Hemen Fiyat Al

Diyet ve egzersiz yaparak vücudundaki yağlardan kurtulamayanlar için, liposuction yöntemi uygulanması faydalı olacaktır. Bu uygulama farklı tekniklerle yapılabilir. Ancak lazerle yapılan liposuction daha zahmetsiz ve daha az iz bırakacak bir tekniktir. Uygulama sırasında cilt altından yağ dokusu emme işlemi çok ince kanüllerle ve çok küçük açılmış kesilerden yapıldığından, sonradan bölgede kalan iz herhangi bir şekilde göze çarpmaz. Vücudunda olan fazlalık yağ dokularını eritemeyen kişiler güven içinde liposuction uygulaması yaptırabilir.

Bu yöntem asla bir zayıflama yolu olarak görülmemelidir. Bu vücudun konturunu düzeltme yoludur. Yapılan ameliyat sayesinde hacmi artan, diyet ve egzersize olumlu yanıt vermeyen yağ dokusunun vücuttan uzaklaştırılması, bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı azalmış olur.

5 maddede karın germe ameliyatı.

Liposuction işleminin gelişimi

Klasik liposuction uygulaması ilk başladığı yıllarda kullanılan kanüllerin çapları çok geniş ve keskin olduğundan, bu işlemde kullanılan vakum cihazı yeterli olmadığından, sonuçta ciddi sorunlara sebep olmuştur. Vücutta önemli sayılacak derecede sıvı ve elektrolit kaybı meydana gelmiştir. Aynı zamanda yağ alınan bölgede ciddi derecede izler kalmaktaydı. Hatta liposuction uygulanan hastalardan yaşamını yitirenler olmuştur.

Fakat gelişmelerin olmasıyla birlikte, bu sorunlar geride kalmış, daha başarılı uygulamalar yapılmaya başlanmıştır. Artık liposuction insanların vücut konturunun düzeltilmesinde vazgeçilmez uygulamalardan birisi olmuştur. Uygun hastane koşullarında, iyi bir teknikle uygulandığında sorunsuz şekilde yapılmaktadır.

Alınan yağ miktarı 2,5-4,5 litre olarak kabul edilir. Fakat daha fazla miktarda yağ alınan alanlarda bulunmaktadır. Bu şekilde olduğunda, hastada sıvı ve elektrolit dengesinin tamamlanması için tedbirler alınır. Morbid obezite hastalarında her türlü önlem alınarak, uygulanan tek seansta 28 litre kadar yağ dokusu alınabilir.

Liposuction öncesinde hangi değerlendirmeler yapılır?

Hastanın liposuction uygulamasını hangi sebepten dolayı yaptırmak istediği, bu yaptırmak için genel sağlık durumunun uygun olup olmadığı, kullanılması gereken ilaçlara karşı hastada olabilecek alerjik etkiler ve tedavi için daha önce uygulanmış diğer tedaviler değerlendirilerek, muayene yapılır. Ayrıca hastanın kullanmış olduğu mevcut ilaçların, bitkisel içerikli karışımların ya da varsa vitamin haplarının olup olmadığı belirlenir.

Hastalardaki alkol ve sigara kullanma alışkanlıklarında mutlaka dikkate alınmalıdır. Hastada bu uygulama sonunda olabilecek risk faktörleri araştırılır ve uygulanabilecek tedaviyle ilgili yöntemler tespit edilir. Liposuction işleminin sonunda oluşabilecek komplikasyonlar değerlendirilerek, bu konularda hastalara gereken bilgiler verilir. Hastaların düşüncelerinde olan her türlü şey açıklığa kavuşturulur. Bu konuda operasyonun iz bırakıp bırakmayacağı ya da sonucun başarısı hakkında değerlendirmeler yapılarak, hasta aydınlatılır.

Lazer liposuction nasıl uygulanır?

Lazer liposuction diod lazer ışığı kullanılarak, direkt olarak yağ hücresi zarının patlatılarak uygulandığı bir yöntemdir. Bu teknik elastikiyetini kaybetmiş bağ dokusu ve kalojeni parçalayıp, genç bağ dokusu ile kalojen oluşumunu arttırmaktadır. Vücudun forma girmesinde kullanılan uygulamalar içinde yeni bir tedavi yolu olan yöntem, bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliğini gidermekte etkin olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi başarısını kanıtlamış olduğundan, insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Vücuttaki bölgesel yağ fazlalığı bulunan bölgelerde, gevşek olan cildin yeniden gergin bir şekle getirilmesinde, etkin bir vücut şekillendirmeye yarar. Basenlerin, kalçanın, kol ve bacak içlerinin, karın ve bel bölgesinin, bacakların, çene altındaki yağlanmanın tek seansta başarıyla yok edildiği bir yöntemdir. Cilt altında birikim yapan yağ dokularını yok eder, ciltteki kalojen üretimini arttırıp daha gergin ve genç bir cilt yapısına sahip olmakta etkili olur. Bu uygulamada ciltte açılacak kesinin büyüklüğü 1-2 mm olduğu için, ameliyattan sonra kalan iz yok denecek kadar az olmaktadır.

Hastaların işine ve sosyal yaşamına operasyon sonrası hemen dönmesi mümkündür. Bu yöntemde yağ alınan bölgeye yapılan bandajlama süresinin kısa olması ve iyileşmenin kısa sürede sağlanması nedeniyle oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Lazer liposuction farklı dalga boylarındaki lazer ışığının özel fiber optik kablolarla yağ dokusunun içine uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Verilen farklı dalga boylarındaki lazer ışınları çok hızlı bir şekilde yağ hücrelerini eritmekte ve vücudun istendiği gibi şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bu yöntemle yapılan yağ alma sadece vücudun şekillendirilmesinde değil, yüz liftinge ve yüzün şekillendirmede kullanılabilen bir yöntemdir. Yüzde, karın, kalçanın iç bölümleri, boyun, sırt, dizler ve kollar dâhil vücuttaki her bölümde güvenle kullanılabilir. Bu yöntemle kadınlar ve erkeklerde bel çevresinin şekillendirilmesinde de oldukça başarılı sonuçlar alınır.

Liposuction sonrasında belirgin izler kalır mı?

Günümüzde liposuction uygulamasında kullanılan kanüller eskiye göre daha ince üretilmektedir. Vücuttaki çoğu alanda 3-4-5 mm çapında olan kanüllerle yağ alma uygulaması yapılmaktadır. Bu kanüller vücutta gözle görülemeyecek alanlarda açılan 0,5 ile 1,0 cm lik kesilerden cilt altına sokulur. Bu kadar küçük alanda açılan kesilere sadece 1-2 dikiş yapılır. Bölgede olan dikişlerin alınmasından sonra, gözle görünmesi zor olan belirsiz izler meydana gelir. Dikkatli bakmadıkça fark edilmeyecek izler, kesinlikle dikkat çekmez. Bu nedenle liposuction uygulamasının izsiz bile olduğu söylenebilir.

Liposuction işlemi kimlere uygulanabilir?

Liposuction işlemi yapılan diyet ve egzersiz çalışmaları sonucunda eritilemeyen bölgesel yağlar için kadın ve erkek farkı olmadan herkese uygulanabilen, yağ alma ameliyatıdır. Lazerle yapılan uygulamada, hastalar en geç birkaç gün içinde sosyal yaşamına rahatça dönebilir. Klasik liposuction işleminde, yapılan uygulamalar nedeniyle bu süreç biraz daha uzun süre alabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir