Hemen Fiyat Al

Son zamanlarda gençleşme, sağlık, estetik gibi konuların içinde sıkça okuduğumuz PRP tedavisi aslında kozmetik yani görünümü daha güzelleştirmek için yapılan bir uygulama. Trombosit hücrelerinin ayrıştırılması ve elde edilen zenginleştirilmiş plazmanın cildin yaşlanmış kısımlarına verilmesi böylece ciltte doğal yollardan bir büyüme ve gençleşme etkisinin yaratılması esasına dayanan PRP tedavisi kişinin kendi kanı kullanılarak uygulandığı için çok daha sağlıklı ve kesinlikle alerjik etkisi olmayan bir yöntem olarak biliniyor.

Dikkat Edilecek Noktalar

Zamanın cildiniz üzerindeki etkilerini yok etmek, yüzünüzde gördüğünüz kırışıklıkları ve sarkmaları gidermek ya da boynunuzu daha gençleşmiş görmek istediğinizde PRP uygulamaları yaptırabilirsiniz. Bu işlem sıradan bir operasyon yaptırmaktan, cilde dolgu malzemesi vererek gerdirmekten ya da peeling ile ölü derilerden kurtulmaktan çok farklı bir yöntem. Ama bilim kurgu filmlerindeki gibi kök hücrelerin kullanılarak baştan aşağı gençleşmenin sağlanması da demek değil.

Bir Çeşit Serum

PRP uygulaması sizden alınan kanın ayrıştırılması ve bu ayrıştırma sonucu elde edilen trombosit hücreleri yönünden zenginleştirilmiş plazmanın (ki buna bir çeşit serum denebilir) sizin yaşlı bulduğunuz yüz, boyun, el, kol gibi yerlere çok ince iğnelerle enjekte edilmesi işlemidir. Yani ne olursa olsun sonuçta tıbbi bir işlemdir ve bu yüzden PRF yapacak uzman doktorlar tarafından hayata geçirilmelidir. Bu bir estetik cerrahi uygulamasıdır ve bu amaçla çalışan kliniklerde, kesinlikle hijyenik şartlar altında yapılmalıdır.

Dünya Standartları Var

Dünya Sağlık Örgütleri tarafından kabul edilen FDA standartlarına göre insanlar üzerinde kullanılacak bütün gıdalar, ilaçlar, tıbbi cihazlar ve kan örnekleri belirlenmiş kriterleri taşımalı. Açılımı Food and Drug Administration olan FDA aslında Amerikan Sağlık İdaresine bağlı olarak çalışıyor ama gıda, diyet ürünleri, takviye gıdalar ve kan ürünleri gibi unsurların denetlenmesini de yapıyor. Bu işlemde temel olarak kişiden alınan kan örnekleri kullanılıyor ama ayrıştırma sırasında PRP için FDA onaylı medikal kitlerin kullanılması gerek. Bunlar trambosit yoğunlaşmasını daha iyi sağlayan ürünler.

Sizden tüplerle alınan kanın santrifüjden geçirilmesi ile elde edilecek plazma sonuçta istenilen sayıda trombosit yoğunluğu taşımayabilir. PRP işlemi sayısı 1 milyonu aşan pıhtı hücreleriyle yapıldığında sonuç veriyor. Bu yüzden daha işin başında PRP uygulamasında uzmanlaşmış, FDA standartlarına uygun cihazlar kullanan, uzman doktorlara ihtiyacınız var.

İşlem sırasında kullanılan enjektörlerin olması gereken inceliği bile önem taşıyor. Bu yüzden bu işlem estetik cerrahları veya dermatologistler yani cilt uzmanı doktorlar tarafından yapılmalı. İşlem sırasında da kesinlikle hijyenik bir ortamda olmalısınız.

Sonuç Uzun Sürede Geliyor

PRF yani Platelet RichPlasma – pıhtı hücrelerinin zenginleştirdiği plazma uygulamaları 3 veya 4 hafta aralıklarla dört seansa kadar çıkan süreçlerde yapılıyor. Bir seans tamamlandıktan sonra da bir yıl kadar ara veriliyor. Yani PRP uygulaması yapılacak sağlık merkezlerine bir kere gidip işlemi bitiremiyorsunuz. Zamanla sonuca ulaşıyorsunuz. Görülür etkisi zaten yaklaşık olarak üçüncü seanstan sonra başlıyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir