Hemen Fiyat Al

Liposuction İle İlgili Merak Ettiğiniz Her şey…

Çağımızın en büyük rahatsızlıklarına davetiye çıkaran obezite, aşırı yağlanma… Çeşitli bölgelerde erimeyen inatçı yağlar ve bir türlü olumlu sonlandıramadığımız diyetler… Ve tüm bunların sonunda kırılan umutlar…

Tüm bu çözümsüz sorunlar; yıllardır, uzmanların çeşitli yöntemleri denemelerine neden olmuş, istenmeyen yağların vücuttan atılması için en uygun ve en kolayı araştırılmış, hastanın da psikolojik durumu düşünülerek en ideal yöntemler bulunmaya çalışılmıştır.

Bu süreç zarfında bu durumdan şikayetçi olan hastaların talepleri, duygusal alt yapıları düşünülmüş bir türlü sonuçlanamayan adımların çözümleri için uğraşılmıştır.

Yıllarca içimizde biriktirdiğimiz her gün üzerine yenilerinin eklendiği yağ moloküllerinden kurtulmak için çoğumuzun denemediği yol kalmamıştır. Belli bir yaşa kadar güzelliğimiz için bunu yaparken belli yaştan sonra eski sağlığımıza kavuşmak için kilo vermeye çalışmışızdır. Ancak ne var ki küçük yaşlarda belirlediğimiz yeme alışkanlıklarımızı bir sihirli değnekle yıllar sonra değiştiremeyeceğimizi anladığımızda ise adeta yıkılırız.

Uzmanların belirttiği yeme alışkanlıklarımızı belirleyen faktörlerin psikolojik nedenlere de dayandığını, uzun süren sonuçsuz diyetler sonunda kabul ederiz. Aslında bizim için gerekli olan tek şey belki de küçük bir umuttur. İşte bu umut ışığı teknolojide her geçen yüz yılda değişik yöntemlerle insanlara sunulmaya çalışılmıştır.

Bunlardan bir tanesi olan liposuction yöntemi, kilolu hastaların ne yaparlarsa yapsın kurtulamadıkları yağların vücuttan atılması için uygulanan yöntemdir. Şimdi buraya kadar duygusal yönünü belirttiğimiz liposuction yönteminin sağlık literatüründeki karşılığına değineceğiz ve bu yöntem hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulmaya çalışacağız.

Liposuction Yöntemi nedir?

Halk arasında yağların alınması diye bilinen liposuction vücuttan istenmeyen yağların atılması işlemine verilen isimdir.

Bu işlem yağlara sıvı verilerek bir miktar beklenmesi ve daha sonra sıvılaşan yağların negatif basınçlı bir sistem olan vakum yardımıyla emilmesi ve ince kanüller yardımıyla dışarı atılması işlemdir. Dünyada en sık yapılan ameliyatlar arasına giren Liposuction aynı zamanda hakkında en fazla yanlış bilgilerin de konuşulduğu bir ameliyattır.

Liposuction bilinenin aksine zayıflatma değil fazlalıkların alınarak konturların yeniden şekillendirdiği bir ameliyattır. Bilinen bir başka yanlış bilgi de her hastanın liposuctiona uygun olduğunun düşünülmesidir. Bu nedenle liposuction yaptırmadan önce plastik cerraha muayene olunması gerekmektedir.

Genellikle normal ve normalin biraz üstünde kilosu olan hastalarda bölgesel istenmeyen ve bir türlü kurtulamadıkları yağ depolarının meydana getirdiği görüntüden rahatsız olan kimselerde en iyi sonuçların alındığı bir yöntemdir. Gerek kişinin vücut yapısından gerekse metabolizma hızından dolayı bazı yetişkinlerde belli bölgelerde fazla yağlanma ve bu yağların diyet ve egzersiz sonucu vücuttan atılmaması bu yöntemin daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Ancak üzerinde ısrarla durulması gereken bir nokta Liposuctionın bir zayıflama yöntemi değil vücudun yapısına uymayan fazla yağ depolarının emilip atılması yöntemidir. Örneğin 90 kilonun üstünde zayıflamaya çalışan bir hastaya sadece yardımcı bir yöntem olarak uygulanır. Çünkü Liposuction yöntemi direk uygulanan bir zayıflatma yöntemi değildir. Bu yöntemde asıl amaç ne yapılırsa yapılsın bir türlü dışarı atılamayan yağ hücrelerini parçalamaktır.

Genellikle hangi bölgeler Liposuctiona ihtiyaç duyar?

Yanaklardan ayak bileklerine kadar hemen her bölgeye uygulanan Liposuction en çok karın, basen, bel bölgesi, bacak içleri, sırt, boyun gibi yağlanmaya müsait bölgelere daha sık uygulanmaktadır. Genellikle kadınlarda kalça, karın ve uyluk bölgesi; erkeklerde ise karın etrafında oluşan yağ depolarının eritilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Kol altı sarkmalarında da kullanılan bu yöntemin etkisi bu bölgede kanıtlanmıştır. Kadınlarda meme büyüklüğünden kaynaklı ağrıların azaltılması için de kullanılan bu yöntem iz bırakmadığı için estetik ameliyata sıcak bakmayan hastalar için daha sık tercih edilmektedir. Kısacası kadın ve erkeklerde özellikle diyet ve egzersize cevap vermeyen bölgelerden hızla kurtulmalarını sağlamak için uygulanan bir yöntemdir.

Liposuction riskli bir ameliyat mı?

Liposuction yöntemi çağa ayak uydurmaya devam ettiği için farklı tekniklerle birlikte uygulanmaya başladığından riski giderek azaltılmış bir ameliyat olmuştur. Klasik liposuction yöntemi ilk çıktığında deri altına uygulanan kanüllerin seçiciliği olmadığı için yağ dokusunu diğer kas, damar ve sinir gibi dokuları ayıramayarak birlikte çekmekteydi. Bu yüzden ameliyat sonrası bölgede morluk ve şişlikler oluşmakta, hastanın iyileşmesi daha uzun sürede gerçekleşmekteydi. Ancak günümüz teknolojisi kullanılarak yapılan liposuction uygulamalarında vaser ve lazer yöntemlerinden faydalanıldığı için çok daha az riskli, az ağrılı bir sistem uygulanmaktadır. Hastanın çok daha hızlı iyileşme gösterdiği bu yeni teknolojide uygulanan ses dalgaları dediğimiz vaser ya da lazer ışığında; dalga boyu sadece yağ dokusunu etkileyecek şekilde vücuda verilir. Bu yüzden diğer bölgeler zarar görmez. Ayrıca yağlar bu yeni sistemde çok hafif bir basınçla çekildiği için çevre dokuya da zarar vermez.

Farklı tekniklerle Liposuction…

Yukarıda bahsettiğimiz gibi günümüzde Liposuction yöntemi artık teknolojinin ilerlemesi ile farklı teknikler kullanılarak yapılmakta; ağrısız, daha sıkı bir görünüm, daha az riskle karşımıza çıkmaktadır. Şimdi daha fazla tercih edilen bu yöntemlerle ilgili merak ettiklerinize değinelim.

Vaser Liposuction Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ultrasonik liposuction da dediğimiz bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi ses dalgaları kullanılarak yapılan bir liposuction yöntemidir. Sadece yağ dokusuna gönderilen bu ses dalgaları, damar ve kas dokusunu etkilemediği için uygulanan bölgedeki kanama ve morlukları da engellemektedir. Bu da klasik liposuction yönteminden korkulan komplikasyonları ortadan kaldırmaktadır.

Bu yöntemle yağlar çok hafif bir basınç uygulanarak çekildiği için diğer dokular zarar görmezler. Büyük basınçla yapılan klasik liposuction yönteminden farklı olarak vaser liposuctionda çok büyük bir koparılma işlemi gerçekleşmediği için dalgalı bir cilt görünümü oluşması da engellenmektedir. Vaser Liposuction yapıldıktan sonra hasta yürüyerek evine gidebilir ve işlemin ardından hastanın bir iki hafta korse giymesi gerekmektedir.

Normal Liposuctiona göre vücuttaki ödem 4-5 hafta gibi bir sürede atılır. Bölgeye göre çalışma süresi değişen bu ameliyat en kısa 1 en fazla 5-6 saat süre zarfında gerçekleştirilir. Liposuctiona vaser yönteminin gelmesiyle bu sisteme hastaların güveni daha da artmıştır.

Lazer Liposuction Yöntemi Nedir Vücuda Nasıl Uygulanır?

Liposuction yönteminde kullanılan ince uzun borular lazer sisteminin deri altındaki yağ dokusuna uygulanır. Hastaya lokal anestezi uygulanarak yapılan bu işlemde yağ dokusu derinlemesine vakumlanır ve sıvılaştırılan yağlar emilerek vücuttan uzaklaştırılır. Lipoliz adı verilen bu yağ dokusunun vücuttan atılması lenfatik sistem dediğimiz bir sistemle sağlanır. Doğal yollarla yapılan zayıflama işlemlerinde de yağların vücuttan atılımı aynı lenfatik sistem ile yapılır. Bu yüzden lazer sistemi ile uygulanan liposuction bu atılımı hızlandırarak geride daha sıkı bir deri yapısı oluşmasını sağlar.

Lazer Liposuction işlemi şu aşamalar ile gerçekleştirilir:

Aşama 1: Seruma karıştırılmış lokal anestezik ilaç ile bölge uyuşturulur.

Aşama 2: Lazer tedavisi ile yağlar eritilir.

Aşama 3: içeride eriyerek sıvılaşan yağlar vakumla emilip dışarıya çekilir.

Lazer Liposuctionın Klasik Liposuctiondan Farkı Nedir?

 • Lazer teknolojisinden de faydalanarak yapılan bu yöntem klasik Liposuction yönteminden farklı olarak lazer teknolojisinin Liposuction yöntemi ile birleştirilerek uygulandığı bir yöntemdir.
 • Bu sistemde lazer enerjisi yağ dokusuna kablo yardımı ile aktarılarak yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Bu yöntemin diğer yöntemlerden önemli bir farklılıkları vardır. Bunlar şunlardır:
 • Diğer Liposuction yöntemleri uygulandığında kaybedilen yağlar bölgede sarkmalara neden olurken Lazer liposuction ile gevşek derinin sıkılaşması ve toparlanması sağlanır. Bu Lazer liposuction sisteminin en önemli üstünlüklerinden birisidir.
 • Klasik Liposuctionın aksine hastada daha az ağrı görülür.
  Kanama ve travmalar oluşmaz.
 • İşlemin yapıldığı bölgede sarkma oluşmaz.
 • Hafif şişlikler gibi çeşitli hassasiyetler dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.
  İyileşme sırasında ki buda Vaser Liposuctiondan en önemli farkıdır. İyileşme sırasında kalın sargı ve bandajlara ihtiyaç duyulmamasıdır.


Liposuction hakkında bilinen yanlışlar…

 • Liposuction kilo verdirme işlemi değildir.
 • Liposuction sık kilo alıp verilmesi sonucu deride ve karın bölgesinde oluşan sarkmaların düzeltilmesi ve toplaması işlemi değildir.
 • Liposuction selülit tedavisinde kullanılmaz
 • Liposuction bir daha kilo almayacağım diye bir anlama gelmez
 • Liposuctionın popo kaldırma gibi bir işlevi yoktur.
 • Liposuction bacakların ön yüzlerine ve kalçaların alt kısımlarına uygulanmaz

Liposuction’dan sonra tekrar yağlanma veya sarkma olur mu?

Liposuction sonrası bölgedeki yağ hücreleri azaltılmıştır. Hastanın yüksek miktarda kalori alması yağ hücrelerinin artmasına değil sadece genişlemesine sebep olur.Çünkü vücut yağ dengesini sağlamaya çalışır.Fakat yağlanma eskisi kadar olmasa da eğer kalori alımı fazla olursa bu bölgede tekrar görülebilir.Ancak bu işlemin en iyi taraflarından bir tanesi yağlanma olsa bile şekil bozukluğuna mahiyet verecek şekilde olmamasıdır.Genel bir kilo artışı olsa bile yağlanmalar belli bölgelerde görünmezler.

Liposuction ameliyatı esnasında hastanın yaşadıkları…

Liposuction kanlı bir işlem değildir. İşlem sırasında lokal anestezi yapıldığı için hasta ağrı ve sızı hissetmez. Ameliyatın süresi bölgenin yapısına göre değişmektedir. Yaklaşık 1 ila 5 saat arası süre zarfında bu ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Liposuction kimlere uygulanır?

Her şeyden önce liposuction ameliyatı kilo verme değil, vücut biçimlendirme yöntemidir. Ameliyat olmak için ilk şart gelen kişinin bu bilinçte olması ve bu işlem için genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Fazla kilosu olanlar değil fazlalık yağ birikimi olanların tercih edildiği bu yöntem “çok kilo aldım zayıflamam lazım” diyen bir kişiye uygulanmamaktadır. Liposuction ameliyatının amacı inatçı yağların olduğu bölgeleri incelterek diğer bölgelerle daha uyumlu hale getirmektir.

Bu işlem gerçekleştirilecek olan hastada bakılacak en önemli şey hastanın deri özelliğidir. Yaşı ileri olan hastaların kaybolan deri elastikiyetleri bu ameliyatın kriterlerine uygun olmayabilir.Çünkü deri altındaki yağlar alındıktan sonra derinin kendini toparlaması ve yeni duruma ayak uydurması beklenir.45 yaşından büyük kişilere yapılan bu işlemde derinin uyum sağlaması çok zor olacağı için Liposuction sisteminin daha çok derisi diri ve sıkı olan hastalara uygulanması tercih edilir.

Kısacası bu ameliyatta hasta seçimi doğru olursa yüz güldürücü sonuçlar alınır.En iyi sonuç alınan hastalar ise en fazla bir doğum yapmış, orta yaşlı ve aşırı kilosu olmayan hastalardır.

Liposuction sonrasında dikkat edilmesi gerekenler…

Liposuction hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın sonrasında hastanın sıkı bir korse giymesi gerekmektedir. Bunun yapılmasındaki amaç; boşalan cildin, alt bölgesinde bulunan kas dokusuna düzgün bir şekilde yapışarak iyileşmesinin sağlanmasıdır. Lazer Liposuction yapıldığında bu süre çok daha kısalmaktadır. Liposuction yapıldıktan sonra hasta günlük hayatına hemen döner ancak bir takım kısıtlamalarla birlikte. Liposuction operasyonundan sonra tempolu koşu, ağırlık kaldırma gibi sportif aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Liposuction sonrasında iz kalır mı?

Liposuction sonrasında meydana gelen komplikasyonlar uygulanan yönteme ve uygulanan kişiye göre değişebilir. Bölgedeki izler 2-3 hafta sonra iyileşme gösterir ve yaklaşık 3 ay kadar bir sürede tamamen yok olur. Operasyon sonrasında oluşabilecek dalgalanma çökme gibi istenmeyen görüntüler de kullanılan yöntem ve hastanın cilt yapısına göre değişmektedir. Farklı yöntemlerle uygulanan Liposuctionda çok farklı sonuçlar alınması mümkündür.

Liposuction ameliyatı sadece plastik cerrah tarafından mı yapılmalı?

Kesinlikle Liposuction ameliyatı alanında uzman plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Aksi halde çok ciddi tehlikelerle karşılaşmak mümkün olabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir