Hemen Fiyat Al

Saç ekimi, özel tekniklerle donör saha adı verilen bölgeden, sağlıklı saç köklerinin alınarak, saçsız alana transfer edilmesiyle yapılan bir işlemdir. Bu alandaki gelişmelere paralel olarak, 2006 yılından itibaren FUE yöntemiyle yapılmaya başlayan saç ekimi, bu işlemin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Bunu uygulayan kurumlar, kademeli olarak FUT tekniğinden, FUE tekniğine dönüş yapmıştır.

FUE tekniğinde; donör saha adı verilen her iki kulak üzerinden ve iki kulak arasındaki saçlı alandan saç kökleri, 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik mikro uçlarla tek tek çıkarılmaktadır. Saç köklerinin çıkarılma işlemi, manuel punch ya da mikro motor adı verilen cihazla gerçekleştirilmektedir. Buradan çıkarılan saç ünitelerine, greft adı verilmektedir. Bir tane greft, 2’li ya da 3’lü saç hücreleri içermektedir.

FUE tekniğiyle saç ekimi, lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Uygulamaya başlamadan önce, lokal anestezi için vurulan birkaç iğne acısının dışında hastalar herhangi bir acı hissetmez. Uyuşma oldukça hızlı gelişir. Yapılan uygulama sırasında hastanın bilinci açık olduğundan, işlemleri izleyebilir ya da doktorla sohbet edebilir. Donör sahadaki saç köklerinin alınacağı alandaki saçların sıklığı ve hastanın ihtiyacına göre, yapılan bir seansta 2000-75000 greftlik yani, 5000 ile 18750 saç teli transferi gerçekleştirilebilir. Greft sayıları yüksek olduğunda ve saç ekimi manuel yapılacak ise yapılan seans iki güne bölünerek uygulanabilir. Hastanın saç teli kalınlığı ve ihtiyacına göre, ne kadar grefte ihtiyaç duyulacağına doktor, hastaya saç analizi yaptıktan sonra karar vermektedir.

FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi izsiz olarak tabir edilse de, donör saha adlı bölgede 1 mm den daha küçük olan saçsız alanlar ya da burada noktasal beyaz izler meydana gelebilir. Bu alanların çevresinde bulunan saçlar uzadığı zaman, bu izler hiçbir şekilde görünmez. Bu yüzden FUE tekniği, izsiz bir işlem olarak kabul edilmektedir. Bu yöntemin ilk zamanlarda manuel punchla yapılması sırasında, bir gün içinde alınacak greft sayısı daha kısıtlıydı.

Saç ekiminde çok sayıda greft ihtiyacı olduğunda, bu durum sürenin uzamasına neden olmaktaydı. Aynı zamanda, maliyetlerin yükselmesine sebep oluyordu. Daha sonra mikro motor punch kullanılarak saç kökleri alınmaya başladığında, kısa sürede daha fazla greft toplanmaya başlamıştır. Bu, hem zaman kazandırmış hem de maliyetleri düşüren bir etken olmuştur. Uzmanlarca mikro motor punçlarla, düşük devirde, ince uçlarla, dokuyla uygun açı ve derinlikle yapıldığında, donör sahada iz oluşturmadan işlem tamamlanmaya başlanmıştır. Eğer mikro motor bilinçsiz kullanılır, yüksek devirde çalıştırılır, kalın punchlar kullanılırsa, donör sahada daha fazla travma meydana gelmekte ve burada büyük izler oluşabilmektedir. Bu yüzden, bu işlemin mutlaka uzman ve deneyimli kişilerle yapılması önemlidir.

Saç ekimi öncesi tavsiyeler

Saç ekiminden önce iyileşme sürecine ihtiyacınız olduğundan, çalışıyorsanız 7-10 gün kadar izin almalısınız.
Operasyon uygulanmadan en az bir hafta önce, kan sulandırıcı ilaç kullanımını bırakmanız gerekir. Ayrıca depresyon ilaçlarını, ağrı kesicileri, E ve B vitamin ilaçlarını, gıda takviyelerini, bitkisel ilaçları ve multi vitaminleri de bırakmalısınız.

 • Saç destekleyici ürünlerin kullanımı da bırakılmalıdır.
 • Alkol kullanımını 3 gün önceden kesmelisiniz.
 • Devamlı kullanılan ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmelidir.
 • Operasyona giderken, saçlarınızı kısa kestirmenize gerek yok. Kıyafetlerinizi, rahat olanlardan seçin ve kahvaltınızı yapın.
 • Operasyondan sonra kullanmak için ayarlanabilir bir şapka alınız.
 • Saçların tepesine işlem yapılacaksa, teması önlemek için seyahat yastığı alınmalıdır.

FUE tekniğinin avantajları nelerdir?

Saç kökleri; yalnız iki kulak arasındaki bölgeden değil, kulak üzerindeki bölgeden de alındığından, daha yüksek saç sayısına ulaşılabilir. Bir seans içinde yaklaşık olarak, 5000 ile 18750 saç teli elde edilebilir.
Saçların alınacağı bölgede, 0,7 ile 0,8 mm’lik uçlar kullanılarak alım yapıldığından ve bisturi kullanılmadığından, burada iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir. Saç ekimi yapılan kişiler, 7-10 gün içinde aktif olarak iş ve sosyal yaşamına geri dönebilirler.

Bu işlem minimal invaziv kabul edildiğinden, operasyondan sonra ağrı ve gerginlik hisleri oluşmaz.
Bu teknik kullanılırken dikişe başvurulmadığından, dikiş aldırmak ve dikişle dolaşmak durumunda kalınmaz. Hastalar, kendilerini bu konuda rahat hissedebilirler.

FUE tekniğinin aşamaları nelerdir?

Bu yöntem, toplam olarak 4 aşamadan oluşmaktadır.

1 Aşama:

Bu aşama, operasyona hazırlık bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hastaların fotoğraflarının çekimi, saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesi, saçların 1 mm den daha kısa şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi faaliyetleri içermektedir.

2 Aşama:

Bu aşama, belirlenen donör sahadan saç köklerinin alınmasını içermektedir. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Uyuşturulmuş olan donör sahadan, saçlarda seyrelti oluşturmadan belli aralıklarla saç kökleri alınır. Mikro motor ya da manuel punch kullanılarak, 0,7 ya da 0,8 mm lik uçlar yardımıyla saç köklerinin alımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri toplanarak, +4 ile +10 C ısıda özel bir solüsyonun içinde bekletilir.

3 Aşama:

Bu aşama, kanalların açılma bölümüdür. Saç ekimi yapılacak alanın uyuşturulmasıyla, saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre hazırlanan özel kanal açıcılar kullanılarak yapılmaktadır. Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken bölümüdür. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz.

4 Aşama:

Bu aşama, açılmış olan kanalların içine saç köklerinin yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması bölümüdür. Bu aşama da, yaklaşık olarak 3 saat kadar sürmektedir. Buradan FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi işleminin, yaklaşık olarak 6 ile 9 saat arasında sürdüğü anlaşılabilir. Bu aşamalar sırasında hastaya dinlenmesi, yemek yemesi gibi eylemler için 10-15 dakika molalar verilebilir. Operasyon tamamlandıktan sonra, saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır. Bu bandaj ertesi gün çıkarılır.

Operasyon bittikten sonra hafif bir ağrı olursa, ağrı kesici ve enfeksiyon riskine karşılık antibiyotik kullanımı yapılır. Ekimi yapılan saç kökleri, 7 gün içinde sağlam bir hale gelir. Bu süreçte temkinli yapılan saç yıkamalar ile kabuklanmalar temizlenir. Yıkama işlemi, avuç içi ve parmaklarla yapılmalıdır. Kesinlikle tırnaklar kullanılmamalıdır. Yeni ekilen saç kökleri, 2-3 hafta kadar uzama gösterir.

Bundan sonra uzama durur ve saçlar dökülmeye başlar. Saçların bazen bir kısmı, bazen de hepsi dökülebilir. Buradaki olay aslında saçların kırılmasıdır. Saç kökleri yerinde durmaktadır. Saç kökleri birkaç hafta dinlendikten sonra, yeniden uzamaya başlar. Ön bölgedeki saçlar 6-8 ay içinde, tepe tarafında olan saçlar ise 8-12 ay içinde uzayarak, olması gerektiği hale gelir.

FUE tekniğiyle yapılan saç ekiminden sonra saç yıkama nasıl yapılmalıdır?

Yapılan operasyondan sonraki gün yada ikinci gün, koyulan bandaj çıkartılır. Hastalar saçlarını kendi yıkayacaksa, yıkama işlemine 3. gün başlamaları önerilmektedir. Saçlara önerilen losyon sürülmeli ve hafifçe bastırıp sadece dokunma yoluyla losyon dağıtılmalıdır.

Bu esnada, sürtme hareketi yapılmamalıdır. Bu şekilde yarım saat ile bir saat arası beklemek gerekir. Daha sonra, ılık suyla saça sürülen losyon akıtılmalıdır. Ardından önerilmiş olan bir şampuanla, sadece dokunarak saçlar yıkanmalıdır. Yine dikkatli bir şekilde, şampuan saçlardan akıtılmalı ve ılık suyla durulama yapılmalıdır. Saç kurutma makinesi yardımıyla uzaktan ılık ya da soğuk olarak kurutma işlemi yapılır.

Bu şekilde yıkamalar, 7-10 gün boyunca her gün tekrar edilmelidir. Bu süreden sonra saçtaki kabuklanmaların yumuşaması için, saçlar losyonda 1-2 saat kadar bekletilmelidir. Artık kabukların daha rahat çıkması için hafifçe bastırarak, saçlar yıkanabilir. Saçta olan kabukların dökülmesi, 7-10 günde biter. En fazla 15 gün içinde kaybolur. Kabukların bir an önce dökülmesi, iyileşmeyi hızlandırır. Geç dökülen kabuklanmalar ise, iyileşmeyi olumsuz etkiler.

Saç ekimi sonrasındaki tavsiyeler

 • Saç ekimi yapılmış olan bölgenin, 7-10 gün boyunca herhangi bir yere çarpılmaması gerekir.
 • Operasyon sonunda koyulan bandajın, birci yada ikinci gün sonra çıkarılması gerekir.
 • Saçların yıkaması saç ekimi yapılan hastanede yada kendisi üçüncü günden sonra yapılmalıdır.
 • Her gün bir defa yapılacak olan saç yıkama, önerilen şekilde yapılmalıdır.
 • Yedinci günle birlikte, kabuklanmaların dökülmesi gerekmektedir.
 • Onuncu günle birlikte, kabuklanmaların hala olması, iyileşmeyi olumsuz olarak etkileyecektir.
 • Saç ekimi sonrası 15 gün boyunca; havuz, deniz, solaryum, sauna gibi faaliyetlerden uzak durulması gerekir.
 • Güneşin yoğun olduğu zamanlarda, bir ay boyunca şapka kullanılması gerekir.
 • 10 gün içinde kabuklanmaların hepsi dökülürse, hasta kendi şampuanını kullanmaya başlayabilir.

FUE tekniği ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) FUE saç ekimi kimlere yapılabilir?

İsteyen herkes FUE saç ekimi tekniği yaptırabilir.

2) FUE saç ekimi operasyonunda canım yanar mı?

İşlem sırasında acı çekmemeniz için lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden herhangib ir acı hissetmezsiniz.

3) İşlem ne kadar sürer?

Saç ekimi operasyonunun uzunluğu kaç kök ekim yapılacağına bağlıdır. Ekim süresi ortalama 6-8 saattir.

4) İşlem sonrası herhangi bir iz kalır mı?

FUE yöntemiyle yapılan ekimlerde iz kalmamaktadır.

5) FUE saç ekimi sonrasında kesin sonuç ne zaman alınır?

FUE tekniğiyle 8-12 ay içerisinde saçlarınız tamamen çıkar.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars