Hemen Fiyat Al

Ciltte oluşan ölmüş deri kepek olarak adlandırılır. Belli bir miktar kepek oluşması doğal bir süreçtir. Ancak görünür ve rahatsız edici hale geldiğinde önünün alınması gerekir.
Cilt kendini sürekli yeniler. Yeni hücreler oluşuyorken bir taraftan da bazıları ölür. Ama bu süreç hızlandığında ve ölü deri birikmesi olduğunda kepek sorun haline gelir.

Kepeğin Nedenleri

Saç Yıkama Sıklığı

Saçı az ya da çok yıkamak kepeğe neden olabilir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur ve kişinin tetkikleri yaptırması ve bu konuda uzmanlardan yardım alması gerekir. Az yıkanan ve yağlanan saçta kepek oluşur ama bu, her kepekli saç pistir, yıkanmamıştır anlamına gelmez. Saçını az yıkayanlar yağlanma ve kepek sorunuyla daha çok karşılaşabilir, öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir.

Jöle Benzeri Kimyasallar

Jöle, saç spreyi, köpük benzeri saçı şekillendirmek için kullanılan ürünlerin kepeğe yol açabilmektedir. Bu kimyasallar saç derisinde alerjiye neden olabilir ve tahrişe yol açabilir. Ölü derilerin birikmesini hızlandırabilirler.

Kuru Cilt

Soğuk hava, nemsiz ortam ve fazla ısıtılmış odalar gibi ortamlar kuru cilt oluşmasına neden olabilirler. Kuru cilde sahip olmak kepek oluşmasına neden olabilir. Bu durumda saç derisinin de pul pul dökülmesi, yani kepeklenme görülmesi veya var olan kepek sorununun daha da kötüleşmesi mümkündür.  Kuru cilt nedeniyle görülen kepeklenme diğer kepek türlerine göre daha küçük ve yağsızdır. Kuru cildin yol açtığı pullanma kol ve bacaklarda da görülebilir.

Seboraik Dermatit

Bu konu henüz tamamıyla açıklığa kavuşmuş değildir. Uzmanlar tarafından bir tür mantarın neden olduğu sanılmaktadır. Bir tür egzamadır. Ciltte yer yer yağlı ve kızarık görüntü oluşur. Kabuklanma görülür ve kepek ortaya çıkar.

Malasezya Mantarı

Malasezya mantarı normalde ciltte yaşayan zararsız bir mantardır. Kepek oluşumuna direkt etki etmez. Ama kontrolsüz büyümeye başlarsa kepeğe neden olur. Çünkü cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Bu mantarın varlığı bağışıklık sistemini hızlandırır ve yağlanmaya yol açarak kepek nedeni olur.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı (psoriasis) parlak ve kalın deri pullanmasına neden olur. Sedef hastalığı daha çok dizlerde, dirseklerde ve gövdede olur ancak kafa derisini de etkileyebilir. Eğer sadece kafa derisi etkilenmişse seboreik dermatitten ayırması zorlaşabilir.

Beslenme Düzeni

B vitamini, Çinko içeren besinlerin düzenli şekilde tüketilmemesi kepek nedeni olabilmektedir.

Stres

Duygusal yahut fiziksel olmasına bağlı olmadan stres kepek nedenlerindendir.

saçta kepek nasıl önlenir

Saçta Kepek Nasıl Geçer?

Kepek nasıl geçer sorusuna cevap arayan kişi meselenin ne kadar kişisel olup olmadığını tetkik ettirmesi gerekir. Bu noktada uzmana danışmak ve onunla çözüm aramak önemlidir. Genel geçer yollardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Eğer inatçı, tekrarlayan ve şiddetli bir kepek sorunu yaşanıyorsa saç derisindeki sebum dengesini sağlayan, kalıcı kepeği yok etmek için yoğun ve mikro soyucu etkisi olan şampuanları kullanılmalıdır. Ayrıca kaşıntıyı engellemek için Vitamin PP içerip içermediğine bakılmalıdır.

Saç derinin kuru olmasından dolayı kepek sorunu yaşanıyorsa selenyum içeren, paraben içermeyen şampuanları kullanılmalıdır.

Saç derisindeki kuruluğu önlemek için, uzmana danışarak, saç derisine çiçek yağları içeren saç bakım yağlarıyla masaj yaptırılmalıdır. Bu sayede saç derisinin nemlenmesi ve beslenmesi sağlanabilr.
Saç derisini kurutup, tahriş olmasına neden olacak fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi aletleri bu dönemde kullanılmamalıdır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizimle iletişime geçin
Ara