Hemen Fiyat Al

Kaşıntı, pul deri ve kızarıklık gibi belirtileri olan egzama, saç derisinde çok sık görülür. En sık rastlanan egzama türü seboreik dermatittir.

Yine saç derisinde görülen sedef hastalığı, bir maddeye yahut bir kozmetik ürüne karşı alerji şeklinde oluşan saç derisi kuruması ve kaşınması ile mevsimsel alerji nedeniyle oluşan atopik egzama, saç derisi egzaması ile benzer belirtiler gösterir.

Saç derisindeki egzamanın belirtileri;

 • Kaşıntı,
 • Saç derisinde kızarıklıklar,
 • Saç cildinde pullanma,
 • Saç derisinde küçük kabarıklıklar,
 • Saç derisinde haddinden fazla yağlanma,
 • Egzamanın kalak kanalına ilerlemesi durumunda kulakta akıntı olması gibidir.

Egzama Neden Olur?

İlk olarak saç derisinde bulunan yağ bezleri normalden fazla yağ ürettiği durumlarda saç derisinde egzama oluşabilir. Bu yağlanma sonrası, saç derisine gerekli bakım yapılmadığı durumlarda bir mantar türü olan “Mallasezia” kepek oluşumunu tetikleyebilir. Egzamanın oluşmasına hava kirliliği, genetik özellikler, çok kuru veya yağlı cilt, alerjiler, aşırı terleme ve stres gibi etken neden olabilir.

Saç derisinde egzama oluşmasını tetikleyen sebepler;

Hormon: Stres ile birlikte değişen hormon dengeleri,
Mikroplar: Bazı bakteri ve virüs türleri,
Alerjenler: Dışarıda yahut evde bulunan tozlar, evcil hayvanlardan bulaşan maddeler ve saçta hâlihazırda bulunan kepek problemi,
Yiyecekler: Kişinin alerjisinin olduğu yiyecek çeşitleri,
Isı: Suyu aşırı sıcaklıkta kullanmak, aşırı soğuk ve sıcak havalar,
Tahriş ediciler: Kişisel bakım için kullanılan bazı kimyasallar gibi sebepler sayılabilir.

Saç Derisinde Egzama Oluşumunda Genetik Faktörler

Bu noktada kesin sonuca ulaşılmış bir çalışma mevcut değil gibidir. Ancak birçok uzmanın ulaştığı kanı doğrultusunda, egzama oluşumuna genetiğin de etki edebileceği olasılığıdır. Ailede egzama geçmiş var ise kişi bunu göz önünde bulundurmalı ve bu yönde analizler yapılmaya ağırlık verilmelidir.

Egzamanın Sık Görüldüğü Kişiler

Yapılan analizlere göre egzamayı tetikleyen risk faktörleri vardır ve bu faktörler ile ilişkisi olan kişilerde saç derisinde egzama daha sık görülür.

 • Obezite ve şişmanlık
 • Yorgunluk
 • Çevresel faktörler (kuru hava ya da aşırı sıcak hava gibi faktörler)
 • Stres
 • Diğer cilt problemleri (akne gibi)
 • Geçirilen hastalıklar (kalp krizi, HIV, Parkinson ya da kafa yaralanmaları gibi) gibi faktörler etkilidir.

Egzamaya ne iyi gelir?

Çinko pirition, salisilik asit ve ketokonazol gibi maddeler içeren özel kepek şampuanları egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda uzmanlardan direkt saç derisine uygulanan egzama kremleri temin edilebilmektedir.

Saçlar düzenli yıkanmalı ve bakımı yapılmalıdır çünkü terleme ve kirlenme durumunda oluşan yağlanma egzama oluşumu nedenlerindendir. En önemli konulardan biri de stres düzeyini düşürmektir çünkü stres pek çok cilt hastalığında başrolü oynar.

Duş alırken kesinlikle çok sıcak su kullanmamalıdır. Çünkü sıcak su cildi çok kuruttuğundan egzamayı şiddetlendirebilir. Ilık suyla, mümkünse soğuk suyla yıkanılmalıdır.

Saç derisi egzaması genellikle kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Ama bakım tam olarak yapılmadığında yüksek olasılıkla tekrar oluşur. Bu nedenle ayna karşısında saç derisi belirli aralıklarla kontrol edilerek egzama belirtileri görüldüğünde, yayılmadan tekrar tedaviye başlanılmalıdır.

Saç derisinde görülen egzama için tedavi önerileri;

Pullanmış ve kabuklanmış cilt kaşınmamalıdır. Aksi takdirde kanamalar oluşabilir ve ikincil bir enfeksiyon oluşabilir.

Alkol içeren saç ürünlerinden uzak durulmalıdır. Alkol saç derisinde bulunan faydalı yağları nötralize ederek saç derisinin kurumasına sebep olur. Böylece pullanma ve kaşıntı artabilir ve hatta egzama daha da kötüleşebilir.
Saç temizliği yapılırken dikkatli olunmalıdır. Saçlar yıkanırken saç derisine nazik davranılmalıdır. Yıkanırken saçlar yumuşakça ovalanmalı ve parmak uçlarıyla masaj yapılmalıdır. Amaç saç derisindeki faydalı yağları yok etmemektir.

Tedavi sürecinde mutlaka uzmanların doğrultusunda hareket edilmelidir. Piyasadaki birçok ürüne güvenilmemeli ve reçetesiz ürünler kullanılmamalıdır. Eczaneler dışında ürünler satın almak sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.
Stresli altında yaşam olabildiğince önlenmelidir. Stresle mücadele için sağlıklı uyku düzeni önemlidir. Aynı zamanda spor ve sağlıklı beslenme düzeni de bu doğrultuda önem arz eder.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir