Hemen Fiyat Al

PRP; trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelmektedir ve PRP; Platelet Rich Plazma kelimelerinin baş harfleri ile kısaltılmış olan halidir. Bu yöntem ilk defa 15 yıl kadar önce ortaya çıkmıştır. Diş cerrahlarının özellikle yaşlı hastalara uyguladıkları titanyum implantların diş etlerini zayıflatması ve kısa zamanda düşmesiniönlemek için çözümler aranırken geliştirilmiştir. Bu tamamen medikal bir uygulamadır ve kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. PRP uygulaması kısaca sizden alınan kendi kanınızın belli işlemlerden geçirilerek zaten içerisinde bulunan trombositin çok daha fazlalaştırılması ve trombosit yönünden zenginleşmiş plazmanın tekrar size tedavi amaçlı enjekte edilmesidir. PRP uygulamalarında son zamanlarda özel kitlerden yararlanılmaktadır.

Peki bu PRP kiti nedir?

PRP Kiti

PRP uygulamalarında kullanılan bazı malzemeler vardır. Bu malzemeler kesinlikle uzman kişiler tarafından kullanılır. Kullanılan bu malzemeler çoğu zaman zorluklar çıkartabilir. İşte PRP kitleri özel olarak hazırlanmıştır ve PRP uygulamasının çok daha kolay olmasını sağlamaktadır. PRP kitlerinin içerisinde bulunun uygulama malzemeleri sizden çok daha kolay kan alınmasına, alınan kanın hemen ve dış etkenlere maruz kalmadan santrifüj makinasına konulmasına, makinadan çıkan tüpün tekrar bir işlemden geçirilmesine ve son olarak yeniden santrifüj işleminden geçerek PRP, yani trombosit/ platelet yönünden zengin plazma halini almasına yardımcı olmaktadır. Hal böyle iken PRP kiti kullanılan yerlerde PRP uygulamasını yaptırmak çok daha yararlı olacaktır. PRP kiti medikal bir üründür ve uzman kişilerin kullandığı malzemelerdir. Bu PRP kitleri ile kendiniz asla PRP uygulaması yapamazsınız.

PRP Uygulaması Kimlere Yapılmaktadır?

PRP günümüzde çok tercih edilen bir yöntemdir. Genellikle estetik için kullanılan PRP, aslında tedavi için de kullanılmaktadır. PRP; saç tedavisi alanından, diz tedavilerine, diş tedavilerinden, yaralara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Lakin bunların dışında estetik alanında PRP çok daha fazla kullanılmaktadır. Yaş ilerledikçe ciltte oluşan ileri yaş belirtileri, PRP uygulaması ile tedavi edilebilir ve çok daha genç bir cilde sahip olunabilir.

PRP ve Kök Hücre Tedavisi Aynı Şey Değildir

PRP, kesinlikle bir kök hücre tedavisi değildir. Lakin dolaylı yoldan kök hücreler üzerinde çalışmaktadır. Trombositlerin içindeki büyüme faktörleri cilt hücrelerine fibroblast üretme mesajını iletmekte olan birer uyarandır. Fibroblastlar da elastin ve kolajen üretmek için anahtar özelliğinde olan yapılardır. Bu uygulama sırasında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Sağlık Bakanlığından onaylı olan PRP kiti kullanıldığı takdirde, herhangi bir kötü sonuç ile karşılaşılmaz.

PRP Etkileri Nelerdir?

PRP uygulaması estetik açıdan yapıldıysa sonuçları gözle görülecek kadar iyidir. Öncelikle cildiniz çok daha parlak ve canlı görünmektedir. Genellikle yüz bölgesinde karşılaşılan güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altında olan torbalanmalar ve morluklarda düzelmeler görülür. Ayrıca cildinizdeki ince çizgileri de yumuşatır. Herhangi bir estetik olmadan kendi kanınızın tedavi edici özelliği ile güzelliğinize ya da sağlığınıza PRP uygulaması ile kavuşursunuz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir