Hemen Fiyat Al

Bir şeye sahip olmak bir mesele, sahip olduğumuz şeyi korumak başka bir mesele. Saçlarımızın olması, onlara her zaman sahip olacağımız anlamına gelmiyor. Saçlarımız ne kadar sağlıklı ve güçlü? Ne kadar parlak ve canlı? Bu soruların cevapları, onlara ne kadar sahip olacağımızın da cevabı aslında. Aynı zamanda eğer saçlarımız, güçlü ve sağlıklı, parlak ve canlı ise güzel de demek.

Sağlıklı saçlar için günlük hayatta neler yapmalı?

Günlük hayatımızın rutininde bulunan birçok şey genel sağlığımızı olduğu kadar saç sağlığımızı da oldukça etkiliyor. Basit birtakım alışkanlıklar olduğu için çoğu zaman fark etmiyor ve göz ardı ediyoruz. Ama bu basit görünen ama önemli olan günlük alışkanlıklarımız sağlıklı saçlar için ne yapmalı sorusunun cevabı olabilir.

sac-kurutma-makinesi

Saç kurutma makinesi;

Saçlarımızın kendini kurutmasına ihtiyacı var. Onları bir türlü rahat bırakmıyoruz. Her saçlarımızı yıkadıktan sonra kurutma makinesi ile kurutmak ve saç şekillendirici ile şekil vermek çok zararlı. En azından haftada iki gün bu cihazlardan uzak durmalıyız. Yıkamadan sonra havlu ile nemini alın, durulayın ve kendi başlarına kurumaya bırakın.

sac-duzlestirici

Saç düzleştirici;

Mümkün olduğunca en az ısıda kullanmaya çalışın. Haddinden fazla ısıda kullanmak saçlarınızı kurutur. Sağlıklı saçlar için nemli olması önemli.

Tarama ve fırçalama teknikleri;

Saç fırçasının haddinden fazlası saçların dökülmesine sebep olabilir. Bu konuda aşırıya kaçmamak gerekir. Top uçlu bir fırçanın kullanılması faydalı olabilir fırça seçiminde. Saçlarınız ıslak ise fırçadan ziyade tarak kullanmaktan daha uygun.

Sıcak su ile duş almak;

Saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu suyun sıcaklığıdır. Eğer su çok sıcak olursa saçlar parlaklığını yitirebilir. Aynı kaide soğuk su için de geçerli. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da dengeyi bulmak yani ılık su kullanmak lazım.

Saç cildinin sağlığı;

Saç cildinize yeteri kadar önem verin. Eğer derinizde kepeklenme ve kuruluk problemi varsa bu bir sağlık sorunudur ve önlem alınması gerekir. Sağlıklı cilt sağlıklı saçların ilk yolu. Çünkü saçlarınız gücünü derinizden alıyor.

Şapka takmak;

Eğer güneş ışınları çok güçlü ise şapka takmak saç sağlığı için faydalı olabilir. Güneş ışınlarının şiddeti saçlarınızın kurumasına ve parlaklığını yitirmesine neden olabilir. Geniş bir şapka takarak bu sorunun önüne geçebilir ve hem saçlarınızı hem de cildinizi nemli tutabilirsiniz.

Mevsimlere göre saç bakımı;

Saç sağlığı için bakım yapacaksanız aklınızda tutmanız gereken şeylerden biri hangi mevsimde olduğunuz. Kış aylarında karışımlar ile bakım yaptırmak uygun olabilirken yaz aylarında ağır bakım yöntemleri kullanmak ters tepebilir. O yüzden yazın mümkün olduğunca saçınızı korumaya çalışın.

Protein tüketimi;

Bir söz var; ne yerseniz osunuz diye. Bu kaide saçlarımız için de geçerli. Saçlarımızın sağlığı için günlük yeteri düzeyde protein tüketimi şart. Saçlarımız keratin proteininden oluşuyor. Bu nedenle eğer protein tüketiminiz eksik olursa bu saçlarınıza da aksedecektir.

saç dökülmesine bitkisel çözümler

Saçlara maske yaptırmak;

Saçlara doğal kürler ile maske yaptırmak uygun koşullarda oldukça faydalı olabilir. Her haftada yahut iki haftada bir maske yaptırmak yeterli olacaktır.

Kırıkları düzeltmek;

Saçların sağlıklı ve hızlı gelişmesi ve uzaması için saç ucundaki kırıkları bir buçuk ayda bir aldırmak ve düzeltmek yararlı. Bu işlemi aksatmadan yaptırın.

Sağlıklı saçlar için medikal yöntemler nelerdir?

Hızlı ve etkili sonuç arayanlar için medikal yöntemler çare olabilir. Sağlık durumunuz elverişli olduğu sürece saçınıza medikal yöntemlerle bakım yaptırmanız faydalı ve etkilidir.

PRP

PRP uygulaması son dönemlerde yaygın hale gelmiştir. Risksiz oluşu ve oldukça faydalı sonuçlar vermesi bunda etkilidir. PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Kişinin kendi kanından elde edildiği için sağlığa zararı yoktur ve risksizdir. Sağlıklı saçlar için ne yapmalı sorusunu soruyorsanız, PRP sizin için cevap olabilir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi bileşenlerin, saç köküne küçük iğneler ile enjekte edildiği yöntemdir. Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça aktarılması sağlanır. Ağrısız olan uygulama sayesinde, saç dökülmesinin önüne geçilebileceği gibi, saç hücreleri de beslenir ve böylece saçların daha canlı olması sağlanır. Saç mezoterapisi, sağlıklı saçlara ulaşmanız için medikal yöntemlerden biri olabilir.

Sağlıklı saçlar için stresten uzak durulmalı!

Genetik nedenlerin dışında stres ve yoğun duygu bunalımları saça dökülmelerini en çok tetikleyen unsurlardan. Yani stres sağlığınızı etkilediği gibi saç sağlığınızı da çok çok etkiliyor. Mümkün olduğunca stressiz bir hayat standardı tutturmaya çalışın. Meditasyon ve spor bu açıdan size çok katkı verebilir.

Sağlıklı beslenin!

Beslenme düzenimiz sağlığımıza doğrudan etki ediyor. Beslenme düzeninizi sağlıklı hale getirmek hayat standardınızı yükseltip genel sağlığınızı etkilediği gibi saçlarınızın gücü ve canlılığı için de direkt katkı verecek. Sağlıklı saçlar için elinizden geldiğince sağlıklı beslenin. Sağlıklı ve doğal yağlar içeren besinlerin yanında yeterli protein tüketiminizi sürdürün.

Saçlarınıza doğal bakım kürleri uygulayın!

Saçlarınız gün içinde birçok zararlı etkiye maruz kalıyor. Özellikle yoğunlaşan şehir hayatı saçlarınızı her geçen gün güçsüzleştiriyor. Bunun için elinizden geldiğince bir ya da iki haftada bir saç bakım kürlerini saçlarınıza uygulamak çok faydalı olacaktır. Saçlarınız nefes alacak ve kendini iyileştirmek için fırsat bulacak.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayanlar için saç bakımı nasıl olmalı?

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayanlar için etkili bir saç bakımızdan bahsetmek hayal tüccarlığıdır. Genetik bir sorundur ve durdurulması ancak dönemlik olabilir bazı hormonal ilaçlar ile. Bunun dışında o saçları geri kazanmanın tek yolu saç ekimidir. Çünkü saç dökülen bölgede kökler ölmüştür ve diğer saç dökülmesi devam eden bölgelerde de kök ölümü devam etmektedir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir