Hemen Fiyat Al

Saçlar, cinsiyet fark etmeksizin estetik görünümün en önemli parçalarındandır. Kalıtsal faktörler, stres, çevresel nedenler, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi birçok nedenden dolayı saçlar yıpranır ve cansızlaşır. Saç köklerinin yeterli keratini üretemediği durumlarda ise saç kökleri ölür ve dökülme başlar. Kalıcı kelliğe dahi gidebilen bu dökülmelere erken müdahale şarttır.

Gün içerisinde 100’den fazla saç teli döküyorsanız bir dermatoloji uzmanına danışmanız gerekiyor. Böylece saç dökülmenizin nedeni tespit edilebilir ve dökülme engellenebilir. Aynı zamanda evde kendi uygulayabileceğiniz yöntemler ile gerek medikal tedaviye destek olabilir gerekse saçlarını güçlendirip sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için doğal çözümler

Özellikle çevresel faktörler ve stresten kaynaklı saç dökülmenizi önlemek için önereceğimiz besinlerden hem öğünlerinizde hem de saçlarınıza bakım uygulaması yaparak faydalanabilirsiniz.

Isırgan otu: A ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum içeriği ile saç köklerinin ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Isırgan özlü şampuan kullanarak ya da ısırgan otu maskesi yaparak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Biberiye: İçerdiği antioksidanlar ile saçı çevreden gelen zararlı faktörlere karşı korur. Aynı zamanda düzenli olarak yapılacak bakım ile gür ve parıldayan saçlara kavuşmanızı sağlar.

Aloe Vera: Saçtaki pH dengesini koruyarak egzama ve kepek problemini önler. Bu sayede saç kökleri gerekli nem oluşumunu sağlayabilir ve saçlarınız canlanır.

Avokado: Özellikle vitamin eksikliğinden kaynaklı yaşanan saç dökülmelerinde etkilidir. İçerdiği A, B, C, D ve E vitaminleri ile saç kökünün ihtiyacı olan tüm vitaminlere sahiptir ve saçlara gerekli olan nemi sağlar.

Sarımsak/Soğan: Kükürtlü yapıları sayesinde saç kökünü ve kan dolaşımını tetiklerler. Bu sayede canlanan saç kökleri güçlenir ve yeni saçlar çıkmaya başlar.

 

Saç dökülmesini durduran bitkisel kürler

Saç dökülmenizi önlemek ve saçlarınızı güçlendirmek istiyorsanız bu bitkisel kürler sizin için. İçeriklerinde herhangi bir kimyasal madde bulunmayan bu maskeler hem alerjik reaksiyon oluşumunu önleyecek hem de saçınıza gerekli olan bakımı en doğal içeriklerle gerçekleştirecektir.

Biberiye kürü: 3 damla biberiye yağı ile 1 kaşık zeytinyağını karıştırıp masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 1 saat beklettiğiniz bu kürü, haftada 1 gün uygulayın. Biberi yağı sayesinde saçlarınız gürleşecek ve çok daha canlı gözükecek.

Soğan kürü: 1 adet soğanı rendeleyip suyunu sıkın. Bu suyun içerisine 2 kaşık bal ekleyerek saçınıza uygulayın. Saçlarınızı bir folyo ile sarın ve bir gece bekleyin. Bu uygulama sayesinde saç köklerindeki kan dolaşımınız artacak ve yeni saçlar çıkmaya başlayacak.

Avokado maskesi: 1 avokado, 1 muzu ezerek 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Saçınıza uygulayıp 20 dakika bekletin. Düzenli uygulama sonucunda saç kökü tekrardan sağlıklı bir hal alacak, kırıklar düzelecek ve saç dökülmeniz duracaktır.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Protein, çinko, demir ve vitamin maddeleri saç kökünün temelinde bulunup, kolojen üretimini arttırarak yeni saçların çıkmasını sağlarlar. Vücutta bu maddelerin eksikliğinde saç kökleri zayıflar ve ölür. Güçsüzleşen saç kökleri kopmaya başlar. Yeni saç üretimi sağlanamadığı için de kalıcı kellikler oluşabilir. Beslenme düzeninizi değiştirip, dışarıdan vitamin ve besin takviyesi alarak saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.

Uzun süredir saç dökülmesi yaşıyorsanız, bir doktora danışıp gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Vücutta eksikliği görülen temel vitaminlerin tüketimini arttırmanız gerekiyor. Özellikle A, C ve E vitamini ve biotin takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca protein ağırlıklı bir beslenme programı oluşturmak da saçlarınızı güçlendirip, kopmasına engel olacaktır.

Saç dökülmenizi önlemek için başlıca tüketmeniz gereken besinleri; organik meyve ve sebze, yeşil bitkiler, kabak çekirdeği, baklagiller, balık ve beyaz et olarak sınıflandırabiliriz.


Saç dökülmesini durduran medikal tedaviler

Saç dökülmesine karşın en etkili çözümler medikal tedavilerdir. Saç dökülmesi yeni başlamış ya da uzun süredir devam ediyor da olsa, her evreye uygun bir tedavi yöntemi vardır. Dermatoloji uzmanı yapacağı analizler sonucunda en doğru ve etkili tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Saç ekimi

Saç ekimi işlemi özellikle genetik yapıdan kaynaklı yaşanan saç dökülmelerinin tedavisinde uygulanır. Erken müdahale edilmeyen dökülmeler, saç köklerinin ölmesi ile yeniden saç çıkamamasına neden olur. Bu da özellikle şakak ve tepe bölgelerinde seyrelme ve kellik görülmesi demektir. Saç dökülmesi birçok kişinin günlük yaşamını etkilerken, kellik psikolojik sorunlara dahi neden olmaktadır. Bu nedenle estetik görünümünden rahatsız olan ve eski saçlarına geri kavuşmak isteyen kişileri için saç ekimi en ideal yöntemdir.

Saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra dökülmenizin nedeni ve ekim sonucundan beklentiniz ile ilgili bir uzmana danışmanız gerekiyor. Yapılan analizler ile saç yapınıza, dökülme nedenine ve derecesine bağlı olarak size en uygun ekim yöntemine karar verilecek. Saç ekim uzmanınız, ekim işleminden önce yeni saç çizginizin çizimini yapacak ve muhtemel sonucu gösterecektir. İşlem sırasında kafa bölgesine uygulanan Sedasyon anestezi yöntemi ile herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemi olan FUE tekniği ile de işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz.

Saç ekimi işlemi öncesinde gerekli greftlerin(saç kökü) alınacağı donör bölge ve ekim yapılacak bölge işaretlenir. Ense ya da kulak arkanızda yeterli sayıda ve kaliteli greft yoksa sakal, göğüs, sırt ve genital bölgelerden kıl kökü alımı yapılarak da operasyon gerçekleştirilebilir. Saç ekimi operasyonlarında tek seansta ortalama 4000 greft ekimi yapılabilir. Tecrübeli saç ekimi uzmanımız ya da plastik cerrahımız, köklerin ekimini saçların çıkış yönüne ve açısına göre yapar. Bu sayede 12. ayın sonunda %99’u çıkmış olan saçlarınız doğal ve gür bir görünüme sahip olur.

Saç mezoterapisi

Mezoterapi işlemi herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmemesi ve kalıcı sonuçlar sağlaması ile tercih edilen yöntemler arasındadır. Mezoterapi işlemi yaptırmak için saç dökülmenizin yeni başlamış olması ya da saç köklerinin yıpranmış olması gerekmektedir. Mezoterapi uygulamasında saç için gerekli olan kolojen, aminoasit, vitamin ve mineraller mikro iğneler yardımı ile saç köküne enjekte edilir. Ortalama 10 seans yapılan bu uygulama sonucunda, saç derisindeki kan dolaşımı artar ve seyrek bölgelerde bebek saçlarınız çıkmaya başlar.

PRP

PRP tedavisi saçınızda matlaşma ve güçsüzlük varsa, aynı zamanda seyrek de olsa dökülmeler görülüyorsa uygulayabileceğiniz tedavilerdendir. PRP, herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmediği için rahatlıkla herkese uygulanabilir. Tedavi saç köklerinin ihtiyacı olan gerekli vitamin, mineral, keratin ve aminoasitlerin saç köküne enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu sayede saç köklerindeki kan dolaşımı arttırılır ve sağlıksız saç kökleri canlandırılır. PRP işlemi birkaç yılda bir olacak şekilde uygulandığında, saç dökülmesi yaşanma ihtimali neredeyse sıfıra iner. Tek seans yapılan PRP işleminin sonucunda ise saçlarınız çok daha sağlıklı ve canlı bir hal alır.

İlaç tedavisi

Bu yöntem saç dökülmesi yeni başlamış kişilerde etkilidir. Dermatoloji uzmanınız, saç yapınıza ve dökülme nedeniyle dercesine bağlı olarak ilaç tedavisine başlar. İlaç tedavileri uzun sürelidir ve saç köklerinin yeterli seviyede güçlenmesi ile etkisini gösterir. Saç kökleri beslenirken, aynı zamanda saç teli kalınlaşır ve dökülmeler engellenmiş olur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir