Hemen Fiyat Al

Yüzdeki kırışıklıklar doğal yollarla nasıl giderilir?

Yüzdeki kırışıklıklar bıçak altına yatmadıkça, laser, veya kimyasal peeling uygulamadıkça yaşlanmanın kaçınılmaz belirtileri olmaktadır. Tüm bunlar da kırışıklıkları tam olarak kökünden çözmemekte sadece görünümünü azaltmakta ve ekonomik açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Doğa cilt yeniliği için ihtiyaç duyulanları karışlamak adına oldukça zengindir. Ne arandığı bilindiği sürece evde yapılacak maske ve karışımlarla kırışıklıklara sağlıklı ve doğal çözümler bulunabilmektedir.

Kolojen cildin pürüsüz görünümünü sağlamada temel yapı taşı olan ve gergin olmasını sağlayan sıkılaştırıcı proteindir. Cilt yüzeyindeki kolojen miktarı yaş ilerledikçe azalmaktadır. Kolojen azalması sonucu kişinin cildinde belirgin çizgiler oluşmakta cilt yüzeyinde sarkmalar gözlenmekte ve yüzde çökmeler oluşmaktadır. Dermal tabakadaki yaşlanma belirtileri belirginleşmektedir. Bu durum sadece dermal tabakadaki incelme ile değil kolojen üretiminin azalması ile gerçekleşmektedir.

Yaşlamada genetik faktörler etkili olmaktayken kişinin dengeli yaşam tarzı da yıpranma derecesinin hızını azaltılabilmektedir. Dolayısıyla beslenme, yaşam biçimi ve doğal yöntemlerle kırışıklıkların önüne geçilebilmektedir.

Cilt kırışıklıkları ve sabun:

Son derece alkalin yapıda olan sabun ciltte kırışıklık oluşumunu cilt yüzeyindeki koruyucu yağı ve sebumu yok ettiği için herhangi bir mimikte cilt kırışıklığını sebep olmaktadır. Sabahları cildin ılık suyla cilt yapısına uygun yüz yıkama jeliyle temizlenmesi gerekmedir. Kuru, karma ve yağlı ciltlere özel klinik olarak onaylanmış yüz temizleme jelleri ile sabah akşam ılık su ile birlikte temizlenmelidir. Temizleme sonrası yine cilt tipine uygun toniklerle ciltte yıkama esnasında kalmış olabilecek temizleme jelini temizlemek için ikinci adım olan tonik uygulaması yapılmalıdır. Tonik ve yüz temizleme jeli doğal içeriklerle oluşturulabilmektedir. Evde hazırlanabilecek yüz temizleme karışımları cildin ph derecesi olan normal ciltlerde 7ph yağlı ciltlerde 5 ile 6,5 arasında değişen ph derecesini sağlamakta ve korumaktadır.

 Cilt tipine göre yüz temizleme karışımı:

Bir çay kaşığından az bal avuç içi ile yüze masaj yapılır. Ardından cilt ılık suyla yıkanır. Bir çay kaşığı suda eritilmiş karbonat ile hafifçe temizlenir. Sonrasında cilt ılık suyla yıkanır. Tonik olarak kuru ve karma ciltler için gül suyu veya yağlı ciltler için elma sirkesi kullanılmalıdır. Yağlı ve sivilceli ciltlerde çay ağacı yağı kullanılabilmektedir.

Cilt kırışıklıkları ve yıkama biçimi:

Cildi günde iki ya da üç kere yıkamak cildin temiz tutmak için cilde yapılabilecek hasar verici adımlardan biridir. Bir çok çeşme suyunda bulunan kimyasallar cildin doğal sebumunu kalıp sabun kullanılması gibi yok etmektedir. Cildin yağlı olması durumunda ihyiaç duyulan sık ve uzun süreli yıkama cildin enfeksiyon kapmasına sebep olabilmektedir. Cildi fazla yıkama cittteki doğal sebumu yok ettiği gibi cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olmakta ve bir kısır döngüye düşülmektedir. Tüm bunlardan dolayı cilt günde maksimum bir kere yıkanmalıdır.

Cilt kırışıklıkları ve doğal peeling uygulanması:

Cilt kırışıklığını önlemede önemli yerde olan peelingler cilt bakımında haftalık bakımları oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki ciltteki deri oldukça hassastır. Hızlı ve deriye işleyecek şekilde peeling yapmak cildi kızartır ve yaralar. Doğal peeling karışımları ile yumuşak şekilde cildi ovalayarak yapılan peeling ciltteki ölü deriyi alır ve doğal sebumu korur. Yeni cilt hücrelerinin oluşumunu destekler. Sitrik, laktik, glikolik asitler ciltteki ölü deriyi yok eden peeling içeriklerinde bulunmaktadır. Bu maddeler bir çok meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Portakal, limon, üzüm ve üzüm çekireği yağı, yoğurt, elma, armut , nar ve nar çekirdeği yağı, hatta toz şekerde bile doğal peeling içeriği olan alpha hidroksi bulunmaktadır.

Cilt kırışıklığı ve cildi doğal yağlarla nemlendirme:

Kuru cilt nemlendirilmiş cilde nazaran çok daha fazla hassas ve yıpranmaya hazırdır. Doğru, doğal ve cildi yağlandırmayacak hafif nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Bu bakımdan cilde doğal yağlar uygulamak oldukça önemlidir. A vitamini bakımından oldukça zengin olan kuşburnu çekirdeği yağı hem yapısı gereği hafif ve kokusuzdur ve cilt nemlenmesinde doğal yollardan biridir. Cildi korumada, gençleştirmede ve hücre yenilenmesinde rol alan vitamin E; antioksidan ve omega 3 asitleri bakımdan oldukça zengin olmanın yanında ciltte iltihaplanmayı önler ve kolojen üretimini arttırarak destekler. Hassas ciltlere özellikle uygun olan Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmede önemli yağ asitleri barındırmakta ve antibakteriyel ve antifingual etki sağlamaktadır. Kuru, olgun ve yumuşatılmaya ihtiyaç duyulan ciltler için ideal bir nemlendirici olan avokado yağı kullanılması da kırışıkları önlemede önemlidir.

Cilt kırışıklıklarını önlemek için yüksek kaliteli protein kullanımı:

Protein vücudun yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Cilt dahil olmak üzere vücudun her bölgesini canlandırılmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Eğer cilt yavaş iyileşen, cansız ve kırışıklık bulunduruyorsa bunun sebebi yanlış ve besleyici olmayan beslenmeden olabilmektedir. L-lisine ve L-proline amino asitleri bakımından zengin olan protein cildin yapılanmasını sağlayan kolojen üretimini de arttırmaktadır. Yaş ilerledikçe ciltteki kolojen miktarı ve üretimi azalır dolağısıyla ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir. Protein bakımından zengin beslenmek cildin kolojen yapısını kuvvetlendirecek dolayısıyla cilt derisinin daha sağlıklı, esnek ve kırışlıklara karşı koyabilecek bir hal almasını sağlayacaktır.

Özellikle yumurta, tavuk, kemik suyu, doğal yetişen balıklar; sardalya, somon gibi aynı zamanda hahaş tohumu gibi bazı bitkisel tohum ve besinler cilt yapısını kuvvetlendirmekte, kırışıkları önlemekte, ciltteki hücre üretimini sağlamakta olan yüksek kaliteli protein kaynaklarıdır. Ayrıca zerdeçal tüketimini arttırılması ve şekerin beslenmeden çıkarılması kırışıkları önlemede gereklilik göstermektedir.

Cilt kırışıklarını önlemede C vitaminin önemi:

Vücudun kolojen sentezlenmesinde yer alan çilek, dotmates, kivi, yeşil biber ve portakal L- aksorbik asit bilinen adıyla sitrik asit bakımından zengin gıdalardır. Kolojensiz cilt elastikiyetini kaybeder ciltte kırışıklık ve sarkmalar başlamaktadır. Kadınlar günde 75 mg ve erkekler 90 mg C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Bu miktar sigara içiliyorsa 35 mg daha arttırılmalıdır. Topikal olarak da uygulanabilen C vitamini cilde doğrudan uygulandığında cildi zararlı radikallerden korumakta ve erken kırışıklıkları gidermektedir.

Kırışıklıkları önlemede Doğal C vitamini maskeleri

  • Bir çay kaşığı limon
  • 1 yemek kaşığı su
  • bir çay kaşığı gliserin
  • bir küçük cam siyah şişe

Tüm içerikler bir kapta karıştırılmaktadır. Eğer gliserin kullanılmadıysa karışımın derişimini azaltmak için bir yemek kaşığı da su eklenmelidir. Karışım siyah şişeye boşaltılıp bir gece bekletilmelidir. Tercihen gece, cilt temizlendikten sonra tonik amaçlı kullanılmaktadır.

Cilt kırışıklıklar ve sigara:

Araştırmalara göre bir çok hastalıkları sebebiyet veren sigara cilde de ağır hasarlar vermekte kırışık oluşumunu sağlamaktadır. Sigara yaşlanmayı ve kırışık oluşumunu hızlandırmaktadır. Araştırmalar sigara içen kişiler, içmeyen kişilere oranla cildinde yüzde 30 daha fazla kırışlık barındırmaktadır. Sigara içmek ciltte sadece kırışıklığa değil cildin doğal renginin solmasına ya da cildin katran ve nikotin sebebiyle sarı renk almasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla sigara içmemek kırışıklıkların önlenmesinde büyük bir adım atılmış olacaktır.

Cilt kırışıklığını önlemek adına şapka ve güneş koruyucu kullanmanın önemi:

Güneş ışınları D vitamini açısından oldukça zengindir. Ciltte kırışıklara sebebiyet vermekte olan güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak adına kapalı ve açık havalar dahil olmak üzere yaz kış güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Ancak D vitamini emilimini engellemekte olan güneş koruyucular öncelikle cildin hassasiyetine bağlı olarak yüze uygulanmalıdır. Güneş koruyucunun yanında cildi öğlen saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmasından korumak ve mutlaka şapka kullanmak kırışıklıkları önlemede önemlidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir