Hemen Fiyat Al

Göğüs estetiği kadınların memelerinin estetik açıdan istediği şekilde değiştirmesini sağlayan bir operasyondur. Bir kısım kadın göğüslerinin küçük olmasından yakınırken bir kısmı büyük olmasından, bazısı sarkmış göğüslerden yakınır. Bu yüzden kendilerine duydukları özgüven azalır, yaşamlarında daha mutsuz olurlar. Bu sorunlar dış görünümlerine estetik açıdan olumsuz yansımalar yaparken fonksiyonel sorunlar yaşatır ve ruhsal durumları bile olumsuz etkilenir. Bu olumsuzluklarının giderilmesi için göğüs estetiği içinde bazı estetik operasyonlar yapılmaktadır. Bunlar göğüs küçültme, göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme ameliyatları kapsamında yapılır.

Göğüslerin estetik görünümü neden önemlidir?

Göğüsler kadınlar açısından işlevsel ve sosyal anlamlar yüklenmiş olan organlardır. Dolayısıyla her kadın göğüslerine çok önem verir. Hem bebeklerin emzirilmesi açısından annelik sembolü haline gelmiş, hem de cinselliğin en önemli cazibesi olarak görülmüştür.

Vücutta belirgin bir hat oluşturması nedeniyle, çevredeki bakışların dikkatini çeken, omuz, kalça ve basenlerin hatlarını yumuşatan ve vücuda estetik bir görünüm kazandıran önemli bir değerdir.

Göğüs estetiği nasıl yapılır?

Göğüs estetiği; nasıl bir meme şekli ya da ölçüsü istediğinize bağlı olarak farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin meme büyütme operasyonları; göğüs çevreniz, omuz genişliğiniz, bel ve kalça ölçümünüz göz önünde bulundurularak seçilen protezin göğüs altı, koltuk altı ya da meme başından yerleştirilmesi ile yapılırken, meme küçültme ameliyatları; fazla deri, yağ ve meme dokusunun çıkarılması ve memenin dikleştirilmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Meme dikleştirme işlemi ise; deride oluşan fazlalıkların alınmasının ardından meme dokusunu çevreleyen dokunun sıkılaştırılıp göğüslerin yeniden şekillendirilmesiyle tamamlanır.

Göğüs estetiği çeşitleri

 • Göğüs büyütme
 • Göğüs küçültme
 • Göğüs dikleştirme

1) Göğüs (meme) büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatında hastanın kendi dokusu kullanılabilir ya da meme protezlerinden faydalanılabilir. Kendi dokusu kullanıldığında, hastanın göğüslerine kendi yağ dokusu enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu şekilde memelerin istendiği boyutlara büyümesi sağlanır. Ancak uzun dönemdeki estetik sonuçları, memelere uygulanan tetkiklerdeki güvenilirliği azaltması nedeniyle, bu uygulama genellikle estetik cerrahlar tarafından tercih edilmemektedir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında 3 tür meme büyütme işlemi uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme

Bu yöntemde kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak, göğüslere enjekte edilmektedir. Göğüs büyütmek için kullanılan yağ dokusu meme dokusunda yaşamamaktadır. Bu yüzden her hasta için uygun bir yöntem olduğu söylenemez. Bu yöntemde göğüs büyütmek için silikon meme protezi tercih edilmemekte, onun yerine kişinin kendi yağ dokusu uygulanarak göğüs büyütme işlemi yapılmaktadır.

Doğal meme büyütme yöntemi

Bu yöntemde kişiye en uygun olan, vücut ölçülerine en uygun büyüklükte silikon meme protezleri kullanılarak açılan göğse yerleştirilmektedir. Göğse yerleştirilen silikon meme protezlerinde dikkat edilmesi gereken doğal bir görünüm elde edilmesidir. Dışarıdan bakıldığında takılan protez ne kadar doğal görünüyorsa operasyon o kadar başarılı olmuş demektir.

Meme protezleriyle yapılan ameliyatlar meme çevresindeki koyu kısımdan, alt kısımdan, memedeki alt kıvrımdan ya da nadir olarak göbekten yapılan kesilerle uygulanır. Meme protezi meme dokusunun altına ya da göğüs kasının alt tarafına yerleştirilir. Burada kullanılan tekniklerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ameliyatta kullanılan protezlerinin dışı çoğunlukla silikon kılıftan üretilir. Bunun yüzeyi pürtüklü ya da düz olabilir. Silikon kılıfların içinde yağ, silikon jel ya da serum kullanılabilir. Bu protezlerin bir kısmı şişirilebilir özellikte, bazıları ise sabit hacimli olarak üretilir. Bunların arasında en fazla tercih edileni içi silikon jelle dolu olan protezlerdir. Bu protezlerle daha başarılı sonuçlar alınır. Meme protezleri şekil olarak anatomik yani damla şeklinde ya da yuvarlak üretilebilir. Yuvarlak olanlar kendi aralarında alçak, orta ya da yüksek profil sağlayan gruplara ayrılır. Bunların kullanımı tamamen hastanın değerlendirmesine göre yapılır.

Koltuk altından meme büyütme

Bu yöntemle kişinin koltuk altına 2-3 cm’lik bir kesi açılmaktadır. 2-3 cm’lik bu kesiden silikon bir jel yerleştirilmektedir. Bu silikon jel, koltuk altından zayıf hatalarda meme kasının altına, kilolu hastalarda meme kasının üstüne yerleştirilir. bu yöntemin en önemli avantajı göğüste hiç iz olmamasıdır.

2) Göğüs (meme) küçültme ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatı büyük göğüslerden şikâyet eden, sağlık sorunları yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Büyük göğüslerde kişileri ruhsal açıdan etkileyen, sağlık sorunlarına neden olan sorunlardan biridir. Bu ameliyatlarda farklı tekniklerle uygulanabilir. Meme başı çevresinden yapılan ameliyatlarda daha az iz kalmaktadır. Ameliyat sırasında süt bezleri ve bunları meme ucuna taşıyan kanallarda etkilenebilir. Bunun derecesi kullanılan teknikle ve memelerdeki büyüklükle alakalıdır.

Aşağıdaki videoda göğüs küçültme ameliyatı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.. 

Yapılan araştırmalarda göğüs küçültme ameliyatı yapılan hastalarda meme kanseri gelişme riskinin % 40 oranında azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Bu ameliyatlar sırasında göğüslerde mevcut olan asimetriler belli oranlarda düzeltilebilir. Göğüsler daha simetrik hale getirilir. Büyüklüğü normal seviyelere getirilerek, sarkıklık derecesi azaltılır. Ameliyat sırasında göğüs dikleştirme operasyonu da yapılabilir.

3) Göğüs (meme) dikleştirme ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatları hem büyük hem de küçük göğüslü kadınlara uygulanabilmektedir. Büyük göğüslerdeki sarkıklık oranı daha fazla olurken, küçük göğüslerde de hamilelik, emzirme ve hormonların etkisiyle sarkma şikayeti gelişebilir. Göğüsler diriliğini kaybeder ve sönmüş bir balon görünümünü alır. Bu ameliyatlarda göğüslerin büyüklüğü değiştirilmeden, sadece sarkıklık oranı giderilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatlarının içinde de uygulanabilir. Bunun için farklı teknikler kullanılmaktadır. Bazı tekniklerde sadece lokal anestezi uygulanarak göğüsler dikleştirilebilir. Ameliyatın sonuçları oldukça başarılı olur. Alınan sonuçlarda diri görünümlü göğüsler elde edilir.

Göğüs (meme) ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kadınların göğüs estetiği hakkında en çok merak ettiği ve sorduğu sorulardan bir diğeri de ameliyat izlerine dairdir. Ameliyat izinin kalması ya da zamanla kaybolması; tamamen kişinin vücuduyla ilgili bir durumdur. En güncel meme ameliyatı yöntemleri kullanıldığında ise kalacak olan iz küçük ve neredeyse belirsiz olacaktır. Operasyon sırasında kullanılan dikiş ipleri insan vücuduna uyumlu olduğundan, dikiş izi belli olmayacaktır.

Yara iyileşme hızı yüksek olan kişilerin ameliyat izleri bir süre sonra kaybolabilirken; sigara kullananlar, diyabetik rahatsızlıkları olanlar ya da enzimlerinde bir problem yaşayanların ameliyat izleri kalabilmektedir. 

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Ağrısız, İzsiz Göğüs Ameliyatı Rüya Değil!

Göğüs (meme) ameliyatının riski var mıdır?

Her cerrahi müdahalenin riski olduğu gibi, meme estetiği için yapılan ameliyatlarda da risk payı var. Kanama, göğüslerde his kaybı ve silikon parçaların etrafında zar oluşması yaşanan durumlardandır.

Son yıllarda macrolane olarak bilinen enjeksiyon ile doldurma yöntemi de meme estetiğinde kullanılmaktadır. Vücudun kalojen yapısına uygun dolgu malzemesinin lokal anestezi ile ğögüslere verilmesine dayanan bu işlem, iki yıl süresince kullanılabilir. Ama silikon protezler çok uzun ömürlü düşünülür. Bu yüzden böyle ameliyatlarda doğal görünüm ve vücudun uyum göstermesi çok daha ön plana çıkmaktadır. Silikon göğüs fiyatları ise tamamen durumlara bağlı olarak belirlenir.

Göğüs (meme) ameliyatından sonra yapılması gerekenler nelerdir?

 • Göğüs estetiği ameliyatı sonrasında kişinin 1 gece hastanede kalması yeterlidir. Ameliyat sonrasında doktorunun tavsiyelerine uyması ve önerdiği ilaçları kullanması kişiyi rahatlatacaktır.
 • Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da bir süre kişinin sigara kullanmaması önerilir. Sigara kullanan hastalara göre sigara kullanmayan hastalarda yara iyileşmesinin daha kolay ve kısa sürede olduğu gözlemlenmiştir.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde hafifi ağrılar olabilir. Bu ağrılar doktorun tavsiye edeceği basit ağrı kesicilerle geçebilen ağrılardır. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.
 • Ameliyat sonrasında kişi günlük işlerini yapabilir ama dikkat etmesi gereken yapmaması gereken bazı hareketler vardır. Eğer kollarını kaldırmada zorlanıyorsa bir süre kollarını kaldırmaya kendini zorlamamalı, ağır kaldırmamaya dikkat etmeli.
 • Yaralar iyileşmeye başladıktan sonra doktorun tavsiye ettiği zamanda yara izi kalmasını önleyici kremler ve pomatlar kullanılabilir.
 • Kişi yapılan ameliyatın niteliğine göre değişmekle beraber yaklaşık 1 hafta sonrasında tamamen normal hayatına dönebilir.
 • Bir süre araba kullanmaktan, ağır sporlar yapmaktan uzak durulmalı.
 • Yüzükoyun ya da yan yatmak kişiyi rahatsız edebilir. Eğer rahatsız ediyorsa bir süre sırt üstü yatması gerekebilir.
 • Ameliyat sonrası hastaya göğsün daha çabuk toparlanması ve şekil alması ya da iyileşme sürecinde koruması için özel sütyen korse kullanması tavsiye edilir.
 • Bazı hastalara ameliyattan bir süre sonra özel masajlar yapmaları önerilir.

Göğüs estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Göğüs estetiği diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi, kişiye özel uygulamaların yapıldığı bir işlemdir. Bu nedenle başka bir kişinin meme estetiği fiyatlarına göre değerlendirme yapmanız oldukça hatalı olur. Çünkü örneğin bir kişiye göğüs küçültme ameliyatı uygulandığında göğüs dikleştirme işleminin yapılmasına gerek kalmazken, bir diğer kişide bu operasyonun da yapılması gerekebilir. Bazı kişilerde göğüs küçültme yapılırken, göğüslerin büyüklüğüne göre farklı teknikler kullanılabilir. Bu operasyonlarda kullanılan malzemeler ve teknikler bile göğüs estetiği fiyatlarına yansıyan önemli bir unsurdur.

Farklı kişilere uygulanan göğüs estetiği operasyonlarında fiyatların birbirine yakın olmasında etkili olan en önemli unsur, işlemlerin aynı merkezde yapılmasıyla alakalıdır. Başarılı bir merkezde yapılan meme estetiği fiyatları, belli bir standardı da koruyacaktır.

Göğüs estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular

 • 1) Meme küçültme operasyonundan sonra iz kalır mı?
 • Operasyon sonrasından göğüs altında küçük izler kalabilir. Ancak bu izler belli bir süre sonra silinir ve ten rengini alır.
 • 2) Meme küçültme operasyonu emzirmeyi engeller mi?
 • Kullanılan yöntemler sayesinde süt verme fonksiyonlarında kayıplar görülmez.
 • 3) Meme protezi süt kanallarına zarar verir mi?
 • Göğüs ameliyatlarında kullanılan protezler, göğüs dokusunun altına yerleştirildiği için süt kanalları kapanmaz. Bu nedenle emzirme döneminde herhangi bir sakınca doğurmaz.
 • 4) Meme dikleştirme ameliyatı kalıcı mıdır?
 • Dokuların yaşlanması ile birlikte deri elastik yapısını kaybeder, bu nedenle göğüslerde sarkmalar meydana gelebilir. Emzirme sonrasında göğüslerde deformasyon olabilir.
 • 5) Meme protezi kanseri tetikler mi?
 • Yapılan araştırmalar sonrasında même protezinin kanseri tetiklediği görülmemiştir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.