Hemen Fiyat Al

Saç dökülmesinin nedenleri arasında öne çıkarılan üç faktör vardır. Stres ve genetik özelliklerin yanında beslenme düzeni ve içeriği de bahsedilen önemli konulardandır. Beslenme saçların korunmasında çok önemlidir çünkü saçlar ancak diplerinden takviye alır. Vücudun sindirdiği gıdalardan kan yoluyla beslenen saç köklerine sürekli gerekli yardımı yapmak gerekir. Saçların dökülmesine karşı beslenmenin içeriği ve düzeni sağlanırken, gerekli gıdaların göz önünde tutulması gerekir. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmesine karşı beslenmede çeşitli vitaminler, amino asitler ve yağlar gibi besinler takviye olarak kullanılabilir.

Saça iyi gelen besinleri özetlicek olursak;

Meyveler;

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için C vitamini önemli bir faktördür. Meyvelerin pek çoğu da C vitamini içerdiğinden dolayı saç dökülmesine iyi gelen besinlerdendir.

Meyvelerin yarattığı antioksidan etki de bu konuda yardımcı olur.C vitamini vücuttaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyvelerle saçların daha sağlıklı olması sağlanabilir.

yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler;

Yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengindir. Eğer saç dökülmesi demir eksiliği kaynaklı ise yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesine iyi gelen besinlerdendir.

Demir eksikliği anemisinin karakteristik belirtisi saçların incelmesi ve dökülmesidir. Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürerek organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına yol açar.

kuruyemiş

Kuruyemişler;

Kuruyemişler, E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve sülfür yönünden zengindir. Bu sayede saçların normal uzama döngüsünün korumasında etkilidir. Ceviz, fındık, badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verirken yerfıstığı saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sorunlarını engelleyen iyot bakımından zengindir.

yoğurt

Yoğurt;

Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt saçların uzamasını teşvik eder.

Deniz ürünleri;

Çinko, saç köklerini güçlendirmeye ve hormonları dengelemeye yardımcı olur. Çinko içeren balık, karides ve mideye gibi deniz ürünleri saç dökülmesine iyi gelen besinlerdendir.

Erkek saç dökülmesinde çinko etkisiyle sık karşılaşılır. Aşırı çinko tüketimi olumsuz etkide bulunabileceği için çinko takviyesinden önce doktora danışmak gereklidir.

Fasulye;

Fasulye, hayvansal gıdalar yoluyla alınan protein için sağlıklı bir protein alternatifidir. Sağlıklı saçlar için gereken protein fasulyeden temin edilebilir.

Tavuk, hindi;

Saçları korumanın ve güçlendirmenin olmazsa olmazlarından biri yeterli protein tedarikidir. Tavuk ve hindi ile hazırlanan besinlerden istenen protein tedarik edilebilir.

Havuç;

Havuç, A vitamini yönünden oldukça zengindir. Gözlere olan faydasının yanında saç köklerine çok faydalıdır. Parlak, canlı ve güçlü saçlar için katkı verir.

Kabak çekirdeği, ceviz;

Ceviz ve kabak çekirdeği omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir. Saç dökülmesine karşı faydalı ürünlerdir. Her gün bir avuç tüketimi faydalı olacaktır.

İstiridye;

Çinko zengini olan istiridye, saç derisinde hücre büyümesi ve fonksiyonları için önemli bileşenler içerir. Saç dökülmesine iyi gelen besinlerdendir.

Ananas;

Ananas içerisinde bulundurduğu bromelain enzimi ile protein sindirimine yardımcı olur ve C vitamini ile saç sağlığını korumaya katkı sağlar. Aminoasitler ve cildi güzelleştiren kolajen maddesine de sahip olan ananas, hücre doku onarımına yardımcı olur. Saç tellerini güçlendirir.

Yulaf;

Yulaf biotin, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Saçların kırılganlığını azaltır ve cansız saç tellerinin güçlenmesini teşvik eder.

Sarımsak;

Doğal antibiyotik olarak sayılabilecek sarımsak, saçların güçlenmesine önemli katkı verir. Aynı zamanda saç derisinin kir ve zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar.

Yumurta;

Saç yapısının ana bileşenleri; protein ve amino asitlerdir. Saçların ihtiyacı olan besinlerin birçoğu yumurtada bulunur ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan E ve D vitaminlerini içerir. Bu vitaminler saç derisinde yağ üretiminin kontrol altına alınmasını sağlar. Saç kaybı ve kepeklenmeyi önler. Aynı zamanda saçlara doğal parlaklığını kazandırmaya yardımcı olur. Yumurta sarısı tedavisi şeklinde de uygulanabilir.

Hindistan cevizi;

Hindistan cevizi suyu, potasyum yönünden zengindir ve hücrelere besin taşımaya yardımcı olan elektrolitler içerir. Hindistan cevizinde bulunan bitkisel yağlar, mineraller, E ve K vitaminleri; saçlarımızın faydalı besin kaynaklarıdır.
Hindistan cevizi, saç derisini nemlendirir ve saçların daha hızlı uzamasına ve daha parlak görünmesine yardımcı olur. Saç derisine masaj yapılarak uygulandığında, saç derisinde Protein kaybını azaltmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı maskeleri ile uygulanarak da saç sağlığını koruyabilir ve saç hasarlarını önleyebilir.

Kırmızıbiber;

Kırmızıbiber, C vitamini zenginidir. Kolajen üretimini arttırır ve aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içerir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Saç dökülmesine iyi gelen vitamin hapları nelerdir?

Protein eksikliği kaynaklı oluşan saç dökülmesi için günlük beslenme yoluyla alınan protein ve B vitaminleri saç gürleştirmek için katkıda bulunur.

Folik asit (Vitamin B9 veya Folat)

Folik asit, karmaşık kimyasal yapısı ile en önemli vitaminlerden biridir. Vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır. Dokuların gelişimine ve hücre fonksiyonlarının düzgün işlemesine katkı verir. Saçların büyümesini sağlayan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Folik asit eksikliği, saç sağlığının bozulmasına, saç dökülmelerine ve erken beyazlaşmasına neden olabilir.
Brokoli, mısır, portakal, hububat, et ve yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalar folik asit yönünden zengindir.

A Vitamini

Önemli bir antioksidan kaynağı olan A vitamini, saç derisini ve parlaklığını korur. Saçları, çevre etkisi ile vücuda alınan serbest radikallerin saldırılarından korur ve saçı kökünden sonuna kadar kuru hava etkisine karşı koruyan, saç derisinde oluşan sebum maddesinin üretimine katkıda bulunur. Aynı zamanda A vitamininin, saç dökülme etkisi taşıyan stresle mücadele eder.
Karaciğer, karahindiba, havuç, brokoli, patates, ıspanak, lahana ve kavun gibi gıdalar A vitamini konusunda zengindir.

C Vitamini (Askorbik Asit)

C Vitamini de önemli bir antioksidan vitamindir. Saç derisinde de olmak üzere, vücuttaki kan dolaşımını arttırır. Saç kırılmalarına karşı koruyucu görev üstlenir. Saç büyümesini önemli ölçüde hızlandırır. Bunların yanında saç dökülmelerine ve beyazlamasına karşı da koruyucu etki gösterir. Kuru ve kırık saçlar yeterli düzeyde C vitamini tüketilmediğinin bir indikatörü olarak kabul edilebilir.
Yeşil ve kırmızıbiber, kivi, brokoli, turunçgiller ve maydanoz gibi gıdalar A vitamini yönünden zengindir.

E Vitamini

E vitamini, saç derisindeki yenilenmeyi hızlandıran bir antioksidandır. Bununla birlikte saç hücrelerinin üretimi ve tamirine yardımcı olur. Bu hücrelerin sağlığı da, hem saç kırıkları ve dökülmelerini engellemek hem de saçların çabuk uzamasını sağlamak için çok önemlidir.

Buğday tohumu yağı, ayçiçek yağı, safran yağı, badem, fındık, ıspanak, şalgam, pancar ve avokado gibi gıdalar E vitamini yönünden zengindir.

Biyotin (Vitamin B7 veya Vitamin H)

Biyotin, hücrelerin enerji üretimi için önemli görevler üstlenir. Keratin adı verilen, saç dökülmelerine ve saç beyazlaşmasına karşı mücadele eden lifli bir protein üretimini sağlar. Aynı zamanda saçın korteks tabakasının elastiki yapısını güçlendirir ve bu sayede kırılmalara karşı korur. Biyotin eksikliği saç derisi dökülmelerine neden olur.
Pazı, çiğ yumurta sarısı, karaciğer, dut, yeşil yapraklı sebzeler ve fıstık gibi gıdalar biyotin yönünden zengindir.

Niasin (Vitamin B3)

Niasin de vücudun enerji üretimi için önemlidir. Kan damarları ve kılcal damarların genişlemesini sağlar ve saç derisi üzerinin de dâhil olması üzere vücuttaki kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu artış sayesinde saç büyüme hızı artarken saç incelmesi engellenir. Yapılan çalışmalara göre, biyotin ile birlikte alındığında etkisinin arttığı gözlenmiştir.
Maya, pirinç, karaciğer, tonbalığı, kırmızıbiber, fıstık, tavuk ve kuru domates gibi gıdalar niasin yönünden zengindir.

B12 eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

B12 saç gelişimi için çok önemli bir vitamindir. Vücudun hayati tüm organlarına gerekli olan oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda göre alır. DNA oluşumunda da temel bileşenlerden biridir. Saç kökleri yüksek oranda oksijene ihtiyaç duyar. Eğer yeterli miktarda oksijen alamazsa saç kökü ölür ve bu da saç dökülmelerine, erken beyazlamaya ve yavaş büyümesine neden olur.
Karaciğer, istiridye, midye, ahtapot, uskumru, yengeç, dana eti ve peynir gibi gıdalar B12 yönünden zengindir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir