Hemen Fiyat Al

Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, stres gibi birçok nedenden ötürü saçları dökülen kişilerin tercih ettiği yöntemlerden biri şüphesiz saç ekimidir. Saç ekiminin günümüzde bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni diğer yöntemlere nazaran kalıcı ve kesin bir sonuç sunmasıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler bu konuda bazı tereddütler yaşayabilir. Ancak saç ekiminin doğru yerde yaptırılması mükemmel sonuçların alınmasını sağlar. Aynı zamanda saç ekimi, doğru teknik, ekip ve ekipmanlarla uygulandığı takdirde kişilerin ömür boyu kullanacakları sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlar.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi ya da saç nakli; yaşın ilerlemesi, genetik ya da hastalık ve kaza gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere yönelik gerçekleştirilen ve saçların tekrar sağlıklı ve doğal bir şekilde çıkmasını hedefleyen estetik operasyonları kapsayan geniş bir terimdir. Tarihleri 19. yüzyıla kadar uzanan saç ektirme operasyonları, 20. yüzyılın sonlarında yeni tekniklerin gelişmesi ve yaygınlaşması ile daha popüler hale gelmiştir. Günümüzde dünyada ve ülkemizde birçok insan saç nakli yaptırmakta ve olumlu sonuçlar elde etmektedir.

İstanbul, saç ekim merkezi olarak Türkiye’de önemli bir çoğunluğa sahiptir. Yurt dışından da birçok insan saç ekim operasyonu için Türkiye’yi tercih etmektedir.

Saç ekimi ameliyatı, diğer birçok estetik operasyona göre daha basit, hasta için daha az yıpratıcı ve iyileşme süreci daha rahat geçen bir işlemdir. Genel bir tanımını yapmak gerekirse saç nakli, vücuttaki göğüs, kol, bacak ve özellikle de ense bölgelerinden alınan dökülmeye dirençli saç köklerinin, saç eksikliği olan bölgeye aktarılması ile gerçekleştirilir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi yaptırmaya karar veren birçok kişi için hangi saç ekim yönteminin kullanılacağı önemli bir noktadır. Halihazırda, saç ekimi uygulanmaya başladığından beri geliştirilen birçok yöntem vardır. Bu gelişmeler son 10 yılda altın çağını yaşamış ve teknolojik olarak büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

İlerleyen teknoloji, yeni medikal aletlerin bulunması ve saç ekimi operasyonlarının medikal estetik uygulamalarla birleştirilmesi saç ekimi içerisinde birçok yeni tekniğin doğuşuna zemin hazırlamıştır.Saç ekimi yaptırmaya karar veren her insan, kendisi için en iyi tekniği seçmek ister. Bu noktada en son çıkan saç ekim tekniği ya da en iyi saç ekim tekniğini aramak yanlış olur. Çünkü saç ekim yöntemlerinin seçimi kişinin saçlarının durumuna göre yapılması daha doğru olur.Herkes için en iyi ve en uygun tek bir teknik yoktur. Saç yoğunluğu ve aynı şekilde ekilmek istenen saç teli sayısına göre uygulanacak olan yöntemler değişebilmektedir.

Hani saç ekim yönteminin uygulanacağına bir saç ekimi doktoru eşliğinde karar vermek gerekir. Hayatınızın geri kalanını etkileyecek bu seçimi sadece doktorunuzun insiyatifine bırakmak istemiyorsanız mevcut saç ekim yöntemlerini eksi ve artılarıyla bilmeniz gerekir.

1) FUE Tekniği

2016 yılında kullanılmaya başlanan FUE yöntemiyle birlikte saç ekimi işlemleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. FUE tekniğinde; donör saha adı verilen her iki kulak üzerinden ve iki kulak arasındaki saçlı alandan saç kökleri, 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik mikro uçlarla tek tek çıkarılmaktadır. Saç köklerinin çıkarılma işlemi, manuel punch ya da mikro motor adı verilen cihazla gerçekleştirilmektedir. FUE yönteminin en büyük avantajı, saç ekiminde kesik ve dikiş işlemini ortadan kaldırmasıdır. Saçların alınacağı donor bölgede kesik ya da dikiş yapılmadığı için bu bölgede iyileşme daha hızlı sağlanır. Saç ekimi yapılan kişiler 10 gün içinde aktif olarak sosyal hayatlarına dönebilirler.

FUE Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

FUE yöntemi toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır.

1. Aşama

Bu aşama, saç ekimi operasyonuna hazırlık bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hastaların fotoğraflarının çekimi, saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesi, saçların 1 mm den daha kısa şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi eylemleri içerir.

2. Aşama

Bu bölümde, belirlenen donör sahadan saç kökleri alınır. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Uyuşturulmuş olan donör sahadan, saçlarda seyrelti oluşturmadan belli aralıklarla saç kökleri alınır. Mikro motor ya da manuel punch kullanılarak, saç köklerinin alımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde bekletilir.

3. Aşama

Bu noktada saçların ekileceği kanallar açılır. Öncelikle saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur ve özel ekipmanlarla kanal açımı yapılır. Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken bölümüdür. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz.

4. Aşama

Bu aşama, açılmış olan kanalların içine saç köklerinin yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra, saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır ve bandaj ertesi gün çıkartılır.

sac_ekimi_ile_ilgili_sikca_sorulan_sorular

2) Long Hair FUE

Long Hair tekniği ile birlikte saçların tıraş edilmesine gerek duyulmadan saç ekimi operasyonu gerçekleştirilir. FUE yöntemi ile çıkarılan saç kökleri traş edilmez ve olduğu halde çıkarılarak nakil edilebilir hale getirilir. Bu yöntemde saç hiç kesilmediği için hasta potansiyel işine ve sosyal yaşantısına hiç ara vermek zorunda kalmaz. Hasta yeni saç şeklini ekimden hemen sonra görebilir. Ön saç çizgisi ve saç yoğunluğu hakkında operasyonun hemen ardından fikir sahibi olabilir. Bu da doğal bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.

robotik_sac_ekimi_nedir_ve_nasil_uygulanir

3) DHI Tekniği

DHI saç ekimi operasyonu kesisiz, izsiz ve dikişsiz yapılan bir yöntemdir. Normal yaşama dönüş süresi yani ekim yapılan alanın iyileşme süresi ortalama 1 hafta kadardır.

DHI Tekniği Nasıl Uygulanır?

DHI Saç Ekimi Yönteminde, kanal açma haricinde normal saç ekim aşamaları izlenir.

1. Öncelikle saç köklerinin alınacağı donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve kökler teker teker donör bölgeden toplanır.
2. Ardından toplanan saç kökleri küçük bir ayrıştırma işleminden geçerek ekime hazır hale getirilir.
3. DHI yönteminde kanal açma işlemi olmadığı için hazırlanan saç kökleri bekletilmeden ekim başlar.
4. Alınan saç kökleri Choi pen adı verilen kalemlerin içerisine yerleştirilip ekim yapılır.
DHI yönteminin başlıca avantajı donör bölgeden alınan greftlerin tek tek ekilmesinden dolayı sağlanan yoğunluktur. Ekim yapılacak alana saç kökleri yerleştirilirken saçın doğal çıkış yönü, büyüme açısı, saç köklerinin renkleri, doğal saç çizgisi dikkate alınır. Böylece özellikle şakaklar ve saç çizgisi gibi hassas bölgelerde en doğal sonucu elde edersiniz.

PRP-tedavi

4) PRP Tedavili Saç Ekimi

PRP tedavili saç ekiminde amaç ekilen saçların kalıcılığını sağlamaktır. Saç ekimi esnasında yapılan PRP, ekim işleminin ardından yara iyileşmesine ve saç büyümesine hız kazandırmaya yardımcı olur.

PRP saç tedavisi; doku tedavisi yöntemi ile gerçekleştirilen, saç dökülmesinin engellenmesini ve sayıflamış saç köklerinin canlandırılmasına yönelik olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle birlikte kişinin kendi kanı alınır ve laboratuvar ortamında ayrıştırılıp plazma elde edilir. Elde edilen kandaki akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma etkenlerinin ve PGF’lerin spesifik bir uygulamaya tabi tutulmasıyla PRP için gereken plazma hazır hale gelir. Bu plazmanın hazır hale getirilmesi ile platet adı verilen vitaminler elde edilir ve bu platetler saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin gücünü kaybettiği kısma enjekte edilir. PRP işlemi sırasında enjekte edilen vitaminler ile doku tedavisi yapılmış olur ve böylece PRP sonlandırılır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekimi; daha çok androjenik tip saç dökülmesi yaşayan yani, yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı olarak saçları dökülen kişilerde, yaygın olarak uygulanan bir operasyondur. Bu sebeple de erkeklerde en yaygın şekilde uygulanan estetik müdahale, saç ekimi olmaktadır. Bunun yanında; yanık ardından saç ya da kaşında çıplak alan meydana gelenler; daha önce saç ekimi müdahalesine maruz kalmış ancak bundan tatmin olmamış kişiler; kimi hastalıklar sebebiyle, kısmen saçsız kalmış olan kişiler saç ekimine uygun adaylardır. Saç ektirme operasyonuna başvurmak için, saçsız kalmayı beklemek gerekmez.
Bununla birlikte bu operasyon için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Kadın erkek herkes donör alanında yeterli saç kökü olduğu takdirde saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekiminden Önce Neler Yapılmalıdır?

Başarılı bir saç ekimi operasyonu geçirebilmek için, saç ekimi öncesinde de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır:

1. Saç ekimi operasyonuna girmeden önce operasyonu etkileyecek yapıda olan losyon ve saç kremi gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.
2. Operasyona girmeden önce kronik (tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) olarak var olan hastalıklar için kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekir.
3. Eğer sigara kullanılıyorsa operasyonu olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı 1 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.
4. Operasyon gününde banyo yapılarak ve saçlar yıkanarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.
5. Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırdığından dolayı operasyondan bir hafta öncesine kadar alınmamalıdır.

Saç Ekiminin Sonucu Ne Zaman Alınmaya Başlanır?

Saç ekimi sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, saçın tipi, rengi, dökülmenin oranı ve devam edip etmediği gibi faktörler doktorlar tarafından iyice incelenmeli, tayin edilmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır. Tüm değişkenler dikkate alınarak hastaya bilgi verilmeli, saç ekimi sonrasındaki değerlendirmeler de bu değişken faktörler dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Ekim sonucunu anlamak için doktorunuzla verdiğiniz karar sonucu çizim yapılan bölgeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Alınan greft sayısı, greftlerin kaliteli olması, ekim yapılan alanın büyüklüğü, genetik yapınız, kullandığınız ilaçlar ve hatta geçirdiğiniz hastalıklar saç ekimi işleminden elde ettiğiniz sonucu etkileyecektir. Doğru hastane ya da saç ekim merkezinin önemi, saç ekim işlemi sonuçları için önem taşımaktadır. Doktorunuzun profesyonelliği ve ekibinin tecrübesi alınan kaliteli greftlerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi için son derece önemlidir.

Saç Ekiminin Sonuçlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekimi sonuçları yaş, beslenme düzeni, yaraların iyileşme süresi, hormonal dengenin olup olmadığı, cilt ve saç rengi, genetik faktörler, saç greftlerinin kalitesi, çevresel faktörler, saçların çıkış yönü gibi etkenler saç ekimi sonuçlarını etkileyen faktörler olarak sayılabilir.

Kişiden kişiye farklılık gösteren fiziksel özelliklerin yanında, saçın karakteristik özellikleri de saç ekimi başarısı üzerinde etkili olmaktadır. Saçın karakteristik özellikleri, saç rengi, saç telinin kalınlığı ve saç telinin şeklidir. Saçlarınızın çıkış yönü ve saç köklerinin kalitesi de yeni ekilen saçların yoğunluğunu ve saç ekimi sonucunu etkiler. Her bir saç kökünün içerisindeki saç teli sayısı, saç ekiminin sonuçlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kulak arkasından ve enseden alınan ve dökülmeyecek olan greftler incelenmeli ve kaliteli olduklarından emin olduktan sonra ekim işlemi yaptırmaya karar verilmelidir.

Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Saç ekimi fiyatları her yıl farklılık gösterebilir. Özellikle İstanbul saç ekim merkezi olarak Türkiye’de önemli bir pazar payına sahiptir. Bu alanda yeni cerrahi girişimlerin olması  fiyatlarda değişimlere neden olan önemli bir unsurdur. Saç ekiminin ortalama fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir unsur olarak kabul edilen bir diğer şey de, saçların ekimi sırasında nasıl bir emek verileceği ve buna harcanacak zamandır. Ayrıca saç ekim ücretlerinin operasyonun yapılacağı merkez ile ve saç ekimini yapacak doktorun yetkinliği ile de yakından ilgisi vardır. Saç ekimine etki eden faktörler şunlardır:

1) Saç ekimi yaptıracak olan kişinin ne kadar saça ihtiyaç duyduğu
2) Nakli yapılacak saç köklerinin sayısı
3) Saçların kalitesi
4) Saç naklinin nerede, hangi klinikte yapılacağı
5) Saç naklini yapacak doktorun uzmanlığı
6) Saç naklinin yapılacağı dönemde operasyona olan talep

Saç Ekimi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • 1) Saç ekiminde başarı oranı nedir?
 • Kişiye özel bir planlama, doğru ekip ve ekipmanlar seçildiği müddetçe saç ekimi operasyonlarında başarı oranı oldukça yüksektir.
 • 2) Saç ekimi yöntemiyle ekilen saçlar dökülür mü?
 • Ekilen saçlar dökülmeme özelliğine sahip olmakla birlikte ömür boyu kalıcıdır.
 • 3) Saç ekimi için herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır?
 • Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.
 • 4) Saç nakli için ihtiyaç duyulan saç kökleri nereden alınır?
 • Saç ekimi için ilk olarak tercih edilen bölge iki kulak arasında kalan ense bölgesi olmakla birlikte göğüs, sırt, kol, bacak ve genital bölgelerden de saç kökü alınarak ekim yapılabilir.
 • 5) Saç ekimi kimlere yapılabilir?
 • Kalıcı saç dökülmesi yaşayan, belirgin seyreklik ve açıklıklara sahip olan ve donör bölgesinde yeteri kadar saç bulunan erkek ya da kadın herkese saç ekimi yapılabilmektedir.
 • 6) Saç ekimi operasyonları ne kadar sürmektedir?
 • Saç ekim operasyonlarının süresi ekim yapılacak saç kökü sayısı ile doğru orantılıdır. Ortalama bir saç nakli 4-8 saat sürmektedir.
 • 7) Saç ekimi operasyonunda canım yanar mı?
 • Saç ekimi uygulamasında, anestezi uzmanları tarafından sedasyon uygulandığı için hiçbir acı ve ağrı hissedilmez.
 • 8) Saç ekimi öncesinde saçların kesilmesi şart mıdır?
 • Operasyonun daha rahat ve kolay geçmesi için genellikle saçlar traş edilmektedir. Ancak bazı özel durumlarda saçlar kesilmeden de saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir.
 • 9) Hangi hastalıklar saç ekimine engel oluşturur?
 • Ciddi derecede kalp hastalığı olan, HIV pozitif virüsü taşıyan ve hepatit c hastalığı olan kişilerde saç ekimi operasyonlarının yapılması uygun görülmemektedir.
 • 10) Saç ekimi operasyonundan sonra beslenmede dikkate edilecek özel bir durum var mıdır?
 • Saç ekiminden sonra özel bir beslenme programına ihtiyaç yoktur. Kişi normal beslenmesine devam edebilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.