Hemen Fiyat Al

Lipoplasti olarak adlandırılan liposuction vücutta belli bölgelerdeki fazla yağları alıp, vücudun orantısını düzelten ve yeniden şekillendiren bir işlemdir. Genel sağlığı yerinde olan ve yeteri kadar egzersiz yapmalarına rağmen bazı insanların vücutlarında belli alanlarda birikmiş olan yağlar yüzünden orantısız vücut ölçüleri olur. Bunun nedeni kilo kontrolü ve yetersiz spor yapma gibi etkenler dışında, kalıtsal etkilerden kaynaklanır.

Diyet ve egzersiz yapan ve vücudundaki bölgelerde olan istenmeyen yağlardan kurtulamayan kişiler yağ aldırma estetiği dâhilinde liposuction yöntemiyle bunu sağlayabilir. Lazer ile uygulanan yağ aldırma yöntemi olan liposuction, yağ dokusunun içine ince fiber optik kabloyla lazer enerjisinin aktarılmasıyla bölgedeki yağ hücrelerinin parçalanarak, yok edilmesini sağlar. Lazer enerjisinin bir bölümünün cilt altında ısıya dönmesi sayesinde gevşemiş olan cildin sıkılaşması ve toparlanmasıyla işlem tamamlanır.

Liposuction uygulamasının klasik yollardan yani kanül adı verilen borularla cilt altında olan yağların vakumlanması aşamasında ciltte sıkılaşma ve toparlanma meydana gelmez. Bu sadece lazer yöntemiyle uygulanan liposuction görülür. Bu nedenle lazerle uygulanan yağ aldırma yönteminin tercih edilmesi gerekir. Ancak vücutta büyük bölgelerde yağ aldırma yapılacaksa, her iki yöntemin bir arada uygulanması tercih edilebilir. Bu seçim morlukların azaltılması, bölgede ödem ve şişlik oluşumunun önlenmesi açısından faydalı olur. Klasik yağ aldırma yöntemi özellikle kol ve bacak içlerinde olan yağların çekilmesinde etkili olur.

Lazerle Yağ Aldırma (Liposuction) Nasıl Uygulanır?

Uygulamaya başlamadan önce vücutta yağların fazla olduğu alan işaretlenir. Ardından bölgenin foto termal enerjiden korunabilmesi için, işlemin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. Kısa bir süre beklenerek, lazer fiber optik kablo burada yağ dokusunun içine gönderilir. Bölgede taranan yağ dokusuna belli oranda enerji verilir ve işlem tamamlanır. Dikiş gerektirmeyen uygulamadan sonra bölgeye baskı yapabilecek bandaj uygulaması yapılır. Bu uygulama lokal anestezi altında yapıldığından, bölgede şişlik ve morluk oranı daha az olduğundan kişiler için daha avantajlı olur. Yağ oranı fazla olan bölgelere on beş altmış dakika süren bir seans yapılması yağ oranının azaltılması için yeterli gelir.

Lazerle Yağ Aldırma (Liposuction) Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanır?

Cinsiyet farkı olmadan diyet ve egzersiz yaparak istenmeyen yağlarından kurtulamamış olan kişiler için bu uygulamanın uygun olduğu söylenebilir. Vücutta farklı bölgelere lokalize olan inatçı yağ birikimleri bu yöntemle kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Vücudun fazla yağ sorunu olan her alanında bu yöntemin kullanılması uygundur. Karın bölgesinde, sırt ve belde, çene, gıdı, yüz ve kol bölgesindeki sarkmalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Lazer Liposuction ve Klasik Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lazerle uygulanan liposuction yönteminde bölgede kanama ve travma meydana gelmez.
Lazer liposuction uygulaması klasik yönteme göre daha az ağrı duyulmasına neden olur.
Sorunlu cilt yapısında lazerle uygulanan liposuction sarkmaya neden olmaz.
Lazerle yapılan operasyonlarda bölgede hafif bir şişliğin dışında başka yan etki olmaz.
İyileşme sürecinde lazerle uygulanan operasyonlarda bandaj yapılmasına gerek kalmaz.

Liposuction uygulaması hastalara genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Uygulama genel anestezi altında yapılırsa, hastaların hastanede bir gece kalması gerekir. Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda ise hastalar birkaç saat içinde hastaneden taburcu olabilir.

Yağ Aldırma Estetiği (Liposuction) İçin Uygun Olan Adaylar Kimlerdir?

 • İdeal kilosunun % 30’luk oranının içinde olan, cildi sıkı ve elastik bir yapıda olan, kas yapısı iyi olan yetişkinler
  Uygulanacak işlemin riskini arttıracak, iyileşme sürecini engelleyecek sağlık sorunları olmayan kişiler
 • Liposuction uygulaması hakkında olumlu bir bakış açısına sahip olan ve uygulama sonrasında gerçekçi hedefler belirleyen kişiler

Yağ aldırma estetiği hangi bölgelere uygulanabilir?

 • Kalça ve kaba etlerde olan yağ fazlalıklarına
 • Uyuluklarda olan yağ birikimlerine
 • Karın ve bel bölgesindeki yağlarda
 • Kolların üst bölümlerinde
 • Bacakların iç kısımlarında
 • Göğüs kafesi bölümünde
 • Yüzde yanaklarda, çene ve boyun bölümünde
 • Baldırlar ve ayak bileğindeki yağ birikimlerinde uygulanabilir.

Yağ aldırma uygulaması tek başına uygulanabildiği gibi, karın germe, yüz germe veya göğüs küçültme gibi uygulamalarla beraber yapılabilir.

Yağ Aldırma Estetiği Neleri Düzeltmez?

Yağa aldırma estetiği kapsamında uygulanan liposuction uygulaması obezite tedavisi için uygulanamaz. Kişilerin uygulayacağı uygun kapsamlı bir diyetin ve egzersizin yerine yapılamaz. Cilt yapısı sarkmış, gevşemiş olan ya da bacaklarda, kalçada ve kaba etlerde selülit tedavisi için uygulanamaz. Yapılan uygulamanın başarılı olması için kişinin isteklerini açık bir şekilde belirtmesi ve bu uygulamaya ön yargısız yaklaşması gerekir.

 

Yağ Aldırma Estetiği Öncesinde Neler Değerlendirilir?

Kişinin bu uygulamayı neden yaptırmak istediği, genel sağlık durumu, ilaçlara karşı olan alerjileri ve daha önce uygulanan tedaviler değerlendirmeye alınır. Ayrıca kullanmakta olduğu ilaçlar, bitkisel ürünler, vitaminler belirlenir. Kişilerin alkol ve sigara kullanma alışkanlıkları değerlendirilir. Eğer varsa daha önceden geçirdiği operasyonlar sorgulanır. Kişide uygulama açısından olabilecek risk faktörleri belirlenerek, uygulanacak tedavi hakkında seçenekler tespit edilir. liposuction uygulaması sonucunda oluşabilecek komplikasyonlar değerlendirilerek, kişilere gereken bilgiler verilir.

Yağ  Aldırma Estetiği Öncesinde Adayların Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

 • Adayların uygulama öncesinde laboratuvar tetkiklerini yaptırması ya da sağlık kontrolünden geçmesi gerekir.
 • Adaylara önerilen ilaçların kullanılması gerekir. Bu ilaçların kişilerin durumuna göre ayarlanması uygun olacaktır.
 • Uygulama öncesinde adayların sigara içmeyi kesmeleri gerekir.
 • Uygulamadan önce kanama riskinin azaltılması için aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekir.

Klasik Yağ Aldırma (Liposuction) Estetiği Nasıl Yapılır?

Yapılan uygulama öncesinde kişilerin rahat etmesi için gereken ilaçlar kullanılır. Bunların içinde damar içinden yapılan sakinleştirici ilaçlar ve genel anestezi uygulaması bulunur. Doktor adaylar için en uygununu belirleyecektir.

Liposuction uygulaması için ciltte küçük ve fazla belirgin olmayan kesiler açılır. Buradan cilt içine kanamanın ve travmanın engellenmesi için steril bir sıvı solüsyon enjekte edilir. Ardından ince ve kısa boru ya da kanül bu açılan kesiden içeri sokulup, ileri geri hareketlerle yağ fazlalıkları iyice gevşetilir. Yerinden oynatılan yağlar, cerrahi vakum veya kanüle bağlanan şırıngayla dışarıya çekilir.

Bu şekilde tamamlanan işlem sonrasında vücudun düzelmiş olan kontoru, şişliklerin ve sıvı tutulmasının geçmesinden sonra belirgin hale gelir. Bu aşamadan sonra kişilerin uygun diyetleri yapması, eğersiz programı uygulaması sayesinde, alınan yağ dokusu kalıcı olarak etkisini sürdürecektir. Kişilerin kilo alması uygulamanın etkisini yok edecektir.

Bu uygulamanın kişisel bir karar olduğunu ve operasyon sayesinde arzu edilen amaçlara ulaşma konusunda emin olmak gerekir. Bunun risklerini ve komplikasyonlarını kabul edilebilir görmek gerekir.

Klasik Yağ Aldırma Estetiği Sonrasında İyileşme Nasıl Olur?

İşlemin tamamlanmasından sonra tedavi uygulanan alanlara kompres yapan destekler ya da elastik bandaj uygulaması yapılır. Bu tedbirler bölgedeki şişliklerin kontrol edilmesine ve cilde baskı uygulayarak yeni vücut konturuna kavuşmaya yardımcı olur. Bunun yanında cilde yapılmış olan kesilere küçük ve geçici sondalar koyularak, cilt altında oluşabilecek kan ya da sıvı sızıntılarının atılması sağlanır. Bu bölgelerde şişliklerin tamamen geçmesi yaklaşık olarak birkaç ay içinde gerçekleşir. Şişliklerin inmesiyle birlikte vücut yeni formunu bulmaya ve yeni imaj belirlenmeye başlar. Uygulanan liposuction sonucunda elde edilen kilonun sabit tutulması sayesinde, sağlıklı bir yaşam sürmeniz ve işlemin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Kilo alımı her zaman işlemin tüm faydalarını yok eder.

Yağ Aldırma (Liposuction) Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

 • Vücut konturlarında eşitsizlik olması
 • İşlem sonrasında pürüzlü ve esnek bir cilt yapısının oluşması
 • İşlemde cilt ya da sinir hasarının olması
 • Pigmentasyon dengesizliği olması
 • İşlem yapılan bölgede enfeksiyon olması
 • İşlem sonrası yağ ve kan pıhtıları oluşumu
 • Vücutta aşırı oranda sıvı kaybı olması ya da sıvı toplanması
 • Vücutta istenmeyen yara izlerinin oluşması
 • Ultrasonik liposuction uygulamalarında, ultrasondan kaynaklanan ısı ya da termal yaralanmalarının olması
 • Anesteziden kaynaklanan riskler
 • Kanama riski
 • Ciltte duyu değişimleri
 • Ciltte renk değişimi ya da şişlik olması
 • İşlem yapılan alanda asimetri olması
 • İşlemden sonra oluşan ağrının devam etmesi
 • İşlemden sonra bölgede oluşan yaraların tam olarak iyileşmemesi

Yağ Aldırma (Liposuction) Estetiği Sonrasında Yaşananlar Nedir?

Uygulama sonrasında bölgeye elastik bir bandaj sarılarak, kişiye özel bir korse giydirilir. Kişiler yaklaşık olarak bir ay süreyle korseyi giyerler. Bu sürede vücutta şişlik hissedilebilir. Klasik yöntemle uygulanan liposuction sebebiyle morluklar, ödem ve şişlik meydana gelebilir. Bu yüzden bu dönemde kişinin kilosu ameliyat öncesindeki gibi olur. Bir aylık süreçte ödemin dağılmasıyla kiloda azalma meydana gelir. Bu sürede kişiler diyet yapılması gerekiyorsa buna uymalıdır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) Liposuctionda ne kadar yağ alınabilir?

Yağ aldırma kişinin yaşı ve sağlık durumu göz önüne alınarak belirlenir. Bu yüzden ne kadar yağ alınacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

2) Hangi durumlarda liposuction uygulanmaz?

Kronik hastalıkları olan, yaşı ilerlemiş olan ve özellikle kalp damar hastalıkları olanlarda liposuction uygulanmamalıdır.

3) Liposuction operasyonunu kilo vermek için yaptırabilir miyim?

Liposuction operasyonundan sonra kişide kilo anlamında farklılıklar olur ancak bu uygulamanın kilo vermek için yapılması yanlış bir düşüncedir.

4) Liposuction ameliyatından sonra ağrı olur mu?

Çok az da olsa ağrı gözlenmekte olup, ağrı kesicilerle sonuç alınabilmektedir.

5) Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat ortalama 2 saat sürer.