Hemen Fiyat Al

Sakal, birçok erkek için yüzdeki estetik görünümün sağlanmasında önemli bir aksesuar. Genetik faktörler, hastalıklar, ilaç kullanımı, çevresel faktörler, sonradan yaşanan kazalar gibi sebeplerden ötürü istediğiniz sakallara sahip olamayabilirsiniz. Sakallarınızda başlayan dökülmeler ilerleyen zamanlarda seyrelme, açıklık, yara izi gibi sonuçlar doğurabilir.

Sakallarınızda seyreklik ya da açıklık olması herhangi bir sağlık sorununun habercisi değildir. Ancak estetik açıdan sakalına önem veren erkeklerde sakal dökülmesi özgüven problemine neden olurken, depresyon gibi önemli psikolojik sonuçlara bile neden olabilir. Sakallarında dökülme yaşayan erkeklerin başvurduğu ilk yöntem evde doğal bitkilerle hazırlanan kürlerdir.

Ancak her ne kadar düzenli sakal bakımı yapılsa da evde kendi uyguladığınız yöntemler ile açıklık olan bölgeye çoktan dökülmüş olan sakallarınızı geri getirmeniz mümkün değildir. Günümüzde saç ekim merkezlerinde yapılan sakal ekimi uygulaması ile dökülmüş olan sakallarınıza tekrardan kavuşabilirsiniz.

Sakal ekimi teknikleri nelerdir?

Sakal ekimi yapılırken FUT ya da FUE teknikleri kullanılabilir. FUT yöntemi günümüzde sebep olduğu birçok dezavantajdan dolayı tercih edilmezken, FUE yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinde herhangi bir soruna rastlanmamaktadır. Bu noktada doğru ekim merkezi ve ekim uzmanını seçtiğinize emin olun.
FUT yöntemi, diğer bir adıyla kıl kökü nakli operasyonunda ekilen greftler her yerde aynı açıyla çıkmaktadır. Bu nedenle hem operasyon sonrası iz kalabilmekte hem de istenilen doğal sonuca ulaşılamamakta.
FUE yönteminde ise kılların çıkış yönüne ve açısına uygun olarak, son teknoloji aletler ile ekim yapılıyor. Bu sayede operasyon sonrası hiçbir iz kalmazken, en doğal ekim sonucuna kavuşuyorsunuz.

sakal_ekimi

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Sakal ekimi yapılırken, aynı saç ekiminde olduğu gibi vücudun herhangi bir bölgesinden kaliteli kıl kökleri alınır ve sakalınızda açıklık olan bölgeye nakledilir. İşlem sırasında önemli olan nokta açıklık olan bölgeye ekilecek kıl köklerinin olabildiğince sakal bölgesinden alınmasıdır. Özellikle boyun kısmı, nakil için en kaliteli greftlere sahip olması nedeniyle en ideal donör bölge kabul edilir. Ayrıca sakal bölgesinden alınan grefterin belirlenen bölgeye ekilmesi ile en doğal görünüm elde edilecektir. Sakal bölgesinde yeterli miktarda kaliteli kıl kökü olmadığı durumlarda donör bölge ense olarak belirlenebilir.

Greftler seçilirken tekli kıl kökleri olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sakal bölgesinde daima tekli kıl kökleri bulunur. Bu nedenle birden fazla kök kullanılırsa yapay bir görüntü elde edilir. Kıl kökleri dışarıda bekletilirse oksijensiz kalacağından işlevlerini yitirir. Kaliteli greftler belirlenip çıkarıldıktan sonra saç ekimi işleminden farklı olarak hiç bekletilmeden ekim yapılması gerekir.

Sakal ekimi sırasında nakledilen kıl köklerinin, bölgedeki diğer kıllarla aynı yönde ve aynı açıda ekilmesi gerekmektedir. Ekim açısı ve yönü en doğal sonucu elde etmek için önemlidir.
İşlem sırasında kesici aletler kullanılmadığı için ekim sonrası kıl köklerinde çukurluk oluşmaz.

Ne kadar sakal ekilmeli?

Sakal ekimi yaptırırken yüz yapınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sakal ekimi yaptırmak istediğiniz bölgeye karar verdikten sonra bir uzmana danışmanız gerekiyor. Öncelikle gerekli tetkikler ve analizler yapılıyor ve sakal ekimine uygun olup olmadığınıza karar veriliyor. Kalıtsal faktörler, kılları çıkış yönü ve açısı, kıl köklerinin kalitesi, kılların rengini belirleyen pigmentler gibi faktörler sakal ekiminin doğru yapılması için önem taşıyor. Bu nedenle sakal ekiminin yoğunluğuna ve doğru ekim bölgesinin belirlenmesine doktorunuzun analizleri doğrultusunda karar veriliyor.

Kimler sakal ekimi yaptırabilir?

Sakal ekimini; kalıtsal faktörler, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve hastalıklar, ilaç kullanımı, kazalar ve çevresel faktörlerden ötürü sakalında dökülme, seyrelme ve açıklık yaşayan herkes yaptırabilir. Sakal bölgenizde yara izi, yanık izi ya da sakal kıran sorunu yaşıyorsanız da rahatlıkla sakal ekimi yaptırabilirsiniz. Ayrıca hiç daha önce hiç sakalınız çıkmamışsa(köse) da son teknoloji cihazlar kullanan hastaneler ve saç ekim merkezlerinde başarılı bir şekilde sakal ekimi yaptırabilirsiniz.

Sakal ekimi sonrası bakım nasıl olmalı?

Ekim işleminden sonra sakal bölgesinin doktorunuzun belirttiği süre boyunca yıkamamanız gerekir. Ayrıca ekim yapılan bölgeye tıraş losyonu, kolonya, parfüm gibi kimyasal içerikli ürünler de kullanmamalısınız. İyileşme süresi boyunca sakallarınızı kesmemeniz gerekir. Doktorunuz ekim işlemi sonrasında size gerekli bilgileri verecek, tıraş olabileceğiniz tarihi söyleyecektir.

Sakal ekimi sonrası iz kalır mı?

Sakal ekimi işleminden sonra kızarıklık, kan izleri ve kabuklanmaların oluşması son derece normaldir. İşlem sonrasında bu reaksiyonlar son derece normaldir ve geçicidir. Günümüzde kullanılan son teknoloji cihazlar ve en güncel ekim yöntemi olan FUE tekniği sayesinde işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ekilen sakallar ne zaman çıkar?

Sakal ekimi yapıldıktan sonra ilk 15 gün içerisinde sakallarınızda dökülmeler meydana gelecektir. Ekilen sakallarım dökülüyor şekilde bir düşünceye kapılmamalı, dökülenlerin sadece kırılan kıllar olduğunu bilmelisiniz. Ekilen kıl köklerinin belirginleşmeye başlaması en az 4 ayı bulur. 8. ayın sonunda ekilen kıl köklerinin yaklaşık %60-70’i çıkar. 1 senenin sonunda kıl kökleriniz çıkmış ve sakallarınız uzamış olur.sakal_ekimi

Sakal ekimi ile sakal bölgesini şekillendirmek mümkün müdür?

Sakal ekimi işlemi sadece dökülme sonucunda açılma ve seyrelme görülen bölgeleri doldurmak için yapılan bir operasyon değil. Aynı zamanda dağınık olan ve yer yer aralıklar görülen bölgelere de ekim yapılabiliyor. Bu sayede estetik olarak dağınık bir görünüme neden olan kıl kökleri alınıyor ve boşluklara ekim yapılıyor.

Sakal ekimi fiyatları

Sakal ekimi fiyatları, ekim yapılacak bölgeye nakledilmesi gereken greftlerin sayısına göre belirlenir. Greft sayısını doktorunuz ile birlikte ihtiyacınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Ayrıca ekim yapılacak bölgenin büyüklüğü ve alınan greftlerin kalitesine bağlı olarak saç kökü sayısı da sakal ekim fiyatını belirleyen faktörlerdendir.

Sakal ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) Sakal ekimi için saç kökleri nereden alınır?

Sakal ekiminde genellikle ense bölgesindeki saç köklerinden faydalanılır. Bunun dışında göğüs, kol ve bacak bölgelerinden de saç kökü alınabilmektedir.

2) Sakaldaki yanık izine ekim yapılabilir mi?

Yanık izini yok etmek mümkün değildir ancak sakal ekimi ile kamufle edilebilir.

3) Ekilen sakal traş edilir mi?

Ekilen sakallar doğal sakallardan farksızdır, traş edilebilir.

4) Sakal ekimi kaç saat sürer?

Sakal ekiminin süresi sakal ekilecek bölgenin genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama bir sakal ekimi yaklaşık 5 saat sürer.

5) Sakal ekiminde kaç kök ekim yapılabilir?

Ekilecek kök yoğunluğu, bölgenin genişliğine ve hasta isteğine göre değişiklik göstermektedir. Hasta tamamen sakalsız ise ortalama 1500-3000 kök arası ekim yapılabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars