Hemen Fiyat Al

Kan, damarlarımız içinde sürekli olarak hareketli olan ve iki kısımdan oluşan yaşamsal bir sıvıdır. Kanı oluşturan iki madde ise plazma ve hücrelerdir. Normal kiloda bir insanda ortalama olarak 5-6 litre kan bulunur. Büyük bir kısmı sıvıdan oluşan plazma kanın %50-60’ını oluşturur. Diğer kısım ise hücrelerden oluşur. Kanı meydana getiren hücreler ise; alyuvar, akyuvar ve trombositlerdir. Trombositler bir diğer adıyla pıhtılaşma hücreleri kanın en küçük ve çekirdeksiz hücreleri olarak bilinmektedir. Vücuttaki temel görevleri pıhtılaşmayı sağlamaktır.

Prp’nin Kullanılmaya Başlanması

Herhangi bir damarın yırtılması ya da kesilmesi sonucu kan, dış ortamla temas etmeye başladığında trombositler kanın pıhtılaşmasında görev alırlar. Başka bir deyişle bir yerimiz kesildiği zaman akmaya başlayan kanın içinde buluna trombositler, kanamayı durdurur ve yara yüzeyinde bir tabaka oluşturur. Oluşan bu tabaka yaranın iyileşmesinde oldukça önemli rol oynar.

Hasar gören bölge izlendiğinde 1 ya da 2 hafta içinde derinin üzerinde bir kabuklanma görülür. Oluşan bu kabuklanma düştüğünde, altında yeni oluşmuş bir deri tabakası olduğu gözlemlenir. İşte bu gücün farkına varan bilim adamları, prp tedavisini tıpta pek çok alanda kullanmaya başlamış ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Son yıllarda Amerika’da sık kullanılmaya başlanmıştır; prp tedavisi özellikle son yıllarda Amerika’da en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Daha sonra Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde de kullanımı yaygınlaşmış olan prp tedavisi FDA tarafından onaylıdır. Kanın bu tedavi edici gücü tıpta birçok alanda kullanılmaktadır.

Kişiden bir çay bardağı kadar kan alındıktan sonra özel işleme tabi tutulur. Elde edilen trombosit yönünden zengin serum ya da sıvı, tedavi edilmek istenen bölgeye çok ince iğneler yardımıyla enjekte edilir. Deri altına enjekte edilen bu serum sayesinde dokunun iyileşmesi sağlanmaktadır.

Prp Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar

 • Saç köklerini güçlendirmek ve saç dökülmelerini önlemek
 • Cilt gençleştirme
 • İyileşmeyen yaraları tedavi etmede
 • Ayak bileğinin burkulması durumunda
 • Menüsküs yırtıklarının tedavisinde
 • Kronik hale gelmiş bel ağrılarında
 • Topuk dikeni tedavisinde
 • Kalça, ayak bileği, diz, omuz kireçlenmelerinde
 • İç bağ zorlanmalarında
 • Bel fıtığı tedavisinde
 • Tenisçi dirseği hastalığının tedavisinde
 • Kırıkların kaynamasını arttırmada
 • Kulunç ağrıları gibi onlarca uygulamada çok başarılı sonuçlar ede edilmektedir.

Prp Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Saç dökülmesinin önüne geçmek ve cilt gençleştirmede, ozon tedavisi ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Bu ikili uygulama bölgelere göre farklı tedavi yöntemleri ile uygulanmalıdır. Cilt gençleştirme ve saç dökülmelerinde 2-3 seans ozon tedavisinden sonra ayda bir kez prp işlemi uygulanmalıdır. Ortopedik kaynaklı sorunlarda ise, haftada bir yapılmak üzere, toplamda 10 seansa kadar çıkabilmektedir. Prp tedavisinde tam olarak dökülmüş alanlarda etkili olmamaktadır. Ancak tüy gibi de olsa saç teli bulunan bölgelerde yoğunlaşma ve güçlenme sağlanabilmektedir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir