Hemen Fiyat Al

Saç ekimi esnasında yapılan PRP, ekim işleminin ardından yara iyileşmesine ve saç büyümesine hız kazandırmak hedefiyle uygulanan bir yöntemdir. PRP tedavisi ile ulaşılmaya çalışılan hedef ise, dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç köklerinin yeniden canlandırılmasıdır. PRP uygulanan kişilerde saç dökülmesinin azaldığı ve uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlemlenmiştir.

Saç ekimi ardından PRP uygulanan kişilerde, yara iyileşmesi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Ameliyat ardından ortaya çıkan kırmızı nokta ve kabuklanmalar oldukça çabuk bir şekilde ortadan kalkar ve ekilen köklerin saç uzatma potansiyeli artar.

PRP Ne Demektir?

PRP; olması gerekenden oldukça fazla trombosit barındıran, kişinin kendi doğal plazma sıvısı anlamına gelmektedir. PRP’de uygulanan ise, kişinin kendi kanı olmaktadır. Kişiden alınan kan laboratuvarda özel cihazlar ile plazmalarına ayrılır. Ayrıştırılan bu plazmalar güçsüz saç köklerinin bulunduğu ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir. Enjekte edilen ‘platelet’ adı verilen bu vitaminler, kendi kanınızda bulunduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

PRP Uygulamaları

PRP saç tedavisi, doku yenilenmesi prensibi ile uygulanan, saç kaybının azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin güçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bir tedavi biçimidir.

PRP saç tedavisi yönteminde; saçlarıyla ilgili sorun yaşayan kişilerden elde edilen 10 cc ölçeğindeki kan, laboratuvar koşullarında ayrıştırılır ve plazma elde edilir. Sağlanan bu kırmızı kanda bulunan; akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma etkenlerinin ve PGF’lerin spesifik bir uygulamaya tabii tutulmasıyla PRP tedavisi için ihtiyaç duyulan plazma hazır hale getirilir. Bu plazmanın hazır hale getirilmesi ile platelet ad verilen vitaminler elde edilir. Elde edilen bu plateletler, saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin gücünü kaybettiği kısma enjekte edilir ve PRP uygulaması tamamlanır. PRP işlemi sırasında enjekte edilen vitaminler ile doku tedavisi yapılmış olur. Aynı zamanda yıpranmış ve dökülmeye meyilli saç kökleri tetiklenerek canlandırılmış olur.

 

PRP tedavisinde uygulanan bu yöntem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanmaktadır. PRP uygulaması sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Uygulamanın ardından gerçekleştirilen operasyona dair herhangi bir yara ve iz oluşmaz. Hazırlanan plazmanın saç derisine enjekte edilmesinin ardından kişi, günlük yaşantısına geri dönebilir. Üç ay süresince ayda bir kere olmak üzere yenilenen bu uygulamanın neticelerinin uzun vadeli olabilmesi için, senede bir kere olmak üzere uygulamanın yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

PRP Tedavi Tekniği

PRP yani, Platelet Rich Plasma tedavi tekniği cilt yenileme, kırışıklık, yara ve sivilce izleri tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Kök hücre prensibini esas alan PRP tedavi tekniğinde, ilk olarak uygulanan işlem kişiden elde edilen kanın santrifüjden geçirilmesidir. Santrifüj uygulaması ile kırmızı kandan plazmalar ayrıştırılır. Ayrıştırılan bu plazmalar vücuda enjekte edilebilir hale gelmeleri ile ‘Platelet’ adını alır. Bu plazmalar mezoterapi ve dolgu tekniği ile kişinin cildinde hayata geçirilir. Bu işlem ile cilde uygulanan plazmalar, kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmasını sağlayan büyüme etkeninin salgılanmasında görev alır.

PRP tedavi yönteminde kişinin bizzat kendi kanından alınan spesifik bir plazmanın uygulanması, tedavisi hayata geçirilen kişiye kan aracılığı ile geçebilecek olan hastalık ve alerji riskini ortadan kaldırır. Yapılan işlem acısızdır ve sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Bu da PRP tedavi tekniğini, diğer yöntemlere göre avantajlı kılmaktadır.

Yapılan çalışmalar neticesinde saç, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde de gerçekleştirilebilen PRP tedavi yönteminin diğer özellikleri de aşağıda sayılanlar gibidir:

 • Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.
 • PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.
 • Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.
 • Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler.
 • Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmalıdır?

Saç için PRP tedavisi, genetik ya da mevsimsel nedenlerle saçları dökülen ve bundan şikayetçi olan, saçları gücünü kaybetmiş, zayıflamış herkes PRP uygulaması için uygun aday olabilir.

PRP tedavisi aynı zamanda yüz gençleştirme, çatlak izlerinin görünürlüğünün azaltılması, leke tedavisi, yara tedavisi ve ortopedik tedavilerde de kullanılabilir. Özellikle kırışıklık tedavisi ve cilt gençleştirmede sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan PRP, kişinin kendi kanının kullanılmasından dolayı herhangi bir alerjik versiyona neden olmaz.

Saç Ekiminde PRP

 • PRP destekli FUE uygulaması: Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak.
 • Saç ekimi ardından iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamak.
 • Saç ekimi ardından yeni ekilen saç köklerini gençleştirmek ve canlandırmak.
 • Saç köklerinin verici donör bölgeden elde edilmesi ve alıcı bölgeye transferi esnasında belirli bir zaman geçmektedir. Bu geçen zaman sırasında saç köklerinin hayatta kalmasını sağlanmak, oldukça önem teşkil eder.
 • Bu hedefle elde edilen kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilir.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP ilave edilmesi ya da saç köklerinin doğrudan PRP solüsyonu ile yıkanması faydalıdır ve etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Ulaşılmak istenen etki saç köklerinin hayatta kalma süresinin arttırılması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere tetiklenmesi olarak açıklanabilir. Saç köklerine enjekte edilen bu plazma ile saç köklerine gerekli olan vitamin, keratin, mineral ve proteinler karşılanır.

PRP-tedavi

PRP’nin Yan Etkileri Nelerdir?

 • PRP’de uygulanan kişinin kendi kanı olduğundan, alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon ihtimali bulunmamaktadır. Kişinin kendine kan bağışlaması diye tanımlanabilir.
 • PRP’nin etkisi her uygulanan hastada farklı şekilde gözlenebilir. PRP bütünüyle yardımcı bir yöntemdir, uygulama ardından kişinin beklentilerinin gerçekçi olması, hayal kırıklığını önlemek adına önemlidir. İyileşme için, yalnızca yardımcı olarak uygulanan bir destek metodudur.

PRP tedavisi ile ilgili sıkça sorulan sorular

1) PRP tedavisi ağrılı bir işlem midir?

PRP yapılmadan önce, uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem uygulanır. Bu yüzden ağrı hissedilmez.

2) PRP tedavisinin etkisi ne zaman hissedilir?

İlk uygulamadan sonra 15 gün içerisinde saçlarınızın canlılık kazandığını ve saç dökülmelerinin azaldığını hissedersiniz.

3) PRP ile saç tedavisi kimlere yapılamaz?

PRP tedavisi, gebelere, emzirenlere ve kanser hastalarına uygulanamaz.

4) Tedaviden ne kadar süre sonra sonuç alırım?

PRP tedavisi, sonuçları geç görülen ancak oldukça etkili olan bir uygulamadır. Ortalama 3. seanstan sonra saçlarınızdaki farkı hissedersiniz.

5) PRP uygulaması için kaç seans gerekir?

PRP tedavisi ortalama 4-6 seans uygulanır. Her bir seans yaklaşık 30 dakika sürer.

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.