanak germe olarak da adlandırılabilen orta yüz germe estetiği kapsamında ağzın üst bölgesi ile gözler arasındaki kısım hedeflenir. Orta yüz germe ameliyatı sırasında alın ya da çene bölgelerine müdahale edilmez. Tüm yüze müdahale edildiği takdirde operasyon tam yüz germe ameliyatı olarak adlandırılır.

Orta yüz germe ameliyatı yaklaşık 2 saatte genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sonrası yanak bölgesinde toparlanma ve hastada gençleşme elde edilebilir.[13]

Alt Yüz Germe Ameliyatı (Mini Yüz Germe)

Yüzün alt kısmına; çene hattına ve boyuna odaklanan, bölgedeki sarkmış cildin çıkarılıp dokuların onarıldığı yüz germe ameliyatı tekniği “alt yüz germe” veya mini yüz germe olarak adlandırılır.

Geleneksel tam yüz germe ameliyatına oranla daha az kesinin atıldığı bu operasyon erken yaşlanma belirtilerine sahip kadın ve erkekler için ideal bir seçenek olarak ön plana çıkar. Tek başına ya da diğer yüz estetiği operasyonları ile kombine edilebileceği gibi ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları ile de eş zamanlı yapılabilir.[14]

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği ya da diğer bir adı ile otoplasti kulakların şeklinin, konumunun ve boyutunun değiştirilerek yüz ile uyum içerisinde olmasını sağlamayı hedefleyen estetik ameliyattır. Kepçe kulak genellikle fonksiyonel bir özellik taşımasa da kulakların şekli, boyutu ve konumu ile ilgili rahatsızlık duyan birçok kişi olduğu ve bu rahatsızlığın da psikolojik sıkıntılara neden olabildiği ifade edilebilir.

Kepçe kulak estetiği kulak gelişiminin tamamlandığı 5 yaş ve sonrası dönemde gerçekleştirilebilir. Spesifik durumlarda 3 yaş gibi erken bir sürede de uygulanabildiği bilinmektedir.[15]

Kulakları ve başları arasında geniş bir açı bulunan, kulakları başları ile orantısız şekilde büyük olan ve kulak şekli nedeniyle yüz ifadesi olumsuz şekilde etkilenen kişilerin başvurduğu kepçe kulak ameliyatı kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır.

Dudak Estetiği

Dudaklar, yüzde en dikkat çeken kısımlar arasında yer alır. Zaman içerisinde şekli belirsizleşen, hacim kaybeden, sarkan veya çok kalın olup yüz orantısını bozan dudakların şekillendirilmesi için dudak estetiği ameliyatlarına başvurulabilir.

Dudak estetiği ameliyatı da diğer tüm yüz estetiği ameliyatlarında olduğu gibi kişi özelinde planlanması gereken bir prosedürdür. Ameliyatsız dudak estetiği uygulamalarının yanıt vermediği sorunların çözümünde dudak estetiği ameliyatı kalıcı ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Dudak estetiği ameliyatı kapsamında dudak kıvrımları belirginleştirilebilir, üst dudak kaldırılabilir, dudaklar inceltilebilir ve aynı zamanda hastaların ihtiyaçları doğrultusunda dudaklar kalınlaştırılabilir. Estetik dudak ameliyatları ile kalıcı ve doğal görünen sonuçların alınması mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği

Yüz bölgesinde yaşlanma belirtilerinin en sık ortaya çıktığı göz çevresindeki cilt fazlalıkları veya torbalaşmalar kişinin yorgun, mutsuz ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olarak estetik kaygı yaratabiliyor. Aynı zamanda meydana gelen sarkma fonksiyonel sorunlara da yol açarak kişinin görüşünü engelleyebiliyor.

Blefaroplasti adı verilen göz kapağı estetiği ile sarkık yapıda olup kişinin yaşlı görünmesine neden olan veya cilt fazlalığı nedeniyle periferik görüşü engelleyen üst göz kapakları, torbalaşan ve cilt fazlalığı bulunan alt göz kapakları hedeflenebilir.

Alt ve üst göz kapaklarının yaşlanmaya bağlı olarak deforme olması ile gündeme gelen göz kapağı estetiği alt göz kapağı estetiği ve üst göz kapağı estetiği olmak üzere ayrı ayrı ya da tek bir seansta her ikisini içerecek şekilde planlanabilir.[16]

Alın Germe

Alın, kaşlar ve üst göz kapaklarındaki sarkmaların giderilmesine ek olarak alın ve kaşlar arasındaki kırışıklık görünümün iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen alın germe estetiği sırasında alın derisi gerilir ve fazla cilt kesilir. Üst yüz bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlar arasında yer alan alın germe; kaşlarda veya üst göz kapaklarında oluşan sarkmanın nedeni alın derisindeki bollaşma olduğunda gündeme gelir.

Yaşla birlikte alın cildi gevşemeye ve sarkmaya başlar; aynı zamanda alındaki mimik izleri derinleşir. Alın bölgesinde yaşanan bu değişim kaşların ve üst göz kapağının konumunda aşağı yönlü hareketine neden olur. Alın germe ameliyatı hem klasik teknikle hem de endoskopik olarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde tıbbi teknolojilerin gelişmesi ile birlikte endoskopik alın germe ameliyatları tercih edilmeye başlanmıştır.

Klasik teknikten farklı olarak büyük bir kesi değil birden fazla küçük kesi yapılarak gerçekleştirilen endoskopik alın germe ameliyatı sonrası daha gergin bir alın bölgesine, yeniden konumlandırılmış kaşlara ve üst göz kapaklarına kavuşmak mümkün olur. Alın germe ameliyatı tek başına ya da yüz germe ameliyatının bir parçası olarak uygulanabilir.[17]

Kaş Kaldırma / Germe

Düşük kaşlar hem üst göz kapaklarının görünümüne etki edebilir hem de kişilerin yorgun, kızgın ve mutsuz görünmesine yol açabilir. Günümüzde kaş kaldırma ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Yara izi oluşumunun engellenmesi ve klasik kaş kaldırma ameliyatına oranla iyileşme sürecinin kısa tutulması gibi nedenlerle endoskopik kaş kaldırma yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Kaş kaldırma ameliyatı öncesi hastaların yüz analizleri yapılır ve kaşların ne kadar kaldırılacağı operasyon öncesi süreçte planlanır. Yaygın kanının aksine kaşların çok kalkık olması her zaman estetik bir görünüme yol açmayabilir. Bu nedenle operasyon planlamasında kişinin yüzüne en çok yakışacak şekilde, uygun oranda kaş kaldırma açısı belirlenmelidir.

Kaş kaldırma ameliyatları haricinde sarkma miktarı az olan, cilt elastikiyetini tam olarak kaybetmemiş seçilmiş hastalar için, ameliyatsız kaş kaldırma yöntemlerinin varlığından da bahsedilmesi mümkündür. Hasta seçimi doğru yapıldığı takdirde iple kaş kaldırma (kaş askısı) ve botoks uygulaması etkin sonuçlar verebilir.

Bişektomi (Yanak Estetiği – Yanak İnceltme Estetiği)

Yanak inceltme estetiği olarak da bilinen bişektomi, yanaklarda bulunan bichat yağ yastıklarının bir kısmının alınması prensibine dayanan yüz estetiği ameliyatları arasında yer alır. Herkeste bichat yağ yastıkları olsa da bazı kişilerde bu yağ yastıklarının hacimleri fazla olabilir ve yüz bölgesinde tombul bir izlenim yaratabilir. Yüzde yuvarlık yaratan ve yüz konturlarının belirginliğini azaltan bu durum bişektomi operasyonu ile giderilebilir.

Operasyon sırasında yanak bölgesinin iç kısmından küçük kesiler açılır ve yağ yastıklarının bir kısmı çıkarılır. Genel sağlık durumu uygun olan, yanakları yağ yastıkları nedeniyle şişkin duran ve görüntüsünden memnun olmayan kişilere uygulanabilen bişektomi tek başına ya da farklı yüz estetiği operasyonları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilir.[18]

Boyun Germe

Boyun germe operasyonu, yüz germe operasyonun bir parçası olarak ya da tek başına uygulanabilir. Yaşla birlikte çene hattı ve boyun bölgesinde oluşan cilt fazlalıklarının alınması ve bölgedeki dokuların sıkılaştırılması prensibiyle gerçekleştirilen boyun germe estetiği ile gıdı bölgesi toparlanabilir, gevşeyen boyun cildi alınabilir, çene ve boyun hattı estetik bir görünüme kavuşturularak kişiye daha genç bir görünüm kazandırılabilir.[19]

Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyon 1,5 – 2 saat gibi bir süreçte tamamlanır. Boyun bölgesinde yalnızca yağ birikimi olduğunda ve kişinin yaşı gençse; diğer bir deyişle cilt elastikiyetini yitirmemişse sadece liposuction ile de boyun görünümü iyileştirilebilir.

Yüze Yapılan Ameliyatsız Estetik Operasyonlar

Yüz estetiği, hem ameliyatlarla hem de medikal uygulamalarla gerçekleştirilebilir. Hasta seçiminin önem kazandığı planlama aşamasında hastaların beklentileri de cilt yapıları ve ihtiyaçları da doğru şekilde analiz edildiğinde medikal uygulamalarla başarılı sonuçların elde edilmesi mümkündür.

Lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen ve minimal invaziv müdahale kapsamına giren ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları ile dudaklara ve elmacık kemiklerine hacim kazandırılabilir, kaş kaldırma ve badem göz estetiği yapılabilir, yüz konturu ve çene hattı belirginleştirilebilir, ince kırışıklıklar giderilebilir ve ciltte derinlemesine bir yenilenme başlatılarak yaşlanmaya bağlı cilt kusurlarında iyileşme elde edilmesi mümkün olabilir.

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları yüz estetiği ameliyatları ile birlikte kombine olarak ya da tek başlarına uygulanabilir. En sık uygulanan ameliyatsız yüz estetikleri şu şekilde sıralanabilir:

Botoks

Botoks, kırışıklıkları ve yüzdeki çizgileri tedavi etmek amacıyla uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır. Colostridium Botulinium bakterisinden üretilen bir toksin olma niteliği taşıyan botoks ameliyatsız yüz estetiği tekniklerinden biri olmasının yanı sıra aşırı terleme, şiddetli kas spazmları, şaşılık, kronik migren ve aşırı aktif mesane gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.[20]

Yüz estetiği ameliyatlarından farklı olarak botoks etkisi kısıtlı bir süre devam eder. Kişiden kişiye değişmekle birlikte botoks uygulamasının etkisinin 4-6 ay civarında devam ettiği söylenebilir. Göz kenarlarındaki kaz ayaklarının giderilmesi, kaş aralarındaki mimik çizgilerinin hafifletilmesi, kaşların kaldırılması ve ince kırışıklıkların yok edilmesi gibi farklı amaçlarla tercih edilebilen botoks yaklaşık 10 – 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Anestezi uygulanmadan çok ince enjektörler kullanılarak gerçekleştirilen işlem sonrası tam etkinin gözlemlenebilmesi için 7 – 14 gün aralığında bir sürecin geçmesi gerekir. Botoks enjekte edildiği bölgedeki kasları etkisiz hale getirerek hem çizgilerin belli olmasını engeller hem de zaman içerisinde kasların zayıflamasına bağlı olarak izlerin belirginliğinin kaybolmasına yardımcı olur. Ancak az önce de ifade edildiği gibi botoks etkisi kısıtlı olduğu için belli periyotlarla uygulamanın tekrar edilmesi gerekebilir.

Masseter Botoksu

Bazı kişilerin çiğneme kasları fazlaca gelişmiş olabilir ve bu durum yüzün alt kısmında köşeli bir görüntüye neden olabilir. Alt çene ile elmacık kemiğin bağlanmasını sağlayan bu kasın belirgin olması özellikle kadınlarda maskülen bir görüntü oluşmasına ve estetik kaygı duyulmasına yol açar. Bu gibi bir durumda masseterdeki sinir sinyallerinin geçici olarak bloke edilmesi için Botulinum toksin uygulaması yapılabilir.

Bu işlem neticesinde yüz şekli dengelenir, çene hattı incelir aynı zamanda baş ağrısı, çene gerginliği ve diş gıcırdatma gibi şikayetlerin de önüne geçilebilir. Masseter botoksunun da etki süresi kısıtlı olduğu için hastaların uygulamayı tekrar etmeleri gerekli olabilir.[21]

Dolgu

Zaman içerisinde yüz bölgesinde yer alan ve derinliği belirginleşen çizgilerin azaltılması, yüzdeki hacim kayıplarının geri kazandırılması amacıyla yapılan ameliyatsız estetik uygulaması dolgu uygulaması olarak adlandırılır. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt altı yağlarının kaybolmaya başlaması kasların cilt yüzeyine yaklaşmasına, böylece mimik çizgilerinin derinleşmesine neden olur.

Yaşlanmaya ek olarak genetik faktörlerin, yaşam tarzının ve güneşe maruziyetin etkisi de ciltteki hacim kayıplarının belirginleşmesine; yüz kontürlerinin bozulmasına, dudak ve elmacık kemiği gibi yüz kısımlarının deforme olmasına yol açar. Dolgu uygulamaları ile;

 • Dudaklara hacim kazandırılabilir, dudaklar dolgunlaştırılabilir,
 • Elmacık kemiklerinin belirginliği artırılabilir,
 • Yüzdeki derin kırışıklıklar ve belirgin çizgiler hafifletilebilir,
 • Yüzde hacim kaybına uğrayan bölgelere hacim kazandırılabilir,
 • Işık dolgusu tercih edildiğinde göz altındaki morluklar azaltılabilir.

Dolgu uygulamaları erken yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde oldukça etkili minimal invaziv teknikler arasında yer alır. Dolgu kalıcılık süresi de diğer ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarında olduğu gibi kısıtlıdır. Birçok farklı dolgu maddesi bulunmakta ve bu maddelerin içeriklerine göre kalıcılık süreleri 6-18 ay arasında değişebilmektedir.

Dolgu Nedir?

Cildin kaybettiği hacmi geri kazandırmak, ciltte oluşan çizgileri düzleştirmek ve kırışıklıkları yumuşatıp yüz hatlarını iyileştirmek adına cilt altına enjekte edilen jel benzeri maddeler dermal dolgu olarak adlandırılır.

Yüz gençleştirme amacıyla uygulanan dolgu, hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları arasında yer alır. Estetik amaçlı kullanılan ve FDA onaylı çeşitli dolgu türleri bulunmaktadır ve dolgular içeriklerindeki maddeler doğrultusunda kategorize edilmektedir.[22]

İp Askı Uygulaması

Daha genç görünmek isteyen, cilt sarkmaları uygun seviyede olan kişiler iple yüz askı uygulamaları ile beklentilerini karşılayabiliyor. Botoks, dolgu, PRP ve mezoterapi gibi yüz gençleştirme uygulamalarının yetersiz kalması ancak yüz germe ameliyatları kriterlerinin de karşılanmaması durumunda ip askı uygulamaları büyük bir konfor sunabiliyor.

Yüz ve boyun bölgesindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan ip askı uygulaması minimal invaziv sınıflandırmasında yer alıyor. Daha sıkı bir cilt elde edilmesi adına ciltteki kolajen üretimini uyaran özelliğe sahip çıkıntılı iplerle dokular mekanik olarak kaldırılabiliyor. İp askı uygulaması seçilmiş hastalarda;

 • Yüz konturunun belirginleştirilmesi,
 • Badem göz estetiği,
 • Kepçe kulakların düzeltilmesi,
 • Kaşların kaldırılması,
 • Çene hattının düzeltilmesi,
 • Boyun cildinin sıkılaştırılması gibi farklı amaçlarla tercih edilebiliyor.

Fransız askısı olarak da bilinen ip askı uygulaması sırasında estetik cerrahi operasyonlarda olduğu gibi cilde herhangi bir kesi atılmadığı için hem yara izi oluşmuyor hem de sonuçlar anında gözlemlenebiliyor.

Daha sıkı bir cilde doğal görünecek şekilde ulaşmak isteyenler için doğru bir tercih olarak nitelendirilebilen ip askı uygulaması öncesinde hastanın cilt yapısının, beklentilerinin ve anatomik özelliklerinin değerlendirilmesi gerekiyor.[23]

6D Star Askı

Yaş almaya bağlı olarak ciltteki kolajen ve elastin üretiminin azalması, ciltteki yağ dokularının kaybolması ve ciltte sarkmaların meydana gelmesi ile kişi olduğundan yaşlı ve yorgun bir ifadeye bürünebilir. Kemik dokusundaki azalmalarla birlikte de şikayetler artarak yüz ovalindeki şekil değişimleri rahatsız edici seviyeye ulaşabilir.

6D star askı tekniğinde kullanılan ve 360 derece kılçık yapısına sahip ipler dokuların daha uzun süre asılı kalmasını sağlarken aynı zamanda cildin daha gergin ve sıkı bir yapıya sahip olmasını mümkün kılar. Altı boyuta sahip bu ipler cildi maksimum seviyede kaldırarak uygulama sonrası kişinin 5-10 yaş genç görünmesini sağlar.

Kaş kaldırma, yüz germe, çene hattını belirginleştirme, gıdı bölgesini toparlama, göz kapaklarını kaldırma, boyun germe gibi amaçlarla uygulanabilen bu tekniğin etkisi 2-3 yıl devam edebiliyor.

Ultherapy

Ultherapy; boyun, dekolte bölgesi, çene ve kaş bölgesindeki kırışıklıkları ve çizgileri gideren, uygulandığı bölgedeki konturları iyileştiren invaziv olmayan yöntemdir. Uygulama yapılan bölgede kolajen üretimini artırmak için mikrofokuslu ultrason terapinin kullanılması esasına dayanır ve ultrason teknolojisi kullanılması uygulama bölgesindeki doku katmanlarının görülmesini sağlar. Lazer, radyo frekans ve cerrahi uygulamalardan farklı olarak dokunun ideal derinliklerine doğru ultrason enerjisi yollanır ve derinden yüzeye gençleşme başlar.

Altın İğne

Fraksiyonel radyo frekans olarak da adlandırılan Altın İğne uygulaması; cildin gençleştirilmesi ve güzelleştirilmesi adına gerçekleştirilir. Çevresel nedenler, genetik faktörler, güneşe maruz kalınması ve yaş alınması ile birlikte ciltte oluşan lekelerin, deformasyonların ve kırışıklıkların görünümünü azaltıp cildi canlandırma etkisi bulunan bu medikal uygulama vücudun farklı bölgelerinde de yüz bölgesinde de uygulanabilir.

Altın iğne cilt çatlaklarının giderilmesi, boyun ve gıdı konturlarının düzeltilmesi, göz bölgesinde yorgun görünüme neden olan morlukların giderilmesi, cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması gibi farklı amaçlarla tercih edilebilir. Her hastanın ihtiyaçları doğrultusunda seans sayıları farklılaşabilir. Her bir seans yaklaşık 30 – 40 dakika arasında sürer. Etkileri ilk seans itibarıyla görülmeye başlar.

Yüz Mezoliftingi

Yüzdeki kırışıklıkların ve minimal sarkmaların giderilmesi için en sık uygulanan ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları arasında yüz mezoliftingi de yer almaktadır. Bu yöntemde cildin beslenmesi, cilt kusurlarının minimize edilmesi ve yaşla birlikte başlayan kırışıklıkların ortadan kaldırılıp derinden yüzeye iyileşme sağlanması için farklı mineraller, vitaminler hazırlanarak cilde enjekte edilir.

Mezolifting kokteylleri hazırlanırken kişilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Seans planlanması kişi özelinde gerçekleştirilir; seanslar yaklaşık 20 dakikada tamamlanır. Yüz mezoliftingi ile ameliyatsız yüz estetiği kapsamında uygulanan farklı medikal prosedürler eş zamanlı kombine edilebilir.

Yüz Estetiği Ameliyatları ve Ameliyatsız Yüz Estetiği Uygulamaları Hakkında SSS

Yüz Estetiği için Uygun Biri miyim?

Bu sorunun yanıtı yüz estetiği ameliyatları ve ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları özelinde değişiklik gösterebilir.

Yüz estetiği ameliyatları;

 • Yüz bölgesinde sarkmalar olan, yüz konturu belirginliğini yitiren, yaşlanma belirtileri nedeniyle rahatsızlık duyan,
 • En az 18 yaşını tamamlamış,
 • Genel sağlık durumu anestezi ve operasyon için engel teşkil etmeyen,
 • Estetik ameliyatlar ile ilgili gerçekçi beklentileri olan kişilere uygulanabilir.

Operasyonlar için uygunluk şartları cerrahi özelinde değişebilir. Örneğin bişektomi operasyonu için yüzde sarkma oluşumu kriteri gerekmezken ve 18 yaşını doldurmak yeterli olurken yüz germe ameliyatı için uygun nitelikleri taşımak adına 45- 50 yaş aralığında olunması gereklilik olarak ön plana çıkabilir.

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları yaptırabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak, gerçekçi beklentilere sahip olmak en temel kriterlerdir. Uygulamaların amaçları değişebileceği için uygulama özelinde farklı kriterler olabilir. Botoks için ince kırışıklıklar ve ince izlerin yok edilmesi hedeflenebilirken dolgu uygulamaları söz konusu olduğunda yüzde hacim kayıplarının varlığı ön plana çıkabilir.

Hangi durumlarda yüze estetik yaptırmak gerekir?

Yüz estetiği ameliyatları yüzdeki farklı deformasyonların, yüz ve çene konturlarındaki belirsizliğin giderilmesi; elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, boyun bölgesindeki cilt sarkmalarının düzeltilmesi, yanakların inceltilmesi, göz çevresinin gençleştirilmesi gibi farklı amaçlarla gerçekleştirilebilir.

Üst göz kapaklarındaki sarkma görüşü engelleyebildiği için fonksiyonel nitelik taşısa da diğer yüz estetiği ameliyatlarının kozmetik hedefler doğrultusunda uygulandığı ifade edilebilir. Bu nedenle her hastanın yüz estetiği operasyonlarına başvurma nedenleri ve durumları değişebilir.

En temel anlamda kişinin görünümünden rahatsız olması, görünümünü iyileştirmek istemesi halinde yüz estetiği operasyonlarının yapıldığı söylenebilir. Cerrahi nitelik taşıyan tüm girişimlerde olduğu gibi hastaların genel sağlık durumları operasyon kararı verilmesi için en temel unsur olacaktır.

Yüz estetiği öncesi planlama süreci

Yüz estetiği kapsamında yapılacak operasyonlar öncesinde sürecin hasta özelinde detaylı olarak planlanması doğal ve memnun edici sonuçların alınması adına önemlidir. Bu kapsamda hastaların ihtiyaçlarının doğru şekilde analiz edilmesi, cilt yapılarının değerlendirilmesi, yüzlerindeki organların konumlarının ışığında operasyonların şekillendirilmesi gerekir.

Planlama sürecinde hastaların beklentilerini en net şekilde ifade etmesi ile kişi özelinde tek ya da kombine ameliyat planlaması yapılabilir. Planlama süreci ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları için de önemli bir gerekliliktir. Kaş kaldırma, dudak dolgusu ve burun ucu dolgusu gibi medikal prosedürlerde yapılacak işlemlerin planlanmaması doğal olmayan bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yüz estetiği nasıl yapılır?

Yüz estetiği ameliyatları büyük bir çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Cerrahi kesiler ya da endoskopik yöntemlerle yapılabilir. Her operasyonun dinamikleri farklılaştığı için hastalar hem operasyon hem de sonrası süreç hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilirler.

Ameliyatlar sırasında uygulanacak teknikler de yine hastaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Yüz estetiği ameliyatlarından farklı olarak ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları genel anestezi gerektirmez; lokal ya da analjezik etkisi olan kremlerin uygulama bölgesine sürülmesi yeterli olacaktır. Çoğunlukla herhangi bir anestezi yöntemine başvurulmaz.

Yüz estetiği riskleri

Kişi özelinde planlanan ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları sonrasında bölgede minimal kızarıklıklar, kaşıntı, batma, yanma ve geçici morarmalar oluşabilir. Uygulamalar minimal invaziv özellikte olduğu için dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlandığı takdirde hastalar günlük yaşantılarına hemen dönebilirler ve sorunsuz bir iyileşme süreci geçirebilirler. Önemli olan uygulamaların kalifiye uzmanlar tarafından yapılmasıdır. Böylece riskler minimize edilebilir ve ortadan kaldırılabilir.

Yüz estetiği ameliyatları, tüm cerrahiler gibi belirli riskler barındırırlar. Anestezi riskleri, kanama, derin ven trombozu, yüzde sinir yaralanmaları, enfeksiyon, ödem oluşumu, yara iyileşme sürecinde sorunlar, ciltte renk değişiklikleri, yapılan işlemler sonucu yüzde asimetri oluşumu, revizyon ihtiyacı gibi komplikasyonların meydana gelmesi söz konusudur.

Yüz estetiğinde ağrı olur mu?

Herkesin ağrı eşiği farklı olabilir, her cerrahi girişimde olduğu gibi yüz estetiği ameliyatları sonrasında da özellikle ilk 48 saat içerisinde ağrı oluşumu gözlenebilir. Reçete edilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekir.[24]

Yüz estetiği sonrası iz kalır mı?

Genel anlamda yüz estetiği ameliyatları sonrasında iz kalır. Ancak bu izler cerrahlar tarafından görünmeyecek yüz kısımlarına saklanmaya çalışılır. Operasyonların yapılma tekniği iz oluşumları üzerinde etkilidir.

Yapılan operasyonun doğası gereği izler saklanamıyorsa, zaman içerisinde silikleşecek ve rahatsız edici düzeyde belirginliğe sahip olmayacaktır. Yüz estetiği için ameliyatsız uygulamalara başvurulması halinde herhangi bir iz oluşumu meydana gelmez.

Yüz estetiği ameliyatları sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Post operatif süreçte dikkat edilmesi gerekenler operasyon türüne göre değişiklik gösterebilse de bazı genel kurallardan bahsedilmesi mümkündür. Sigara kullanılması yara iyileşme sürecini etkileyeceği için hastaların sigara içmemesi, kan basıncını artıracak hareketlerden ve egzersizlerden en az 1 süre ile uzak durması, yüz bölgesini ovuşturmaması, hekimler tarafından önerilen ilaçları önerilen süre boyunca aksatmadan kullanması, önerilen pozisyonda uyuması gerekir.

Genel anestezi mi yapılır?

Yüz estetiği sırasında uygulanacak tekniklere, işlemin kapsamına, operasyonun kombine nitelik taşıyıp taşımadığına göre bu sorunun yanıtı değişiklik gösterebilir. Yine de çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Bu nedenle yüz estetiği ameliyatları öncesi hastaların genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi ve anestezi risklerinin olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

Yüzde his kaybı olur mu?

Yüz estetiği ameliyatı sonrası yüzde his kaybı oluşumu riskler arasında yer alır. Yapılan operasyonun kapsamı, cerrahın deneyimi gibi faktörler yüzde duyu kaybı, kas zayıflıkları gibi komplikasyon oluşumu ihtimalini etkileyebilir. Olası ciddi komplikasyonlar hakkında operasyon öncesi hastalar bilgilendirilir.

Erkekler de yaptırabilir mi?

Hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları erkeklere de yapılabilir. Bu noktada önemli olan bireylerin ihtiyaçları, beklentileri ve gerçekleştirilecek ameliyat ya da uygulama için engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarının bulunmamasıdır.

Yaygın kanının aksine erkekler de kadınlar kadar yüz estetiği uygulamalarına talep göstermekte, estetik kaygı yaratan sorunların giderilmesi için Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarına başvurmaktadır.

Fiyatlar nasıl belirlenir?

Yüz estetiği ameliyatları fiyatları cerrahların deneyimlerine, gerçekleştirilecek operasyon veya operasyonların kapsamına, hastanede yatış sürecine, kullanılan cerrahi malzemelerin kalitesine, işlemlerin gerçekleştirileceği hastanenin ücret politikasına ve bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilir. Seçim sırasında maliyet önemli bir değişken olsa da maliyetten ziyade cerrahi deneyime odaklanılması gerekir.

Yüz estetiği ameliyatları etkileri Kalıcı mı?

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarından farklı olarak burun, elmacık kemikleri, kulak, çene, boyun ve yanak gibi yüz bölgelerine cerrahi girişimin gerçekleştirildiği yüz estetiği ameliyatları sonrası etkiler kalıcıdır. Kişi doğru planlanan bir cerrahiden sonra zamanın etkilerini tersine çevirebilir; ameliyat özelinde 5-10 yıl genç görünebilir. Operasyonlar doğal yaşlanma sürecini engellemez, zaman içerisinde yaşlanmaya bağlı etkiler ortaya çıkabilir.[25]

Yüzde doğal olmayan durumlar oluşur mu? İfadem değişir mi?

Estetik cerrahi operasyonların planlama sürecinde kişinin daha genç bir görünüme kavuşması, estetik kaygılarından kurtulması ve aynı zamanda doğal bir görünüme sahip olması adına kapsamlı planlamalar gerçekleştirilir. Temel amaç doğallıktır, yüz ifadesinin değişmesinden ziyade yapılan müdahalelerle genel görünümde bir iyileşme sağlanması hedeflenir.

İşlemler ne kadar kalıcı?

Ameliyatsız yüz estetiği işlemlerinin kalıcılığı uygulama özelinde, kişiden kişiye değişebilir. Uygulamaların belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Yapılan uygulama bazında, uygulama tekrarı kalıcılık süresinin artmasına neden olabilir.

Estetik beni ne kadar değiştirebilir? Beklentim ne olmalı?

Estetik operasyonların tamamı için ameliyata uygunluk kriterlerinden biri gerçekçi beklentilere sahip olunmasıdır. Estetik kararı verildiğinde planlama süreci dahilinde gerçekleştirilecek operasyonlar için yapılan görüşmeler sırasında cerrahlar hastaları bekleyen değişimler hakkında detaylı bilgiler aktarırlar. Yüz estetiği operasyonları sonrası yaşanan değişimin pozitif yönlü olması beklenir. Temel amaç daha genç, daha doğal ve estetik kaygılardan uzak bir görünüm sağlanmasıdır.

Operasyonlar sonrası hastalar yorgun ve mutsuz yüz ifadelerinden kurtulabilirler, ciltteki sarkmaların giderilmesi ile daha gergin bir tene kavuşabilirler, daha orantılı dudaklara sahip olabilirler, belirgin elmacık kemikleri ile daha genç görünebilirler, göz kapaklarındaki sarkmalardan kurtulup daha canlı bakışlara kavuşabilirler. Elde edilen değişim gerçekleştirilecek operasyon veya operasyonlar özelinde değişiklik gösterebilir.

[1] https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/f/facial-plastic-surgery/procedures.html

[2] https://www.nia.nih.gov/about/aging-strategic-directions-research/understanding-dynamics-aging

[3] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ageing-and-health

[4] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/why-your-face-ages-and-what-you-can-do

[5] https://www.healthline.com/health/firmness-skin#causes

[6] https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-is-a-nonsurgical-facelift

[7] Coleman S, Saboeiro A, Sengelmann R. A comparison of lipoatrophy and aging: Volume deficits in the face. Aesthetic Plastic Surgery 2009;33(1):14-21.

[8] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/facial-implants

[9] https://www.healthline.com/health/cosmetic-surgery/double-chin-surgery#overview

[10] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/chin-surgery

[11] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/facelift

[12] https://www.medicalnewstoday.com/articles/244066#what_is_a_facelift

[13] https://www.healthline.com/health/cosmetic-surgery/mid-face-lift#overview

[14] https://www.healthline.com/health/mini-face-lift#cost

[15] https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/otoplasty/about/pac-20394822

[16] https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/blepharoplasty/about/pac-20385174

[17] https://medlineplus.gov/ency/article/002990.htm

[18] healthline.com/health/all-about-buccal-fat-removal-for-thinner-cheeks#candidates

[19] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/neck-lift

[20] https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-botox#1

[21] https://www.healthline.com/health/masseter-botox#uses

[22] https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/injectable-fillers-guide/

[23] https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/thread-lift

[24] https://www.verywellhealth.com/facial-plastic-surgery-recovery-5093232

[25] https://www.upmc.com/services/ear-nose-throat/services/facial-nerves-and-plastic-surgery/facial-plastic-surgery/faq

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir