Hemen Fiyat Al

Saç Dökülmesinde Medikal Tedavi Kullanılabilir mi?

Saç dökülmesi kadın, erkek herkesin ortak sorunlarından bir tanesi olmaktadır. Saç dökülmesi sorunu aşırı stres, değişen hormonlar, hamile kalmak ve doğum yapmak, menopoz, yüksek ateşe bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar, tiroit hastalığı, demir eksikliği, dengesiz ve düzensiz beslenme, saç koparma hastalığı (trikotilomani), saç kıran (alopesi areata), saç bakımı adına yapılan çeşitli yanlışlar, kadınlarda yaşanan erkek tipi saç dökülmesi, saç derisinde meydana gelen hastalıklar, mevsimlere göre saç dökülmesi ve kimyasal ilaç tedavisi gelmektedir.

Dökülme sorunu yaşayan kişiler dökülme sorundan kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Genetik olarak saçları dökülen kişiler mutlaka erken müdahale yöntemi ile dökülmeyi durmalıdır.

Yoğun bir şekilde saçları dökülen ve saç derisinde büyük ebatlarda açık alanlar meydana gelen kişilerin saç ektirmekten başka çaresi yoktur. Bundan dolayı kişiler farklı teknik ve yöntemler doğrultusunda saç ektirmeyi tercih eder. Saçlar dökülmeye ilk başladığı anda henüz belirgin bir şekilde seyrekleşme başlamadığı durumlarda tedavi için medikal tedaviler yeterli olmaktadır.

Ancak dökülme başladı ise ve seyrekleşme gözle görülür bir şekilde fark ediliyor ise medikal tedaviler yetersiz kalmaktadır. Yoğun olarak saç kaybı yaşandıktan sonra başvurulacak en iyi tedavi yöntemi saç ekimi olmaktadır. Erken dönemlerde, dökülme çok fazla ilerlemeden ve saçlar seyrekleşmeden başlanan medikal tedaviler ile androjenik dökülmenin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesini Önlemek Adına Kullanılan Medikal Tedaviler

Saç dökülmesini önlemek adına kullanılan ilaçların mutlaka FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylı olması gerekmektedir. FDA – Amerika Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan ilaçlar kişiler tarafından kullanılabilmektedir. FDA – Amerika Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan ilaçlar;
Erkeklerin Saç Bakımı Sonrası Yaşadıkları Nelerdir?

Finasteride

Saç dökülmesini durdurabilmek ve canları yeniden canlandırabilmek adına kullanılan ilaçlardan bir tanesi Finasteride olmaktadır. İlaç 10 yıl içerisinde saç dökülme vakaları adına en fazla kullanılan ilaçlar arasında yer alır. İlaç tablet şeklinde olduğundan dolayı kullanımı oldukça kolay olmakta ve ağız yolu ile alınmaktadır. İlaç DHT’un (dihidrotestesteron) oranını azaltır ve saçların dökülmesinin önüne geçer

. Dihidrotestesteron hormonu büyük ölçüde erkek tipi saç dökülmesini etkileyen bir hormon olmaktadır. İlaç hafif ve orta dereceli saç dökülmelerinde daha fazla etkili olmaktadır. Saç ekimi sonrasında, yardımcı tedavi olarak hastalar önerilmektedir. İlaç kadın ve erkek herkse tarafından kullanılabilir.

Ancak hamilelik döneminde bayanların kullanımına uygun değildir. Saç yapısını kuvvetlendirmesi ve saç dökülmesinin önüne geçebilmesi için ilacın en az bir yıl süre ile düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. İlacın kullanımı 1 yıldan önce bırakıldığında saç yaklaşık 2-3 gün sonra eski sağlıksız haline döner. İlaç 5 yıl boyunca düzenli olarak kullanıldığında bırakılsa bile etkisi devam eder.

Minoxidil

Oldukça uzun süredir saç dökülmesi adına yapılan medikal tedaviler içerisinde yer alan ve FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylı olan ürünlerden bir tanesi de Minoxidil olmaktadır. İlaç erkekler üzerinde daha fazla etkili olmaktadır. İlacın erkekler üzerindeki etkisi %5 oranlarında olurken, kadınlar üzerindeki etkisi %2 oranında olmaktadır.

Yoğun olarak saç dökülmesi başlamadan önce ürünün kullanımı daha etkili olması adına önemlidir. Ürün internetten veya eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Ürün losyon ve köpük şeklinde olduğundan dolayı kullanımı oldukça basit olmaktadır.

İlaç ön kısımlarda yaşanan dökülmelere oranla başın üst kısımlarında yaşanan dökülmeler için daha etkili olmaktadır. İlaç incelmiş ve seyrelmiş olan saçların sağlığına kavuşmasına ve daha sağlıklı çıkmasına olanak sağlar.

İlacın etkili olduğu durumlara örnek olarak; kadınlarda tüm baş bölgesinde oluşan dökülmelerde, erkeklerde başın tepe bölümünde yer alan dökülmelerde ve saç ekimi sonrasında etkili olması örnek olarak verilebilir. İlaç; dökülme durumuna göre günde bir ya da iki sefer kullanılabilir.

Losyon veya köpük formunda olduğunda dolayı, direkt olarak saç derisine püskürtülür ve parmak uçları ile masaj yapılır. İlacın gözlerle temas etmemesi adına ellerin bol su ile yıkanması gerekir. Saç dökülmesi hangi alanda ile ilaç bu alanlara bütün olarak uygulanır.

İlacın etkisini gösterme süresi 4 ay içerisinde gerçekleşmektedir. İlaç en az 1 yıl süre ile düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İlacın yan etkileri arasında kısa süreli olarak kaşıntı ve kızarıklık görülebilmektedir. Saç derisinde kaşıntı yaşanması durumunda ilaç belli süreler ile bırakılır.

Diğer Yöntemler

Saç dökülmesi farklı aşamalar dahilin de gerçekleşir. Saç dökülmesi henüz başlangıç aşamasındayken uygulanan medikal tedaviler etkili olmaktadır. Çok dökülmesinin çok fazla ilerlemesi, saçlarda seyrelme meydana gelmesi ve kellik vakasının yaşanmaya başlaması durumunda medikal tedaviler yeterli olmamaktadır.

Özellikle alın bölgesinde gözle görülür bir şekilde açılmanın olduğu, kadınlarda bütün saç yapısında seyrelme yaşandığı ve erkeklerin başlarının üst bölümlerinde yer alan saçların belirgin bir şekilde döküldüğü durumlar adına en etkili yöntem saç ekimi olmaktadır.

Dökülen saçların yerine yeni saçlar ekebilmek adına tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de saç mezoterapisi yöntemi olmaktadır. Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi bileşenleri saç köküne küçük iğneler ile enjekte edilmesini sağlayan yönteme saç mezoterapisi adı verilmektedir. Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça intikal edilmesi sağlanır.

Ağrısız ve acısız olan bu yöntem ile saç dökülmesinin önüne geçilebileceği gibi, saç hücreleri de beslenir ve saçların daha canlı olması sağlanır. Saç ekimi ve medikal tedaviler dışında kişiler bitkisel ürünleri ve özel içeriğe sahip olan şampuanları kullanarak saç dökülmesinin önüne geçmeye çalışır.

Saç dökülmesi henüz başlangıç aşamasındayken bir uzmana başvurulduğunda, doktor saçları canlandırabilmek ve dökülmenin önüne geçebilmek adına hastalarına farklı bileşenlere sahip olan şampuanları ve losyonları tavsiye etmektedir. Hamilelik gibi dönemsel yaşanan dökülmeler sonucunda dökülen saçların yerini kısa sürede yeni saçlar alır.

Medikal tedavilerin etkili olabilmesi adına mutlaka doğru zamanlarda kullanılması ve bu tedavilerin sadece saç dökülmesini durdurabilmek adına kullanıldığının unutulmaması gerekir. Medikal tedaviler ile yeni saçların çıkması mümkün değildir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkiler birçok rahatsızlığın tedavisi adına ek tedavi olarak kullanılabilir. Bitkilerin her birinin farklı özelliği var olmaktadır. Özellikle saç dökülmesi adına zeytinyağı, badem yağı, susam yağı ve daha birçok bitki seçeneği kullanılabilmektedir. Saçları yıkamak için kullanılan şampuanların mutlaka bitkisel içerikli ve doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir