Hemen Fiyat Al

Protez saç uygulaması, herhangi bir medikal müdahale gerektirmeden, saçlarında seyrelme veya dökülme olan her yaştan ve cinsiyetten bireye uygulanabilen ve geri dönüşümü olan bir yöntemdir. Protez saç; saç protezi, takma saç, yapıştırma saç gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır.

Saç dökülmesi cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkesin ortak problemi haline gelmiştir. Kalıtsal sebepler başta olmak üzere; stres, yanlış beslenme ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler de bu dökülmeyi tetikler. Saç dökülmesinin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu etki duygusal depresyona dahil sebebiyet verebilmektedir.

Protez saç kafadaki saçsız deriye özel olarak hazırlanır ve özel bir solüsyon yardımı ile yapıştırılır. Protez saçınızı istediğiniz zaman çıkartabilir; deniz, havuz ve saunaya rahatça girebilir ve kolaylıkla duş alabilirsiniz. Protez saçınız size özel olarak hazırlanır ve saçsız bölgenin ölçüsü alınarak hazırlanır. Protezin 2 – 3 haftada bir düzenli olarak bakımını yapmak kullanım süresini uzatacaktır.

Protez Saç Nasıl Yapılır?

Protez saç, kişiye özel olarak dökülmenin görüldüğü bölgenin ölçüsü alınarak hazırlanır. İlk olarak protezin takılacağı bölgeye saç analizi yapılır. Özel ölçüm yöntemleri ile kellik gözüken bölgenin bire bir kalıbı hazırlanır. Ölçüler, üretim için yurt dışına gönderilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bazıları: ten rengi, saç telinin kalınlığı ve boyutu, alın çizgisi, saçın yoğunluğu, dalga oranı ve aynı zamanda saçtaki beyaz oranıdır. Hazırlanma süreci iki – üç ayı bulabilir. Günümüzde gelişmiş teknoloji sayesinde hazırlanan protez saçlar ile doğal saç neredeyse ayırt edilemeyecek hale gelmiştir. Protez saç, %100 doğal insan saçından hazırlanmalı ve kişinin yüz ve doğal saç yapısı dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Hava geçirgenliği olan protezler, özel olarak saçsız olan bölgeye yapıştırılır. İstenildiği zaman kolaylıkla çıkartılabilir. Kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin üst seviyede olması gerekir ki, cilt rahatlıkla nefes alabilsin ve protez herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermesin.

Protez Saçlar Kimler İçin Uygundur?

Saç ekiminin uygulanamadığı genetik olarak tamamen saçsız olan bireyler için en kullanışlı yöntemdir. Ayrıca yapışması için kullanılan sabitleyiciler medikal açıdan tamamen zararsız olup kemoterapi gören hastalar tarafından da rahatça kullanılabilir. Deride herhangi bir iz bırakmaz ve alerjiye sebep olmaz. Bunun dışında küçük yaştaki çocuklara ve egzama gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlara protez saç uygulaması önerilmemektedir.

Protez Saçın Kullanımı Nasıldır/nelere dikkat edilmeli?

Protez saç, günlük yaşamınıza herhangi bir kısıtlama getirmez. Rutin aktivitelerinizi uygulamaya devam edebilirsiniz. Rahatlıkla spor yapabilir, duş alabilir, saça her türlü fön ve şekil verme işlemini uygulayabilirsiniz. Protez saça uygulanan şampuan, saç kremi gibi bakım ürünlerinin içeriğinin doğal ve kaliteli olması önemlidir. Protez üzerinde oluşabilecek olan patojen mikroorganizmaları yani bakterileri engellemek için antibakteriyel ve kepek karşıtı bakım ürünleri tercih edilmelidir. Protezi yapıştırırken uygulanan solüsyon zamanla etkisini kaybettiğinden düzenli olarak bakımının yaptırılması gerekilmektedir.

protez_sac_nedir

Protez Saç ve Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Protez saç, kalıcı bir yöntem değildir. Belli bir süre kullanılır ve belirli bir ömrü vardır. Kalitesine göre: doğal saçtan, sentetik maddelerden veya ikisinin birleşmesinden oluşur. Düzenli olarak kullanılan şampuan, saç kremi gibi bakım ürünleri son derece önemlidir. Kendi saçınızın uzama durumunda protez saçta dökülmeler meydana gelebilir. Kullanım süresi kısıtlıdır. En kaliteli protezde bile bir süre sonra dökülme meydana gelir.
Saç ekimi yaptırdıktan sonra ise saçlarınız size bir ömür boyu eşlik eder Saç ekiminde ise kişinin kendi saç kökleri kullanılarak istenilen bölgeye ekim yapılır. Saç ekiminde ise ekilen bölgenin tamamı kendi doğal saçınız olduğundan herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Saç ekimi yaptırdığınızda ise saçınız düzenli olarak ideal oranında uzamaya devam eder. Saç ekimi sonrasında ise saçlarınız dökülmez, dökülse dahi yerine yenileri çıkar.

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Saç protezi kullanmak; lens ya da protez diş kullanmak gibidir. Sürekli bir özen ve bakım gerektirir. Sürekli değildir ve belirli bir süreden sonra yenilenmesi gerekir. Protez saç kullanımı herhangi bir medikal işlem gerektirmediğinden cazip bir uygulamaymış gibi görülüyor olabilir. Ancak uzun vadede, kullanım ömrünün kısa olması sebebiyle yüksek maddi harcamalara sebep olmaktadır. Protez saçın geçici bir çözüm yöntemi olduğunu ve her ne kadar gerçek saçtan yapılmış olursa olsun, saç protezlerinin yapay bir görüntüye sebebiyet verdiğini ve ömrünün kısıtlı olduğunu unutmamak gerekir. Saçtaki seyrelme ve dökülmeye en doğal gözüken çözüm ise saç ekimidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir