Hemen Fiyat Al

Kadınlarda yüzdeki yaşlanma yirmili yaşlardan itibaren etkisini göstermeye başlar. Yerçekimi, güneşin zararlı ışınları, sigara kullanımı ciltteki yaşlanma etkilerini arttırıcı faktörlerdir. Yaşın 25’e gelmesiyle birlikte ciltteki olumsuz etkiler gözle görülür hale gelmeye başlar. Alın bölgesinde kırışıklıklar oluşmaya, burun ve ağız çevresindeki oluklar derinleşmeye başlar. Yüzde sağ ve sol taraf farklı yansımalar vermektedir.

Sol tarafta düşünceli bir yapı, sağ tarafta ise neşeli bir yapı görünür. Bu beynin sağ ve sol tarafının farklı çalışması nedeniyle olur. Sağ taraf ruhsal tarafımız, sol taraf ise düşünen taraftır. Bu nedenle yüzün sol tarafında oluşan kırışıklıklar daha derin olur. Yüz bölgesinin iki tarafı da aynı kırışıklığa sahip olan kişiler somurtkan ve neşesiz yapıda olurlar.

Kadınlar 40 yaşından önce genellikle yüzlerinde olan küçük ve sınırlı sorunları gidermek için, dolgu gibi işlemleri tercih etmektedir. Fakat bu kişiler yüzlerindeki sarkma ve kırışıklıklar nedeniyle oluşan yaşlı görünümü gidermek için mini yüz germe MACS ameliyatı olmayı tercih edebilirler. Bu operasyon herkese uygulanabilecek bir teknik değildir.

Bunun kararını estetik cerrah verecektir. Bu yöntemde hastanın kulak memesinin önünden başlayarak, kulak içine gizlenen, yukarıda saçlı deriye kadar uzanan 5-7 cm kadar bir kesi yapılır. Bu izler büyük bir bölümü kulak içinde ve saçların arasında kaldığından dikkat çekici olmaz. Yüz cildinden sınırlı bir alan kaldırılmaktadır. Yüz sinirleri burada herhangi bir zarar görmez. Bu operasyonun sonuçları doğal bir görünüm oluşturur.

Yüz doğal bir görünüme sahip olmalı

Yüzün bir bütün halinde gerilmesi toplumda fazla rağbet görmeyen uygulamaların arasına girmiştir. Çünkü bu uygulamanın az oranda geri dönüşümsüz komplikasyonlarının olmasıdır. Yüz gerdirme işlemi sonrasında felç olma ya da donuk bir yüze sahip olmak kabul edilmiyor. Bu nedenle mini yüz germe yöntemi MACS mini lifti daha fazla tercih edilir olmuştur. Bu ameliyatlar sonrasında hastalar sadece 1 gece hastanede kalmakta ve 8-10 gün içinde normal yaşantısına dönmektedir.

Diğer yüz germe operasyonlarında iyileşme bile 2-3 haftayı bulmaktadır. Kadınların günümüzde aktif olarak iş hayatının içinde olması nedeniyle, iyileşmenin erken olması ve komplikasyonun olmaması mini yüz germe yönteminin tercih edilmesi için önemli avantajlar arasındadır.

Mini yüz germe ameliyatlarında daha az morluk ve şişlik oluşmakta

Bu ameliyatların sonucunda yüzde daha az şişme, daha az morluk oluşmaktadır. Komplikasyonlar daha az görülür. Yüzün görünümü doğal ve genç durur. Hastaların iyileşme süresi daha kısadır. Uygulanan mini liftler daha az kalıcı olsa da, tekrarlanması daha kolaydır. Bu yöntem daha çok genç hastalara uygulanmaktadır. İleri yaşlarda daha fazla kırışıklık olacağından, tam yüz germe ameliyatı tercih edilir.

Yüz germe yöntemlerinin bazılarında ağız ve gözlerin yana doğru çekilmesi yüzünden yüzde doğal olmayan bir görünüm meydana gelir. Hastada çene sivrilir, ağız yapısı genişler, kulaklar uzar ve aşağıya doğru çekilir. Bu karşıdan yapılmış yüz imajı verir. Bu tür hastalar birbirlerine benzer. Mini yüz germe ameliyatlarında bu durum ortaya çıkmaz. Bu ameliyatlarda diğer yüz germe ameliyatlarına göre daha hızlı iyileşme görülür.

Mini yüz germe MACS (Minimal erişim kranial süspansiyon) nedir?

 • Bu operasyon sarkmaları ve yüzde orta alt bölümleri iyileştirme için yapılan cerrahi bir işlemdir.
 • Mini yüz germe operasyonunun uygunluğu test edilmiştir.
 • Bu operasyon büyük izleri değil, küçük izler ve çizgileri tedavi etmek için uygulanır.
 • Çene altındaki yaşlanma eğiliminde, sarkma eğilimlerinde tedavi edici özelliğiyle genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Erkek hastalarda genellikle yara izlerini yok etmek için kullanılır.
 • Bu yöntemle daha gergin, dolgun ve doğal görünüme sahip bir yüz elde edilir.

Mini yüz germe MACS (Minimal erişim kranial süspansiyon) neler yapamaz?

 • Bu yöntem göz ya da alın çevresinde olan torbalanmaları ya da kırışıklıkları, güneşten zarar gören ciltte bulunan kırışıklıkları yok etmez.
 • Ağız ve burun çevresindeki deformasyonlarda kısıtlı bir iyileşme sağlar.

Mini yüz germe MACS (Minimal erişim kranial süspansiyon) nasıl yapılır?

 • Doktor öncelikle kulağın önünde olan doğal kıvrımdan kesikler alır.
 • Cilt altında olan fibrözlü doku, elmacık kemikleriyle bağ dokusunda yakın sabit kalıcı dikişle sıkılır
 • Yapılan dikiş boyun, çene altında ve yanak yağ yastıklarından aşağıya geçer. Bu durumda çene altından liposakşın uygulama oranı yüksektir.
 • Bu şekilde boyun yağ dokusu ortadan kalkar ve fazla deri serbest kalır.
 • Boyun bölgesinde sarkıklık olan kişilerde, kulak arkasından alınan parçalarla boyun bölgesi düzeltilebilir.
 • Bu şekilde göz kapağına da işlem yapılabilir.
 • Yapılan operasyonlar ortalama olarak 3 saat sürer. Bunlar genel anestezi altında uygulanır.
 • Hastalar genellikle 1-2 gün hastanede kalırlar.Cilt bakımı nasıl yapılır?

MACS mini yüz germe ameliyatlarından sonra iyileşme süreci

Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda daha kısa iyileşme süreci vardır. Geleneksel yüz germe işleminden daha hafif tedavi olduğu için bunlarla kıyaslandığında, iyileşme daha kısadır. Ameliyat sonrasında sadece ilk gece bandaj uygulaması yapılır. Kulakların arkasına drenaj tüpü takıldıysa, bunlar belli bir süre yerinde kalacaktır. Genellikle bandajla birlikte drenaj tüpleri çıkarılabilir.

Sonrasında çene yukarısında hafif elastik bandaj takılmalıdır. Sonradan akşamları 5 hafta boyunca bandajın takılması gerekir. Dikişler ameliyattan 5 gün sonra alınır.
MACS mini yüz germe ameliyatlarındaki olası yan etkiler
Bu ameliyatlar yüz sinirlerine daha az zarar verdiğinden, sinirlerin etkilenmesi zordur. Genellikle göz çevresinde morluklar oluşabilir. Bu morluklar için uygun kremler kullanılmalıdır.

Erken yaşlarda yapılacak mini yüz germe ameliyatının avantajları nelerdir?

 • Yüzde olan sarkma ve yaşlanma etkilerinin fazla ileri düzeye gelmeden önce yani 40—50 yaşlarında yapılmasının bazı avantajları bulunmaktadır.
 • Bu dönemde olan sorunlar daha kısa ve daha az iz kalacak şekilde mini yüz germe ameliyatıyla giderilebilir.
 • Ameliyat sonrasında oluşabilecek morluklar ve şişlikler daha az, toparlanma süreci klasik yüz germe yöntemine göre daha kısa olur.
 • Yaşın genç olması yüzünden yaranın iyileşmesi ve cildin toparlanması daha kolay olur.
 • Ameliyattan sonra yüzde olan iyileşme, gençleşme çevredeki kişiler tarafından daha doğal karşılanmaktadır.
 • Bu teknik sayesinde kişinin yüz özelliklerinde değişim meydana gelmez. Yüzde sadece gençleşme etkileri oluşur.
 • Mini yüz germe işleminden sonra yaşları genç olanlar aktif iş ve sosyal yaşamın içinde daha genç ve dinamik bir yüzle bulunacağından, psikolojik olarak daha iyi durumda olacaklardır.

Mini yüz germe ameliyatı olanlar bunu ikinci defa yaptırabilir mi?

Bu işlemi bir defa yaptırmak, yeniden ameliyat olmak için engel teşkil etmez. Kişi 40-50 yaşında bir kez bu işlemi yaptırdıysa, 60’lı yaşlarda yeniden yüz germe ameliyatı olabilir. Mini yüz germe ameliyatları minimalize edilmiş olduğundan, tüm yüzü gerdirmek yerine sadece yanaklar, alt yüz ve gıdıda yapılan müdahaleyle başarılı bir operasyon yapılır.

Bu daha çok yanak sarkıklıklarında kullanıldığından, erken yaşlarda yüzün yaşlılık etkilerini giderir. Bu nedenle ileri yaşlarda yeniden oluşan kırışıklık ve sarkmalar için, yeniden yüz germe ameliyatı yaptırılabilir. Yüzdeki yaşlılık etkilerinin ilerlemeden erken yaşlarda bu operasyonun yapılması uygun olur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.