Hemen Fiyat Al

Bilindiği gibi, günümüzde saç ekimi terimi altında toplanan operasyonlar, özellikle erkeklerin saç dökülmesi problemine önemli ölçüde çözüm olabilmektedir. Hastaya ihtiyaç duyduğu miktarda saçın ekilmesi ve saç ekimi ameliyatının verimli olabilmesi için ise, operasyon öncesi saç analizi olarak bilinen işlem uygulanmaktadır. Bu yazıda; hem saç muayenesi ve saç analizi, hem de saçın genel yapısı hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri bulabileceksiniz.

Saçın Yapısı

Saçlar, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı keratin proteini içerirler. Keratin proteini, aminoasit olarak bilinen küçük moleküllerdeki yapıların birleşmesi sonucu oluşan büyük bir moleküldür. Bir saç telinin çapı, kişiden kişiye göre değişse de, genelde 0,05 ile 0,09 milimetre arasındadır.

  • Derinin en dış tabakasına epidermis denir. Saç telleri epidermisteki bir çentikten dışarıya doğru çıkarlar.
  • Saçlar, saç gövdesi ve saç kökü olmak üzere 2 bölümden oluşur:

Saç Gövdesi

Saçların derinin dışında kalan kısmına saç gövdesi denir. Saç gövdesi; keratine dönüşmüş ölü hücrelerden, bunları bir arada tutmakta olan birtakım maddelerden ve az bir miktar da sudan oluşur. Saçları kesilen kişilerin hiçbir acı hissetmemesinin sebebi de bu yapıdır.

Saç gövdeleri 3 tabakadan oluşur. Bu tabakalar medulla, korteks ve kütiküldür. Medulla en içte bulunan kısımdır; sadece uzun ve kalın olan saçlarda yer alır. Korteks tabakası; keratin liflerden oluşan ve ortada yer alan tabakadır. Saç tellerine esneklik, sağlamlık ve renk veren katman kortekstir. Kütikül tabaka ise en dışta bulunan tabakadır. Renksiz ve ince yapılıdır; birbiri üzerini 6 ya da 10 kat sararak örtmekte olan hücrelerden oluşur. Kütikül tabakanın görevi, saç kortekslerini korumaktır.

Saç Kökleri

Saç telleri, saç köklerinden çıkarlar. Kök, kafa derisinin yağ tabakalarına gömülmüş olan, girinti şeklindeki küçük bir yapısıdır. Saç köklerinin deri içinde kalan kısımlarının en uç bölümüne saç soğanı denir. Saç soğanları canlıdır ve devamlı bölünerek çoğalan hücrelerden oluşur. Silindirik yapıda ve uzun olan bu hücreler, ince saç liflerini üretmekle görevlidirler.

Saç soğanlarında, saçlara rengini veren pigmentleri üretmekte olan hücreler de vardır. Bu pigmentlere melanin, onları üreten hücrelere de melanosit denilmektedir. Erkeklik hormonlarının reseptörlerinin de bu bölümdeki hücrelerin üzerinde olduğu bilinmektedir. Saç köklerinin çevrelerinde ve bitişiklerinde bazı salgı bezleri de bulunmaktadır. Bunların en önemli olanları saçları kayganlaştırmaya yarayan yağı, yani sebumu salgılayan sebase bezleridir.

Saç Rengini ve Yapısını Neler Etkiler?

Saçların farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonlarının bir sonucu olarak oluşur. Saçta bulunan melanin asıl olarak saçların etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saçlar, yaşlanmayla birlikte grileşir. Ancak gerçek olan gri saçlar ileriki yaşlara kadar nadir görülürler. Çoğunlukla gri saç adı verilenler, beyaz ve pigmentli saçların bir karışımıdırlar. Grileşmelerin erken safhalarında ani pigmentasyon kayıpları oluştuğu düşünülmekle beraber farklı ırklardaki insanların saçlarının kesitsel görünümlerinde de farklılıklar görülebilir. Beyaz ırktaki insanların saç kesitleri ovaldir ve kıvırcıklaşma eğilimleri gösterir. Asyalı insanların saç kesitleri de yuvarlak ve düz olur. Afrika ve Karayipler’de bulunan insanların saç kesitleri ise yassıdır ve bu yüzden saç telleri birbirine dolaşık haldedir.

Saçın Yaşam Döngüsü

Saç kökleri, gelişme dönemi ve dinlenme dönemlerinden oluşan bir yaşam döngüsü içinde yer alır. Dinlenme döneminin sonunda saçlarda dökülme görülür ve bu saçların yerine yine aynı kökten başka saçlar çıkar. Böylece yeni bir döngü başlar.

Saçların yaşam döngüsü 3 süreçten oluşur:

1. Aktif büyüme (anajen)

2. Geçiş evresi (katajen)

3. Dinlenme evresi (telojen)

Anajen fazlar, yaklaşık olarak 3 – ile 6 yıl, katejen fazlar 2 – 3 hafta ve telojen fazlar da ortalama 3 ay sürmektedir. Kafa derilerindeki binlerce farklı saç folikülü, herhangi bir zamanda farklı safhalarda bulunabilirler. Saçlar her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 3 – 6 sene boyunca sürekli büyürler ve daha sonra 2 – ile 3 hafta boyunca büyümeyi durdururlar. Bu süreden sonra ise saçlar dökülmeye başlar. Günde ortalama 80 ya da 120 tel saç dökülmesi gerçekleşebilir.

Saç Analizi

Dünya üzerinde az sayıda yerde kullanılan yeni bir saç analiz cihazı ile saçlar üzerine çalışan saç uzmanları, detaylı saç analizleri ve raporlarını oluşturup saçınızla ilgili bilgileri ortaya çıkarırlar. Saç uzmanları, saç analizleri ile saçlarınızdaki sorunlarını tespit edip saçların tedavisini planlayıp, yapılan tedavilerin olumlu sonuçlarını gerçekçi bir şekilde rapor ederek uygun tedaviler sunarlar.

Kapiloskopi

Saçlar ve saçlı deriler, yüksek büyütmeli mercekler yardımıyla ekrana yansıtılır. Saçın durumunu data banklarındaki diğer saçlı deri problemleri ile karşılaştırmak, sorunların tiplerini belirlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, uygulanmakta olan tedaviler sonrasında saçlı deriler ve saçlardaki düzelmeleri, eski fotoğraflar kullanılarak yapılan karşılaştırmalar ile değerlendirme imkânı da mevcuttur.

Dansitometri

Dansitometri, santimetrekaredeki saç sayısının belirlenmesinde kullanılan yönteme verilen addır. Yüksek zoomlamalar ile ekrana yansıtılan görüntü üzerinde tekli, ikili ve üçlü foliküler üniteler işaretlenir. Bu sistem santimetre karedeki foliküler ünite ve saç sayısını hesaplamaktadır. Bu işlem, saç ekimi öncesinde saç ekilecek bölgedeki saç sayısının kesin olarak belirlenmesini sağlar. Ayrıca, uygulanan tedavilerin sonucunda, önceki bulgular ile karşılaştırmalar yapma ve iyileşme derecesini öğrenme imkânı da sağlar.

Sebum

Ciltteki yağ salgılama seviyesini ölçmeye yarayan bantlar cilde bir aplikatör yardımıyla uygulanır. Bu bantlar bir süre tutulduktan sonra ekranın üstüne konur ve bu sayede yağ miktarı ölçülür. Bu sistemler kullanılmakta olan tedavinin etkinliğini ve şampuanların etkisini belirlemek için uygulanan ölçümleri gösterirler.

Trichogram

Kafa derilerinin 4 farklı yerinden alınan kıl örnekleri, video kameranın önüne konularak ekrana yansıtılır. Koparılan bu örnekler, saçın gelişme evrelerinin hangi düzeyde olduğunu belirler. Sistem sayesinde otomatik olarak anagen ve telogen oranını hesaplamak oldukça kolaydır. Bu ölçümler, tedavi etkinliklerinin sayısal değerler ile saptanmalarına yardımcı olurlar.

Saçların Çizgisi

Saç çizgisinin, insanlardaki alın genişliğinde ve yüzün estetik görünümünde önemli bir payı vardır. Saç dökülmesi olan kişilerde saç çizgisi kaybolur. Saç çizgisi kaybolmuş olan kişilerin de alnı ve yüzü olduğundan geniş görünür. Bazı merkezlerde, uzmanlar tarafından, saç çizgisi kaybolmuş kişiler için saç ekimi ameliyatı ile yeni bir saç çizgisi belirlenip oluşturulabilmektedir.

Estecenter’da Saç Muayenesi ve Saç Analizi

Saç ekimi uzmanlarımız, saç ekimi yapılacak olan bölgelerdeki saç yapısını ve kökleri verecek bölgelerdeki saç yoğunluğunu saç analiz cihazları ile inceler ve elde ettikleri bilgilere göre kişinin ne kadar saça ihtiyacı olduğunu ve ensesinden ne kadar saç kökü alınması gerektiği hesaplarlar. Bu işlemlerden sonra ise bir tablo hazırlanıp hastaya sunulur.

Saç ekimi uzmanlarımız, tedavi esnasında kişinin daha önce geçirmiş olduğu hastalık ya da önemli bir sağlık problemi varsa bunları göz önünde bulundurur. Ayrıca, beklentilerini dinledikleri hastaların saç kılı kalınlıklarını, saç yapılarını, verici bölge sıklıklarını, saç renklerini ve saç kaybı derecelerini de incelerler.

Saç kayıpları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Saç kayıplarının yoğunluğuna göre nakil yapılacak greft miktarının operasyonlar öncesi hesaplanması gerekmektedir. Kalın saç tellerine ya da koyu renkli saçlara sahip kişiler ile ince saç tellerine ve açık renkli saçlara sahip kişilerin saç ekim sıklıkları farklı olmaktadır. Bu nedenle 2. gruba daha çok ekim yapılması estetik açıdan daha iyi olmaktadır. Yapılan tüm bu analizler saç ekimlerinin başarısını olumlu olarak etkileyecek önemli değerler döndürür.

Eğer siz de saç muayenesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ya da saç analizi yaptırmak istiyorsanız, bu alanda uzman doktorlar ile görüşüp randevu almak için Estecenter ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir