Hemen Fiyat Al

Elmacık kemiği estetiği, yüz hatlarının daha belirgin bir şekilde ön plana çıkarılması ve yüzün çok daha genç ve enerjik görünmesine yardımcı olan yüz estetiği operasyonlarından birisidir. Oldukça sık tercih edilen yüz estetiği ameliyatları arasında yer alan elmacık kemiği estetiği son yıllarda ameliyatsız estetik uygulamaları ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Elmacık kemiğine müdahale yapılırken gerek duyulması halinde yanak ve çene bölgesine de müdahale edilebilir. Kombine olarak planlanan bu operasyonlar ile yüz bölgesinde çok daha dikkat çekici bir değişim elde etmek mümkündür. Elmacık kemiği estetiğinde temel amaç belirgin olamayan elmacık kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesidir. Bu kapsamda dolgu, implant ya da yağ enjeksiyonu gibi farklı yöntemler ile sonuç almak mümkündür.

Elmacık Kemiği Nedir?

İnsan yüzünde birçok kas, damar, doku, bağ ve organ bulunur. Bu yapıda en belirgin noktalardan birisi de yanaklardır. Aslında yanaklar ilk bakışta insan yüzünün küçük bir kısmı gibi gözükse de yanak gözlerin altından başlar ve çene hattının üzerinde biter. Yanak burun ve kulaklar arasında uzanır. Elmacık kemiği olarak adlandırılan ve yüzün görüntüsü üzerinde büyük etkisi bulunan bu kemik de yanak bölgesinde bulunur.

Elmacık kemiği, insan kafatasında simetrik olarak bulunan düzensiz bir çift kemiktir. Malar kemik olarak da adlandırılan elmacık kemiği yanağın en geniş kısmında, yanal yörüngede yer alır ve elmas şeklindedir. Yanal yörüngenin dış kenarında bulunan ön kemiğe ve yörüngede bulunan sfenoid ve maksilla ile bitişiktir. Zigomatik kemik olarak da ifade edilen elmacık kemiği kıkırdaklı bir öncü doku olmadan zardan oluşur ve doğumdan sonra kemikleşir. (1)

Yüksek elmacık kemiği kültürel olarak güzellik simgesi olarak algılanır. Antik dönemlerde yapılan güzellik tasvirlerinde veya resmedilen tanrı/tanrıçalarda elmacık kemiklerinin büyük olduğu görülmektedir. Bir güzellik simgesi olmasının yanı sıra yüz hattında çok ciddi bir değişim elde etmeyi mümkün kılan elmacık kemiği ile ilgili operasyonlara olan talep her geçen gün artmaktadır. (2)

Elmacık Kemiği Estetiği Nedir?

Elmacık kemiği estetiği farklı amaçlar için yapılabilen bir estetik operasyondur. Elmacık kemiğinin estetik amaçlar ile yapılması söz konusu olduğu zaman genellikle elmacık kemiğinin büyütülmesi ve daha yüksekte gözükmesi için müdahale yapılmaktadır. Bunun yanı sıra elmacık kemiğinin kırılması ya da yüz hatlarına kıyasla çok büyük ve çıkıntılı olması durumunda da elmacık kemiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Elmacık kemiğinin şekli ve yapısı ile ilgili algı kültürel olarak değişiklik göstermektedir. Batı toplumlarında yüksek ve çıkık elmacık kemiği güzellik simgesi olarak kabul edilir. Elmacık kemiğinin belirginleştirilmesi ile daha genç ve çekici bir görünüm elde edildiği düşünülür. Ancak bu algı doğuya gittikçe azalır ve değişir. Asya’da çıkık elmacık kemiği agresif ve dominant bir izlenim vermesi sebebiyle tercih edilmez.

Asya’da daha ince ve pürüzsüz bir yüz hattı tercih edildiği için Elmacık kemiği redüksiyon, zigoma redüksiyon veya malar redüksiyon adı verilen elmacık kemiği düzleştirme operasyonu yapılır. Temelde bu operasyon kişilerin ve yaşadıkları kültürlerin algılarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. (3)

Elmacık Kemiği Redüksiyon Ameliyatı

Elmacık kemiği redüksiyonu ya da redüksiyon malarplastinin temel amacı elmacık kemiğinin genişliğinin azaltılmasıdır. Bununla birlikte operasyonda yüz konturunun daha pürüzsüz ve feminen olmasını sağlamak amacıyla yüz hattına müdahale edilmesi gerekir. Operasyonda elmacık kemiği gövdesi kişinin yüz hatlarına ve operasyon planlamasına göre hareket ettirilir ve  daha pürüzsüz bir görünüm için belirlenen Maksimal Malar Projeksiyon noktasına yerleştirilir.

Elmacık kemiği redüksiyon ameliyatı planlanırken çene çıkıntısı, yüzün uzunluğu ve genel hatları ile yüzün şekline bakılması gerekir. Bu operasyon ince ve uzun yüz hatlarına sahip olan kişiler için uygun değildir. Operasyon sonrasında yüzün daha uzun gözükmesi ve buna bağlı olarak estetik sorunların meydana gelmesi beklenir. Redüksiyon malarplasti çene küçültme, alın büyütme ve yüz kemiği şekillendirme operasyonları ile birlikte kombine olarak planlanabilir.  (4)

Elmacık Kemiği Yükseltme Ameliyatı

Çıkık elmacık kemikleri özellikle Batı toplumlarında büyük ilgi görür. Bunun altında yatan nedenlere bakıldığında ise aslında çok evrimsel gerçekler ile karşılaşılır. Çıkık elmacık kemiklerinin yüksek östrojen seviyesine bağlı ortaya çıktığını düşünmeye sevk eden araştırmalar vardır. Bunun yanı sıra çıkık elmacık kemikleri pek çok insan için karşısındakine daha çok güven duymasına neden olan bir göstergedir.

Çıkık ve/veya yüksek elmacık kemiği ile ilgili pek çok haber duymak mümkündür. Özellikle de son yıllarda ünlüler arasında çok yaygın olan bu estetik operasyon giderek popülerleşmektedir. Batı toplumlarında yaygın olarak tercih edilen elmacık kemiği ameliyatında amaç elmacık kemiğinin daha belirgin hale getirilmesidir.

Malar kemik veya elmacık kemiği göze daha yakın konumda olduğu zaman yüksek ve/veya çıkık olarak kabul edilir. Bu görünümü sağlamak için ise estetik müdahalelere ihtiyaç vardır.

Bu işlem için farklı teknikler tercih edilebilir. Elmacık kemiği estetiği söz konusu olduğunda kişinin yanaklarındaki yumuşak doku miktarı da önemlidir. Elmacık kemiğini belirginleştirmek için kullanılan teknikler genelde yağ enjeksiyonu, dolgu ve implant kullanımıdır. Hangi tekniğin tercih edileceği noktasında ise detaylı fiziksel muayene ve kişinin beklentileri belirleyicidir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Teknikleri

Yüzün iyi bir hatta yani kontura sahip olması için kozmetik hileler ile elmacık kemiklerinin daha çıkık ve yüksek olduğu yanılsaması yaratılabilir olsa da sürekli aynı etkiyi doğal yüz hattı ile sağlamak çok daha önemlidir. Bu noktada dolgu, enjeksiyon ve implant uygulamaları devreye girer.

Dolgu

Dudak ve göz altlarında kullanılan dolgular ile oldukça benzer bir dolgunun kullanılması ile elmacık kemiğinin daha belirgin ve çıkık olması sağlanabilir. Dolgunun mutlaka ideal miktarda yapılması gerekir. Fazla yapılan dolgunun bir miktar çözülebilmesi beklense de bu çözülme yeterli gelmeyebileceğinden istenmeyen bir görünüm ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolgu yapılırken kullanılan tekniklerde de farklılıklar meydana geliyor.

Elmacık kemiği dolgusu yapılırken mikro kanüllerin kullanılması dolgu maddesinin enjekte edileceği noktaların keskin bir şekilde belirlenmesine yardımcı oluyor ve bu sayede enjeksiyon sonrası komplikasyon riski de minimize edilmiş oluyor. Elmacık kemiği dolgusunun en önemli avantajı sonuçların aynı gün içerisinde alınabilmesidir. Bu uygulama sonrasında hastane yatışına gerek yoktur, kişi normal yaşantısına hızlı bir şekilde dönebilir.

Elmacık kemiği dolgusundan sonra uygulama bölgesinde hafif bir şişlik ve morarma meydana gelebilir. Ama bu kısa sürede geçecek bir durumdur. Dolgu uygulamasına etkisi 12 – 24 ay arasında devam eder. Dönemsel olarak dolgunun ufak miktarlar ile yenilenmesi kalıcılığı arttırmak için iyi bir yöntemdir.

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu ameliyatsız estetik uygulamalarında çok sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu yöntem hem vücut şekillendirme gereksinimine cevap verdiğinden hem de kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun kullanılması prensibine dayandığından uygulama ve etki açısından dolgular kadar işlevsel olduğundan tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonunda mide, bel, karın, uyluk veya basen bölgesinden alınan yağlar kullanılır.

Günümüzde estetik uygulamalarda kullanılan dolgular eğer uzman kişiler tarafından uygulanırsa ve FDA onaylı içeriklere sahiplerse herhangi bir komplikasyona neden olmazlar. Ancak bazı çok hassas kişilerde dolgu yerine yağ enjeksiyonun daha iyi bir tercih olabilme ihtimali de vardır. Elmacık kemiği estetiğinde yağ enjeksiyonu uygulaması iki aşamalıdır. Öncelikle kişinin kendi vücudundan yağ dokusu çıkarılması için planlama yapılır. Bu işlem için liposuction yapılması gereklidir.

Belirlenen donör bölgede liposuction aracılığı ile yağ alınır. Alınan yağlar enjekte edilebilir hale getirilmek için saflaştırılır. Yağ enjeksiyonu uygulamasında bölgeye enjekte edilen yağın bir kısmının vücut tarafından emilmesi normaldir. Bu nedenle ilk uygulama sonrasında bölgenin fazla dolgun gözükmesi mümkündür.

Eğer ilk uygulama sonrası böyle bir görüntü istenmiyorsa, yağın vücut tarafından emilmesi beklenmeyecekse ilk uygulamada miktarın daha düşük tutulması ve emilimin sonrasında bir ya da iki seans tekrar enjeksiyon yapılması gerekir.Uygulama sonrasında hem elmacık kemiklerinin olduğu bölgede hem de yağ alınan donör bölgede hafif şişlik ve morluk meydana gelebilir. Morluk, kızarıklık veya şişkinlik gibi durumların 48 saat içerisinde geçmesi beklenir.

İple Kaldırma

İple kaldırma ya da thread lifting olarak bilinen uygulamalarda elmacık kemiklerinin olduğu bölgede iple askılama yapılması hedeflenir. İp askı yöntemleri genellikle orta, alt veya üst yüz bölgelerinde meydana gelen yaşlanmaya bağlı sarkmaların giderilmesi için tercih edilmektedir.

Ancak bazı yüzler için thread lifting elmacık kemiği estetiğinde oldukça tercih edilebilir bir tekniktir. Özellikle elmacık kemiği estetiği yaptırmak isteyen kişilerin yanak bölgesinde hacim kaybı olması halinde iple askı ve dolgu kombine olarak yapılabilmektedir. Bu uygulamalarda tercih edilen ve PDO olarak adlandırılan iplerin dikenli bir yapısı vardır. Bu yapı sayesinde bölgeye yerleştirilen ip çekildiğinde cildin toparlanması ve kaldırılması sağlanır.

Uygulama sonrasında PDO ipliklerinin tarafında bu iplikleri yerinde tutabilecek ve dokunun da tutunmasına yardımcı olacak lifli doku oluşumu sağlanır. İp askı ve dolgu kombinasyonunun elmacık kemiği estetiğinde çok daha doğal sonuçlar verdiği ifade edilebilir. Sadece dolgu ile bölgeye hacim kazandırmak istendiği zaman dolgu uygulamasının fazla gelmesi ihtimali vardır. Ancak lifting teknikleri sayesinde yapılması gereken dolgu miktarının azalması da sağlanır.

İmplant

Elmacık kemiği estetiğinde implant uygulaması oldukça yaygındır. Operasyonun kolay olması, elde edilen görüntünün doğallığı ve kalıcılığı bu uygulamaların tercih edilmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Elmacık kemiği estetiği ameliyatla yapıldığında yaklaşık olarak 1 saat süren bir operasyondur.

İmplant için cep oluşturmak amacıyla göz altından, ağız veya yanak bölgesinden kesi açılır ve implant yerleştirilir. İmplant yerleştirmek için açılan kesilerin göz önünde olmayan noktalarda olmasına dikkat edilir. Operasyon sonrasında iyileşme sürecinin doktor önerileri ile geçirilmesi halinde iz kalması beklenmez. İmplant uygulaması genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Elmacık Kemiği Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Elmacık kemiği estetiği son yılların popüler estetik ameliyatları arasında yer alıyor. Operasyonun çok sık tercih edilmesi de elmacık kemiği estetiği ile ilgili merak edilenlerin artmasına neden oluyor. Bu operasyon hakkında en çok soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılmasında teknikler nelerdir?

Elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılmasında kullanılan teknikler dolgu uygulamaları, yağ enjeksiyonu, iple askı ve implanttır. Bu teknikler arasında seçim yapılırken kişinin beklentileri, cilt yapısı, yüz yapısı ve bölgenin fiziksel durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

İple askı ya da diğer adıyla lifting uygulamaları tek başına elmacık kemiği estetiği için yeterli olmayabilir çünkü bu uygulama daha çok bölgedeki sarkmaların giderilmesine yardımcı olur.Ancak sarkma sebebi ile elmacık kemiğini belirginleştirmek için gereken dolgu miktarının artması söz konusu ise yoğun dolgu yapmamak için ip askı yöntemleri ile dolgu kombine edilebilmektedir.

Elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokular ve yanaktaki yağ dokuları neden sarkar?

Elmacık kemikleri ve yanak bölgesinde bulunan dokular zamanla sarkar. Tüm canlılarda doku yenilenmesi hızı zamanla azalır. Çevresel etmenlerle birleşen zaman sebebiyle de sarkmalar meydana gelir. Buna ek olarak hızlı veya çok miktarda kilo alıp verme gibi durumlar sonucunda da bölgede sarkma meydana gelmesi mümkündür. Zaman içerisinde kemik dokusunda meydana gelen azalma da sarkma sürecini tetiklemekte ve sarkma miktarını artırmaktadır.

Elmacık kemiği dolgusu ne işe yarar?

Elmacık kemiği dolgusu, elmacık kemiklerinin daha belirgin ve yüksek gözükmesine yardımcı olan bir dolgu işlemidir. Dolgu uygulamasından sonra bölgedeki minimal düzeydeki sarkmaların ve kırışıklıkların da azaltılması sağlanabilir. Bu sayede uygulama sonrasında yüzün çok daha genç ve enerjik görünmesi de mümkün olur. Elmacık kemiği dolgusu sonrasında yüz hattı daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Elmacık Kemiği Estetiği Kimlere Yapılır?

Elmacık kemiği estetiği 18 yaşını doldurmuş, genel sağlık durumu bu estetik için tercih edilen tekniklere elverişli olan ve operasyondan gerçekçi beklentileri olan herkese yapılabilmektedir. Elmacık kemiği estetiğinde eğer elmacık kemiğinin törpülenmesi ve yüz hattının daha pürüzsüz olması sağlanacaksa bunun için kişinin yüzünün çok uzun olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Protez mi yapılır?

Elmacık kemiği estetiğinde protez ya da diğer adıyla implant kullanımı tercih edilebilir. Bu malzemenin kullanımı operasyonun etkisinin kalıcı olmasını sağlar. Dolgu ve yağ enjeksiyonu ile yapılan uygulamaların etki süresi bellidir ve bu uygulamaların düzenli aralıklar ile tekrar edilmesi gerekir. Protez veya implant ile yapılan elmacık kemiği ameliyatlarından sonra kalıcılık ile ilgili soru işaretleri ortadan kalkar. Ayrıca protezlerin üretim tekniklerinde ciddi gelişmeler yaşandığı için artık  protez kullanımında doğal sonuç elde etmek çok daha kolaydır.

Elmacık kemiği estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Elmacık kemiği estetiği genel veya lokal anestezi altında yapılabilen bir operasyondur. İmplant yerleştirilebilmesi için öncelikle uygun bir noktadan kesi açılması gerekir. Bu nokta göz altı, yanak veya ağız olabilir. Tercihe bağlı olarak belirlenen noktadan küçük bir kesi açılır ve elmacık kemiğini yükseltmek için tercih edilen implant bu kesiden yerleştirilir. Operasyon oldukça konforludur ve genel anestezi altında yapılmayan operasyonlarda kişinin aynı günde hastaneden taburcu edilmesi mümkündür.

Elmacık kemiği törpüleme nedir?

Elmacık kemiği törpüleme ya da elmacık kemiği redüksiyon ameliyatı yüz hattının çıkıntısız yani pürüzsüz olması için yapılan bir operasyondur. Bu operasyon genellikle kültürel güzellik algısı nedeniyle Asya’da ve elmacık kemiği çok çıkıntılı ve büyük olan kişilerde tercih edilmektedir.

Elmacık kemiğinin güzellik algısındaki yeri kültürlere göre değişiklik gösterebildiği için bazı toplumlarda bu operasyon daha çok tercih edilmektedir. Kemiğin törpülenmesi esası ile yapılan operasyonlarda yumuşak doku hasarı implant yerleştirmeye kıyasla daha fazla olduğundan operasyon sonrası iyileşme süreci daha uzundur.

Dolgu nedir? Elmacık estetiği dolgu ile mi yapılır ?

Dolgu uygulamaları cilt altı yumuşak dokuların hacim kaybettiği ve cildin sarktığı durumlarda bölgenin eski hacmini kazanması için yapılmaktadır. Elmacık estetiği dolgu ile yapılabilir. Ameliyatsız estetik uygulamalar arasında öne çıkan ve çok fazla tercih edilen dolgu uygulamaları ile istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Dolgu uygulamalarının belirli aralıklar ile tekrarlanması gerekir.

Dolgunun kalitesi nasıl anlaşılır?

Dolgunun kalitesi ancak uzmanlar tarafından anlaşılabilir. Bu nedenle operasyon için tercih edilen uzmanın ve kliniğin güvenilir olduğundan emin olunmalıdır. Maalesef ameliyatsız estetikler söz konusu olduğunda lisansı ve eğitimi olmayan kişilerin merdiven altı işletmelerde dolgu uygulamaları yapması çok sık duyulmakta.

Ancak bu uygulamaların mutlaka uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Elmacık kemiği dolgusu yüzde hassas bir bölgeye dolgu yapılmasını gerektirir. Bu nedenle dolunun kan damarlarına ya da sinirlere kesinlikle zarar vermeden yapılması gerekir. Bunu sağlamak için de uzmanlık önemlidir.

Hangi çeşit dolgular kullanılır?

Günümüzde ameliyatsız estetik uygulamalarında insan vücudu ile uyumlu, doğal görünüm elde etmeyi mümkün kılan dolgular kullanılmaktadır. Dolgu uygulamalarında tercih edilen içerikte hyalüronik asit olması uygulama bölgesinde kolajen üretiminin artmasına ve bölgenin daha hızlı toparlanıp gençleşmesine yardımcı olur.

İşlem ne kadar sürece kalıcıdır? Tekrar tekrar yaptırmak gerekir mi?

Elmacık kemiği estetiği için kalıcılık süresi tekniğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolgu ve yağ enjeksiyonu uygulamalarının belirli aralıklar ile tekrar yapılması gerekir. Elmacık kemiği dolgusunda kalıcılık süresi 12 ay ile 24 ay aralığında değişmektedir. Bu süre dolgunun türüne, uygulama miktarına, uygulama bölgesine ve hatta kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterebilir.

Yağ enjeksiyonu uygulamalarında ise vücut tarafından yapılan yağ enjeksiyonun bir kısmı emilir. Bu nedenle ya fazla yağ enjeksiyonu yapılması ya da enjeksiyonun tekrarlanması gerekir. Zamanla dolgu uygulamalarında olduğu gibi yağ enjeksiyonunda da  yenilenme gerekebilir. Yaşlanmaya ve zamana bağlı etkiler bu uygulamalar üzerinde de etkisini gösterir.

Hangi branş doktoru elmacık kemiği estetiği yapar?

Estetik ameliyatların Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekir. Bu operasyonlar da tıpkı diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi uzmanlık ve deneyim gerektirmektedir.

Elmacık kemiği dolgusu fiyatları

Elmacık kemiği dolgusu fiyatları uygulamanın kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda uygulamayı yapan cerrahın uzmanlığı, uygulamanın yapıldığı kliniğin  fiyat politikası belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

Elmacık kemiği dolgusu fiyatları değerlendirilirken mutlaka kullanılan dolgunun onaylı, uygulamayı yapacak uzmanın da güvenilir olduğundan emin olunması gerekir. Bu noktada en doğru tercih güvenilir ve adı duyulmuş klinikleri ve uzmanları seçmek olacaktır.

Çene estetiği ile birlikte kombin yapılabilir mi?

Elmacık kemiği estetiği, çene estetiği başta olmak üzere bişektomi, yüz germe, göz altı estetiği gibi operasyonlar ile kombine olarak yapılabilmektedir. Kombine operasyonlar tek bir iyileşme sürecinde daha kapsamlı sonuç elde edilebilmesi açısından sıkça tercih edilmektedir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme ile aynı işlem midir?

Elmacık kemiği belirginleştirme, elmacık kemiği yükseltme ve elmacık kemiği ameliyatı aynı işlemlerdir. Bu işlemlerden farklı olarak elmacık kemiği redüksiyonu vardır. Elmacık kemiği redüksiyonu da elmacık kemiğinin küçültülmesi için yapılan başka bir operasyondur.

Yanak estetiği (bişektomi) ile aynı anda yapılabilir mi?

Elmacık kemiği estetiği ile bişektomi kombine olarak yapılabilen estetiklerdir. Hollywood yanağı olarak da bilinen yanakların inceltilmesini kapsayan operasyon elmacık kemiği estetiği ile birlikte çok daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Yanak estetiği ve elmacık kemiği estetiği düşünülüyorsa bunun mutlaka doktor ile paylaşılması gerekir. Çünkü her iki operasyon da yüzün daha uzun gözükmesine katkı sağlar.

Uygulama sırasında ağrım olacak mı?

Elmacık kemiği estetiğinde ameliyatlı teknik tercih edilirse genel veya lokal anestezi yapılması gerekir. Bu sayede operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Dolgu ve yağ enjeksiyonu yapılacağında da bölgenin uyuşturulması gerekir. Yağ enjeksiyonu zaten iki aşamalı bir uygulamadır ve liposuction ile yapılacağından ötürü mutlaka anestezi uygulanması gerekir.

Cerrahi bir işlem mi?

Elmacık kemiği estetiğinde kullanılan tekniklerden birisi de cerrahi yöntemdir. Ancak cerrahi olmayan yöntemler de vardır. Dolgu, yağ enjeksiyonu, ip askı ve ameliyatla implant yerleştirme elmacık kemiği estetiği için kullanılan teknikler arasında yer almaktadır.

Uygulama süresi ne kadar ve kaç seanstır?

Elmacık kemiği estetiğinde tekniğe göre operasyon süresi farklılık gösterebilir. Dolgu uygulamalarında yaklaşık olarak 20 dakikalık süre operasyon için yeterlidir. Ameliyatlar yaklaşık olarak 60 dakika sürer. Yağ enjeksiyonu ise liposuction ile eş zamanlı olarak yapılacağı için yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.

Yan etkileri var mı?

Uygulama eğer doğru teknik ile doğru cerrah tarafından yapılmışsa komplikasyon beklenmez. Ancak ameliyatlı elmacık kemiği estetiğinin de bir cerrahi müdahale olduğu ve her cerrahi uygulamada belirli riskler olduğu unutulmamalıdır.

Kimlere yapılamaz?

Genel sağlık durumu bu operasyon için uygun olmayan kişiler, 18 yaşın altındakiler, operasyondan gerçekçi beklentisi olmayanlar elmacık kemiği estetiği için uygun aday değildir.

Elmacık kemiği dolgusu mu yağ enjeksiyonu mu?

Dolgu ve yağ enjeksiyonu için karar verilirken uzmanın görüşü önemlidir. Eğer vücutta bölgesel fazlalıklar varsa ya da kişinin bünyesi alerjikse yağ enjeksiyonu tercih edilmelidir.

Elmacık kemiği dolgusu için ideal yaş

18 yaşından sonra elmacık kemiği estetiği yapılabilir. İdeal yaş ise özellikle ameliyatsız uygulamalar için olabildiğince erken dönemin tercih edilmesi olarak ifade edilebilir. Uygulamalar ne kadar erken yapılırsa etki süreleri ve kalıcılıklar o kadar uzun olur. Ameliyatlı elmacık kemiği estetiğinde ise ideal bir yaş olmamakla birlikte operasyon 18 yaşından sonra yapılabilmektedir.

(1)https://www.britannica.com/science/zygomatic-bone

(2)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546659/

(3) https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-981-10-2726-0_15

(4) https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-981-10-2726-0_16

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir