Meme Büyütme

Meme büyütme estetiği dünyada en çok yapılan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Meme büyütme estetiği vücut ve meme arasındaki orantısızlıkların giderilmesi için yapılan; kişinin kendisi ile barışmasına ve özgüvenini kazanmasına yardımcı olan operasyonlardır.

Bu yazımızda meme büyütme estetiği hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Meme estetiği kimler için uygundur? Meme estetiği nasıl yapılır? Meme estetiği öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler başta olmak üzere sürece dair her detayı yazımızdan öğrenerek operasyon için daha doğru bir hazırlık süreci geçirebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

Biz Sizi Arayalım!

telephonewom

Meme Nedir?

Meme dişi ve erkek memelilerde bulunan, üst ventral bölgede yer alan ve göğüs ya da diğer adıyla pektoral kasları örten dokulara verilen isimdir. Kadınlarda memenin en önemli görevi bebekleri beslemek için salgılanan süttür. Memenin işlevselliği sadece emzirme ile sınırlanmamaktadır. Cinsel uyarım noktası olarak da kadınlarda memenin önemli bir rolü vardır.

Erkeklerde ise memenin işlevi yoktur. Dişi ve erkeklerde meme yapısı aynı embriyoloji dokulardan gelişir. İnsan haricindeki primat dişilerde meme gelişimi genelde hamilelik ile gerçekleşirken insanlarda östrojen ve büyüme hormonu ile birlikte meme gelişimi gerçekleşmektedir.

Meme Nedir

Memenin Anatomisi ve Görevleri

Kadınlarda memeleri oluşturan farklı doku türleri bulunmaktadır. Kas dokuları memelerin kaburgalara bağlanmasını sağlasalar da doğrudan meme anatomisinin bir parçası olarak kabul edilmezler. Glandüler, yağlar, bağ ve lifler memeyi oluşturan yapılardır.

Memenin Anatomisi ve Görevleri

Memeyi Oluşturan Dokular?

Glandüler: Lobüller ve süt kanalları glandüler dokusu olarak adlandırılmaktadır. Meme içerisinde lob adı verilen 15 – 20 adet bölüm vardır. Her lobun içerisinde yapının içerisinde lobül adı verilen ve süt üretimi yapan yapılar bulunmaktadır.

Yağ: Yağ dokusu meme boyutundaki en etkili belirleyicidir. Lobüller ve kanallar arasındaki boşlukları doldurur.

Bağ ve Lifler: Lobüller ve yağ dokusunun yerinde durmasını sağlarlar.

Lenf damarları ve düğümleri: Memelerde lenf taşıyan kan damarları bulunur. Lenf damarları ve düğümler kol altında, köprücük kemiğinin üstünde ve göğüs bölgesinde kümeler halinde bulunurlar.

Kadın Meme Anatomisini Oluşturan Parçalar

Loblar: Her memede 15 – 20 adet arası lob vardır.

Lobüller: Lobların içerisinde bulunan küçük yapılardır. Süt üreten bu dokular küçük ampullere benzetilmektedir.

Süt kanalları: Grandüler dokuda üretilen sütün meme ucuna taşınmasını sağlarlar.

Areola: Meme ucunu çevreleyen dairesel yapıya sahip, koyu renkli bölgedir. Bu bölgede Montgomery bezleri olarak adlandırılan ve yağ salgılayan bezler bulunmaktadır. Bezlerin yağ salgılamasının amacı emzirme esnasında meme ucunun ve cildin sürtünmeye karşı korunmasını sağlamaktır.

Meme ucu: Meme başı areolanın merkezinde yer alır. Meme ucunda yaklaşık olarak 9 adet süt kanalı ile birlikte sinirler yer alır.

Kan damarları: Kanın memelerden göğüs ve vücuda taşınmasını sağlar.

Lenf damarları: Lenfatik sistemin parçası olarak bilinirler. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele etmesine destek olan lenf sıvısını taşırlar. Bu damarlar lef düğümlerine ve lenf bezlerine bağlanırlar.

Sinirler: Meme uçlarında yüzler sinir ucu bulunmaktadır. Bu nedenle meme uçları duyarlı yapılardır.

Memenin Anatomisi ve Görevleri

Erkeklerde Meme Yapısı

Erklerde de tıpkı kadınlarda olduğu gibi meme yapıları vardır. Ancak ergenlik dönemi ile birlikte salgılanmaya başlanan erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron ile meme gelişimi durur. Erkeklerde areola ve meme ucu bulunmakla birlikte erkekler gelişmemiş süt kanallarına da sahiptirler.

Erkeklerde glandüler doku bulunmamaktadır. Erkeklerde meme yapısının normalden fazla gelişmesi olarak tanımlanan jinekomasti ve çok nadiren olan meme kanseri görülebilmektedir. Yapılan araştırmalarda Amerika’da teşhis edilen her 100 meme kanserinden 1’sinin erkeklerde oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Kadınlarda Yoğun Meme Dokusu, Dens Meme

Yoğun meme dokusu meme bölgesinde normalden daha fazla glandüler ve lifli doku bulunması olarak tanımlanır. Yoğun meme dokusunun bulunması halinde memede daha az yağ dokusu yer almaktadır. Hem yoğun meme dokusu hem de bölgede bulunan tümörler düzenli Mamografi taramalarında beyaz göründüğünden teşhis zorlaşabilir.

Bu nedenle önlem alınması ve gerekli durumlarda mamografiyle birlikte ultrason veya MR ile tarama yapılması önerilmektedir. Yoğun meme dokusu oldukça yaygındır ve kadınların büyük bir kısmında bu durum gözlemlenir. Meme dokusunun yoğunluğu mamografi ile tanımlanabilir.

 1. Meme dokusu neredeyse tamamen yağ dokudan oluşur. Bu kadınlarda %10 oranında görülmektedir.
 2. Memelerin belirli alanlarında yoğun meme dokusu bulunur. Bu kadınlarda %40 oranında görülmektedir.
 3. Memenin tamamında eşit derece yoğunlukta meme dokusu bulunur. Bu durumun görülme oranı da %40’tır.
 4. Meme dokusunun ciddi derecede yoğun olduğu durumdur. Kadınların yaklaşık %10’unda görülmektedir.
 5. ve 4. kategori yoğun ya da dens meme olarak tanımlanmaktadır.

Küçük Göğüsler Sorun mu?

Göğüslerin boyutunu kişisel olarak ele almak gerekir. Küçük göğüslere sahip olmak eğer kişinin görünüşü ile ilgili herhangi bir sorunu yoksa kesinlikle bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak göğüs boyutunun küçük olması kişinin kendine olan öz güvenini zedelemeye başladıysa, insan ilişkilerine ve sosyal hayatına zarar veriyorsa doğru uygulamalar ile kişinin kendini daha rahat hissedeceği bir görünüme kavuşması sağlanmalıdır.

Göğüs boyutu ile ilgili yapılan araştırmalar hem fiziksel hem de ruhsal açıdan durumun değerlendirmesini kapsamaktadır. Büyük veya küçük meme boyutunun fiziksel sağlıkla olan ilişkisini incelemek için yapılan bir araştırmada farklı göğüs boyutlarına sahip 269 kadın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan değerlendirmeye alınmıştır.

Doğrudan fiziksel sağlık açısından büyük memeye sahip olan kişilerin biraz daha fazla şikayeti olduğu gözlemlenmiştir. Meme boyutunun büyümesi ile birlikte sırt ve boyun ağrısı gibi şikayetlerin arttığı da gözlemlenmiştir. Bununla birlikte göğüsleri büyük olan kadınların daha çekingen oldukları ve estetik operasyonlara daha çok ilgi duydukları da bilinmektedir.

İdeal Meme Boyutu ve Şekli Nedir?

Meme boyutu pek çok kültürde çekicilik ile ilişkilendirilmektedir. Meme boyutu içgüdüsel olarak doğurganlığın sembolü olarak kabul edilse de herkes için doğru meme boyutunun ve şeklinin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Meme boyutunda genetik faktörlerin etkisi oldukça fazladır, her kadın için boyut ve şekil özgündür.

Meme boyutunun büyük ya da küçük olması kişilerin fiziksel değerlendirmelerinin yapılması ile anlaşılırken aynı zamanda kişilerin görünüşleri hakkında ne düşündüklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. İdeal meme tanımı, dış görünüş ile ilgili her konuda olduğu gibi çok değişken olsa da önemli olan kişinin kendini nasıl hissettiği olmalıdır.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüslerin sarkması temel olarak yaşlanmanın bir etkisidir ve genellikle kaçınılmazdır. Göğüslerin yapısı zamanla değişir ve bu durum bir noktaya kadar oldukça doğaldır. Göğüs bağları olarak adlandırılan yapıların görevi göğüsleri kaldırmak ve desteklemektir.

Bu bağlar zamanla yıpranıp uzayabilir. Bu durumun sonucunda da göğüsler normalden daha sarkık ve sönük gözükür. Kadınlarda göğüs sarkmasının derecesini etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır.

 1. Hamilelik sayısı
 2. Hızlı ve büyük oranda kilo verme
 3. Kolajen eksikliğine bağlı cilt elastikiyetinin kaybolması
 4. Yüksek beden kitle endeksi
 5. Göğüs kup ölçüsünün büyük olması,
 6. Sigara kullanımı göğüslerin sarkma miktarına etkisi olan faktörlerdir. Bunların yanı sıra emzirme, hamilelik esnasında kilo alma ve üst vücut egzersizi yapmama gibi faktörlerin göğüs sarkmasında ciddi bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir.

Silikon İmplant ile Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Silikon implant ile meme estetiği yapılırken farklı tiplerde protezler kullanılabilir. Hem yapılarına hem de şekillerine göre farklı protez çeşitleri arasından kişinin vücuduna, sağlık durumuna, operasyonun kapsamına ve elde edilmek istenen sonuca göre seçim yapılabilir. İmplantların kabukları benzer olsa da içlerinde memeye dolgunluk ve boyut kazandıran maddelerin yapısı değişebilmektedir.

 • Salin meme implantları steril tuzlu su ile doldurulmuştur.
 • Silikon meme implantları silikon jel dolgusuna sahiptir. Bu implantlar FDA tarafından 22 yaş ve üzeri kadınlarda meme büyütme operasyonu için onaylanmıştır.
 • Sabit şekilli implantların içerisinde de silikon jel vardır ancak bu jel normal protezlerden daha kalındır. Bu silikon protezin özelliği implant kabuğunda hasar meydana gelse bile şeklini korumasıdır.
 • Soft Touch, yumuşak doku veya pürüzsüz implant olarak adlandırılan protezler implant kabuğun içerisinde silikon hareket edebilmektedir. Bu daha doğal bir hareket ve dokunma hissî elde edilmesini mümkün kılar.

İçeriğine göre değişen implantların yanı sıra şekle göre değişen implantlar da vardır. Damla ya da anatomik silikon ve yuvarlak silikon olarak adlandırılan iki tip silikon şekli bulunmaktadır. İmplantın şeklen belirlenmesi sırasında da hasta özelinde karar verilmesi operasyon sonrası duyulan memnuniyeti artırmak adına çok önemlidir.

Silikon İmplant ile Meme Büyütme Ameliyatı Nedir

Yağ Enjeksiyonu ile Memeleri Büyütmek Nasıl Olur?

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun özel işlemlerden geçirilerek göğüs bölgesine enjekte edilmesi ile yapılan bir uygulamadır. Bel, basen, karın, bacak içi gibi bölgelerden alınan yağların memeye enjekte edilmesi ile işlem yapılır. Meme boyutları arasında farklılık varsa veya dolgunlaştırma işlemi yapılmak isteniyorsa yağ enjeksiyonu tercih edilebilmektedir.

Ancak enjeksiyon sonrasında yağın bir kısmı vücut tarafından emileceği için operasyonun tekrarlanması veya birkaç seans boyunca uygulanması gerekir. Kişinin vücudunda yeterli miktarda yağ dokusu bulunmaması halinde yağ enjeksiyonu silikon protezler ile kombine olarak uygulanabilir.

Hangi Büyüklükte İmplant Seçmeli?

Silikon implant ile meme büyütme operasyonunda kullanılacak implantın boyutu uzman doktor ile birlikte seçilmelidir. Kişinin kilosu, boyu, vücut hatları, göğüs kafesinin yapısı, mevcut meme dokusu ve duruşu implant seçimine göz önünde bulundurulması gereken kriterler arasında yer almaktadır. Doğru boyutta implant seçiminin kişiye özel yapılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

İmplant tam olarak nereye yerleştiriliyor?

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında implantlar meme dokusu ve göğüs kaslarının altına yerleştirilmektedir. Her operasyon kişiye özel olarak planlanır, bu nedenle farklı noktalardan kesi yapılarak implant yerleştirilebilmektedir.

Yaygın olarak bilinen iki yerleşim vardır. Kas üstü yerleşim ya da bir diğer adıyla subglandüler yerleşim göğüs kası ile mevcut meme dokusu arasındaki bölgeye implant yerleştirilmesidir. İmplantın meme dokusunun altında yer alması sayesinde emzirme özelliği daha çok korunabilmektedir. Bu yerleşimin en büyük avantajı fiziksel aktivitelerde implantın çok az hareket etmesidir.

Görünüşü yapay olabilir ve mamogram sonuçlarında yanıltıcı veriler oluşmasına neden olabilir. Kas altı ya da submusculer yerleşim ise implantın pektoral kas altına yerleştirilmesidir. En büyük avantajı mamogram sonuçlarının daha doğru olması ve daha doğal bir görünüm elde edilmesine olanak sağlamasıdır.

Meme büyütme estetiği yöntemleri

Beklentilere ve ihtiyaçlara göre farklı meme büyütme estetiği yöntemleri bulunmaktadır. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olurken aynı zamanda onlar için en doğru sonucu verecek yöntemi seçmek operasyonun başarısı açısından büyük öneme sahiptir.

İngiliz Tipi: Damla şekilde bir görünüme sahip olan ve büyük boyutlu göğüs isteyen kadınların tercih ettiği tiplerden birisidir. Kişinin vücuduna uygulanabilecek en büyük anatomik implant tercih edilir ve genellikle uygulama kas altına yapılır.

Hawaii Tipi: İngiliz tipinin aksine çok daha yuvarlak hatlı göğüslere sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği bir görünüm sağlıyor. Dekolte bölgesinde dolgun bir görünüm sağlaması amacı ile Hawaii tipi meme büyütme estetiği sırasında yuvarlak implantlar tercih ediliyor. Memenin her noktasının eşit dolgunlukta olması sağlandığı için her zaman dik gözükmesi de sağlanmış oluyor.

Latin Tipi: Yuvarlak ve dolgun hatlar Latin vücut tipini tanımlar. Bu tip meme estetiğinde de yuvarlak hatlı ve dolgun bir görünüm elde edilmesi esastır. Görünümün doğal olması önemlidir. Göğüs boyutundan genel anlamda memnun olan ancak ufak dokunuşlar isteyen kadınlarda tercih edilir. Yağ enjeksiyonu ile istenen görünüm elde edilebilir.

Brezilya Tipi: Bu tip meme estetiğinde göğüs şekliden daha ziyade göğüs hacmi önemlidir. Bu nedenle de damla veya yuvarlak silikonlar ile uygulama yapılmaktadır.

Çipli İmplantlar: Bu implantlar operasyon sonrasında meydana gelebilecek herhangi bir komplikasyonun çok daha erken fark edilmesini sağlar. Operasyonun hangi tarihte, kim tarafından yapıldığı çipli implantlarda kayıtlıdır. Ayrıca implantın hacmi ve seri numarası da kayıt altındadır. Silikon etrafındaki ısı değişikliklerinin ölçülmesi en büyük avantajıdır.

Kennel Funnel Tipi: Bu tipte seçilmiş olan implantlar el değmeden, oldukça küçük kesiler ile yerleştirilebilmektedir. İmplantların yerleştirilmesi işleminde özel bir cihaz kullanılır. Kesilerin daha küçük olması ve cihazla yerleştirmenin daha az doku zedelenmesi sağlaması sebebiyle iyileşme süresi çok daha konforludur.

Protezler zararlı mı?

Onaylanmış, güvenilir ve estetik operasyonlarda kullanım onayı almış silikonların zararlı olduğu düşünülmemektedir. Silikon protezlerle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda silikona bağlı olarak sağlık ile ilgili risklerde herhangi bir artış yaşanmadığı gözlemlenmiştir.

Bu protezlerin kanser riskini arttırdığı düşünülse de yapılan araştırmaların memesinde silikon protezi olan kadınlarda daha yüksek meme kanseri görüldüğüne dair bir bulgu edilmemiştir. Silikon protezi olan kadınların anne sütünde bebek için zararlı olabilecek herhangi bir madde bulunmamaktadır.

Kimler memelerini büyütmek ister? Meme büyütme ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Meme boyutundan memnun olmayan, meme boyutunun vücudu ile orantısız olduğunu düşünen kişiler meme büyütme operasyonu yaptırmak isteyebilirler. Bu istekleri karşılamak için de meme büyütme estetiği planlanmaktadır.

 • Meme boyutunu büyütmek,
 • Çeşitli nedenler sebebiyle meme dokusunun azalması ve sarkması sonucunda oluşan görünümü değiştirmek,
 • Meme asimetrisini ortadan kaldırmak için meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır.

En çok tercih edilen göğüs tipi hangisidir?

Göğüs tipi oldukça kişisel bir seçim olsa da büyütme operasyonlarında daha dolgun ve dik bir görünüme sahip olan ancak doğal görüntüsünü koruyan göğüsler daha çok tercih edilmektedir.

Ameliyat yöntemleri nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan dört farklı yöntem vardır.

 • Meme altı kıvrımından açılan kesi ile yapılan ameliyatlar,
 • Areolanın dış kenarının çevresinden açılan kesi ile yapılan ameliyatlar,
 • Koltuk altından açılan kesi ile yapılan ameliyatlar
 • Göbek deliğinin üzerinden açılan kesi ile yapılan ameliyatlar yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Meme büyütme estetiği eğer kombine bir operasyon yapılmayacaksa 60 – 120 dakika aralığında sürer. Eğer kombine bir operasyon yapılacaksa sürecin planlamasında operasyonun ne kadarlık bir sürede tamamlanacağına dair bilgi verilmektedir.

Meme büyütme sonrası başarı oranı ve sonuçlar kalıcı mıdır?

Meme büyütme operasyonu doğru planlandığı ve güvenilir implantlar ile uygulandığı takdirde yüksek başarı oranına sahiptir. Ancak bu operasyonun da tüm cerrahi operasyonlar gibi riskleri ve komplikasyonları olabileceği unutulmamalıdır. Operasyonlarda kullanılan implantların ömür boyu garantisi olmamakla birlikte yeni teknolojiler sayesinde uzun süreli kullanımlarından ve hatta ömür boyu kullanımlarından bahsetmek mümkündür. Operasyonların sonuçlarının kalıcı olması pek çok faktöre bağlı değişiklik göstermektedir.

İmplantın türü bu süreçte oldukça belirleyicidir. Genel olarak silikon protezler için 10 ila 20 yıl arasında bir garanti verilse de sorun olmaması halinde değiştirilmelerine gerek kalmaz. Protezlerde herhangi bir sızıntı yoksa, darbeye bağlı bir sorun meydana gelmediyse silikonların ömür boyu kullanılması söz konusu olur. Aksi durumlarda silikonların çıkartılması ve değiştirilmesi gerekir.

Hangi yöntem en iyisi?

Meme büyütme operasyonlarında en iyi yöntem kişinin isteklerine ve doktoruyla yaptığı görüşmelere bağlı olarak seçilen yöntemdir. Her insanın fiziksel yapısının farklı olması, operasyon sonrası beklentilerinin değişmesi, kesi yapılacak yerin belirlenmesi ve kullanılacak implant ile birlikte emzirme özelliğinin korunması gibi farklı faktörlere bağlı olarak ameliyat tekniği farklılaşabilmektedir. Bu nedenle en iyi meme büyütme tekniği kişiye göre belirlenen yöntemdir demek mümkündür.

Ameliyat öncesi hazırlık?

Meme büyütme operasyonu öncesinde sigara kullananların sigarayı bırakması önerilmektedir. En az iki hafta öncesinden sigaranın bırakılması tavsiye edilmektedir. Operasyondan önce alkol almamak da çok önemlidir. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa doktoruna bildirmesi gerekir.

Aspirin gibi kan incelticilerin operasyon öncesinde kullanılmaması gerekir. Takviye gıdalar, bitki çayları ve vitaminler operasyondan önce anestezi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecekleri için bırakılmaları gereklidir. Operasyondan 6-8 saat önce yeme ve içmenin tamamen kesilmesi gerekir. Meme büyütme operasyonu öncesinde herhangi bir grip, nezle ve soğuk algınlığı şikayeti olması durumunda mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Evde ameliyatsız yöntemler ile meme büyütülmesi mümkün mü?

Evde ameliyatsız yöntemler ile meme büyütülmesi mümkün değildir. Kür uygulamaları, mucizevi ilaçlar meme büyütme için herhangi bir sonuç vermemekle birlikte kullananların sağlığına zarar verebilirler.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde kişinin beklentilerine uygun ama mutlaka gerçekçi bir planlama yapılması gerekir. Operasyon öncesinde öncelikle hastaların beklentileri analiz edilir, daha doğal bir görünüm için vücut proporsiyonu da göz önünde bulundurularak kullanılacak implantın seçimi de yapılır.

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Daha önce yapılan planlamaya göre meme altından, koltuk altından, meme başından veya göbek deliği üzerinden kesi yapılır. Sonrasında silikonlar yerleştirilir ve kesi kapatılır.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı riskleri nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatında da riskler bulunmaktadır.

Göğüs büyütme ameliyatında;

 • İmplantının şeklini etkileyebilecek yara dokusunun meydana gelmesi,
 • Göğüs ağrısı,
 • Enfeksiyon,
 • Meme ucunda ve memede his kaybı,
 • İmplantın sızıntı yapması ya da delinmesi gibi riskler bulunmaktadır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında bölgenin çok daha konforlu şekillenmesini sağlamak için sütyen kullanımı gerekmektedir. Operasyondan sonra bu sütyeni kullanmaya özen gösterilmesi önemlidir. Ameliyattan sonra bir gece hastanede dinlendikten sonra taburcu işlemleri yapılır. Normal hayata dönüş için 7 gün kadar beklenmesi önerilse de 3-4 günlük bir dinlenme süresi normal hayata dönmek için yeterli olabilir.

Operasyonda bölgede sıvı birikmesini engellemek için yerleştirilen direnler doktor kontrolünde çıkarılmaktadır. Doktor tarafından önerilen uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir. Göğüs büyütme operasyonu sonrasında yaklaşık olarak ilk 2 ay ağır kaldırmamak ve yüksek tempolu spor yapmamak gerekir. Düzenli kontroller sonucunda memede sertleşme meydana geldiyse doktor tarafından önerilen masajların yapılması da önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BENZER MAKALELER

Dolgu Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

No Comments
Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içerisinde en popülerler arasında yer alan dolgu uygulamaları; 18 yaşını dolduran kadınlara ve erkeklere gerçekleştirilebilir. İlerleyen zamana, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların,…

Estetik Operasyonlar Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

No Comments
Bağışıklık sisteminin sağlığın korunmasındaki öneminin giderek daha çok anlaşıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor; beslenmemizden egzersiz rutinimize kadar birçok konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya…

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

No Comments
Saç dökülmesi ve kellik sorunu genel olarak erkeklerle özdeşleştiriliyor. Ancak kadınların da saç dökülmesi nedeniyle kellik ile yüzleşebileceği biliniyor. Erkeklerde sıklıkla görülen ve “androgenik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi saç…

Liposuction ve Karın Germe Sonrası Kilo Alınır mı?

No Comments
Liposuction ve karın germe ameliyatları sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Diyet ve egzersiz programlarına dirençli inatçı yağlardan ve yaşlanmaya, doğuma ve dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak oluşan…

Meme Protezleri Değiştirilmeli mi?

No Comments
Daha dolgun ve şekilli memelere sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatlarına başvuruyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme estetiği sırasında farklı malzemelerden, farklı şekillere sahip meme protezleri kullanılarak kişinin vücuduyla orantılı…

PRP Tedavisinin Saça Faydaları

No Comments
Kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesi sonucu elde edilen trombosit zengini doğal plazma sıvısının cildin sorunlu bölgelerine enjeksiyonu prensibine dayanan PRP tedavisi, günümüzde hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi…

Saç Köklerine Teknolojik Bakım: Saç Lazeri

No Comments
Günümüzün stresli koşulları, hava kirliliği, beslenme hataları ve yetersiz uyuma gibi çevresel faktörler saç dökülmesini hem kadınlar hem de erkekler için ciddi bir kozmetik sorun haline getiriyor. Yaşlanmanın ve genetik…

Zayıflama Sonrası Sarkan Deri Nasıl Toparlanır?

No Comments
Aşırı kilo başta karın derisi olmak üzere vücudun diğer kısımlarında da hacimsel büyümeye neden oluyor. Yağ hücrelerinin birikmesi ve çoğalması sonucu artan genişleme ciltte gerginliğe yol açıyor. Ciltte meydana gelen…
Menu
tr Turkish
X