Hemen Fiyat Al

Liposuction yani yağ aldırma uygulaması cilt altında bulunan fazlalık yağ dokusunun, ince metal kanüller kullanılıp, küçük deliklerden alınması sonucunda yapılır. Vücuttaki bölgeden alınacak yağ miktarına ve bu alana uygun olacak kanül seçimi yapılmalıdır. Bu işlem için kullanılan kanüller 2-5 mm çapında ve 10-45 cm uzunluğunda olur.

Farklı şiddet uygulayabilen ve bu şekilde vakum yapan bir cihaza şeffaf bir hortum sayesinde bağlanan kanüller aracılığıyla, bölgede olan fazlalık yağlar alınır. Uygulamaya başlamadan önce cilt altında kanamayı azaltan ve burada bulunan yağ dokusunun kolay alınmasını sağlayabilen bir karışım enjekte edilmektedir. Yapılan işlem bölgede sadece yağların alınmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda buradaki yağ depolama kapasitesinde belirgin şekilde azalmaya neden olur. Çünkü yağ depolanmış oldukları odacıklarla beraber alınmaktadır. Burada yağ hücresi sayısında belirgin şekilde azalma meydana geldiğinden, aynı yerde yeniden fazladan yağ dokusu birikimi olmaz. Fakat işlemin yapıldığı yağ alınan alanda sarkmalar oluşabileceği için, yağ aldırma işlemi yapılırken karın germe gibi operasyonların da uygulanması fayda sağlar.

Bu işlem hastalarda genel anestezi ya da spinal anestezi altında uygulanır. Liposuction yani yağ aldırma yaklaşık olarak 1-2 saat arasında devam eden bir işlemdir. Bu uygulama lazerle ve klasik yöntemle yapılmaktadır. Bunlar tek başına uygulanabileceği gibi, yağ alınan bölgenin genişliğine göre birlikte de kullanılabilir.

fiyatlari

Lazerle liposuction nasıl uygulanmaktadır?

Yağ alma işlemine başlamadan önce, vücutta olan bölgelerdeki fazlalık yağların olduğu alanlar işaretlenir. Bu alanların uygulanacak foto termal enerjiden korunması için, bu bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. Bir süre anestezinin etkisinin geçmesi için beklenir. Daha sonra lazer fiber optik kablo bu bölgede yağ dokusunun içine salınır.

Bu alanda olan yağ dokusuna belirli miktarda enerji tatbik edilerek, uygulama tamamlanır. Bu şekilde yapılan liposuction uygulamasında dikişe gerek kalmaz. Fakat bu alana baskı yapacak olan bandaj uygulaması olmalıdır. Lazerle yapılan liposuction lokal anestezi ile uygulandığından, yağ alınan alanda morluk ve şişlikler daha az miktarda olur ve klasik yönteme göre daha avantajlı bir uygulama yapılmış olacaktır. Yağ alınan bölgedeki yağlar fazla olduğunda, seansların süresi yaklaşık 15-60 dakika kadar sürer. Bu sürecin sonunda istendiği gibi yağ oranı azaltılmış olur.

Lazerle liposuction kimlere ve hangi bölgelere uygulanmaktadır?

Lazerle yapılan liposuction cinsiyet gözetmeksizin herkese uygulanabilir. Uygun diyet ve egzersiz yapmış olmalarına rağmen, vücutlarında istenmeyen yağlarından kurtulamayan kişiler için uygundur.

Vücut yapısında farklı alanlara lokalize olan inatçı yağların birikimi bu sayede kolay ve zahmetsiz bir şekilde yok edilir. Vücudunda fazlalık yağ dokusu olan kişilerin bu yöntemle yağlarından kurtulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Karın bölgesindeki, sırttaki, bel çevresindeki, gıdı, çene, kol ve yüzde olan yağlanma ve sarkmalarda oldukça etkilidir.


Lazer liposuction ve klasik liposuction arasındaki farklar nedir?

 • Lazerle yapılan liposuction işleminde, uygulama yapılacak olan alanda kanama ve travma meydana gelmez.
 • Lazer liposuction ile yapılan uygulamada, klasik yönteme göre daha az ağrı hissi meydana gelir.
 • Sorunlu bir cilt yapısına sahip olan kişilerde, lazerle yapılacak liposuction ciltte sarkmaya neden olmaz.
 • Lazerle olan operasyonlarda sadece bölgede hafif bir şişliğin dışında herhangi bir yan etki olmaz.
 • İyileşme sürecinde hastalarda lazerle yapılan operasyonlarda bandaj uygulanmasına gerek kalmaz.
 • Liposuction yapılacak olan hastalara genel ya da lokal anestezi uygulanabilir.
 • Bu işlemin genel anestezi altında yapılması durumunda, hastalar hastanede bir gece kalmalıdır. Lokal anestezi ile yapılan uygulamalarda ise, işlem tamamlandıktan sonra birkaç saat içinde hastaneden taburcu olurlar.

Liposuction işlemine uygun olan adaylar kimlerdir?

 • İdeal kilosu % 30 luk oranın içinde bulunan, cilt yapısı sıkı ve elastik olan ve kas yapısı bu uygulama için uygun olan yetişkin kişiler
 • Bu uygulamanın riskini arttırabilecek, iyileşme döneminde iyileşmeyi olumsuz etkileyecek olan herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler
 • Liposuction yani yağ aldırma işlemine olumlu bir bakış açısıyla bakan ve gerçekçi hedefleri bulunan kişiler için bu tedavinin uygulanması uygundur.

Liposuction işlemi hangi bölgelerde yapılabilir?

 • Kalça ve kaba etlerde olan yağ fazlalıklarına
 • Uyluklarda biriken yağlara
 • Karın ve bel bölgesinde biriken fazlalık yağlarda
 • Kolların üst bölümleri
 • Bacakların iç kısımları
 • Göğüs kafesinde meydana gelen yağlanmalar
 • Yüzde yanaklarda, çenede ve boyun bölgesinde
 • Baldırlar ve ayak bileğinde meydana gelmiş olan yağ birikimleri için liposuction yoluyla tedavi uygulanabilir.
 • Liposuction işlemiyle sadece yağların alınması tek olarak uygulanabileceği gibi, karın germe, yüz germe ya da göğüs küçültme gibi diğer estetik uygulamalarda beraber yapılabilir.

Liposuction uygulamasından önce hastalar ne yapmalıdır?

 • Hastalar daha önceden laboratuvar tetkiklerini yaptırarak, genel sağlık kontrolünden geçmelidir.
 • Hastaların doktorun önereceği ilaçları kullanması gerekir. Verilen ilaçlar her hastanın durumuna göre ayarlanır.
 • Uygulama öncesinde hastaların sigara içme alışkanlıklarını bırakması gerekir.
 • Yağ alma işlemine başlamadan önce, olabilecek kanama riskinin azaltılması için, kullanılan aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekir.


Klasik liposuction nasıl yapılır?

Klasik yöntemle yağ alma işlemine başlamadan önce, hastaların rahat etmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların arasında damar içinden yapılan sakinleştiriciler ve genel anestezi uygulaması yer alır. İşlemi yapacak olan doktor her hastada en uygun tedaviyi belirler.

Klasik liposuction işleminde ciltte küçük ve fazla belirgin olmayan kesiler açılır. Buradan önce cilt içinde meydana gelebilecek kanama ve travmanın engellenmesi için steril bir sıvı solüsyon enjekte edilir. İnce ve kısa boruyla ya da kanül içeri sokularak, ileri geri hareket ettirilerek yağ fazlalığı gevşetilir. Yerinden oynatılmış olan yağlar, cerrahi vakum ya da kanüle bağlı bir şırıngayla dışarıya alınır.

Bu işlemle birlikte vücudun düzelmiş olan kontoru, ciltte oluşan şişlikler ve sıvı tutulumun geçmesiyle daha belirginleşir. Artık hastalar uygun bir diyet yaparak, egzersizlerini uygulayarak, azalan yağ dokusunun kalıcı etkisini devam ettirebilir. Bu kişilerin kilo alması halinde, liposuction işleminin olumlu etkisi yok olur.

Liposuction uygulamasından sonra

 • Klasik yöntemle yağ alma işleminden sonra hastaya korse giydirilir. Korse üzerinde olduğu halde, hastalar tuvalete gidebilir. Herhangi bir zorunluluk olmadıkça 4 gün süreyle bu korsenin çıkarılmaması gerekir.
 • Liposuction yapılıktan sonra hastada fazla ağrıya neden olmaz. Oluşan ağrılar basit ağrı kesici ilaçlarla önlenir.
 • Uygulama tamamlandıktan sonra en az 6 saat sonra beslenme başlamalıdır.
 • Eğer bulantı ve kusma gibi etkilerin olması halinde, bunları önlemek için ilaç verilebilir.
 • liposuction ameliyatı sonrasındaki ilk günlerde hastaların ani hareketlerden kaçınması gerekir.
 • Liposuction yapılan bölgede hafif kan sızıntılarının olması normaldir. Sızıntının rahat olması için dikiş uygulanmaz. Bazı kişilerde tek dikiş yapılabilir. Dikişler ise, uygulamadan sonra 5-7 günde alınır.
 • Bölgede oluşan morluklar 15 gün içinde yok olur.

Liposuction hangi etkileri düzeltemez?

Yağ aldırma yani liposuction uygulaması, hastaların fazla kilolarından kurtulması için uygulanamaz. Bu uygulama yerine uygun bir diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Cildinde sarkma, gevşeme olan kişilerde, bacaklarda, kalçasında ve kaba etlerinde selülit olanlar için uygulanamaz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

  1. Merhaba Gülcan Hanım,
   Bu operasyon hacmine bağlı. Ne kadar yağ alındığına bağlı. Net bir şey söylenemez maalesef. İyi günler…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir