Hemen Fiyat Al

Göz kapağı ameliyatı veya göz kapağı estetiği olarak da bilinen blefaroplasti, üst göz kapaklarının veya alt göz kapaklarının ya da seçilmiş hastalarda hem alt hem de üst göz kapaklarının görünümünün iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.

Göz kapağı estetiği ameliyatlarının amacı göz çevresinin daha genç görünmesini ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkma neticesinde görüş kısıtlanıyorsa kişinin görüşünün iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu açıdan yaklaşıldığında blefaroplastinin hem estetik hem de fonksiyonel amaçlarla uygulanan bir operasyon olduğu ifade edilebilir.[1]

Blefaroplasti operasyonu sonrası hastaların görüşünü engelleyen ve göz kapaklarının şeklini bozan cilt sarkmaları giderilebilir, göz kapaklarındaki fazla yağ birikintileri alınabilir, göz altı bölgesinde bulunan torbalar çıkarılabilir ve alt göz kapağı çevresinde bollaşan cilt sıkılaştırılabilir.

Tek başına ya da diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine şekilde gerçekleştirilebilen blefaroplasti öncesi operasyona uygunluk kriterlerinin sorgulanması gerekir. Blefaroplasti hem genel hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Anestezi türü seçimi hasta özelinde genel sağlık durumu ve gerçekleştirilecek işlemlerin kapsamı doğrultusunda belirlenir.

İdeal göz şekli yuvarlak mı yoksa çekik mi?

Güzellik algısı kültürlere ve toplumlara göre değişiklik gösterebilir. İdeal göz şekli de toplumlar ve kültürler arasında değişebilmektedir. Farklı kültürlerde yuvarlak ya da çekik gözlerin güzellikte payı olduğu düşünülebilir.

Bu noktada önemli olan kişinin göz yapısı ile genel yüz hatlarının arasındaki uyumdur. Tüm bu gerçeklerden bağımsız olarak son yıllarda Batı toplumlarında çekik ve daha derin bakan gözlerin popülaritesinin arttığı ifade edilebilir.

İdeal göz şekli yuvarlak mı yoksa çekik mi?

Özellikle badem göz adı verilen yapıda daha iri ve çekik gözler giderek daha çok tercih edilmektedir. Bu kapsamda kişiler ameliyatlı ya da ameliyatsız badem göz estetiği prosedürlerine başvurabilirler. Göz kapağı estetiği ile göz şeklinin değiştirildiği operasyonların karıştırılmaması gerekir.

Göz kapağı estetiği ile göz kapaklardaki yaşlılık belirtilerinin giderilmesi hedeflenirken göz şekline müdahale edilmez. Badem göz estetiği estetik anlamda iyileşmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Göz kapağı sorunları nelerdir?

Göz kapakları fonksiyonel anlamda oldukça önemli yapılardır. Gözün kornea tabakasını korurlar ve gözyaşlarının dağılmasını sağlayarak gözü ideal nem dengesinde olmasını sağlarlar. Göz kapaklarındaki yapısal sorunlar nedeniyle korneanın açıkta kalması, epitel sorunlara veya enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Göz kapağı sorunları türlerine ve ilerleme seyirlerine göre göz tahrişi, ağrı veya görme kaybı ile karakterize bir dizi soruna yol açabilir.

Göz kapakları anatomik olarak kompleks bir yapıya sahiptir. Temel olarak iki bölümden oluşur. Ön deri ve kas tabakası yumuşak tabakadır. Arka kısım serttir ve transkonjunktival tabaka olarak adlandırılır. Göz kapaklarının derisi vücudun en ince cilt katmanıdır ve neredeyse şeffaf bir yapıya sahiptir. Normal şartlarda cilt altı yağı yoktur, üst ve alt kapağında çizgili bir deri altı kası bulunur.[2]

Göz kapağı sorunları geniş bir yelpazede görülebilir. Kendi kendine düzelen iyi huylu tümörlerin de kötü huylu tümörlerin de bölgede oluşması mümkündür. Enflamasyon, enfeksiyon, ektropiyon, entropiyon ve blefaroptoz gibi yapısal sorunlar da göz kapaklarını etkileyebilir.

Çoğu göz kapağı rahatsızlığı görmeyi engelleyici ya da yaşamı tehdit edici değildir. Ancak bazı sorunlar gözlerde yanma, tahriş, ağrı ve yabancı cisim hissi yaratabilir. En yaygın görülen göz kapağı sorunlarından biri blefarit adı verilen göz kapağı iltihabıdır.[3]

Göz kapakların içe dönmesi (Entropiyon)

Göz kapaklarının içe dönmesi sonucu kirpiklerin veya cildin göz yüzeyi ile temas etmesi durumu entropion olarak adlandırılır. Entropiyon tahrişe ve rahatsızlığa neden olabilir. Göz kapağında entropion olduğunda gözler hızlı bir şekilde kırpıldığında göz kapakları dönebilir. Genellikle yaşlı kişilerde ve üst göz kapağından ziyade alt göz kapağında meydana gelir.

Entropion nedeniyle yaşanan rahatsızlıkların kontrol altına alınmasında yapay gözyaşlarının kullanılması gerekebilir. Fakat bu geçici bir önlemdir. Entropiyon tedavisi kapsamında cerrahi yöntemlere başvurulur. Tedavi edilmediği takdirde entropiyon korneaya zarar verebilir, göz enfeksiyonlarına neden olabilir ve hatta zaman içerisinde görüşü tehdit eder hale gelebilir.

En sık görülen entropiyon belirtileri arasında göz kızarıklığı, gözde batma, göz tahrişi, gözlerde sulanma, göz kapağında kabuklanma, ışığa ve rüzgara duyarlılık şeklinde sıralanabilir. Ağrı, ışığa duyarlılık, görüşte azalma ve gözde kızarıklık gibi belirtiler yaşandığında kornea yaralanması söz konusu olabileceği için zaman kaybetmeden tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi önerilir. [4]

Göz kapakların dışa dönmesi (Ektropiyon)

Göz kapağı kaslarında zayıflık, yaşlanmaya bağlı olarak dokuda meydana gelen gevşeme, cilt kanseri, travma, göz kapağında büyüme, doğumsal anomali gibi farklı nedenlerle görülebilen ektropiyon, alt göz kapağının dışa doğru dönmesi veya sarkması ile karakterize bir göz kapağı sorunu olarak tanımlanabilir. Göz kuruluğu, tahriş ve kornea hasarına neden olabilen bu sağlık sorununun tedavisi aksatıldığında görüşe zarar verebildiği bilinmektedir. Ektropiyon tedavisi hasta özelinde planlanmakla birlikte kesin tedavi için operasyon gereklidir.[5]

Kirpiklerin içe dönmesi, batması (Trikiyazis)

En yaygın görülen göz kapağı anormalliği olarak sınıflandırılan trikiyaz, kirpiklerin içe doğru dönmesi ve göz küresine batması ile karakterize bir problemdir. Trikiyaz varlığında kirpikler göz kapağı boyunca ya da göz kapağının küçük bir kısmında dönebilir.[6]

Göz Kapağı Sorunları Nelerdir?

Geçirilen bir göz enfeksiyonu sonrasında ya da göze alınan travmaları takiben kirpiklerin içe dönmesi söz konusu olabilir. Kimi zaman yaşlandıkça cildin elastikiyetini kaybetmesi de trikiaz nedeni olabilir. Çocuklarda da görülebilen bu sağlık sorunu çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Trikiaz tedavisi hasta özelinde farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir.[7]

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti)

Göz kapağında oluşan kistler şalazyon olarak adlandırılır. Şalazyonlar küçük, kırmızı, hassas ve şişmiş bir alan olarak ortaya çıkar, birkaç gün içerisinde yavaş ve ağrısız bir şekilde büyümeye başlar. Sıklıkla göz kapağındaki bir yağ bezinin enfeksiyonu olan arpacık oluşumu ile karıştırılabilirler. Arpacık, göz kapağının kenarında ya da iç kısmında şiş, ağrılı bir yumru oluşturur.

Şalazyon oluşumu birçok farklı nedenle gündeme gelebilir. Göz kapaklarının kronikleşen iltihabı, viral enfeksiyonlar, sebore, tüberküloz ve nadiren cilt kanseri şalazyon oluşumuna yol açabilir. Şalazyon yetişkinlik döneminde daha yaygın olarak görülür, tedavisi hasta özelinde belirlenir, kistin sıkılmaması gerekir.[8]

Göz kapağında yağ plağı (Ksantelazma)

Ksantelazma genellikle göz kapağının iç kanthus yakınında oluşan yağ plağıdır. Yumuşak, orta sertlikte ya da sert yapıya olabilir. Sıklıkla simetrik olarak ortaya çıkar. İlerleyici ve kalıcı özellik gösterebilir. Kolesterolün vücudun çeşitli bölgelerinde birikmesi anlamına gelen Ksantomun en yaygın alt tipidir. Genellikle kendi kendine geçmez, aynı boyutta kalabilir ya da büyüyebilir.

Ksantelazma tedavisi büyük çoğunlukla kozmetik amaçlarla gerçekleştirilir. Tedavi kapsamında cerrahiye, lazer tedavisine, kimyasal peeling uygulamasına veya kriyoterapiye başvurulması gerekebilir. Göz kapağında yağ plağı olan hastaların tedavi süreçlerine kişi özelinde karar verilir.[9]

Göz kapağı düşüklüğü nedir? Belirtileri neler?

Pitoz veya pitosis olarak adlandırılan patolojik göz kapağı düşüklüğü tıbbi sorunlar, yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalınması gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Göz kapağı düşüklüğü tek taraflı ya da iki taraflı meydana gelebilir.

Durumun ve kapaklardaki düşüklüğün ciddiyetine bağlı olarak görüşün engellenmesi söz konusu olabilir. Göz kapağı düşüklüğü geçici ya da kalıcı olarak ortaya çıkabilir. Hem doğuştan hem de ilerleyen yaşla birlikte kişilerde pitoz görülebilir.[10]

Göz kapağı düşüklüğü belirtileri arasında en sık görülen üst göz kapaklarının birin de ya da ikisinde sarkma meydana gelmesidir. Sarkmanın boyutu farklılık gösterebilir, bazı kişilerde dikkatle bakıldığında fark edilemeyecek ölçüde olabilirken bazılarında görüşü engelleyecek denli belirgin bir hal alabilir.

Pitozun ilerleme durumuna bağlı olarak kişilerin yüz ifadelerinde yorgun ve donuk bir izlenim oluşabilir, görüşünü arttırmak için kişi kafasını eğip çenesini yukarı kaldırarak görüş açısını artırmaya çalışabilir, gözlerde kuruluk ve yaşarma gibi şikayetler oluşabilir.

Göz kapağı düşüklüğü (pitoz veya pitosis) nasıl giderilir?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Tedavi planlamasında hastaların göz kapağı düşüklüğü neticesinde görüşlerinin engellenip engellenmediği, göz kapaklarının hareketlerinde kısıtlanma olup olmadığı, kişinin yüz ifadesindeki değişimden nasıl etkilendiği, hastanın yaşı, göz kapağı kaslarının fonksiyonel olup olmadığı gibi bir dizi unsur dikkate alınır.

Detaylı kontrollerin de ardından göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında üst göz kapağı estetiği, gözlük kullanımı, göz kapağı kaslarının sıkılaştırıldığı pitoz cerrahisi gibi farklı yöntemlere başvurulabilir.

Frontal askı tekniği nedir?

Göz kapaklarının açılıp kapanması ve uygun pozisyonda durması bölgedeki kasların görevidir. Göz kapağı kası fazla zayıf olduğunda diğer bir deyişle göz kapaklarındaki düşüklüğün giderilebilmesi için kasların güçlendirilmesi gerektiğinde frontal askı tekniğine başvurulması gerekebilir. Tek göz kapağı için yaklaşık 15 dakikada tamamlanan operasyon sonrası gözlerin 1 gün bandajlı kalması gerekir.

Göz kapak düşüklüğü hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Göz kapaklarında düşüklük oluşmasına neden olabilen birçok unsurdan bahsedilebilir. Özellikle tek göz kapağında meydana gelen düşüklük sinir yaralanmasına veya arpacık oluşumuna işaret edebilir. Kimi zaman kas ve tendon gerilmesine bağlı olarak LASIK ve katarakt cerrahileri de göz kapak düşüklüğüne neden olabilir.

Bazı durumlarda göz kapağının düşmesi beyin tümörü, felç, sinir hastalıkları veya kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile de ilişkilendirilebilmektedir. Gözlerin sinirlerini ve kaslarını etkileyebilen Miyastenia Gravis gibi nörolojik bozukluklar da pitosis nedenleri arasında gösterilebilir.[11]

Blefaroplasti göz kapağı düşüklüğünü düzeltir mi?

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi kapsamında farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Yöntem belirlenirken göz kapağı düşüklüğünün nedenleri doğrultusunda hareket edilir. Kişinin göz kapağındaki düşüklük nedeni göz kapağının açılıp kapanmasından sorumlu Levatör kasında meydana gelen fonksiyon bozuklukları olduğunda bu kasın onarılması gerekir.

Blefaroplasti göz kapağı düşüklüğünü düzeltir mi?

Tek başına göz kapaklarındaki cilt sarkmalarının giderilip göz çevresini gençleştirmek için başvurulan göz kapağı estetiği bu durumda etkili değildir. Kişinin üst göz kapağındaki düşüklüğün nedeni cilt sarkması olduğu durumunda ise blefaroplasti ile sorun giderilebilir.

Hangi durumlarda göz kapağı estetiği önerilir?

Göz kapağı estetiği ameliyatı ile hem kozmetik hem de fonksiyonel iyileşmelerin elde edilmesi mümkündür. Alt ve/veya üst göz kapağı estetiği;

  • Üst göz kapaklarında görüşü engelleyen cilt sarkıklarının olduğu,
  • Göz altlarında torbaların oluştuğu,
  • Göz kapaklarının cilt altında yağ birikimlerinin bulunduğu,
  • Göz kapaklarındaki cilt sarkmaları nedeniyle göz çevresi yaşlı görünen,
  • Göz kapaklarındaki yapısal deformasyonlar nedeniyle estetik kaygılar duyan kişilere gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından önerilebilir.[12]

Göz kapağı yaşlanma belirtileri nelerdir?

Göz kapağı cildi, vücudun en ince yapıya sahip olan cilt kısmıdır. Yaşlanma ile birlikte cilt genelinde elastikiyet kaybı yaşanır. Elastikiyet kaybı ile yerçekimi kuvveti birleştiğinde alt ve üst göz kapaklarında cilt gevşemeleri ve sarkmaları oluşur. Alt göz kapağındaki fazla cilt kırışıklıklara ve bölgesel şişliklere neden olur. Bu durum kişide uykusuz, yorgun ve bitkin bir ifadeye yol açar.

Üst göz kapağındaki cilt fazlalığı ise sarkar ve sarkma miktarına göre görüşü engelleyebilir. Göz küresinin çevresinde tamponlanan ve sarkan yağ tabakası torbalaşmalara yol açabilir. Tüm bu değişimler göz kapağı yaşlanma belirtileri arasında yer alır.

Yol açtıkları kozmetik ve fonksiyonel değişimler kişinin göz şeklini değiştirebilir, bakışlarına yorgun bir hava katabilir ve göz kapaklarının şeklen bozulması estetik kaygı duyulmasına yol açabilir.[13]

Göz kapağı yaşlanması erteleme yolları

Yaşın ilerlemesi ile birlikte göz kapağı yaşlanmasının gerçekleşmesi doğal bir süreçtir. Ancak herkesin aynı şekilde yaşlanmadığı da bilinmektedir. Göz kapağı yaşlanması engellenemese de bazı kurallara dikkat edildiği takdirde yaşlanma sürecinin ötelenmesi mümkündür.

Bu kapsamda yaşa uygun nemlendiricilerin kullanılması, UV ışınlarına karşı cildin korunması, sağlıklı beslenilmesi, sigara kullanılmaması gibi yaşam tarzı kurallarına uyum sağlanması önemlidir. Tüm bu yaşam tarzı ile ilgili faktörlerin haricinde ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarına zamanında başvurarak yaşlanma karşıtı önlemlerin alınabileceği söylenebilir.

Kimyasal peeling, dermal dolgular, mikrodermabrazyon, botoks, lazer gibi medikal uygulamalar ile göz çevresinde ve göz kapaklarında oluşmaya başlayan yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi mümkün olabilir. Hasta özelinde ihtiyaçların değerlendirilmesi ile uzmanlar gerekli önerileri sunacaklardır.[14]

Göz kapak yaşlanması için en ideal tedavi yöntemi

Göz kapağı yaşlanması için en ideal tedavi yöntemi hasta özelinde ve yaşanan şikayetlerin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Belirgin derecede sarkma olmaması halinde ameliyatsız uygulamalar ile başarılı sonuçlar alınabilirken kişinin ifadesini değiştirecek düzeyde yoğun sarkmalar ve kırışıklıklar için göz kapağı estetikleri gündeme gelmelidir.

Göz kapağı estetiği alt göz kapağı estetiği ve üst göz kapağı estetiği olmak üzere iki ayrı bölümde incelenebilir. Hastaların ihtiyaçlarına göre bu iki alt tür ayrı ayrı ya da eş zamanlı uygulanabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı blefaroplastisi olarak da adlandırılan alt göz kapağı estetiği, alt göz kapağı bölgesinde fazla yağ, kırışıklık, torbalaşma ve cilt katlantılarının alınarak bölgenin kozmetik açıdan iyileştirildiği ameliyatlardır. Genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Operasyon sonrası alt göz kapağı bölgesindeki kırışık, buruşuk ve kabarık görüntüden kurtulmak ve böylelikle daha genç bir görünüme kavuşmak mümkün olur. Alt göz kapağı ameliyatında farklı cerrahi yaklaşımların uygulanması söz konusu olabilir. Yaklaşım belirlenirken kişinin anatomisi ve alt göz kapağı bölgesindeki şikayetlerin derecesi dikkate alınır.

Kesi yerleri değişiklik gösterebilir ancak genel itibariyle dikkat çekmeyecek ve izlerin görünmesinin mümkün olmadığı kirpik dipleri tercih edilir. Kesi atıldıktan sonra bölgedeki fazla deri ve yağ çıkarılır. Gerekli durumlarda bağ dokuları da onarılır.[15]

Üst göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Üst göz kapağı ameliyatı tek başına ya da alt göz kapağı estetiği ile birlikte eş zamanlı uygulanabilir. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyon dahilinde hem kozmetik hem de fonksiyonel sorunlar giderilebilir. Dünya genelinde en sık uygulanan yüz estetiği operasyonları arasında yer alan üst göz kapağı estetiği sırasında kesiler gözün doğal yapısı göz önünde bulundurularak doğal göz kıvrımından yapılır.

Üst göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Operasyon sırasında üst göz kapaklarındaki sarkıp bollaşan cilt fazlalıkları ve yağlar alınır; gerekli durumlarda kaslar sıkılaştırılır.[16] Üst göz kapağı ameliyatı sırasında alın germe ve kaş kaldırma gibi farklı estetik ameliyatların uygulanması ile elde edilen sonuçların iyileştirilmesi mümkündür.

Göz kapağı estetiği kaç saat sürer?

Operasyon süresi uygulanacak tekniğe ve hastaya farklı estetik ameliyatların gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Yalnızca alt veya yalnızca üst göz kapaklarına uygulanan göz kapağı estetiği yaklaşık 1 saatte tamamlanır. Hem alt hem de üst göz kapaklarına operasyon yapılacaksa bu süre toplamda 2 saati bulabilir.

Ameliyatı hangi branş doktoru yapar?

Blefaroplasti; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları ve/veya Oküloplastik cerrahlar tarafından yapılabilmektedir. Operasyon lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilse de işlemin gerçekleştirileceği klinik veya ameliyathanelerin gerekli donanıma sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Cerrahi için uygun bir hasta mıyım?

Göz kapağı estetiği genellikle 35 yaş ve üzerinde olan, üst ve veya alt göz kapaklarında yaşlanma belirtileri ilerlemiş olan, operasyonla ilgili gerçekçi beklentileri bulunan, operasyon için genel sağlık durumu engel teşkil etmeyen, göz kapaklarındaki yapısal deformasyondan rahatsız olan ve görünümlerine dair estetik kaygılar yaşayan kişilere uygulanır.

Göz kapağı estetiği öncesi

Göz kapağı estetiği öncesi süreçte hastaların beklentilerinin öğrenilmesi, şikayetlerinin dinlenilmesi ve operasyon için sağlık durumunun tetkik edilmesi gerekir. Ameliyat öncesi cerrahlar tarafından sunulan talimatların dikkatli bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Yara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek sigara kullanımı söz konusuysa bırakılması, kan sulandırıcı ilaç veya takviyelerin kullanılmaması gerekir. Hastaların bu süreçte göz muayenelerinin yapılması, olası riskler ve komplikasyonlar hakkında da bilgilendirilmeleri önerilmektedir.

Göz kapağı estetiği riskleri nelerdir?

Blefaroplasti cerrahi bir operasyondur ve doğası gereği çeşitli komplikasyonlar barındırır. Enfeksiyon, kanama, yara izi, göz kapağı fonksiyonlarında sorun, göz kuruluğu, göz kapaklarının konumunda anomali ve görüş bozuklukları gibi risk ve komplikasyonlar olabilir.[17]

Hangi estetik ameliyatlar ile beraber kombin yapılabilir?

Göz kapağı estetikleri tek başına ya da diğer yüz estetiği ameliyatları ile eş zamanlı olarak uygulanabilir. Kaş kaldırma, alın germe, yüz germe, elmacık kemiği estetiği gibi çeşitli operasyonlarla kombine edilmesi mümkündür. Operasyon öncesi planlama sürecinde hastaların ihtiyaçları değerlendirilerek kombine ameliyat planlaması yapılabilir. Bu durumda tek bir anestezi ile hastalar fark edilir bir değişim yaşayabilirler.

Kaş estetiği ile beraber yaptırabilir miyim?

Evet, göz kapağı estetikleri kaş estetiği ile birlikte yapılabilir. Özellikle üst göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyan kişilerde kaş kaldırma operasyonu ile üst göz kapağı ameliyatı birlikte uygulandığında daha iyi sonuçların alındığı bilinmektedir. Ancak her zamanki gibi önemli olan hasta özelindeki ihtiyaçların doğru belirlenmesidir.

Göz kapağı estetiği sonrası süreç

Göz kapağı ameliyatı sonrası erken süreçte hastalar uyuşma, göz çevresinde şişlik, morluk, gözlerde kuruluk hissi, ışığa karşı hassasiyet ve hafif düzeyde ağrı gibi şikayetler yaşayabilirler. Şikayetlerin minimize edilmesi için cerrahların önerileri ile soğuk kompres yapılması gerekebilir. Hissedilen ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir.[18]

Göz kapağı estetiği için yaş sınırı var mı?

Blefaroplasti yapılabilmesi için alt ve/veya üst göz kapaklarında yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ve bu belirtilerin ameliyatsız uygulamalar ile giderilemeyecek seviyede olması gerekir. Genellikle göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri 35 yaş üstü kişilerde ortaya çıkar. Doğal yaşlanma süreci haricinde medikal nedenler ya da görüşe engel olan deformasyonlar operasyon gereksinimi ortaya çıkarıyorsa göz kapağı estetiği herhangi bir yaşta yapılabilmektedir.

Sonuçlar kalıcı mı?

Göz kapağı estetiği sonuçları kişinin göz çevresinde 7-10 yaş daha genç bir görüntü sağlar. Operasyon sonuçları uzun süre kalıcılığını korur. Kalıcılık süresi kişiden kişiye, cilt yapısı ve yaşam tarzı gibi unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fakat diğer tüm yüz gençleştirme ameliyatlarında olduğu gibi blefaroplasti sonrasında da yaşlanma sürecinin durdurulması söz konusu değildir.

Sonuçlar kalıcı mı?

Bu nedenle hastaların operasyon öncesi süreçte gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Zamanın ilerlemesi ile birlikte göz kapaklarında yeniden sarkma ve kırışıklık oluşumu gözlemlenirse operasyonun yeniden yapılması gündeme gelebilir.

İz kalacak mı?

Göz kapağı estetiği yaptırmak isteyen birçok kişi “göz kapağı estetiğinden sonra iz kalır mı?” sorusunun yanıtlarını merak ediyor. Estetik operasyonların birçoğunda olduğu gibi blefaroplasti sonrası da iz oluşumu gerçekleşiyor. Ancak bu izin pratikte belli olması ve fark edilmesi pek mümkün olmuyor. Cerrahların kesileri gözün doğal kıvrımından yapmalarının da etkisiyle blefaroplasti sonrası izler fark edilebilir düzeyde olmuyor.[19] Göz kapağı estetiği sonrası zamanla birlikte oluşan minimal izler de silikleşiyor.

Göz kapağı ameliyatı sonrası banyo

Operasyondan sonraki ilk iki gün gözlere su değmeden yüzün yıkanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yara iyileşme sürecinde su ile temasın mümkün olduğunca engellenmesi tavsiye edilir. Hastalar operasyondan 5 gün sonra banyo yapmaya başlayabilirler. Tam iyileşme için genellikle iki haftalık sürecin geçmesi gerekir. Bu dönemde hastaların sigara içmemesi enfeksiyon oluşumunun önlenmesi ve yara iyileşme sürecinin gecikmemesi adına oldukça önemlidir.

Plexr plazma nedir?

Göz kapağı estetiği ameliyatı, bölgedeki sarkmaların ve kırışıklıkların ileri durumlarda olması halinde gündeme gelir. Blefaroplasti için yeterli cilt fazlalığı bulunmayan ancak göz kapaklarında gevşeme başlayan kişiler için Plexr plazma yöntemi doğru bir alternatif olarak ön plana çıkar. Hızlı bir şekilde tamamlanan, plazma enerjisi kullanılarak cildin yüzeyindeki kırışıklıkların buharlaştırıldığı Plexr Plazma ile ameliyatsız göz estetiği işlemi yaklaşık 10 ila 30 dakika sürer.

Plexr plazma yöntemi ameliyatsız bir uygulama niteliği taşımakla birlikte kozmetik açıdan başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Kaz ayaklarının ve yara izlerinin silinmesi, dudak üzerindeki sigara izleri olarak adlandırılan ince kırışıklıkların giderilmesi gibi farklı amaçlarla da Plexr plazma tedavisine başvurulması mümkündür.

Badem göz ameliyatı nedir?

Badem göz ameliyatı ile göz kapağı estetiğinin karıştırılmaması gerekir. Göz kapağı estetiği sırasında alt ve/veya üst göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri giderilirken badem göz estetiği dahilinde gözler daha çekik bir görünüme kavuşturulur.

Badem göz ameliyatı sırasında gözlerin hafif bir şekilde yukarıya çekilmesi ile daha iri görünmesi ve bakışların derinleşmesi hedeflenir. Bu kapsamda alt ve üst göz kapaklarının birleşim noktası olan gözün dış köşesi (lateral canthus) yeniden yapılandırılarak gözlerin çekik bir görünüme kavuşması sağlanır. Badem göz estetiği cerrahi olmayan yöntemlerle de gerçekleştirilebilmektedir.

Göz kapağı estetiği sonuçları başarılı mı?

Göz kapağı estetiği dünya genelinde en sık uygulanan estetik ameliyatlar arasında yer alır. Uygun şartları karşılayan hastanelerde deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça güvenlidir ve başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Operasyon sonrası hastalar cerrah direktiflerine uyum sağladıkları takdirde konforlu bir iyileşme süreci geçirebilirler.

Erkekler de göz kapağı estetiği yaptırabilir mi?

Evet, erkekler de göz kapağı estetiği yaptırabilirler. Daha genç görünmek isteyen ve göz kapaklarında yaşlılık belirtilerinden rahatsız olan erkekler, gerekli koşulları sağladıklarında göz kapağı estetiği yaptırabilirler.

Göz kapağı estetiği ağrılı mıdır?

Göz kapağı estetiği lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hastalar operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Anestezi etkisi geçtiğinde az miktarda ağrı oluşumu söz konusu olabilir. Ancak bu ağrı ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

[1] https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/blepharoplasty-eyelid-surgery

[2] https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-42781-2_5

[3] https://www.aafp.org/afp/1998/0601/p2695.html

[4] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/entropion/symptoms-causes/syc-20351125

[5] https://www.healthline.com/health/ectropion#treatment

[6] https://emedicine.medscape.com/article/1213321-overview

[7] https://www.webmd.com/eye-health/trichiasis-eyelashes-eyes

[8] https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/chalazion?sso=y

[9] https://www.aocd.org/page/Xanthelasma

[10] https://www.healthline.com/health/eyelid-drooping#symptoms

[11] https://www.healthline.com/health/eyelid-drooping#risk-factorsblefa

[12] https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-eyelid-surgery#1-2

[13] https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-eyelid-surgery#1-2

[14] https://www.healthline.com/health/lines-under-eyes#professional-treatment

[15] https://www.healthline.com/health/eye-bag-surgery#targeted-areas

[16] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537078/

[17] https://www.medicinenet.com/blepharoplasty__eyelid_surgery/article.htm

[18] https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/blepharoplasty-eyelid-surgery#blepharoplasty-operation

[19] https://plastikcerrahi.org.tr/video-galeri/38/goz-kapagi-operasyonlari-iz-birakir-mi

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir