Hemen Fiyat Al

Sakal nasıl çıkar sorusu erkeklerin ilgisini en çok çeken konulardan biridir. Özellikle ergenlik döneminin başlaması ile birçok erkek sormaya başlar bu soruyu.

Ergenlik dönemindeki fiziksel değişmeler ile sakal çıkması beklenir. Birçok erkeğin arkadaşlarının bu süreci tecrübe etmesi ile kaygılanmalar artar. Bu noktada yapacağınız ilk hata kendi sakallarınızı arkadaşlarınızın sakalları ile kıyaslamaktır. Unutmayın ki herkesin genetiği farklıdır.

Peki sakal çıkmaması durumu kaç yaştan itibaren devam ederse sorun teşkil eder sorusunu soralım. Cevap yirmidir. Eğer yirmi yaşınıza geldiniz ve sakalın gür değilse, o zaman işte dert etmeye başlayabilirsiniz.

On yedi ve yirmili yaş aralığında olabildiğince uğraşmak faydalıdır sakalları gürleştirmek için. Asıl bu dönemde sakal çıkması gözlemlenir. On yedi ve yirmi yaş arası sakallarınızın gürlüğünün ve görünüşünün nasıl olacağı ile ilgili oldukça kritik bir dönemdir kısaca.

Yirmi yaştan itibaren ise daha radikal çözümlere başvurmak gerekebilir. Daha ciddi tedavi yöntemleri uzmanlar eşliğinde denenebilir. En etkin yöntem ise sakal ektirmektir.

Sakal Nasıl Çıkar?

Sakal çıkması için bilindik bazı doğal yöntemler mevcuttur. Sarımsak, soğan ve badem yağı gibi besinlerle hazırlanan doğal karışımlar sakal çıkarmak için yardımcı olabilmektedir. Doğal ürünler olmaları ile güven verirler ve olası riskler üzerine düşünmenize gerek kalmaz.

Doğal Yöntemlerle Sakal Çıkarma

Sarımsak işlemi;

Sarımsak ile uygulayacağımız bu işlem için öncelikle tıraş olmanız şart. Bu işlemi her zamanki yaptığınız gibi uygulayın. Tabii ki sıcak su ile yapın. Sakal tıraşı ile amacımız tüy köklerine erişimi olabildiğince sağlamak. Sıcak su ile yaptığınızda gözeneklerinizin açılması kolaylaşacaktır.

 • Sonrasında ikiye böldüğünüz sarımsağı cildiniz üzerinde gezdirin. Cildinizin kızaracağı kadar sertlikte bastırabilirsiniz.
 • On beş ve yirmi dakika arasında bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi durulayın. Soğuk sunun bir avantajı da cildinizin gerginleşecek, toparlanacak ve sarkmalara engel olacak olmasıdır.
 • Son aşamada yüzünüzü maden suyu ile yıkamanız faydalı olacaktır. Maden suyu içerisinde bulunan mineraller ile yüzünüzü besleyecektir. Sakal kökleriniz beslenecek ve tazelenecektir.

Soğan_ile_sakal_cıkarma

Soğan işlemi;

 • Soğan ile uygulayacağınız işlem de sarımsak işlemi ile benzerdir. Soğanı enine doğru bölün. Böylece soğanın suyunu daha çok miktarda elde edebilirsiniz.
 • Sarımsak ile uyguladığınız gibi yüzünüze uygulayın, bastırarak ve suyunu iyice sakal köklerine yedirerek.
 • Yüzünüz soğan suyunu emdikten sonra ince tabaka halinde bal sürün. Soğan ve bal içerdikleri çeşitli besin değerleri ve sağlıklı karbonhidratlarla sakal köklerini besleyecektir.
 • Sonrasında yirmi dakika ölçüsünde yüzünüzü soğan ve bal karışımı ile bekletin. Akabinde yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Soğan ve sarımsak işlemlerinde aklınızda tutmanız gereken çok önemli bir diğer mesele de şudur; bu işlemler sırasında soğan ve sarımsağı yüzünüzde yirmi dakikanın üzerinde bekletmemeye özen gösterin. İçerisinde bulundurdukları asidik ya da bazik maddelerle sakal köklerinizi yakabilirler.

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Badem yağı alışılagelmiş bir kozmetik ürünü olmak üzere. Doğal besin olarak cilde ve sakal bıyığa büyük faydaları var. İki tip badem yağı var aslında, tatlı ve acı.

Bizi ilgilendiren ise tatlı olan badem yağı. Omega-3, A, D, E vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum gibi maddeleri içerir. Sakal bıyık ve saç gibi kılların sağlığı ve canlılığı için oldukça faydalı.

Badem yağını sakalınıza uygulamak için öncelikle sakalınızı ıslatın ve tarayın. Islak sakal badem yağını daha hızlı emecektir. Elinize aldığınız bir miktar badem yağını sakalınızın diplerine dairesel şekilde masajla uygulayın. Sakal köklerine ulaşmaya özen gösterin. Köklere ulaşmanız kıl köklerinin güçlenmesini ve canlanmasını sağlayacaktır.

Badem_Yagi_Sakal_Cikarma

Masaj işleminden sonra da yağın her yere ulaşması için tarama işlemini yapabilirsiniz. Böylece sakalların diğer ve görünür bölgelerine ulaşacak badem yağı sakalınıza canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.

Bir saat süre ile bekledikten sonra sakalınızı iyice temizleyin. Soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

Badem yağını aynı şekilde cildinize uygulamanız da cilt güzelliğinize ve sakal sağlığınıza fayda sağlar. Sakallarınızı besleyecek, köklerinizi güçlü tutacak cildinizin sağlığı elbette önemlidir. Badem yağının faydaları ciltteki kepeği engellemesi ve cildi nemli tutması olarak sayılabilir. Günlük olarak doğal nemlendirici şeklinde kullanabilirsiniz.

Sakal çıkarıcı badem yağı karışımı;

Bu karışım için gereken malzemeler;

 • 3 çay kaşığı argan yağı,
 • 7 damla lavanta yağı,
 • 5 damla biberiye yağı,
 • 3 damla sedir ağacı yağı,
 • 1.5 çay kaşığı jojoba yağı,
 • 1.5 çay kaşığı tatlı badem yağı.

Belirtilen malzemeleri bir şişe ya da başka türlü bir kap içinde yavaşça sallayarak karıştırın. İyice karışım haline gelmesini sağlayın. Elinize bir miktar bu karışımdan alın ve sakal köklerinize, dairesel şekilde masaj uygulayın. Sakallarınızın her yerine uygulayın ve sakalınızı tarayın. Bir saat gibi süreden sonra sakalınızı iyice temizleyin. Bu işlemi günlük rutin halinde de uygulayabilirsiniz.

Sakal Gürleştirme İçin Sakal Ekimi

Sakalım nasıl çıkar sorusuna verilebilecek en etkin cevaplardan biri sakal ekimidir. Sakal ekimi son zamanlarda sakalı seyrek çıkan veya çeşitli sebeplerden dolayı anormal çıkan insanların çok sık başvurdukları ve olumlu neticeler elde ettikleri bir tıbbi müdahaledir

FUE yöntemi ile uygulanacak sakal ekimi sakal seyrekliğine kesin çözüm sunar. FUE yönteminde insanın fizyolojik yapısına uygun olarak sakal, her yerde arzulanan açı ile çıkar. FUE yöntemi ile yapılan sakal ekimi operasyonu ile deriden şerit şeklinde kıl kökü transferi olmadığı için operasyon sonrası herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Sakal ekimi ile detaylı bilgiyi : Sakal Ekimi Nasıl Yapılır? sayfamızı ziyaret ederek makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sakal Gürleştirme İçin Diğer Yöntemler

Sakal çıkarmak için çeşitli tıbbi maddeler kullanılabilir. Bazı ilaçların faydası olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kimyasal ve tıbbi maddelerin kullanımında son derece dikkatli olunmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka tıbbi gözetmen ve doktor eşliğinde ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Bunun dışında sakal bölgesine masaj yapılması da sakal çıkarmada etkili olabilir. Masaj, yüzdeki kıl foliküllerini uyarır. Günde iki defa dairesel masajlar yaparak ve hafifçe basınç uygulayarak bu işlemi uygulayabilirsiniz. Masaj öncesi ve sonrasında esansiyel ve doğal yağlar kullanmak ve yıkamak faydalı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1) Normal bir bireyde sakallar ne zaman çıkmaya başlar?
 • Sağlıklı bir bireyde 17. yaştan itibaren sakal çıkması gerekir.
 • 2) Sakallar günde ne kadar uzar?
 • Sakal uzama süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, sağlıklı bir bireyin sakalları günde 3-4 mm kadar uzamaktadır.
 • 3) Sakalım için kullandığım doğal yöntemlerden ne zaman sonuç alırım?
 • Sakal gürleştirmek için uygulanan doğal yağlar sonucu biraz geç verebilir. Beklediğiniz etkiyi görmek için en az 3 ay beklemeniz gerekmektedir.
 • 4) Köse bir bireyde doğal yollarla sakal çıkarmak mümkün mü?
 • Eğer köselik varsa yani hiç sakal çıkmıyorsa doğal yağlar bu noktada çözüm olmayacaktır.
 • 5) Sakal çıkarmada en etkili sonucu nasıl alırım?
 • Eğer kesin, etkili ve hızlı bir sonuç almak istiyorsanız sakal ekimi ile istediğiniz sakallara kavuşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

 1. merhabalar 19 yaşındayım sakallarım arasında boşluklar var, sarımsak gibi alternatif yöntemleri denedim fakat bi sonuç elde edemedim. sakal ekimi için doğru yaşta mıyım? yoksa yaşım için erken mi?

 2. 24 yaşındayım sakalım hala tam çıkmamıştı, hiç çıkmayan ve birleşmeyen bölgelerim vardı ne yaptıysam fayda etmedi ve size geldim 3 ay önce sakal ektirdim başta endişeliydim ama sonra çıkmaya başladı şuan gür sakallarım var teşekkür ederim.

 3. Aslında bu söylediğiniz yöntemlerin bir çoğunu uygulamadım ben. Biraz etkisini gördüm ama istediğim gibi olmadı. Sakal ektirmek istiyorum. Konu ile ilgili bilgi almak isterim.

 4. 28 Yaşındayım sakallarım çok seyrek çıkıyor ne yapmalıyım nasıl sık sakallarımın çıkmasını sağlayabilirim bilgilendirir misiniz beni?

 5. 22 yaşındayım ve sakalım yok denilenecek kadar az sayılır. Yukarıda anlattığınız sakal çıkarma yöntemleri etkili olurmu

 6. Merhaba benim yaşım 26 sakallarım çok belirgin diil ama hala Yen’i çıkan bölgeler bulunmakta bunun sıklaşıp ve gürleşmesi için ne yapabilirim saygılar

  1. Merhaba,
   Sakallarında dökülme yaşayan ya da seyreklik bulunan erkeklerin başvurduğu ilk yöntem evde doğal bitkilerle hazırlanan kürlerdir. Ancak her ne kadar düzenli sakal bakımı yapılsa da evde kendi uyguladığınız yöntemler ile açıklık olan bölgede sakal çıkartmanız mümkün değildir. Bu yüzden sakalım nasıl çıkar sorusuna verilebilecek en etkin cevaplardan biri sakal ekimidir. Sakal ekimi hakkında detaylı bilgi almak için 444 1 596’yı arayabilir ve sağlık temsilcilerimize danışabilirsiniz.

 7. ilk sicak suyla tras olup sonra soganin suyunu sakal kisimlarima yedirdim ince tabaka halinde bali surdum ne zaman cikar acaba

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir