Hemen Fiyat Al

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran; sürekli stres, ani şok ve travmalar, çeşitli fizyolojik etmenler, psikolojik rahatsızlıklar, hastalıklar ve ilaç kullanımı, yanık gibi çeşitli nedenlerden ötürü baş üzerinde belli bir alandaki saçların dökülerek kelleşmesidir.

Saçkıranın bir anda ortaya çıkmasına neden olan en önemli faktör strestir. Özellikle travma ve ani şoklar saçta kayıplara ve saçkırana neden olacaktır. Bu nedenle saçkıran yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Saçkırana neden olan stres durumları çok sevdiğiniz bir işten, sevdiğiniz insanlarda ayrılmanın oluşturduğu travmalar  ve özellikle ciddi sınavlara hazırlanan öğrenciler korku ve endişe içerisinde geçirdikleri bu süreç Alopecia Areata’ya neden olmaktadır. Saçkırana neden olan bir diğer önemli faktör de  genetik etkenlerdir. Özellikle annelerden gelen kalıtsal gen, çocuklarda da saç kıran oluşabilme ihtimaline neden olur.
saç kıran tedavisi

Saçkıran Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi genellikle saçlarda kalite kaybı ile başlar.  Saçkıran problemi bir anda ortaya çıkar ve öncesinde herhangi bir belirti göstermez. Otoimmünite türü hastalığı olan kişiler, bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle,  kolayca saçkıran olabilir. Bu nedenle Wilson Sendromu ve Behçet Hastalığı gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler doktorları ile iletişim içerisinde olmalıdırlar.

Saçkıran hastalığı,  saçta ani dökülmeler yaşanması ve  madeni para büyüklüğünde açılmalar oluşması ile başlar. Bölgesel saç dökülmeleri ile başlayan saçkıran , tedavi edilmediği durumlarda vücudun başka bölgelerinde deri dökülmelerine neden olmaktadır. Saçkıran ilerlerse ve müdahale edilmezse kaş dökülmesi, bölgesel deri dökülmeleri ve kellik oluşumuna neden olur.

Saçkıranın üç tipi bulunmaktadır;

Alopecia Areata: Saçlarda bir yada birden fazla bölgede saç dökülmesi yaşanması,
Alopecia Totalis: Saçların tamamının dökülmesi,
Alopesi Universalis: Vücudun her bölgesinde deri dökülmelerinin yaşanmasıdır.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?

Hem saçkıran hastalarının hem de çevrelerinin en çok merak ettiği sorulardan biri, saçkıran hastalığının bulaşıcı olup olmadığıdır. Saçkıran hastalığı hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Saçkırana sahip olan kişi günlük rutin hayatına kaldığı gibi devam edebilir. Saçkıran hastalığı, kişinin tedavisi gerçekleştirilerek kısa süre içerisinde çözümlenebilir.

Saçkıran Tedavisi Mümkün müdür?

Saçkıranın tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Saçkırana neden olan etmenin stres olduğu durumlarda, psikolojik destek alınarak derideki tahriş ve saçlardaki dökülme giderilebilir. Saçkıran rahatsızlığının nedeninin genetik olduğu ya da hastalığın ilerlediği durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu sayede ileride oluşabilecek saç kayıpları önlenmiş olunur.

Saçkıran Kortizon Tedavisi

Saçkıran tedavilerinde yaygın olarak kullanılan yöntem kortizon uygulamasıdır. Tedavide saçkıranın yaşandığı bölgeye kortizon enjekte edilir. Kortizon tedavisi, saçkıranın ilerlediği dönemlerde tercih edilir.

DPCP

Saçkırana tedavisinde en etkili uygumadır. Saçkıran görülen bölgeye DCPC maddesinin uygulanması şeklindedir. Ancak bu yöntem neden olduğu birçok yan etkiden ötürü tercih edilmemektedir.

SADBE

Saçkıran tedavisinde kullanılan etkili ve yaygın yöntemlerden biridir. Yöntemin ismi maddenin içeriğinden gelir ve açılımı Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Saçkıranın uygulandığı bölgeye SADBE maddesi uygulanır. Bu madde, içerdiği cnapsaicin maddesinden ötürü uygulandığı bölgede yanma yapabilir. Saçkıranın olduğu bölgede kıl kökünü beslemek ve hücre yenilenmesini sağlamak önemlidir. SADBE içerdiği capsaicin maddesi ile hücre yenilenmesi sağlar. Tedavi sürecinde yanma ve tahriş olması doğaldır. Tedavi kişinin bağışıklık yapısına bağlı olarak 3 ila 6 ay içerisinde etki edecektir.

Saçkıranda PRP Tedavisi

Son dönemlerde kullanılan yöntemlerden biri de PRP tedavisidir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanı özel bir santrifüj tüpüne alınır ve trombositten zengin plazma kısmı ayrıştırılır.  Trombositler vücutta kanamayı durdurur, pıhtılaşmayı sağlar ve doku hasarını da tespit ederek büyüme faktörleri denilen onarıcı maddeleri de salgılar. Ayrıştırılan kısım farklı seanslar halinde mikro iğneler ile deri altına uygulanır. PRP tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur ve uygulanması son derece güvenlidir.

Saçkıran Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saçkıran mantar problemi mi?

Saçkıran, mantar hastalığından farklı olarak saç cildinde yaşanan bir sorun değildir. Saçkıran problemi saç kökünde ortaya çıkar. Saç mantarı, kepek gibi saç cildine etki eden hastalıklarda aranmalıdır.

Saçkıran kaşlarda veya sakalda ortaya çıkar mı?

Saçkıran hastalığı tedavi edilmediği halde saç dökülmesi ile başlayıp, kaş, sakal, deri dökülmesi gibi vücudun çeşitli diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Kaşlarda, sakalda, kirpiklerde ve  vücudun herhangi bölgesinde saçkıran hastalığı yaşanması mümkündür. Alopesi Universalis bir saçkıran çeşididir ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan saçkıranın tıp dilindeki adıdır.

Saçkıran tedavisi saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir mi?

Saçkıran, var olan saç köklerinde ortaya çıkan dönemlik bir hastalıktır. Saçkıran, saç köklerinin verimliliğini ortadan kaldırmaz.  Saçkıran tedavi edilmeye çalışılmasa bile kendi kendine iyileşebilen bir sorundur. Saç dökülmesi ise saç köklerinin verimliliğini yitirmesi ile ortaya çıkar. Saç kökleri ölür ve saçlar dökülür. Bu nedenle saçkıran tedavisi, saç dökülmesine çözüm olamaz.

Saçkıran genetik midir?

Saçkıran temel olarak strese ve travmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak genetik faktörler de saçkırana neden olan faktörler arasındadır. Aile bireylerinde annenin saçkıran geçmişi önem arz etmektedir. Eğer annenin saçkıran geçmişi var ise çocuklarında da saçkıran görülme ihtimali vardır.

Saçkıran kalıcı mıdır?

Saçkıran kalıcı bir hastalık değildir. Strese bağlı oluşan saçkıran tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçebilir. İlaç tedavisinin uygulandığı ilerlemiş durumlarda ise saçkıranın geçmesi ortalama 1 seneyi bulacaktır.

Saçkıran kendi kendine geçer mi?

Saçkıran özellikle strese ve büyük üzüntülere dayalıdır. Kişi bu stresle ve travma ile mücadele ederek, kısa sürede kendiliğinden bir iyileşme sağlanabilir. Kişinin saçkıran ile psikolojik savaşı olumlu sonuçlar getirebilir ve hiçbir harici tedaviye ihtiyaç duymayabilir.

Saçkıran tedavisi ne kadar sürer?

Saçkıran tedavisinin süreci, kişinin bünyesine ve saçkıranın düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterir. Saçkıran tedavisine başlayan kişi iki ay ile bir yıllık bir tedavi sürecine hazır olmalıdır. İki ay ve bir yıllık bir süreç sonucunda ise neredeyse tamamen iyileşme sağlanabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir