Hemen Fiyat Al

Coivd-19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada yaşamın ciddi anlamda değiştiğini söylemek mümkün. Pandemide kendimizi korumak için bağışıklık sistemimize her zamandakinden daha fazla dikkat ediyoruz ancak bağışıklık sistemimizle ilgili bilmediğimiz ya da farkında olmadığımız önemli noktalar da var. Pandemi döneminde plastik cerrahi operasyonların devamlılığının sağlanması için gerekli tedbirleri almak önemli. Estecenter olarak kendi ameliyathanelerimizde, kliniklerimizde yüksek tedbirler ile çalışan uzmanlarımız eşliğinde hizmet vermeye devam ediyoruz. Ancak cerrahi operasyonun tamamlanması ve hasta taburcusunun yapılması sonrasında kişilerin kendilerini koruması gerekiyor. Bu noktada bağışıklık sistemi ile ilgili bilgi sahip olmak ve süreci doğru yönetmek önemli.

Operasyon Bağışıklığımı Zayıflatır mı?

Plastik cerrahi operasyonlar doğrudan bağışıklık sistemini olumsuz etkilemezler. Ancak operasyon gerekli şartlarda yapılmazsa, operasyonun yapıldığı klinik doğru önlemleri almazsa pandemiden bağımsız olarak bağışıklık sistemine zarar verebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Güvenilir ve alanında kendisini kanıtlamış bir merkezde yapılan operasyonlardan sonra güvenle evinize dönebilirsiniz. Elbette eve döndükten sonra kendinizi daha güvende hissetmek için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz önerilir. Bunu yapmak için operasyon öncesinde yaşam şeklinize ufak değişiklikler eklemek yeterli olacaktır.

Operasyon Öncesi Bağışıklık Güçlendiren Yöntemler

Bağışıklık sistemini desteklemek için 4 ana unsura çok dikkat etmek gerekir. Uyku, stres, beslenme ve spor unsurları doğru yönetildikleri takdirde kişilerin yaşamının çok daha konforlu olmasına, sağlıklı hissetmelerine ve en önemlisi de güçlü bir basıklık sistemine sahip olmalarında etkili olurlar.

Uyku

Düzenli, kesintisiz ve kalite uyku bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. Uyku düzeni ile ilgili sorun yaşamayan kişilerin iyileşme süreçlerinin çok daha konforlu ilerlediği unutulmamalıdır.

  • Gece mavi ışığa maruz kalmamak,
  • Her akşam aynı saatte uyumak,
  • Uyku öncesi banyo, meditasyon, kitap okuma gibi aktiviteleri içeren rahatlatıcı bir rutin oluşturmak,
  • Kafein tüketimini akşam saatlerinde bırakmak kaliteli bir uyku için yapılması gerekenlerdir.

Stres

Stres seviyesi ve bağışıklık arasındaki ilişkinin tam olarak ölçülmesi mümkün değildir ancak yüksek stres seviyelerinin bağışıklık sistemini baskıladığı bilinmektedir. Stres kaynakların ortadan kaldırmak daha temel bir değişime ön ayak olsa da bağışıklık sistemi açısından da değerlidir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme kavramının artık her insanın hayatına yerleşmesi gerekiyor. Rafine şekersiz, işlenmemiş, katkı maddesi içermeyen gıdaları tüketmek; trans yağ tüketmemek, doymuş yağ tüketimini kısıtlamak sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı. Trans ve doymuş yağ tüketimi beyaz kan hücrelerinin işlevini yerine getirmesini zorlaştırarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Ayrıca rafine karbonhidratların da bağışıklık sistemini baskıladığı unutulmamalıdır.

Spor

Sağlığın olduğu yerde spor olmak zorunda. Düzenli egzersiz kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olur, stresini azaltır ve bu değişimlere bağlı olarak bağışıklığını destekler. Spor yapmak aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek önerilerin bir yaşam şekli haline gelmesi önemlidir. Operasyondan birkaç gün önce yapılan değişikliklerin etkisini uzun vadede görebilirsiniz. Bu nedenle her zaman sağlıklı ve keyifli bir yaşam için önerilerimizi hayatınıza entegre etmeni gerektiğini unutmamalısınız.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir