Hemen Fiyat Al

Saç Nakli Nedir?

Dökülmeye dayanıklı olan ense, göğüs, kol ve bacak bölgelerinden alınan saç köklerinin saç açıklığı problemi olan bölgeye taşınması işlemine saç nakli denir.

Saç nakillerinde en çok tercih edilen kök alım bölgesi, ense bölgesidir. Saç nakillerinde erkek ve kadın arasında bazı farklılıklar bulunur. Erkeklerde, ense bölgesindeki kıllar DHT (dhidro testosteron) hormonuna duyarsızdırlar. Bu yüzden asla dökülmezler. Vücudun diğer bölgelerinden alınan saç kökleri ise aşınmaya, dökülmeye, azalmaya dayanıksızdırlar. Ense harici diğer bölgelerden alınan köklerin saç ekimi sonrasındaki dönemlerde yeniden dökülme olasılığı vardır. Bu yüzden başın arka kısmından alınan saçların ekilmesi kesinlikle daha doğru bir uygulama olacaktır.

Kadınlarda ise durum farklıdır. Kadınlarda dökülmeme özelliğine sahip hiçbir alan yoktur. Saç dökülmesi genel bir dökülme şeklinde olur. Bu yüzden erkeklere yapılan saç nakillerinin başarı oranı kadınlara yapılan saç nakillerine göre daha yüksektir.

Bilinmesi gereken en büyük faktör ekilen saçların kalıtımsal sebeplerden dolayı zaman içinde dökülebileceğidir. Son zamanlarda saç nakline oldukça yoğun bir talep vardır. Bu da yanlış bilgilere; ranta yönelik yalan enformasyona ve yaygın hatalara yol açmaktadır. Saç nakillerinde işlemlerinin mutlak suretle uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Saç ekiminde sonuçların başarılı olabilmesi için, nakli yapılacak kişinin verici bölge olan ense bölgesinde yeterli saçların olması önemlidir.

Tarihte Saç Nakli

İlk saç nakilleri 19. yüzyıla kadar dayanır. O zamanlarda kafa derisi operasyonla çıkarılarak ilgili bölgeye ‘cerrahi transfer’ ile taşınırdı. Günümüzde tercih edilmeyen bu yöntem çok travmatik bir durum oluşturmaktır.

İlk modern nakiller Japonya’da gerçekleşmiştir. Modern nakil teknikleri Japonlar tarafından kullanılmıştır. 2. Dünya savaşından sonra dünyaya karşı kendini soyutlamış olan Japonya’nın bu çalışmalarından dünyanın uzun bir süre haberi olmamıştır.

İlk saç nakli 1950’lerde Dermatolog Orentreich tarafından erkek denekler üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Günümüzde saç nakli iki şekilde yapılmaktadır:

 • Fut yöntemi
 • Fue yöntemi

Fut yönteminde saç kökleri iki kulak arası ense bölgesinden şeritler halinde alınır. Özel bir işlemden geçirildikten sonra ekime hazır hale getirilir. Fut yönteminin içeriği doktorun ön muayenede tespit ettiği sonuçlara ve ekilecek saç köklerinin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Ekilecek saç köklerinin sayısı 5 bine kadar varabilir. Fut ile Fue tekniği arasındaki en belirgin fark; ense bölgesinden saç köklerinin alım aşamasıdır.

Fue yönteminde verici bölgeden saç kökleri tek tek özel aletlerle alınır. Fut tekniğinde ise verici bölgeden bir şerit halinde alınmaktadır.

Fut yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde ense bölgesinde ağrı, acı, dikiş izi kalabilmektedir. Ayrıca saç köklerini şerit şeklinde alırken sinir ve damarlarda oluşan doku hasarları nedeniyle kalıcı his kayıpları olabilmektedir. Enfeksiyon riski çok yüksektir.

Anlatılan tüm bu yan etkilerden dolayı Fut yöntemi, Fue yöntemine göre günümüzde nerdeyse tercih edilmemektedir. Fue yönteminin ise henüz tespit edilmiş bir dezavantajı bulunmamıştır.

traşsız saç ekimi
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 • 1. Aşama
  Öncelikle ense bölgesindeki saçlar traş edilir. Verici bölgeden mikro motor ile saç köklerinin tek tek alınması için saçların 0,3 mm. ye kadar kısaltılması gereklidir. Daha sonra saç köklerinin alınacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.
 • 2. Aşama
  Bu aşamada saç kökleri mikro motor ile tek tek alınır. Bu amada mikro motor ucunda 0,8-1 mm. pançlar kullanılmaktadır.

0.8 mm pançlarla 1’li (greft) saç kökleri alınmalıdır. Bakıldığında saç ekimi yapıldığı belli olmaması için için alınan 1’li saç kökleri ile ön saç çizgisine saç ekimi yapılmalıdır.

1 mm pançlarla 2’li, 3’lü (greft) saç kökleri alınmalıdır. Yoğun ve sık bir saç görüntüsü oluşturması için, bu greftler de ön saç çizgisine ekilen 1’li greftlerden sonra ekilmelidir.

Alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100’lik gruplar halinde yerleştirilmesi gerekir.

 • 3. Aşama
  3.aşamada ön saç çizginiz oluşturulur. İşaretlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.

Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleriniz için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır.

Kanal açma işlemi, saç ekiminin en önemli kısmıdır.

 • 4. Aşama
  4. aşamada saç ekimi sonrası saçların hangi yöne taranacağı, saçların ne kadar sık ve yoğun olacağına karar verilir. Saç ekimi operasyonunda en önemli kısım, bu kısımdır. Bu önemli adımlara uzman bir doktorla birlikte karar vermeyenler tek yöne taranan saçlara; yoğunlukları farklı ve estetik olmayan saçlara mahkum olabilirler.
 • 5. Aşama
  5. aşamada açılan saç kanallarına, elde edilmiş saç kökleri teker teker yerleştirilir. Saç kanalı atlanmaması öneml, olduğundan bu aşamada oldukça titiz çalışılması gerekmektedir.

Son aşamada saçlar özel bir losyonla temizlenir. Bundan sonra uzman doktor kontrolünde yapılması gerekenler anlatılır.


Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmeleri kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilirse de genelde bir nedene bağlanamaz.
Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması dökülmeyi etkileyerek arttırabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Oluşabilecek Yan Etkiler

 • Saçların yanlış yöne uzaması: Bunun nedeni kötü ve uzman olmayan eller tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarıdır. Saçlar, var olan saçların aksi ya da tamamen alakasız yönünde çıkarlar. Bu durum estetik bozulma nedeniyle, psikolojik ve sosyal travmalara neden olmaktadır.
 • Saçın alındığı alanda his kaybının oluşması: Bu belirti Fut tekniğinde saç köklerinin bulunduğu bölgenin daha derinden alınması nedeniyle damar ve sinirlerin kesilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Nadiren görülse de hissizlik kalıcı olabilmektedir.
 • Saç köklerinin alındığı alanda yara dokularının meydana gelmesi: Bu belirti Fut yönteminde daha sık karşılaşılan bir yan etkidir. Saç köklerinin alındığı bölgenin açık bir yara olması, sterilizasyona dikkat edilmemesi ve açık yaranın dikişlerle tam kapatılamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.
 • Dermoid Kist: Operasyondan birkaç hafta sonra sivilceden daha büyük ve kalıcı kistler, saç köklerinin olması gerekenden daha derine nakledilmesi sonucu ortaya çıkarlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, saç köklerinin yerleştirileceği kanalların boyu ile, alınan greftlerin boyunun aynı olması gerekliliğidir. Genellikle ekim işlemini gerçekleştiren kişinin saç köklerini yerleştirdikten sonra kanala yerleştirilen saç kökünü fark etmeyip aynı kanala 2 den fazla greft yerleştirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.
 • Kanama: En ciddi yan etkilerden biridir. Saç köklerinin alındığı ya da yerleştirildiği alanlarda kanama meydana gelebilmektedir. Bunun olmaması için öncelikle hastanın kanama profili değerlendirilmeli ve göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli tüm laboratuar işlemleri gerçekleştikten sonra operasyon başlatılmalı; kanamayı arttırabilecek tüm ilaçlar operasyondan önce kesilmelidir.
 • Enfeksiyon oluşumları: Nadir de olsa görülen enfeksiyonlar uzmanlarca verilecek ilaçlar sayesinde tedavi edilebilir.
 • Hızlı saç kaybı: Saç ekimi sırasında mevcut olan saçlar zedelenirse, ani saç kayıpları meydana gelebilir. Ekimi gerçekleştiren kişinin tecrübesizliği de bu durumu tetikleyebilir. Kaybın gerçekleşmemesi için işlem esnasında kullanılan araçların tek kullanımlık steril olmalarına dikkat edilmelidir.
 • Parke taşı görünümü: Deride kabarcıklar şeklinde görünüm oluşur. Acılı kaşıntıya sebep olabilir.

Bu yan etkilerin olmaması için saç ekiminin, yeterli teknik alt yapısı bulunan cerrahi merkezlerde, uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

 

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir