Hemen Fiyat Al

Saç ekimi öncesi neler yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonunun her aşamasında olması gerektiği gibi, saç ekimi öncesinde yapılacak muayenelerde de, uzman doktorun olması gereklidir. Bu muayene sonucunda çıkacak sonuçlara göre, planlama gerçekleşecektir.

Muayene yapılırken kontrol edilmesi gereken konular; ekim bölgesinde bulunan saçların durumu ve yapısı, saç köklerinin alınacağı bölgenin durumu ve yapısıdır. Bu konuda analiz cihazı adı verilen dijital aletler kullanılarak, belli başlı bazı hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalarda, saç kökü sayısı ve diğer alan hesaplamaları vardır. Muayene sonucunda hazırlanacak plan, bu rakamlara göre yapılacaktır.

Muayene yapılırken, diğer tıbbi operasyon öncesi yapılan muayenelerde olduğu gibi, hastanın başka bir hastalığı ve kullandığı düzenli ilaçlar olup olmadığı sorulur. Bir hastalığı var ve saç ekimi operasyonuna engel teşkil ediyorsa, bu durumun ortadan kaldırılması amaçlanır.

Saç ekimi öncesi muayenesinde nelere bakılır?

Muayenede saç ile ilgili her özellik, önemli bilgi kategorisindedir. Saç kaybının derecesi, saçın şekli, kafa derisinin özelliği, saç rengi, saç teli kalınlığı, saç sıklığı gibi özellikler ışığında gerekli adımlar atılacaktır. Bu bilgiler, kesinlikle saç ekimi operasyonunun planlanması ve plan dışı bir şeyin olmaması açısından önemlidir. Bu bilgilere uygun hareket edilir ise, operasyonun sonucu hastayı mutlu edecektir.

Son zamanlarda, ülkemize saç ekimi operasyonu için gelen birçok turist hasta bulunmaktadır. Bu turist hastaların, bu ön hazırlık muayenesine katılması lojistik anlamda mümkün olmadığından, saç ekimi merkezi ekibinin hazırlıkları ve planlamaları eksiksiz ve kusursuz yapması açısından, hastanın operasyon öncesinde kafasının her yönden fotoğrafını merkeze iletmesi gerekecektir.

Bu işlem sonrasında, ekip gerekli analizleri görüntüler üzerinden yaparak, hazırlık aşamasını geçecektir. Bu hazırlık aşamasından sonra, turist hastaya gerekli bilgiler iletilip, operasyonun nasıl yapılabileceği konusunda bilgiler verilmektedir.Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç sıklığı ile ilgili hesaplamalar

Ense kökünden transfer edilecek saç kök sayısı ile transferin gerçekleşeceğisaç sıklığı arasında doğru yönlü bir ilişki vardır. Yani ne kadar sık bir alan ortaya konulacaksa, o kadar fazla saç kökü transfer edilmelidir. Aslında basit bir matematik denklemi ile bu ilişki açıklanabilir.

Bu sebepten hareketle de, ense kökündeki saç sıklığı da çok önemli bir detaydır. Saç açıklığı olarak adlandırılan bulgu ne kadar az ise, ekim bölgesine yapılacak transfer o kadar fazla olabilir. Bu noktada, saçların sık ve dökülmemiş olduğunu bize anlatabilecek ölçütlerden bahsedebiliriz. Eğer saçı hiç dökülmemiş bir insan için bir gözlemde bulunuyor iseniz, göreceğiniz sonuç santimetrekarede 60-100 saç köküdür.

Bunun dışında, biraz saçı dökülmüş bir kişide karşılaşacağınız 40-60 saç kökü olan bir sonuç ise,yine gayet sık bir görüntüdür. Yani asıl bu operasyonlarda amaçlanan görüntü de, 40-60 saç kökü ekim işlemidir. Bu gerçekleşir ise, operasyonun çok başarılı olduğu söylenebilir.

Bu noktada hastanın beklentisi de, elbette hasta mutluluğuna etki edebilecek bir unsurdur. Bazı örneklerde 25-30 kök içeren bir sıklık, istenilen görüntüyü verse de; bir diğer operasyonda gerçekleşen 40-60 kök içeren bir sıklık, istenilen görüntüyü vermeyebilir. Yani özet ile yukarıda da belirtilen saç özellikleri, bu sıklığın nasıl gözükeceği noktasında çok önemlidir.

Bu noktada hastanın beklentisini bu şekilde yönetmek, en doğru hareket olacaktır. Zaten planlama aşamasında operasyonun başarılı sonuçlanabilmesi için, ekip ile hastanın ortak paydada buluşuyor olması gerekir. Çünkü yersiz vaatler, yersiz beklentileri beraberinde getireceği için; hasta ve doktorun gerçekçilik ekseninde operasyonun başarılı geçmesi için, her şeyi yapması gerekir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir