Hemen Fiyat Al

Son yıllarda sıklıkla tercih edilmeye başlayan PRP (Platelet Rich Plasma – Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) yöntemi hem cildi gençleştirmek için uygulanıyor hem de saç ekimi, kök hücre tedavisi gibi pek çok uygulamaya destek olması amacıyla kullanılıyor. Günümüzde PRP tedavisinden yararlanan birçok kişi olduğu gibi, bu tedavi yöntemi hakkında yeterince bilgi sahibi olmayanlar da mevcut. Bu nedenle, PRP tedavisiyle ilgili merak edilen noktalara göz atmakta fayda var…

PRP Nedir?

Kandaki platelet veya bir başka deyişle trombosit hücreleri yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına kısaca PRP tedavisi denir. Tedavide, kanamanın durmasını, yaraların kapanarak iyileşmesini sağlayan kandaki trombosit hücreleri yoğunlaştırılarak vücudun çeşitli bölgelerine uygulanır ve böylece hedeflenen dokuların daha hızlı onarılması sağlanır.

Tedavinin aşamaları nelerdir?

Uygulama üç aşamada gerçekleştirilir. İlk aşamada kan alımı, ikinci aşamada alınan kanın ayrıştırılması, üçüncü aşamada ise ayrıştırma işlemi sonucunda elde edilen kanın vücuda enjekte edilmesi ile tedavi tamamlanır. Vücutta uygulama yapılacak bölgeye bağlı olarak 8 ila 20 cc miktarında alınan ve özel tüplere konulan kan, santrifüj işleminden geçirilir. Santrifüj cihazı sayesinde kandaki büyüme faktörleri ve pıhtı hücrelerini içeren değerli kısım ayrıştırılır. Elde edilen plazma, ciltte gerekli görülen bölgelere enjekte edilir.

Vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

Kullanım alanı gün geçtikçe genişleyen PRP uygulaması, cilt yenilenmesine ve onarımına ihtiyaç duyulan saç derisi, yüz, dekolte, el üstü, boyun, bacak içi ve kol gibi birçok bölgeye uygulanabilir. Tedavi en sık, cilt gençleştirme ve saç ekimi alanlarında tercih edilir. Kırışıklık, sarkma ve çatlak gibi çeşitli sorunları olan cilt dokusunu gençleştirmek için bu yöntemden faydalanıldığı gibi, saç ekiminin başarı oranını artırmak için de yararlanılır. Bu uygulama aynı zamanda güneş lekeleri ve göz altı morlukları gibi ciltteki renk bozukluklarının tedavisinde de etkilidir.

Tedaviden sonra nasıl bir yol izlenmeli?

Operasyonun ardından uygulama yapılan bölgeye 6 saat boyunca temizlik malzemeleri ve kozmetik ürünleri temas ettirilmemeli, enfeksiyon riskine karşı deniz ya da havuza girilmemelidir. Eğer PRP tedavisi eklemlerde uygulandıysa, romatizmal ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

Kimler yaptırabilir?

Bu yöntem, daha önceden kanser hastalığı geçiren, kan hastalığı olan veya kan sulandırıcı ilaç kullananlara, pıhtılaşma bozukluğu olanlara, hamilelere ve emziren annelere uygulanamaz. Ayrıca enfeksiyon ve iltihaplı bölgelerde de bu tedavinin uygulanması mümkün değildir. Tedavi, bu istisnalar dışında kalan her yaştan kadın ve erkeğe yönelik olarak gerçekleştirilebilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir