Hemen Fiyat Al

Liposuction kelime anlamı itibarıyla yağ ve emmek anlamına gelen kelimelerin birleşiminden meydana gelmiş ve vakumla yağ emmek anlamını taşımaktadır. Vakumlu pompaya bağlı olan özel kanüllerle vücuttan çeşitli bölgelerden yağ emilmektedir. Bu teknikle yağ alma çok uzun zamandır uygulanmaktadır. Burada amaçlanan vücudun çizgilerini olumlu olarak değiştirmektir.

Liposuction çeşitleri nelerdir?

Farklı tekniklerle uygulanan yağ emme işleminde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde üzerinde çalışmalar yapılan çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde gelecekte daha başarılı uygulamalar yapılacaktır. Halen uygulanan yöntemleri değerlendirirsek;

Tümesan teknik (Şişirme tekniği): Bu teknik sırasında fazla miktarda serum, biraz anestezik ilaç, adrenalin ve bikarbonat karıştırılarak, yağ alınacak bölgelere enjekte edilmektedir.

Bu etkiyle enjeksiyon yapılan bölge uyuşma elde edilir. Bu teknik kullanılırken genel anesteziye gerek olmadığı söylense de, bu sıvının cilt altına verilmesi sırasında hastada rahatsızlık meydana gelir ve bu ağrıya neden olur. Bu yüzden enjeksiyon sırasında hastalar anestezi verilerek uyutulabilir. Bu tekniğin yağ aldırma ameliyatı sonrasında hastanın ağrısını azalttığı, anestezi nedeniyle en az 16 saat uyuşma etkisinin devam ettiği belirtilir.

Bu işlem sırasında kullanılan kanül türleri, liposuction yapılan yağ dokusunda delikler açar. Bu sırada hem yağ dokusunu emer, hem de çevrede olan yağ hücrelerini tahrip eder. Bu yüzden gerektiğinden daha fazla liposuction uygulamasından kaçınmalıdır. Buna dikkat edilmediği takdirde, fazlalık yağın alındığı bölgede çökmeler meydana gelebilir.

Lazer Lipoliz

Ultrasonik liposuction (UAL): Son yıllarda oldukça rağbet görmüş olan ultrasonla yapılan liposuction, özellikle sert bölgelerde faydalı olan, tedavi uygulanırken harcanan gücü azaltan yardımcı bir yöntemdir. Bu yöntemi bazı uzmanlar daha düzgün bir vücut hattı oluşturmak için faydalı görmektedir. Ancak bu yöntemin bazı sakıncaları olması nedeniyle yaygınlaşması engellenmiştir.

Lazer yardımlı liposuction (LAL): Lazer lipoliz denilen bu yöntem daha çok tümesan liposuction yöntemiyle birlikte kullanılmaktadır. Bu yöntemle yapılan liposuction, özellikle birkaç bölgede az ya da orta derecedeki yağ birikimi olan hastalar için en uygunudur. Tüm vücudunda ileri derecede yağ birikimi bulunan hastalarda tümesan liposakşın ile birlikte kullanıldığında, uygulamanın ardından ciltte meydana gelebilecek sarkma ve düzensizlikler azalır ve elde edilen sonuç daha iyi olur.

Tümesan yönteminde kullanılmış olan sıvı Nd YAG lazer ışığını absorbe etmediği için, herhangi bir ters etkileşim oluşmadan kombine edilir. Cihazın yağ alınacak bölgeye 12 dakika kadar tutulmasından sonra, oldukça küçük kesilerden eriyen yağ dışarıya alınır. Bu yağ dokusu çok az miktarda olduğundan, sorun yaşanmadan vücut tarafından uzaklaştırılır. Cihazın ısı üretmemesi yüzünden yanıklar meydana gelmez.

Hastalara yapılan uygulamadan sonra, alanın genişliğine göre ve buradan alınan yağ oranına göre 2-5 ay içinde neticeler alınmaya başlar. Bu sebeple hastalar bu süreçte lenfatik drenajı sağlayan ve ödemi azaltabilecek soft masaj uygulamasının özellikle yapılmasına dikkat etmelidir. Bunun dışında lazer lipoliz işlemi az invaziv, oldukça etkili, kanamayı önleyen, hastanın kısa sürede iyileşmesine olanak veren ve uygulama sonrasında bandaj yapılma süresi oldukça az olan avantajlı bir yöntemdir. Klinik ortamında gerçekleştirilen işlemde, hastaların hastanede kalmasına gerek kalmaz.

Yüzeysel liposuction: Bu yöntemde derin tabakalarda olan yağ dokusu yanında, cildin hemen altında olan yağın emilmesi gerçekleştirilir. Bu sayede cilt sarkması olasılığı olan kişilerde, daha sıkı olan bir cilt elde edilir. Fakat cildin altındaki travma nedeniyle cildi besleyen kan damarları tahrip olup, daha kötü bir iyileşme meydana gelebilir.

Ciltte olan renk değişimleri de sorun olabilir. Fakat yüz ve boyundaki yoğun damar ağı sebebiyle yüzeysel liposuction daha güvenli bir şekilde uygulanabilir. İnce kanüllerle yüzeydeki yağ dokusunun alınmasıyla, cilt altındaki tahriş, ciltte çekme ve daha gergin yüzey sağlayan işlem, cilt fazlasını düzelterek selüloitlerde belirli oranda iyileşme sağlar. Bu yöntem teorik olarak işe yarasa da, bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bölgede kalıcı cilt hasarı, kalıcı renk değişmesi, yüzeysel damarlarda artma ve bölgede cildin canlılığını kaybetme olasılığı bulunmaktadır.

Emme destekli liposuction (SAL): Bu teknik sırasında küçük çapta bir tüp kullanılmaktadır. Doktor tarafından yağlı alan içinde ve yağlı alanın dışında, yumuşak ve yavaş hareketlerle tüp hareket ettirilerek, yağın ve sıvının emme uygulaması tamamlanır. Doktor diğer taraftan sürekli olarak emme yapılan bölgeyi diğer eliyle kontrol ederek, kalınlığına ve yumuşaklığına bakar.

Güç destekli liposuction (PAL): Bu teknik emme desteli liposuction yöntemine benzer. Fakat burada bir makine kullanılmaktadır. Bu makine özel kanüllerin yağlı olan bölgeye iletilmesini sağlamaktadır. Bu yöntemle yapılan liposuction daha fazla büyük yağ içeren alanlarda kullanılmaktadır.

Radyo frekans destekli liposuction (RFAL): Bu teknik liposuction uygulamasında sunulan en son tekniktir. Cihazla uygulanmaktadır. Cihaz öncelikle geleneksel klasik liposuction yöntemini uygulamaktadır. Daha sonra özel bibolar radyofrekans cihazı sayesinde cildi ısıtır. Bu sayede daha sıkı olan bir cilt meydan getirir. Bu teknik daha çok abdominoplasti yaptırması gerekli olan, fakat yara izi olduğundan bunu yaptırmak istemeyen hastalarda ideal bir uygulamadır. Bu cihazla ilgili çalışmalar daha devam etmektedir.

Liposuction hangi bölgelere uygulanır?

Vücutta her bölgede uygulanabilen liposuction, kadınlarda en fazla karın, kalça, diz ve uyluklarda, erkeklerde ise en fazla belde ve karın bölgesinde, meme bölgesinde uygulanır. Bunların dışında kollarda, ayak bileklerinde, boyun ve ensede, yüzde liposuction uygulanabilir.

Liposuction kimlere yapılması uygun olur?

Bu yöntem kilo vermek isteyenler için uygun değildir. Fakat bazı durumlarda diyet ve egzersize destek olmak için, uygulanabilir. Bu yöntem genel olarak ideal kiloda olan ya da bu kiloya yakın olan kişilerde, tüm çabalara rağmen verilemeyen bölgesel yağların uzaklaştırılması amacıyla uygulanır. Her yaşta uygulanabilen bir yöntem olmasına rağmen, yağ dokusunun uzaklaştırılmasıyla altı boşalan cildin daha önceki gerginliğini sağlaması için, mümkün olduğu kadar elastik yapıda olması gerekir. Bu yeterli değilse, ciltte sarkma olur ve bunun başka yöntemlerle alınması gerekir.

Liposuction uygulanacak kişinin genel sağlık durumu iyi olmalıdır. Bu işlem rastgele yerlerde yapılmamalıdır. Cerrahi bir işlem olduğundan, mutlaka yeteri kadar donanımı olan merkezlerde uygulanmalıdır. Genel anestezi ile yapılsa da, küçük bölgelerde lokal anestezi uygulanabilir.

Boyun ve yüz için liposuction

Boyun bölgesinde yapılacak liposuction, herkeste uygulanacak kadar uygun değildir. Yağ alma sonrasında cilt altında görünmeyen iyileşme dokusu meydana getirir. Bu sarkan dokuların desteklenmesini ve gergin boyun cildini sağlar. Özellikle ilerlemiş yaşlarda meydana gelen bantların giderilmesinde yardımcı olur.

Liposuction iyileşme sürecinde neler olur?

Yağ alma işlemi sonrasında kalan izler küçük ve gizli yerlerde olur. Cildin yüzeyi düzensiz, asimetrik ve sarkık olabilir. Bu etkiler yaşı ilerlemiş kişilerde daha fazla etkili olur. Pigmentasyon değişimleri ve uyuşukluk meydana gelebilir. Kesi yerlerinden sıvı kaybı olabilir. Şişliği kon trol altına almak için, vücudun yeni haline uyumlu olacak ve birkaç hafta kullanılacak elastik bir giysi giyilebilir. Enfeksiyonun önlenmesi için, antibiyotik kullanımı olur. Ameliyat sonrasında bir haftanın geçmesiyle birlikte hastalar kendini daha iyi hisseder. Dikişler kendiliğinden erimeyenlerden olursa, 7-10 gün içinde alınır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir