Hemen Fiyat Al

Kadınlar için ayrı bir yere sahip olan göğüslerin görünümü son derece önemsenmektedir. Kadınlarda cinsel kimliğin bir temsilcisi olan memelerin, kadınlarda özgüveni oluşturan etkenlerin başında geldiği kabul edilir. Ebatları küçük olan memelerin görünümü kadınların rahatsız olması için yeterlidir. Meme büyütme estetiği bu açıdan en fazla tercih edilen estetik operasyonlar içinde yer alır. Bu ameliyatlarda meme dokusunun altına protez ve silikondan yapılan malzemeler yerleştirilerek, memelerde büyüme sağlanır. Kadınlar bu sayede dolgun görünümlü göğüslere sahip olur. Ayrıca doğum sonrasında ve fazla kiloların verilmesinden sonra memelerde meydana gelen küçülmeleri düzeltmek için meme protezi kullanılarak, memelerde büyüme sağlanır.

Memeler kadınların fiziki görünümü tamamlayan önemli unsurlardandır. Memelerin hacmi omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça ölçümü sırasında oldukça önemlidir. Memelerde küçüklük olması durumunda vücudun orantılı görünümü sağlanamaz. Memelerde doğumsal olan farklılıklar ve asimetri gibi sorunlar bulunabilir. Meme boyutlarının eşit hale getirilmesi ve hacimlerinin arttırılması için meme büyütme estetiği yapılmalıdır.

Meme büyütme estetiğinin amacı nedir?

Memelerde olan dolgunluğun arttırılması, kadının özgüveninin arttırılması, vücuttaki genel görünümün dengelenmesi ve daha orantılı bir hale gelmesini amaçlar.

Meme büyütme estetiği ne zaman tercih edilmelidir?

Bu operasyonlar memelerinde ciddi sarkmalar olan kadınlar için uygun değildir. Bu durumda memelerin dik ve dolgun görünmesini sağlayacak, meme dikleştirme ameliyatının meme büyütme ameliyatıyla birlikte uygulanması gerekir. Bunlar birlikte yapılabileceği gibi, farklı zamanlarda uygulanabilir.

Göğüs büyütme estetiği herkes için uygun mudur?

Bu operasyonlar kendi isteğiyle bunu yaptırmak isteyen herkes için uygundur. Ancak kişilerin bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bunlar;

 • Göğüs büyütme ameliyatı olmak isteyen kişinin genel sağlık durumunun buna uygun olması,
 • Ameliyatı olmak isteyen kişinin bu ameliyattan gerçekçi beklentilerinin bulunması,
 • Kişilerin göğüslerindeki gelişmenin tam olarak tamamlanmış olması,
 • Kadınların göğüslerinin küçüklüğünden dolayı rahatsızlık duyması halinde,
 • Memelerin kilo kaybedilmesi, gebelik ya da yaşın ilerlemesi nedeniyle şekil kaybına uğraması ve kişinin bundan rahatsızlık duyması,
 • Memelerde şekil ve büyüklük olarak değişiklik olması,
 • Memelerinin ikisinde ya da birinde normal gelişim tamamlanmadığında, meme büyütme estetiği yapılmalıdır.

Meme büyütme estetiğinden önce bilinmesi gerekenler nedir?

Göğüslerinin küçük olmasından dolayı meme büyütme estetiği yaptırmak isteyen kişilerin bazı konularda aydınlatılması gerekir. Bu hastalar meme protezi konulmadan önce, mamografi ve gerektiği takdirde ultrasonografi gibi radyolojik tetkiklerle değerlendirilmelidir. Her cerrahi ameliyat gibi bunun da risklerinin bulunduğu bilinmelidir.

Ameliyattan sonra memede ödem ve ağrı en çok görülen yakınmalar arasındadır. Kanama ve enfeksiyonoluşumu daha nadir görülür. Hastalarda azda olsa, meme başında azalan ya da artan hissizlik, kesi yerinde hissizlik gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler genellikle geçici tarzdadır. Meme dokusunun içine yabancı bir madde koyularak büyütme yapıldığından, buna bağlı riskler gelişebilir. Meme protezinin çevresinde olan kapsülün gelişmesine bağlı kalınlaşma gibi sorunlar olabilir. Vücut kendini korumak için, bu maddeleri istemeyerek, dışarıya atmaya çalışabilir. Zardaki kalınlaşma memelerde sertlik ya da asimetri gibi durumların oluşmasına neden olabilir. Vücuda yapılan masaj veya gerektiği takdirde ek bir ameliyat yapılabilir. Ağır etkilerin olması halinde meme protezinin çıkarılmasından başka tercih kalmayabilir. Silikon meme protezlerinin dışının ince olmasına rağmen, dışarıdan gelecek darbelere karşı çok dayanıklıdır. Bu nedenle protezlerde yırtılma nadir görülür. Protezlerin şiddetli darbelere maruz kalması halinde, yırtılma gibi durumlar gelişebilir.

Meme büyütme estetiği nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme: Bu teknikte silikon meme protezi kullanılmadan, meme dokusuna yağ enjeksiyonu yapılıp meme büyütme işlemi yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan yağ dokusu, hastanın kendi yağ dokusudur. Ancak bu tür meme büyütme işlemi her hasta için uygun olmaz. Bunun nedeni meme büyütme için kullanılan yağ dokusunun meme dokusunda yaşamamasıdır.

Doğal meme büyütme: Bu yöntemde uygun meme silikonları kullanılıp meme büyütme işlemi yapılmaktadır. Meme silikonu uygun boyda tercih edilmelidir. Memelere dışarıdan bakıldığında takılmış olan silikonlar doğal bir görünüm vermelidir. Hastalar ameliyat olduğu belli olmadan, yaşamına devam etmelidir.

Koltuk altından meme büyütme: Bu yöntemde koltuk altından açılan 2-3 cm genişliğinde bir kesiden silikon jel yerleştirilmektedir. Silikon jel kesiden meme altına kadar ilerletilip, meme kasının alt tarafına ya da üst tarafına yerleştirilir. Zayıf kilolu olan hastalarda meme kası altına, kilosu fazla olan hastalarda ise meme kası üstüne silikon yerleştirilir. Operasyon koltuk altından yapıldığından, bu meme büyütme işlemi sonucunda göğüslerde bir iz kalmaz.

Meme büyütme estetiğinde kullanılan silikonun zararı var mı?

Meme dokusunda kullanılan protezlerde silikon ve silikon türevi jeller kullanılmaktadır. Bu protezler silikon kılıftan üretilmiştir. İçlerine silikon jel ya da fizyolojik doldurulur. Ameliyat yapılırken gereken miktarda serum fizyolojik ile şişirilen türleri de bulunur. Ancak bu tür protezler zamanla vücutta sızıntı yapıp, hacimlerinde küçülme meydana geleceğinden fazla tercih edilmemektedir. Jel yapısında olan silikonlar meme dokusunda daha fazla uyum göstermektedir. Tıp alanında silikon, bilimsel açıdan insan sağlığına zararsız bir madde olarak kabul edilir.

Meme protezlerişekil olarak damla ya da yuvarlak şekilde üretilmektedir. Yüzeyleri ise düz ya da pürtüklü şekilde olur. Göğüs altından, meme başından ve koltuk altından yerleştirilebilen bu silikon yapıdakiprotezlerin vücuda herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir. Meme büyütme estetiği sonrasında daha estetik bir görünüme sahip olan göğüsler oluşturulur. Silikon meme protezleriyapı olarak son derece dayanıklıdır. Fakat çok şiddetli bir travmaya maruz kaldıklarında içinde bulunan dolgu maddesi dışarıya akabilir.

Meme büyütme estetiğinde iz kalır mı?

Yapılan her ameliyat gibi meme büyütme estetiğinden sonra iz kalmaktadır. Bunun başlıca nedeni ameliyatta kesi yapılmasıdır. Vücutta açılacak kesilerde mutlaka iz kalır. Açılan kesiler ince dikişlerle bile dikilse, bu yerlerde iz kalacaktır. Ancak uygulanan estetik ameliyatlarda dikiş izleri görünmeyen bölgelere kaydırılıp, en ince şekilde yapılarak daha az görünmeleri sağlanır. Ameliyattan sonra kalan izlerin büyüklüğünü göğüslerin büyüklüğü ve sarkıklığı belirler.

Meme büyütme, göğüs estetiği meme başından yapıldığında, burada meme başının renkli bölümüyle derinin arasında olan yere gizlenen kesi yerinde kalan izler belirgin ve göze batan şekilde olmaz. Göğüslerdeki sarkıklığın fazla olması halinde, ameliyat sırasında daha geniş alanda çalışma yapılacağından, iz miktarı daha fazla olacaktır. Meme büyütme estetiğinde uygulanan ameliyatlarda iz bırakmayacak bir yöntem henüz yoktur. Yapılacak en doğru işlem izlere neden olan dikiş yerlerinin görünmeyecek şekilde gizlenmesi olacaktır. Buna rağmen uygun boyda ve estetik görünüme sahip olan göğüsler hastaların mutlu olmasına yetecektir.

Meme büyütme estetiği sonrasında yaşananlar nelerdir?

Hastalar ameliyat sonrasında doğal olarak, nasıl bir görünüme kavuşacaklarını merak ederler. Bu sebeple ameliyat öncesinde memelere uygun büyüklükte meme protezinin seçilmesi oldukça önemlidir. Bu seçimi yapmak hem hasta için, hem de estetik cerrah için oldukça zordur.

Doğru ve iyi planlanmadan yapılan meme büyütme estetiği sonrasında, hastaların arzu ettiği büyüklükte memelere sahip olamamanın hayal kırıklığını yaşayabilir. Bu yüzden hastalar meme büyütme ameliyatının yeniden yapılmasına bile karar verebilir. Bunun oluşmaması için, ameliyatın yapılmasından çok, meme büyütme kararının verildiği dönem önem taşımaktadır. Estetik cerrah hastanın beklentisine uygun olacak meme büyüklüğünü sağlayan meme protezini seçmelidir. Estetik cerrahın bu kararı vermesinde hastanın bazı yapısal özellikleri önem taşır. Bu özellikler ise;

 • Hastanın boy ve kilo oranı
 • Hastanın göğüs kafesinin genişliği
 • Memelerin ameliyat öncesindeki büyüklüğü
 • Meme başının konumu
 • Ameliyattan önce meme dokusunun taban ölçüleri
 • Bu özellikler değerlendirilerek, hasta için en uygun büyüklükte protez tercihi hastayla birlikte yapılmalıdır.

Meme büyütme estetiği sonrasında memede hissizlik oluşur mu?

Meme protezinin meme dokusu içine yerleştirilmesi farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu yöntemler genellikle üç değişik yolla olur. Bu yöntemlerden meme altı çizgisinden yapılan meme büyütme estetiği sonrasında meme başında hissizlik meydana gelmez. Aynı zamanda bu yöntem ameliyat sonrasında oluşabilecek asimetri ve emzirme sorunları gibi olumsuz etkilere de sebep olmaz.

Bu teknikle yapılan ameliyatlarda izler meme altında kalır ve belli bir süre sonra belirsiz şekilde kaybolur. Kıyafetlerin durumuna göre dışarıdan görülmesi oldukça zor olur. Koltuk altından yapılan estetik ameliyatlarında ise memede hissizlik oluşma riski bulunmamaktadır. Bu yöntemde meme protezi koltuk altından yerleştirilmekte ve memede kesi yapılmamaktadır. Ancak koltuk altının terleyen bir bölge olması, enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu yöntemde koltuk altında izler kalır.

Meme başı etrafından yapılan ameliyatlarda ise, meme başında hissizlik oluşma riski vardır. Ayrıca bu yöntemde emzirme sorunları ve meme başı düzleşmesi oluşabilir. Bu yüzden meme büyütme ameliyatındakullanılan yöntemin memede hissizlik oluşmasını engellemek için, meme altından yapılacak kesiyle uygulanan yöntemin tercih edilmesi faydalı olur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizimle iletişime geçin
Ara