Hemen Fiyat Al

Antik çağların en meşhur isimlerinden Kraliçe Kleopatra’nın genç kalmak için süt banyosu yaptığı söylenir. Zamanımızda ise kozmetik sanayinin ürünü olan kırışıklık önleyici kremler, gözlerin kenarında oluşan ve adına kaz ayağı denilen çizgilerin yok edilmesi için özel gece kremleri, gene bu amaçla yapılan ve salyongozların dokularını yenileyebilme özelliğine dayanan salyangoz kremleri de hep daha genç görünmek için kullanılıyor.

Estetik cerrahinin bu olayın dışında kalması düşünülemezdi. Nitekim bu bilim dalının ozon tedavisi ya da cildin doldurulması gibi yöntemlerden farklı olarak ortaya koyduğu bir başka tedavi yöntemi günümüzde sık sık uygulanmaya başlandı.

Kan Hücrelerinden Gelen Gençleşme

Kısaca PRP tedavisi olarak bilinen bu uygulama kişinin kendi kanının ayrıştırılması ve sonuçta elde edilen plazmanın cildin yıpranmış bölümlerine enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Kanda pıhtılaşmayı sağlayan elemanlar olan bilinen trombosit hücreleri böylece cildin yaşlanmış bölümlerinde yeniden bir büyüme etkisi yaratabiliyorlar. Bu pıhtı hücreleri bir çeşit tetikleme başlatıyor, sonuçta vücut kendi kendine yenilenmeyi böylece sağlamış oluyor.

Amaç Cildin Yenilenmesi

Bu yenilenme süreci sonunda cilt zamanın yıpratıcı etkilerine sanki karşı gelmiş oluyor. Sarkan, çatlayan, kırışan ve rengi solan cilt kendini toparlıyor, sıkılaşıyor. Rengi parlak ve canlı bir hale dönüşüyor, yüz aydınlanıyor. Bu uygulama yüze, göz çevresine, dudak çevresine, boyun kırışıklıklarına ve ellere yapılabiliyor.

Aynı zamanda derinin çatlayan her bölümüne rahatlıkla uygulanabiliyor. Herhangi bir yan etkisi yok. Çünkü sonuçta kullanılan malzeme kişinin kendi kanından ayrıştırma yoluyla elde edilmiş bir kan plazması. 8 ile 20 cc. kan alınıyor ve özel tüplerde santrifüj yoluyla ayrıştırılıyor. Sonuçta sayıları bir milyonun üzerine çıkan trombositler cilde geri verilince doğal bir yenilenmeyi başlatmış oluyorlar.

İşlemi Mutlaka Uzmanlar Yapmalı!

Daha genç görünmek amaçlı yani kozmetik nedenli yapılsa bile PRP uygulaması sonuçta tıbbi bir işlem. Bu yüzden ilgili uzman doktorlarca ve kesinlikle bu işle uğraşan kliniklerde, hijyene çok dikkat edilerek yapılmalı. Bu arada uygulamanın süresi de seanslar aralıklı yapıldığı için üç dört aya kadar çıkabiliyor.

Her bir seans süresi yirmi dakikada bitiyor ama etki süresi zaman alıyor. Gözle fark edilen sağlıklı cilt değişimleri ancak üçüncü seanstan sonra başlıyor. Her seans sonunda kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebiliyor, bazen iğneler yüzünden görülen morluklar ise kolayca geçiyor. Fakat bir iki gün sıcak banyolardan ve solaryumdan uzak kalmak seans sonraları doktorlarca tavsiye ediliyor.

Deri Yeniden Yapılanıyor

Yılların cilde verdiği etkiler, güneşten gelen UV kaynaklı kırışıklıklar, yaşlanma sonucu derinin yüzeyinde olan çöküntüler, sivilce izleri, iyileşmenin uzun sürdüğü yara izleri ve çatlaklar böylece PRP tedavisi sayesinde, insanın kendi vücudu temel alınarak iyileştiriliyor. Özellikle diş tedavilerinde ve implant uygulamaları sırasında geliştirilen bu yöntemde kişinin kendi kanından elde edilen bir çeşit gençlik serumu kullanılmış oluyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir