Hemen Fiyat Al

Saç ekimi sonuçları ve ekimden sonra saçların nasıl gözükeceği saç ekimi yaptıran herkesin merak ettiği temel sorudur. Saç ekimi işlemi yaptıran kişilerin dikkat etmesi gereken ilk konu ekim işlemini kimin yapacağıdır. Saç ekimi işlemi el becerisi gerektirdiğinden, ekim yapacak olan kişinin hem alanında uzman hem de tecrübeli olması gerekiyor.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi ile yapıldığı için steril bir ameliyathane ortamında işlemin yapılması gerekmektedir. Anestezi alanında en güncel yöntem olan sedasyon işlemi ile operasyon sırasında hiçbir acı ve ağrı hissetmezsiniz. Sedasyon yönteminin hastane ya da saç ekim merkezinin sedasyon ve reanimasyon uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle saç ekimi yaptırmadan önce operasyonun yapılacağı yerin steril olmasını, saç ekim uzmanının tecrübesini ve sedasyon uzmanı olmasına dikkat edin.

Saç ekimi işlemi kısaca, kişinin kendisinden alınan saç köklerinin saç olmayan yerlerde açılan kök bölgelerine yerleştirilmesi olarak ifade edilebilir. Saç ekimi yapılmadan önce doktorunuzla birlikte hangi bölgelere ekim yapılacağına dair karar vermeniz gerekiyor. Bu noktada doktorunuz yaptığı tetkik ve analizler ile hangi bölgelere ekim yapılabileceğini tespit eder. Bu doğrultuda ekim yapılacak bölge üzerinde çizim yapılır. Genellikle ense ve kulak arkası bölgelerinden alınan kaliteli greftler, ekim yapılacak olan şakak ya da tepe bölgesine yerleştirilir. Ekim işlemi doktorun tecrübesine, greft sayısına ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 6-9 saat arasında sürer.

Saç Ekimi İşlemi sonucu Ne zaman Alınmaya Başlanır?

Saç ekimi sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, saçın tipi, rengi, dökülmenin oranı ve devam edip etmediği gibi faktörler doktorlar tarafından iyice incelenmeli, tayin edilmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır. Tüm değişkenler dikkate alınarak hastaya bilgi verilmeli, saç ekimi sonrasındaki değerlendirmeler de bu değişken faktörler dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Ekim sonucunu anlamak için doktorunuzla verdiğiniz karar sonucu çizim yapılan bölgeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Alınan greft sayısı, greftlerin kaliteli olması, ekim yapılan alanın büyüklüğü, genetik yapınız, kullandığınız ilaçlar ve hatta geçirdiğiniz hastalıklar saç ekimi işleminden elde ettiğiniz sonucu etkileyecektir. Doğru hastane ya da saç ekim merkezinin önemi, saç ekim işlemi sonuçları için önem taşımaktadır. Doktorunuzun profesyonelliği ve ekibinin tecrübesi alınan kaliteli greftlerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi için son derece önemlidir.

Saç Ekimi Hemen Sonuç Veren bir Operasyon Değildir!

Saç ekimi için başvuran kişilerin öncelikle gerekli tahlil ve tetkiklerden geçmesi gerekir. Daha sonra doktorunuz tetkik sonuçlarına bağlı olarak gerekli analizleri yapacaktır. Bu doğrultuda sizin için en ideal saç ekimi işlemi belirlenir ve muhtemel saç ekim işlemi sonucunu gösterilir. Saç ekim işleminin başarılı olması ve ekilen saçların yoğunluğu kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Önemli olan ekim işleminden önce doktorunuzun sizin beklentinizi tam olarak algılaması ve ekim sonucu hakkında gerekli bilgilendirmeyi tam olarak yapmasıdır.
Saç ekiminden kaç gün sonra saçlar çıkar sorusunun cevabı kişiye göre değişiklik gösterir. Öncelikle saç ekimi işleminin sonrasında, gözle görünür değişikliğin ortaya çıkması için öncelikle işlem sonrası oluşan kabuklanmanın dökülmesi ve oluşan yaralarının iyileşmesi gerekiyor. Saçlar, saç ekimi işleminden 6 ay sonra ekim yapılan bölgeden çıkmaya başlar.

Saç ekimi fiyatları

İstediğiniz sonuca sahip olmanız ise ortalama 1 seneyi bulur. Bu nedenle saç ekimi yaptırdıysanız hemen sonuç almayı beklemeyin. İstediğiniz saçlara kavuşmanız ortalama 1 seneyi bulacağı için bu süre boyunca saçlarınıza ekstra özen göstermeniz gerekiyor. 1 senelik düzenli takibinizin sonucunda eğer hala istediğiniz saçlara kavuşamamışsanız ikinci hatta üçüncü ekim seansını da gerçekleştirebilirsiniz. Ekim sonucunda istediğiniz saçlara sahip olamamanızın nedeni sadece operasyonun başarısız olması değil, ayın zamanda greftlerin kalitesiz olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle ikinci bir ekim yaptırmaktan ya da PRP adı verilen saç köklerinin vitaminler ile güçlendirilmesi işlemini yaptırabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında Neler Olur?

Saç ekiminden sonra ortalama bir ay sonra ekilen köklerdeki saçlar dökülmeye başlar. Dökülmenin ardından bir süre ekim yapılan bölgeye sanki hiçbir işlem yapılmamış gibi görünür. Ekilen saçların dökülmesinden sonra yaklaşık üç ay içerisinde, uyarılan köklerden ekim yapılan yeni saçlarınız çıkmaya başlar. Üçüncü aydan altıncı aya kadar süren bir zamanda çıkmaya başlayan yeni saçlar, altıncı ayda görünür hale gelmeye başlar.

Altıncı aydan bir yılın sonuna kadar yeni çıkan saçların uzar ve kendi saçlarınız gibi doğal bir hal alır. Bu noktada saçlarınızın doğal görüntüye sahip olması doktorunuzun tecrübesine ve doğru analiz yapmış olmasına bağlıdır. Saç ekimi işleminden önce var olan saçlarınızın saç köklerinin ve saç çıkış yönlerinin detaylı olarak analiz edilmesi gerekir. Böylece ekim sırasında yeni ekilen saçlarınız diğerleriyle uyumlu olacak ve en doğal görüntüyü elde edeceksiniz. Günümüzde kullanılan son teknoloji cihazlar ile saç ekiminde en doğal sonucu elde edilir ve kimse saç ekimi yaptırdığınızı anlamaz.

Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

Öncelikle yaşınız, beslenme düzeniniz, yaralarınızın iyileşme süresi, hormonal dengenizin olup olmadığı, cilt renginiz ve saç renginiz, genetik faktörler, saç greftlerinin kalitesi, çevresel faktörler, saçlarınızın çıkış yönü gibi etkenler saç ekimi sonuçlarını etkileyen faktörler olarak sayılabilir.

Kişiden kişiye farklılık gösteren fiziksel özelliklerin yanında, saçın karakteristik özellikleri de saç ekimi başarısı üzerinde etkili olmaktadır. Saçın karakteristik özellikleri, saç rengi, saç telinin kalınlığı ve saç telinin şeklidir. Saçlarınızın çıkış yönü ve greftlerin kalitesi de yeni ekilen saçların yoğunluğunu ve saç ekimi sonucunu etkiler. Her bir saç kökünün içerisindeki saç teli sayısı, saç ekiminin sonuçlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kulak arkasından ve enseden alınan ve dökülmemeye programlanmış olan greftler incelenmeli ve kaliteli olduklarından emin olunduktan sonra ekim işlemi yaptırmaya karar verilmelidir.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra özellikle ilk hafta saç bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Saçlarınızı yıkamak için doktorunuzun tavsiye ettiği bir şampuan kullanmanın yanı sıra başınıza baskı yapmamaya gösterin. Ayrıca operasyon önce ve sonra sigara ve alkol kullanmayın. Ekim yapılmış olan bölgenin iyileşene kadar güneşten uzak tutulması önemlidir. Bu gibi etmenlere de dikkat ettikten sonra ekim sonucunda istediğiniz sonuçlara kavuşabilirsiniz.

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir